ســرخـط خـبــرهـا :
شنبه 21 فروردین 1395 / 07:35|کد خبر : 927|گروه : اقتصادی

یادداشت/

دیواندره شهرستانی مغفول مانده از نگاه دولتمردان

دیواندره شهرستانی مغفول مانده از نگاه دولتمردان

مردم نان می خواهند مردم رفاه می خواهند در کردستان تدبیر و امید تا به حال چکار کرده است، رونمایی کنید چیزی هم انجام شده باشد ادامه کار دولت های پیشین است کار جدید را لیست کنید.

به گزارش خبرنگار سارال خبر، صبح است و روز از نو روزی از نو، باید دنبال لقمه ای نان بود. دور میدان کوچک شهرم جماعت زیادی از جوان تا پیرمرد و نوجوان جمع شده اند انگار که اتفاقی افتاده است ولی نزدیکتر می شوم می بینم که همه با لباس های کار منتظر هستند که از اهالی شهرستان افرادی برای انجام یک سری کارهای ساختمانی و صحرایی و ... آنها را با خود ببرند و آن روز را بیکار نباشند و دستمزد ناچیزی برای خرید نان آن روز بگیرند.

اما انگار کسی دنبالشون نمی آید تا حوالی ساعت 10 دور میدان می مانند و پس از آن با ناامیدی دست در جیب با دنیایی از نیاز به خانه برمی گردند.

بعد مغازه ها یکی یکی باز می شوند همه به امید بازاری پر رونق با ذکر نام خدا روز را شروع می کنند اما عجیب است کسی داخل مغازه ها نمی رود فقط از داخل ویترین نگاهی می اندازند و آه حسرتی سرمی کشند بدتر از آنها مغازه داران هستند که دست به دعایند که مشتری دست به نقد اولین خریدش را بکند آخه دیروز هرچی فروخته بود نسیه رفته و حتی اندازه اجاره بهای مغازه را نیز کاسب نشده است.

همه پیاده رو خیابان را مسدود کرده اند چه خبر است هر کدام دو گونی از گیاهان خوراکی فصل بهار را با خود به شهر آورده و شغل ایجاد کرده اند درود بر طبیعت که فکر کردستانی هاست و لا اقل بدون چشمداشت و بدون اینکه مسئول بفرماید مشارکت مردمی جذب کنند خود را بی منت در اختیار فقرا گذاشته است.

اما از جوانان بگوییم دولت ها همه آمدند و گفتند همه را سرکار می بریم البته همه را سرکار گذاشتند!

لیسانس چه عرض کنم فوق لیسانس و دکتر تا دلت بخواهد بیکار داریم همه خوشبختانه با توجه به سر به زیر بودن از بس که سرتا سر خیابان را متراژ کرده اند می دانند چه تعداد سنگ فرش بر روی پیاده روها بکار رفته است و این کار به مثابه یاد دادن شمارش ستارگان برای خواب رفتن کودکان بوده و  همشهریان ما نیز با شمردن این سنگفرش ها روزهای قول دادن مسئولان برای برطرف نمودن بیکاری را می شمارند.

این روزها هر کانالی از تلویزیون  را باز می کنی از نعمت ویژه برجام و پسا برجام و ارزانی و پیشرفت و اقتصاد و اشتغال و... صحبت می کنند ولی بسیار جای تامل دارد که چرا مرغ همسایه غاز است؟ مگه با وجود برجام من بیکار، کار پیدا می کنم؟آخه من پیرمرد چه خیری از برجام به خود و خانواده ام در شهر دیواندره می رسد؟ سرمایه اشخاص در شهر دیواندره که فقط آلونکی با سرمایه اندک کشاورزی ساخته و روزها مشغول کارهای کاذب هستند وجود و عدم وجود توافق چه فرقی به حالشان می کند؟ مگر در شهر دیواندره بخاطر تحریم کارخانه ای خوابیده یا برجام موجب سرمایه گذاری خارجی ها در شهر ستان می شود؟

از مسئولین دولتی می پرسم بزرگواران شما که قریب به سه سال است در این استان نماینده دولت هستید کدام کارخانه و سرمایه گذاری عظیم نصیب کردستان کرده ای که در آینده به خدمت خود در این استان ببالید؟

آیا جز این است که کارهای روتین اداری که از بالا به شما می سپارند کار دیگری انجام داده اید اگر کاری هم در دوره شما صورت می پذیرد نه از تلاش و حمایت شما بوده است بلکه از وظایف ذاتی یک دستگاه اجرایی در استان می باشد چرا که ادارات اگر کاری انجام می دهند بابتش بودجه می گیرند و یک وظیفه است اما تا آنجا که به ذهن جوانان شهر من می رسد شما کار خارق العاده و قابل وصفی انجام نداده اید آسفالت چند روستا و برق کشی و فاضلاب جز لاینفک وظایف اداری ادارات خدمات رسان است و هیچ منتی ندارد اگر این کار را هم نکنند پس وجود این ادارات به چه معناست؟

مسئولین محترم کردستان، دیواندره یکی از شهرستان های دارای پتانسیل های علمی و صنعتی و کشاورزی و دامپروری است پس باید سرمایه گذاری در این زمینه ها و کاهش بیکاری سند افتخار خدمت شما و دولت تدبیر و امید باشد نه انجام امور اداری محوله روزانه.

شهر من می تواند در زمینه معدن یکی از قطب های معادن آهن و دیکر کانی ها  باشد.

شهر من می تواند کارخانه لبنیات و کشتارگاه صنعتی باشد چون دارای سهم چشمگیری از لبنیات و گوشت استان است و این مغفول مانده و کارخانجات استانهایی هم چون آذربایجان شرقی و غربی و همدان آن را به نام کارگاه هاو کارخانه های خود ثبت و صادر می کنند و تولید کننده ما چشم به دست سرمایه دار استان دیگر است و فرزندانش همه بیکار.

شهر من شهر کشاورزی است اگر بودجه های شما در موعد مقرر تخصیص داده شود و مردم را از کشت دیم رها کرده و با وجود نعمت آب در منطقه آن را به آبی تبدیل کنید و آب سدهای ما را به استان های همجوار منتقل نکنید.

اغلب شهرهای استان آنچنان که ملاحظه می شود کارخانه و صنعت عظیمی دیده نمی شود و دولت شما هم در طول این سه سال نه تنها کاری نکرد بلکه رکود اقتصادی  بسیاری از آن کارگاه های کوچک را نیز به تعطیلی کشانید پس کو قول صد روزه و حل رکود اقتصادی؟

مردم نان می خواهند مردم رفاه می خواهند در کردستان تدبیر و امید تا به حال چکار کرده است، رونمایی کنید چیزی هم انجام شده باشد ادامه کار دولت های پیشین است کار جدید را لیست کنید.

 فقر، سیاست و جناح چپ و راست نمی شناسد. جناب مسئول، مردم همه فقیر هستند در جلساتتان نگویید ما پول و اعتبار نداریم از مردم کمک بگیرید مردم ندارند پس دولت اینجا چکاره است؟ به همه چیز که بگندد نمک می زنند وای به روزی که بگندد نمک.

جناب نماینده مجلس که قول آسفالت روستا و آبرسانی و ... را می دهی این کارها به شما ربطی ندارد این ها کار دولت است  شما بودجه مازاد برای استان بگیر و طرح های صنعتی و تجاری تصویب کن و بر اجرای آن نظارت نما نه بر تعویض و تفویض مدیران ادارات.

بارها خود در جلسات شاهد بوده ام که مسئولین گفته اند که دولت که خود به تنهایی پول انجام این همه  کار را ندارد از مردم هم بگیرید و آنها هم باید مشارکت کنند پس طبق گفته های این عزیزان دولت آقا بالا سر مردم است نه خادم!

به حال همشاگردی هایم گریه می کنم که امروز با مدرک لیسانس و فوق لیسانس و دکترا در خیابان شهر قدم می زنند و مجری برنامه تلویزیون هم می گوید چه اشکال دارد بگذار جوان ما فوق لیسانس و بیکار باشد دیگر به عمر گرانبها و سرمایه ای که در این راه خرج می شود فکر نمی کند.

عالی جنابان مسئول می دانید که در همین شهر دیواندره کارگاه هایی هستند که از همین جوانان را سر کار برده اما شرایط اقتصادی کاری کرده است که اولا خود کارگاه ها در ورطه ورشکستگی قرار گرفته و برای ادامه کار خود مجبور هستند حق کشی کرده و آن شندرغازی که به این جوانان بیکار  پرداخت می کند آن  را چند ماه عقب می اندازد و پاداش و عیدی هم در کار نیست؟

درددل و دغدغه  بسیار است فقط یکی بیاید و به ما بگوید این برجام چیست و چرا هرچی صدا می زنیم صدای ما را نمی شنود.

«برجام»بنمای رخ که باغ و گلستانم آرزوست

انتهای پیام/برچسب ها :

دیواندرهمغفولبرجامدولتمحروم

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Saral Khabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر