ســرخـط خـبــرهـا :
چهارشنبه 26 اسفند 1394 / 08:59|کد خبر : 868|گروه : اجتماعی

اعمال نرخ جدید جرایم رانندگی از 25 اسفند ماه اجرایی شد

اعمال نرخ جدید جرایم رانندگی از 25 اسفند ماه اجرایی شد

بر اساس مصوبه جدید نرخ حدود ۴۰ عنوان جریمه اصلاح شده و جریمه تخلفات حادثه ساز افزایش یافته است.

به گزارش سارال خبر،اعمال نرخ جدید جرایم رانندگی از۲۵ اسفند ۹۴، نرخ جرائمی همچون عبور از چراغ قرمز، سبقت غیرمجاز در راه‌های دوطرفه و تجاوز از سرعت‌مجاز (بیش از ۳۰ کیلومتر بر ساعت) در کلان‌شهر‌ها و مراکز استان‌ها و جاده‌های بین شهری و مناطق‌آزاد تجاری و صنعتی به ۲۰۰ هزار تومان رسیده است.

همچنین نرخ ارتکاب‌جرائمی همچون انجام حرکات‌نمایشی مانند دور زدن در جا و یا حرکت موتورسیکلت روی یک‌چرخ، حرکات مارپیچ، حرکت با دنده عقب در آزادراه‌ها و بزرگراه‌ها به ۱۵۰ هزار تومان، استفاده از تلفن‌همراه و یا وسایل‌ارتباطی مشابه در حین رانندگی و عدم رعایت مقررات حمل‌بار به ۱۰۰ هزار تومان، عبور از محل‌ممنوع به ۹۰ هزار تومان و عبور وسایل‌نقلیه غیرمجاز از خطوط ویژه به ۸۰ هزار تومان افزایش یافته است.

رانندگی در حالت مستی و مصرف داروهای روان‌گردان و افیونی ۴۰۰ هزار تومان جریمه در کنار معرفی به مراجع قضایی برای متخلفان در پی دارد.

نرخ تخلفاتی همچون تجاوز به چپ از محور راست، دور زدن در محل ممنوع، نقص‌فنی موثر و یا نقص در سامانه‌ روشنایی در شب، حمل تیرآهن، ورق‌های فلزی و امثال آن بدون رعایت شرایط ایمنی و مقررات مربوط، نداشتن مجوز فعالیت راننده وسیله‌نقلیه عمومی و سبقت از سمت راست وسیله‌نقلیه دیگر در راه‌هایی که هر طرف رفت و برگشت فقط یک خط عبوری وجود دارد و یا با استفاده از شانه‌راه به ۷۵ هزار تومان افزایش یافته است.

جریمه عدم بارگیری صحیح و مهار ایمن محمولات ۶۷ هزار و ۵۰۰ تومان و عبور وسائل‌نقلیه از پیاده‌رو نیز ۶۵ هزار تومان جریمه به همراه دارد.

بر اساس مصوبه جدید نرخ جرایمی شامل رانندگی وسائل‌نقلیه عمومی بیش از زمان مجاز، عدم رعایت محدودیت‌های زمانی یا مکانی و یا شرایط مندرج در گواهینامه از قبیل استفاده از عینک، سمعک و یا تجهیزات خاص، عدم توجه به فرمان ایست و یا پرچم مراقبین عبور و مرور؛ محصلین و یا پلیس مدرسه، عدم رعایت فاصله طولی و عرضی با وسیله نقلیه جلویی و جانبی و تصادف ناشی از عدم توجه به جلو، توقف در ابتدا و انتهای پیچ‌ها، روی پل، داخل تونل، داخل یا حریم تقاطع‌های راه‌آهن، نداشتن پلاک جلو یا عقب و یا ناخوانا بودن آن، تجاوز از سرعت مجاز تا(۳۰کیلومتر در ساعت)، عدم استفاده از کلاه‌ایمنی توسط راننده و سرنشین موتورسیکلت در حین رانندگی و عدم استفاده از کمربند ایمنی توسط راننده یا سرنشینان وسیله‌نقلیه در حال حرکت در آزادراه‌ها، بزرگ‌راه‌ها و جاده ‌ها به ۶۰ هزار تومان رسید.

نرخ جریمه عدم رعایت حق‌تقدم عبور، حرکت نکردن وسائل‌نقلیه بین دو خط یا تغییر خط حرکت بدون رعایت مقررات مربوطه در معابر خط‌کشی شده و نداشتن گواهی معتبر معاینه فنی وسیله‌نقلیه ۵۰ هزار تومان شده است.

همچنین جریمه قصور در به کار بردن علائم ایمنی هشدار دهنده حسب مورد در جلو، کنار و عقب وسیله‌نقلیه متوقف در سطح راه‌ها برابر ضوابط مربوطه، توقف وسائل‌نقلیه در حاشیه راه‌ها برای فروش‌کالا، نداشتن عاج مناسب در سطح اتکای لاستیک یا استفاده از لاستیک‌های فرسوده، رانندگی با وسیله‌نقلیه دودزا، نداشتن بارنامه یا صورت‌وضعیت مسافری در وسائل‌نقلیه عمومی و مغایرت مشخصات مسافر یا محموله با صورت وضعیت یا بارنامه صادر شده یا استفاده مکرر از یک بارنامه یا صورت وضعیت مبلغ ۴۵ هزار تومان و عدم پرداخت عوارض مقرر در آزادراه‌ها ۳۰ هزار تومان تعیین شده است.

هیات دولت در جلسه ۱۶ اسفند ماه نرخ ۴۱ عنوان جریمه را از میان ۱۷۱ عنوان جریمه بین ۲۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش داد.

قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی در کشور بعد از ۴۰ سال اصلاح و از سال ۹۰ اجرایی شد و بر اساس مواد ۲۱ و ۲۲ این قانون پیش بینی شده که هیات وزیران می‌تواند به پیشنهاد نیروی انتظامی و تایید وزارتخانه های دادگستری، کشور و راه و شهرسازی نسبت به افزایش نرخ جرایم رانندگی اقدام کند.

امسال هیات وزیران تصمیم به افزایش نرخ جریمه های رانندگی گرفت و این موضوع را تصویب و ابلاغ کرد، البته در یک مرحله دیوان عدالت اداری به ضریب تورم آن اشکال وارد کرد و مجددا هیات وزیران در جلسه ۱۶ اسفند ماه نرخ های جدید را تصویب کرد.

انتهای پیام/برچسب ها :

جریمهراهنمایی و رانندگیافزایش

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Saral Khabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر