ســرخـط خـبــرهـا :
یکشنبه 5 اردیبهشت 1395 / 09:12|کد خبر : 984|گروه : سیاسی

واکاوی طرح شعارهای انتخاباتی نامزدهای مجلس/

برانگیختگی پوپولیستی در راستای غلیان احساسات شهروندان/از «ساختن کُردستان با خشت جان» تا «تداوم تغییرات برای رسیدن به هدف»

برانگیختگی پوپولیستی در راستای غلیان احساسات شهروندان/از «ساختن کُردستان با خشت جان» تا «تداوم تغییرات برای رسیدن به هدف»

تداوم تغییر در اهداف و ساختن کُردستان چه با خشت جان و چه با خشت خام نمی تواند جایگزین وعده های صادقانه و راستین باشد، هرچند آن وعده تدقیق در بودجه بندی سالیانه استان های کشور ومقایسه آن با میزان اعتبارات اختصاصی به کُردستان باشد.

به گزارش سارال خبر به نقل از  کُردتودی، جملاتی که برای تبليغات در انتخابات و به شکل خاص آن شعار انتخاباتي در جریان انتخابات مجلس شورای اسلامی در کُردستان مطرح می شود از جمله مسائل مهمي است که از بسیاری زوایا و به خصوص در عملیاتی شدن و کاربرد یافتن تا به فراموشی سپردن و از یادنماندن، اهميت  فراوان و جایگاه خاصی دارد.

دليل اهميت اين شعارها هم ازآن روست که همواره نامزدهای انتخابات براساس وعده هايي که به رأي‌دهندگان خود مي دهند، انتخاب مي شوند و در صورت عدم تحقق اين وعده‌ها و ناتواني آنان در تأمين وتحقق آن، باعث سلب اعتماد و اطمينان مردم از آنان مي شود.

در این یادداشت، رویارویی دو منتخب مجلس شورای اسلامی در شهرهای کامیاران، دیواندره و سنندج برای رسیدن به کرسی سبز در 4 سال آینده و درک اهميت مقوله شعارهاي انتخاباتي با بهره‌گيري از روش تحليل محتوا ،باعث شد که به مطالعه ميزان انعکاس اين شعارها در سياست‌گذاري عمومي که در واقع همان حوزه عمل و اجراست بپردازيم.

در این3 شهرکُردستان،2 نماینده و منتخبی که اکنون در مجلس حضور دارند، هر کدام در بنرها و پوسترهای انتخاباتی با شعارهای اصلي و فرعي وارد کارزار انتخابات شده اند و در حوزه سياست‌گذاري و عمل خویشتن را موظف به حرکت در مسير اجراي شعارهاي انتخاباتي می دانند.

بر اساس يافته‌های 4 سال گذشته و با توجه به اینکه شاکله شعارهای اصلی این دو منتخب و نامزد مجلس همان شعارهای دوره قبل می باشد، همواره میان خواسته‌ها و تقاضاي شهروندان، شرايط سياسي و اجتماعي زمانه درکشور و استان و شعارهاي انتخاباتي و سياست‌گذاري عملی آنان به هیچ وجه ارتباط و وابستگي متقابل وجود ندارد.

هرکدام از شعارهای «کُردستان می سازمت با خشت جان» و « تداوم تغییر برای هدف» جز برانگیختگی پوپولیستی در راستای غلیان احساسات شهروندان، نه دارای پشتوانه علمی و عملی است و نه تاکنون برنامه ای مدون از طریق این دو منتخب و نامزد برای شناخت بیشتر از این دو شعار ارائه شده  و سياست‌گذاري عمومي شعارها تابعي از شعارهاي انتخاباتي در دیگرشهرها و حتی کشورهای همسایه بوده و این خود تابعي از پايگاه اجتماعي و شرايط حاکم بر جامعه می باشد که باعث شده آسان ترین و احساسی ترین شعارها به انتخابات مجلس در این 3 شهرکُردستان وارد شود.

اینک این پرسش مطرح می‌شود که شعارهای انتخاباتی در میان اقشار شهروندان  تا چه اندازه تاثیرگذار هستند؟ وقتی که نامزدی شعار می دهد که با خشت جان کُردستان را می سازد، آیا صرفا در جهت ورود به مجلس و کسب کرسی کلمات پرآب وتاب را به هم متصل می نماید؛ یا این که این شعر از اساس دارای پایه و اصولی است که اهداف، برنامه ها، خط مشی و... این نامزد را مشخص می سازد. یا دیگر منتخب با شعار پرطمطراق تغییر برای رسیدن به اهداف، فقط آرمانخواهی را تبلیغ می کند یا نه...، برطبق نظام و چهارچوبی سیاسی و توسعه یافته در نظر دارد تغییرات شگرفی را از پایه شروع کرده و به سرانجام برساند! 

هرچند به توانایی ها و عملکردهای 4 سال گذشته منتخبین واقف باشیم، اما دراین نوشتار که شعارهای تبلیغاتی این 2 نامزد بررسی می شود باید اظهار داشت که نامزدهای مزبور در 4 سال دوره نمایندگی درمجلس شورای اسلامی، حتی شعار انتخاباتی خود را فراموش کرده و به تنظيم سياست‌گذاري های خویش بر اساس شعائر دیگر پرداختند؛ به گونه ای که در همان آوان ورود به مجلس روند فاصله گرفتن از شعارهاي انتخاباتي شتاب بيشتري به خود گرفت تا اینکه در جریان تبلیغات دور اول نمایندگی مجلس دراین دوره در یادها زنده شد و این زیست دوباره همواره نه  نقطه قوت و برگ برنده ای به شمارآمده و نه جذابیت و اثرگذاری براي یکی از نامزدها در برابر رقيب داشته  و نه به اعلانی برای پيروزي در انتخابات تبديل شده است.

در انتخاب شعارها، منتخبین و نامزدهای حال وگذشته هیچ گاه این نکته را در نظر نگرفته اند که شفاف سازی، روشن گری و قانون‌گرایی مهم ترین خواسته های مردم از نمایندگان خود در مجلس هستند و شهروندان همواره به دنبال قانون‌گرایی و اجرای دقیق آن هستند؛ یعنی درحقیقت قانون‌گرایی مهمترین دغدغه جامعه محسوب می‌شود. عمل نکردن برخی از نامزدها در جریان انتخابات به قانون و زیر پا نهادن قوانین توسط نمایندگان مجلس از جمله دافعه های مردمی است که دراین دوره از انتخابات کم وبیش شاهد آن بوده و هستیم.

نامزدها باید مراقب شعارهای  خود باشند و آگاهی داشته باشند که هر سخن و گفته آنان می تواند شعاری به مراتب گسترده تر و پوششی تر از شعار درج شده روی پوسترهای انتخاباتی آنان باشد؛ مراقب باشند که چه قول‌هایی را به مردم می‌دهند و در حیطه وظایف و اختیارات نمایندگان مجلس شورای اسلامی خارج نشوند.

متاسفانه برخی از نامزدها از مشکلات شهروندان سو استفاده می‌کنند و حل آن مشکلات را به عنوان وعده‌های انتخاباتی بیان می کنند، در حالیکه آن وعده ها که اینک به شعار تبدیل شده و در بلندگوها بیان می شود، ممکن است به دلیل اینکه خارج از وظایف و اختیارات نمایندگان است، به مانند دوره های گذشته هیچوقت محقق نشود.

تداوم تغییر در اهداف و ساختن کُردستان چه با خشت جان و چه با خشت خام نمی تواند جایگزین وعده های صادقانه و راستین باشد، هرچند آن وعده تدقیق در بودجه بندی سالیانه استان های کشور ومقایسه آن با میزان اعتبارات اختصاصی به کُردستان باشد. نامزدهای مجلس طبعا به این نکته واقفند که مردمانی که دارای فرهنگ، نجابت و آگاهی سیاسی خاص خود هستند، صرفا با وعده آسفالت کردن جاده‌ها و راه ها، لوله کشی و برق کشی... رأی خود را خرج نخواهندکرد.

انتهای پیام/برچسب ها :

شعارهای انتخاباتیانتخابات درکردستاننامزدمجلسوعده انتخاباتیآگاهی سیاسی

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Saral Khabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر