ســرخـط خـبــرهـا :
سه شنبه 17 شهریور 1394 / 11:15|کد خبر : 90|گروه : علمی

یادداشت/

مغزهای خالی در کالبد مهندس و دکتر /خرید و فروش علم و عالم های بی علم

مغزهای خالی در کالبد مهندس و دکتر /خرید و فروش علم و عالم های بی علم

انگار درس خواندن برای آنها تبدیل به شغل شده!! 4 سال کتاب می خرند بعد می فروشند آخر سرهم پولی می دهند و پروژه فارغ التحصیلی خود را می خرند و دکتر و مهندس می شوند!! چه بیزینس عجیبی !!

به گزارش سارال خبر به نقل از کُردتودی، کافیست چند ساعتی در خیابان قدم بزنید و مغازه هایی را که به منظور ارائه خدمات دانشجویی باز شده اند ببینید که روی ویترین آنها نوشته شده " انجام پروژه های دانشجویی با ارزان ترین قیمت".

واقعا وضعیت این مغازه ها، تاسف بار است و تاسف بارتر از آن مشتریان بی رمق آنها هستند.

مشتریانی که به توصیه یا اجبار استاد، راهی خیابان شده و در به در دنبال پیدا کردن مغازه هایی هستند که علم را از آنان بخرند.

وارد مغازه ها که می شوی با صحنه ای تاسف بارتر روبه رو می شوی مشتری و فروشنده با هم چونه می زنند سر علم!! فروشنده می خواهد علم خود را با قیمت بیشتری بفروشد و خریدار چونه می زند که قیمت را پایین بیاورد!!!

جالب است که فروشندگان علم، قیمت استانداردی را نیز برای آن تعیین کرده اند و می گویند این قیمت بازار است!! می گویند هیچ جا پایان نامه کمتر از 2 میلیون نمی نویسند!!

راستی این قیمت استاندارد را کدام نهاد دولتی برای آنان تعیین کرده است؟!

آری واقعا تاسف برانگیز است با قیمت ارزان و باور نکردنی برای دانشجویان بی رمق، پایان نامه می نویسند: فنی و مهندسی، تاریخ و علوم سیاسی، مديريت و اقتصاد، زبان و ادبيات فارسي، ارزیابی روایی و پایایی پرسشنامه با نرم افزار، برنامه نویسی ... .

با قیمتی باور نکردنی، مقاله ISI می نویسند و اعتبار علمی می خرند!!

آری خوشبختانه یا بدبختانه امکانات به حدی زیاد شده بطوریکه افراد می توانند بی آنکه چیزی از مدیریت بفهمند مدرکش را دریافت کنند!! بی آنکه زبان بدانند، ترجمه کنند!! بی آنکه سیاست و اقتصاد بدانند، مقاله هایی در آن حوزه دارند، آن هم در سطح ژورنال های بین المللی و ISI !!

کافی است که پول خرج کنند البته زیاد هم نه، بلکه به نرخ دانشجویی می توانند به درجات علمی نائل آیند و رزومه قطوری برای خود ایجاد کنند!!

روی سخن با قشر تحصیل کرده جامعه است؛ انگار بقال سر کوچه جامعه را بهتر می شناسد چرا که آنها را که کت و شلوار پوشیده اند "دکتر" و آنها را که اسپورت می پوشند "مهندس" صدا میزنند!! انگار او هم هزینه دکتر و مهندس شدن را می داند؛ هزینه پرداخت یک پایان نامه و در عوض تصاحب عنوان مهندس!!

دیگر باید حرف پدر و مادرها را قبول کرد که می گویند درسته ما دیپلم داریم اما دیپلم قدیم!! چرا که آنها فرق دیپلم جدید و قدیم را خوب فهمیده اند.

حتی واژه ای را هم که برای پایان تحصیل و گرفتن مدرک استفاده می کنیم نگاهی متفاوت به علم در زندگی ما ایجاد کرده است؛ در زبان انگليسي، براي پايان مقطع تحصيلي، از واژهGraduate استفاده مي کنند از ريشه ي Grad به معناي "پله" و "گام". پايان مقطع تحصيلي به معناي يک گام به پيش يا حرکت به يک پله ي بالاتر است. ما ولي از "فارغ" شدن استفاده مي کنيم. گويي که زايماني سخت در کار بوده و اکنون مي خواهيم به روند عادي زندگي بازگرديم…

انگار درس خواندن برای آنها تبدیل به شغل شده!! 4 سال کتاب می خرند بعد می فروشند آخر سرهم پولی می دهند و پروژه فارغ التحصیلی خود را می خرند و دکتر و مهندس می شوند!! چه بیزینس عجیبی !!

اما این را باید دانست که اختلاس و دزدی فقط در اسکناس های سبز خلاصه نمی شود بلکه تمام کسانی که در این بیزینس جدید؛ "خرید و فروش علم"، مشغول هستند چه خریداران و چه فروشندگان، آنچه را که معامله می کنند اقتصاد و فرهنگ و صنعت و تاریخ و معیشت یک ملت است.

و در آینده ای نه چندان دور شاهد جمعیت زیادی از مغزهای خالی در کالبد مهندس و دکتر خواهیم بود... .

انتهای پیام/برچسب ها :

معضل پایان نامه فروشیسوداگران علممغزهای خالی آیندهسارال خبر

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Saral Khabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر