ســرخـط خـبــرهـا :
جمعه 6 فروردین 1395 / 07:50|کد خبر : 886|گروه : اقتصادی

طبق گزارش مرکز آمار ایران/

افزایش بی‌عدالتی و فاصله طبقاتی و فقیرترشدن فقرا در دولت روحانی

افزایش بی‌عدالتی و فاصله طبقاتی و فقیرترشدن فقرا در دولت روحانی

بر اساس مستندات مرکز آمار ایران ضریب جینی در دولت روحانی افزایش یافت که نشان از افزایش بی‌عدالتی و فاصله طبقاتی در این دولت و بدتر شدن وضعیت فقرا به‌خصوص در روستاها است.

به گزارش سارال خبر، گزارش مرکز آمار ایران از چگونگی توزیع درآمد در سال 1393 منتشر شد، یکی از شاخص‌های سنجش نابرابری درآمد جامعه، ضریب جینی است. ضریب جینی عددی است بین صفر و یک (یا صفر و صد در صد) که در آن صفر به‌معنی توزیع کاملاً برابر درآمد یا ثروت و یک به‌معنای نابرابری مطلق در توزیع درآمد و ثروت است.

سال‌هاست که شاخص‌های نابرابری از طرح آمارگیری هزینه و درآمد خانوار مرکز آمار ایران محاسبه و به سیاست‌گذاران، اقتصاددانان و کاربران اصلی طرح ارائه می‌شود.

محاسبات صورت‌گرفته به‌روی داده‌های طرح که معتبرترین اطلاعات موجود در کشور در این حوزه است گویای چگونگی به ثمر رسیدن سیاست‌های صورت گرفته در حوزه عدالت و برابری است.

نگاهی به نتایج شاخص‌های نابرابری در سال 1393 در مناطق شهری و روستایی و کل کشور نشان می‌دهد، ضریب جینی در سال 1393 در کل کشور و مناطق شهری و روستایی به‌ترتیب 0.3788، 0.3609 و 0.3401 بوده است که در مقایسه با سال 1392 که ضریب جینی در کل کشور و مناطق شهری و روستایی به‌ترتیب 0.3650، 0.3512 و 0.3243 بوده، افزایش یافته یغنی فاصله طبقاتی بیشتر، فقرا فقیرتر و ثروتمندان ثروتمندتر شدند.

این در حالی است که ضریب جینی در کشور، شهرها و روستاها از سال 85 به بعد روند نزولی گرفته بود که نشان از افزایش عدالت و کاهش فاصله طبقاتی داشت.

بر اساس این گزارش، سهم ده درصد ثروتمندترین به ده درصد فقیرترین جمعیت از درآمد کشور در سال 1393 در کل کشور و مناطق شهری و روستایی به‌ترتیب 12.33، 10.37 و 9.72 بوده است که این رقم در سال 1392 که سهم ده درصد ثروتمندترین به ده درصد فقیرترین جمعیت از درآمد در کل کشور و مناطق شهری و روستایی به‌ترتیب 10.68، 9.51 و 8.23 بوده، افزایش یافته و نشان می‌دهد ثروتمندترها ثروتمندتر شدند.

جداول و نمودارهای مرکز آمار ایران از ارقام ضریب جینی به‌شرح زیر است:

 

 

 

 

منبع: تسنیم

انتهای پیام/برچسب ها :

فاصله طبقاتیفقیرروحانیدولت

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Saral Khabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر