ســرخـط خـبــرهـا :
دوشنبه 2 فروردین 1395 / 18:09|کد خبر : 879|گروه : سیاسی

یادداشت/

بازی دولت با کلمه «برجام»/آینده نامعلوم برجام هسته ای و طرح برجام های خیالی

بازی دولت با کلمه «برجام»/آینده نامعلوم برجام هسته ای و طرح برجام های خیالی

با وجودی که طرف آمریکایی به تعهدات خود در برجام پایبند نبوده و نخواهد بود، دولت در سال گذشته چشم خود را به روی واقعیات برجام بست و تنها به ذکر آنچه که مد نظر خود بود اکتفا نمود و همچنان در شادی و سرور به دست آوردن توافق در برجام است.

به گزارش خبرنگار سارال خبر،سال 1395 آغاز شد و رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیام نوروزی امسال را به نام  سال«اقتصاد مقاومتی،اقدام و عمل» نامگذاری کردند و در این پیام از همه مسئولین کشوری و لشکری و ملت خواستند تا در زمینه اقدام و پیاده سازی اقتصاد مقاومتی همت گمارند.

اما آنچه جالب توجه است حجت الاسلام حسن روحانی  رئیس جمهور کشورمان در پیام نوروزی خود گفت: گرچه ملت بزرگ ما که همیشه پیشگام بودند، «برجام دو» را در 7 اسفند سال گذشته کلیـد زدند. «برجام دو» همان اقدام مشترک ملی در داخل کشور است که با وحدت، آشتی و با همدلی شروع خواهد شد؛ برجامی که قبل از اقتصاد از اخلاق آغاز می‌شود.

وی با اشاره به موفقیت های سال گذشته دولت خود افزود: ملت ما با همدلی برجام را به فرجام مطلوب رساند، زنجیرهای تحریم را پاره کرد و زمینه را برای فعالیت در زمینه‌های اقتصادی مهیا نمود. تحریم‌های بانکی، مالی، پولی، نفتی، پتروشیمی، بیمه، حمل و نقل و همه تحریم‌های هسته‌ای برداشته شد و شرایط برای فعالیت اقتصادی مردم ما آماده‌تر شد.

اما باید در همه مطالب تاملی کرد و به به اطرافمان نگاهی بیاندازیم که آیا واقعیت همین است که رئیس جمهور گفته است یا خلاف ان در بازار و جامعه جریان دارد؟

البته مردم کوچه و بازار و روستاهای ما یا از اقتصاد و رفاه سر در نمیاورند و همیشه از بیکاری و رکود بازار و فقر دم می زنند یا دولت اینگونه القا می کند که وضعیت جامعه گل و بلبلی است.

دولت تدبیر و امید از زمان روی کار آمدن شرایط مذاکرات و توافق را به نحوی تبیین می کرد که گویا همه مشکلات در گرو توافق است و اگر این توافق صورت نگیرد تحریم‌ها ملت را از پای درمی‌آورد و همیشه عنوان می کردند که همه مسائل اقتصادی کشور به تحریم‌ها و توافق وابسته است.

بالاخره توافق شد و برجام انجام شد اما آنچه که عیان است  آمریکایی‌ها یا به تعهدات خود عمل نمی‌کنند و یا درست عمل نمی‌کنند و  با عقب‌نشینی ما آنها جلوتر می‌آیند.

با وجودی که  طرف آمریکایی به تعهدات خود در برجام پایبند نبوده و نخواهد بود، دولت در سال گذشته چشم خود را به روی واقعیات برجام بست و تنها به ذکر آنچه که مد نظر خود بود اکتفا نمود و همچنان در شادی و سرور به دست آوردن توافق در برجام است.

دولتی که بهانه توافق هسته‌ای و رفع تحریم‌ها برایش بهانه ای بود که هر زمان با مطالبات اقتصادی و درخواست تحقق وعده‌های اقتصادی مواجه شود، امروز و فردا می‌کرد و 2 سال تمام، صدر تا ذیل کشور را معطل مذاکرات هسته‌ای نگه داشت و همه مشکلات عالم بشریت از جمله «مشکل جیب مردم، اشتغال، رونق اقتصادی، رفاه اجتماعی، معضل محیط ‌زیست، صنعت، مشکل بانک‌ها، خرید گندم و مواد غذایی، مشکل سرمایه‌گذاری، ساخت سد، تأمین آب کشاورزی، دارو، مشکل تجهیزات پزشکی بیمارستان‌ها و حتی آب خوردن و نان مردم» را به تحریم‌ها و توافق هسته‌ای گره زد حال که «برجام 1» با آن همه هزینه‌های سنگینی که ملت و مملکت به‌خاطر آن پرداخت کرد اکنون کوچکترین و کمترین تأثیری در اقتصاد کشور و رفع مشکلات معیشتی مردم نداشته و دولتی‌ها خود را به فراموشی و خواب زده‌اند و به غیر از معیشت مردم دغدغه هر مساله‌ای را دارند.

آنچه ما شاهد هستیم در روزهایی که ایران تعهداتش را کامل در حوزه ی برجام به سرانجام رسانده است، آمریکایی ها از پای بندی به تعهداتشان سر باز می زنند و هر روز بهانه ای می تراشند و متأسفانه هنوز از طرف مقابل این تعهدات به طور کامل اجرایی نشده است و اعتماد به آمریکا کاری اشتباه بوده چرا که آمریکا با کلیت جمهوری اسلامی مخالف است.

قضیه«برجام» به جای حل مشکلات اقتصادی کشور، تنها به عنوان دستاویزی در عرصه سیاسی تبدیل شده است و «برجام 1» برای مردم هنوزآب و نان نشده است و تحولی در زندگی روزمره ملت به بار نیاورده است که رئیس جمهور بارها از لزوم اجرای برجام داخلی یا برجام 2 در مورد مسائل سیاسی بارها این اصطلاح  را به کار برده است و از آن سخن می گوید.

تغییر جهت سریع دولت از  «برجام 1» و به میان آوردن «برجام 2» در دورانی که، مسائل اقتصادی و مشکلات معیشتی و بیکاری و رکود بی‌سابقه دغدغه اصلی مردم است، نشان از صرفاً سیاسی‌سازی افکار عمومی برای فرار از پاسخگویی درباره وضعیت اقتصادی کشور است و منحرف کردن افکار مردم از آثار اقتصادی «برجام 1» به شمار می‌آید و هیچ‌گونه کاربرد دیگری ندارد چرا که داستان  برجام نشان از آغاز یک راه ‌حداقل 10 ساله و به عقیده کارشناسان شروع مسیری چندده ساله و شاید هم بدون پایان است.

دولت در این میان یادش رفته که قبل از برجام چه وعده‌هایی به مردم داده‌اند و مردم چه توقعات و مطالباتی از دولت دارند و حالا به روی مبارک خود هم نمی‌آورند و در مقابل منتقدین آقای رئیس جمهور  برای شانه خالی کردن از زیر بار وعده ها و قول های صد روزه در پسا برجام می گوید: «مگر ما برجام را آوردیم؟ برجام را خدا آورد!!» و با زبان بی‌زبانی به همگان می‌گوید رفاه را از دولت نخواهید، از خدا بخواهید و با مطرح کردن مسائل و طرح هایی سلسله وار هم چون برجام 2 و 3 و 4و... سعی در مخفی کردن فرجام برجام دارد تا تبعات حاصل از آن برای کشور در کانون توجهات قرار نگیرد و کسی سراغی از نتایج اقتصادی برجام که وعده داده می‌شد، نگیرد و می خواهند اینگونه به ملت القا کنند که دولت به وعده خود عمل کرده است.

اوضاع اقتصادی کشور و وضعیت معیشت مردم در دولت روحانی به حدی نا‌بسامان شده که هیچ لطایف‌الحیلی از جمله «برجام 2» برای انحراف اذهان عمومی از مساله اقتصاد کارساز نخواهد بود

اگر برجام به نتیجه رسیده و همه مشکلات به واسطه آن حل شده است مسئولین اجرایی لطف نمایند و  بیایند و  بگویند دستاورد های برجام ۱ این بود و حالا ما می‌خواهیم برجام ۲ و برجام های بعدی را به اجرا درآوریم.

ما با این مسیر  برجامی به هیچ جا نمی‌رسیم و آقای رئیس‌جمهور بهتر است به جای «برجام 2» به فکر نان مردم باشد که خربزه آب است!

اوراق تاریخ در حال نوشته شدن هستند و نسل های آینده در مورد عملکردها  قضاوت می کنندپس بیایید  امروز به گونه ای عمل کنیم که فردا شرمنده ی تاریخ و سرافکنده آیندگانمان نباشیم.

انتهای پیام/

بیژن تکاور-2 فروردین1395برچسب ها :

برجامدولتبرجام2اقتصادمردمآمریکاتوافقگل و بلبل

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Saral Khabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر