ســرخـط خـبــرهـا :
چهارشنبه 26 اسفند 1394 / 08:44|کد خبر : 867|گروه : اقتصادی

کارگران کردستانی در میادین میوه و تربار تهران بدون بیمه با شغلی طاقت فرسا

کارگران کردستانی در میادین میوه و تربار تهران بدون بیمه با شغلی طاقت فرسا

وقتی از کنار میادین میوه و تربار می گذرید اولین چیزی که رهگذران را بسوی خود جلب می کند،چینش منظم و دانه به دانه ی میوه ها در امتداد و بر روی هم است.آنچنان محیط قفسه های میوه زیبا مرتب شده اند که گویی دستگاهی مکانیکی با هنرمندی تمام، قطعات میوه را به نحوی چیدمان نموده که قرار است پازلی رنگارنگ بوجود آورد.

به گزارش سارال خبر؛ اما فارغ از این که، انسان هایی زحمتکش با دقت و حوصله تمام، ساعت ها قبل تر، پیش از اینکه شهروندان از خواب بیدار شوند،میوه و تره بارها را کیلومترها آن ورتر و با مشقت فراوان دست به دست آماده می کنند تا زمانیکه ما برای خرید نان تازه صبح بیرون می رویم و یا عازم محل کاریم،برق چیده شدن منظم میوه در میادین میوه و تربار، به ما صبح بخیر بگوید.
اما کارکردن در میادین،کاری بس آسان نیست. شغلی با دردسرهای فراوان،شغلی که در نگاه اول تصور می گردد که تنها کشیدن و وزن کردن میوه و تره بار و تحویل آن به مشتری است در حالیکه به گفته یکی از کارگران این میادین《اردوگاه کار اجباری اسرای جنگی》است که کارگران در سختترین شرایط کاری برای سیر نمودن شکم خود و خانواده شان ناچارند،مشقت بارترین شیوه های کاری را تجربه کنند.
به همین منظور و در واپسین روزهای اسفند 94 ،خبرنگار کردپرس به درخواست یکی از کارگران کرد این میادین و برای تهیه گزارشی سری به چند مرکز و میدان میوه و تربار شهر تهران زده است و از نزدیک با وضعیت این کارگران آشنا شده که مشروح گزارش به شرح زیر است:
چیزی به اسم ساعت کار وجود ندارد
شاهپور از اهالی دیواندره و کارگر یکی از میادین میوه و تربار  منطقە پونک تهران می گوید:صبح زود ساعت 6 ما را از خواب بیدار میکنند.ولی این بدان معنا نیست که شب قبل با آرامش خوابیده باشیم،بلکه مدام با این استرس روبرویم که کی بار می آید.
وی در مورد وضعیت کاری توضیح داد:کارمان از 6 صبح و گاهی زودتر شروع شده و تا 8 شب ادامه دارد.ظهرها یک ساعت فرصت غذا خوردن داریم.شبها دو سه بار و پنجشنبه ها چندین بار برای خالی کردن بار ما را از خواب بیدار می کنند.
وی که عنوان می کند مدرک لیسانس دارد و از ناچاری و بی شغلی به این کار پناه آورده ،گفت:این کار هر روزمان است، هیچ روزی در هفته تعطیل نیستیم حتی جمعه ها .و الان که عید نزدیک است تا شب عید مجبوریم از صبح زود  تا ساعت 9 شب بدون استراحت و بدون داشتن فرصت غذا خوردن کار کنیم.
شاهپور با اشاره به برخورد،برخی مشتریان با کارگران میادین میوه و تره بار،افزود:جدای از کار مشقت بار و اینکه من کارگر بیچاره نای برای حمام و نظافت ندارم گاهی با درشتی و بد رفتاری مشتریان مواجه می شویم و با کمترین حقوق انسانی با ما برخورد می کنند.
وی با ناراحتی از این موضوع به گفته هایش اضافه کرد: از همان لباس فرمی که تنمان میکنند تحقیر می شویم تا تهمت و ناسزای مشتری ها وگفتن الفاظی زشت که در خور و شایسته هیچ کس نیست.
این کارگر دیواندره ایی تصریح کرد:در مواقعی که با کارگران برخوردی از سوی مشتریان انجام می گیرد،اگر حق با کارگر باشد یا نباشد باید در دفتر میدان تره بار جلوی همه و خود مشتری گردن را کج کرده و بگوید که غلط کرده  و دیگر تکرار نمی شود.
وی با ابراز نارضایتی از عملکرد مسئولین میادین میوه و تره بار توضیح داد: ارگانی مانند شهرداری و سازمان بزرگ  میادین میوه و تره بار،کارگران را به خوبی زیر نظر خود نمی گیرند.
وی در خصوص پشت گوش انداختن حقوق و مزایای کارگران توسط صاحبان کار گفت: چرا باید با این همه تحمل سختی های کار، تعداد زیادی از کارگران بیمه نباشند؟چرا بنی که حق کارگر است به جای اینکه به کارگر داده شود،توسط صاحبان غرفه ها دریافت می شود؟شهرداری چرا روزی را برای استراحت کارگران در نظر نمیگیرد و اگر در قانون، دارای حق استراحت و مرخصی هستیم،چرا این حق را به ما نمی دهند و زمانی که درخواست حقمان را می کنیم،می گویند خوش آمدید و ما هم از ترس از دست دادن این کار زجر آور تحمل می کنیم و هیچی نمی گوییم؟
وی با انتقاد از بی خبری مسئولین امر در خصوص وضعیت کارگران میادین میوه و تره بار ادامه داد:وقتی یک مشتری یک دانه میوه ناسالم در بارش گذاشته شود،سریع کارگر را اخراج میکنند ولی وقتی کارگری چهار ماه حقوق ماهیانه اش را دریافت نمی کند، کسی اعتراضی به این موضوع ندارد.
شاهپور خاطر نشان کرد:کارگران اگر دارای نماینده ای در سازمان باشند و مشکلاتشان را به مسئولین بگویند،شاید تغییری حاصل شود،ولی متاسفانه زمانیکه بازرسی به میادین سرک می کشد،هیچ کدام از کارگرها نمیپرسند چند ماه است حقوق نگرفتی؟جای خوابتان کجاست،آیا مرتب و بهداشتی است؟اصلا بیمه هستی؟رفتار مسئول تره بار مناسب است؟ کارت بهداشت داری ؟فقط میان میوها رو نگاه میکنند و میروند.
کار به شدت طاقت فرساست
هوشنگ از اهالی قروه،یکی دیگر از کارکنان میادین میوه و تره بار به خبرنگار کردپرس گفت:باید 12ساعت روی پایمان بایستیم این ستم بزرگی است ولی چون مجبوریم سرمان را پایین می اندازیم و با حقارتی که کارگران زغال سنگ در قرن هجدهم تجربه کرده بودند ما هم در قرن 21 تکرار می کنیم.
حقوق ها ناچیز و به موقع هم پرداخت نمی شود
قاسم که در میدان میوه و  تره بار منطقه "ازگل" کار میکند به خبرنگار کردپرس توضیح داد:دوماه است حقوق نگرفته ایم، جای خواب نداریم،جمعیت زیادی هستیم و زورکی خود را در یک کانکس جای می دهیم و می خوابیم.
وی ادامه داد:توی تابستان سایبان نداریم، زیر نور خورشید خون دماغ می شویم.چند بار به سازمان نامه دادیم که گفتند؛از جیب خودتان هزینه کنید.و این در حالی است که شهرداری ماهی 20 میلیون تومان از هر غرفه ای اجاره دریافت می کند.
این کارگر میدان میوه افزود:من 10 سال است سابقه کار در میدان میوه و تره بار را دارم و با اینکه متاهل هستم اما تا اکنون بیمه نشده ام و از آن بدتر 50روز یه بار  به مرخصی می روم.
بیمه کارگر جدی گرفته نمی شود
شیرزاد از اهالی سنندج، یکی دیگر از کارکنان میادین میوه و تره بار با بیان که وضعیت استراحت و جای خواب کارگران مناسب نیست گفت:من توی بلوار  "پاک نژاد" کار میکنم،
شبی 5 نوبت برای خالی کردن بار بیدار می شویم.عملا چیزی به اسم خواب اینجا معنایی ندارد و استراحت با ما غریب است.
وی ادامه داد:صاحب کارم کرد است و برجی 50 میلیون به شهرداری اجاره می دهد ولی ما کارگرانی که برای او کار می کنیم از کوچکترین امکاناتی برخوردار نیستیم و توی کانکس میخوابیم.نمیدانم چرا شهرداری اتاقی برایمان درست نمیکند.
این کارکن میدان تره بار در خصوص بیمه کارگری گفت:چند سال است اینجا مشغول کارم اما بیمه نیستم و سه ماه است که به مرخصی نرفته ام.
وی با اشاره به تیپ های مختلفی که در این شغل مشغولند،توضیح داد:اکثر کارگران اینجا متاهل هستند.دانشجوی زیادی هم برای کار پیش ما می آیند و اینجا کارگر با مدرک لیسانس داریم.حتی یکی از کارگرها به نام محمد که اهل بوکان است مدرک فوق لیسانس دارد و تازگی به مرخصی رفته است.
شیرزاد با اشاره به مقدار حقوقی که به کارگران داده می شود،گفت:متاسفانه با وجود اینکه ما مانند ربات مشغول کاری مشقت بار هستیم اما بیشتر از ماهی یک میلیون تومان به ما نمی دهند و این ناعادلانه است.
به غیر از کارگران کرد،کسی دیگه ای تحمل این کار را ندارد
بهرام از اهالی بیجار توضیح داد:من مدت یک سال است در یکی از میادین تره بار "پونک"مشغول بکارم .اکثر کارگران میادین  میوه و تره بار کرد هستند،سر کارگر و صاحب کارها هم کردند چرا که هیچکس دیگر به غیر از ما تحمل این کار را ندارد.
وی ادامه داد:با اینکه کارگران افغان به سخت کوشی مشهورند وقتی که به میادین تره بار می آیند بیشتر از دوسه روز تحمل نمی آورند و می روند.
برای اطلاع از وضعیت کارگران و شنیدن گفته های صاحبان کار نیز به مسئولین غرفه ها مراجعه شد،که چند تن از آنها جوابی ندادند و چند نفر هم با اکراه توضیحاتی ارائه دادند:
سختی یکی از خصوصیات این شغل است
علی از غرفه داران بازار میوه منطقه پونک گفت:ما نیز به مانند مشاغل دیگر از ساعت 7 صبح تا ساعت 8 شب مشغول به کار هستیم و این ساعت کاری بدلیل وسعت و جمعیت شهر تهران موضوع عادی است.
وی ادامه داد:ما هم به مانند کارکنان از همان ساعت با آنان در حال کار و تلاشیم و فرقی بینمان وجود ندارد.قبول دارم کار ما کار زحمت و پر مشقتی است و سختی آن بسیار است،اما این از خصوصیات و جبر این حرفه است و باید به ناچاری برای رساندن میوه و تره بار به دست شهروندان متقبل این زحمت شویم.
اگر کارگر بماند بیمه می شود
خالد یکی از غرفه داران بازار میوه،گفت:معمولا کسانی که به این حرفه می آیند،مدت زمان زیادی نمی مانند تا شامل قانون بیمه شوند.
وی افزود:کارگری اگر بصورت مرتب و منظم و بصورت شغل به این حرفه نگاه کند،مسلما بیمه خواهد شد.
وی در پاسخ به این سوال که کارگرانی هستند به مدت چند سال مشغول به کارند اما معترضند که بیمه نشده اند،گفت:این به خود آن کارگر بستگی دارد که چه مدت در آن شغل مشغول بکار بوده و اگر بصورت مداوم در جایی کار کرده و بیمه نشده از ندانم کاری خود و اشتباهش بوده که صاحب کار را مجبور به بیمه نمودنش، نکرده است.
این در حالی است که چندی پیش مدیرکل تعاون ،کار و رفاه اجتماعی استان تهران با اشاره به این موضوع که بیمه کردن کارگران شاغل در میادین میوه وتره بار و کارگران چرخ دار را در دستور کار دارند،به تسنیم گفت :داشتن قراردادکتبی و شفاهی در بیمه شدن کارگران میادین تره بار تأثیری ندارد.
احمد لطفی نژاد در این باره به خبرنگاران، درباره ابلاغ دستور العمل ماده 40 روابط کار اظهار کرد:این دستورالعمل از طرف معاون روابط کار در 19 خرداد سال جاری صادر و ابلاغ شد و از همان زمان به ادارات کل استان ها  ابلاغ کرده بودیم. در این دستورالعمل بیان شده بود در فعالیت های مستمر و دائمی کارگاه ها و کارخانجات و با فرض تعطیل نشدن کارگاه و یا توقف فعالیت در کار به خصوص این قرار داد باید حداقل یک سال منعقد شود.
مدیرکل تعاون ،کار و رفاه اجتماعی استان تهران با بیان اینکه این دستورالعمل با استنباط از ماده 7قانون کار تهیه شده بود افزود:از آنجایی که بسیاری از کارفرمایان قرارداد کار را به صورت کوتاه مدت منعقد می‌کردند این دستور العمل راهکاری برای جلوگیری از انعقاد قرارداد موقت در کارهای دائم بود. در ماده 11 قانون کار ذکر شده است که می‌توان در قرار داد مدتی را به عنوان مدت دوره آزمایشی منظور کرد که برای کارهای ساده این مدت 1 ماه و برای کارهای تخصصی و مهارتی 3ماه باشد. اما تمام قراردادهای کار در بسیاری از بنگاه ها یک ماهه منعقد می شد.
لطفی نژاد با اشاره به اینکه انعقاد قرار داد موقت مشکلات بسیاری را در مراجع حل اختلاف ایجاد کرده است گفت: در ماده 7قانون کار بیان شده است در صورتی که در قرار داد مدت مشخص نشود قرار داد دائمی تلقی می‌شود . تعدادی از نیروی کار پس از پایان قرار داد تصور می‌کردند که قراردادشان دائمی است. اما در اصل، هدف کارفرما چنین چیزی نبود و اعتقادی به قرار داد  دائم برای نیروی کار نداشت. این موضوع باعث اختلاف های بسیاری در جامعه کارگری شده بود.این دستور العمل را به تمام ادارات کل تعاون،کار و رفاه استان تهران ابلاغ شده بود اما اکنون این دستورالعمل از سوی معاونت روابط کار به دلیل انجام مذاکرات با شرکای اجتماعی یعنی کانون عالی کارگری و کارفرمایی و ضرورت بررسی مجدد کان لم یکن اعلام شده است.
کارگران شاغل در میادین میوه و تره بار تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند
مدیرکل تعاون ،کار و رفاه اجتماعی استان تهران در ادامه  در خصوص ساماندهی کارگرانی که تحت پوشش بیمه هستند گفت:خوشبختانه وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی توجه عمیقی به اقشار آسیب پذیر داشته است. در راستای حمایت قانونی از آنها به عنوان کف حمایت های اجتماعی مبادرت به مذاکراتی با اتحادیه صنفی میوه و تره و بار کرده ایم.
وی اظهار کرد: با سازمان تعزیرات حکومتی نشست‌هایی را داشته ایم. چند محور به عنوان محور کاری خود در نظر داشتیم انجام دهیم. محور اول رسیدگی به وضع بیمه کارگران شاغل در میادین میوه و تره بار تهران بود که تعداد زیادی از کارگران در میادین میوه و تره بار فعالیت دارند. شغل آنها حمل و نقل بار،تخلیه و بارگیری، حمل و نقل بار برای مشتری است. کارگران میوه و تره بار ابزار کار ندارند صرفاً‌با دستان خود کار می‌کنند. ابزار،وسایل،محل از آن کارفرمایان است.
لطفی نژاد با بیان اینکه حمایت بیمه ای این افراد را در دستور کار قرار داده ایم افزود: بسیاری از این کارگران در معرض بیماری های ناشی از سنگینی بار که مستقیماً‌به استخوان و مفاصل کارگر آسیب وارد می کند و بعد از مدتی او را دچار مشکلات بیماری استخوان و مفاصل می کند به همین خاطر توجه به سمت آنها معطوف شده که تحت پوشش بیمه ای قرار گیرد، این موضوع را از نظر حمل و نقل بار در دستور کار قرار داده ایم. آموزش هایی را قرار می‌دهیم تا در حین حمل و نقل دچار آسیب نشوند.
وی ادامه داد: با اتحادیه صنفی میوه و تره بار هماهنگی کرده‌ایم تا به صورت ساماندهی کارگران را تحت پوشش بیمه قرار دهیم. برای تحت پوشش قرار دادن بیمه ای آنها آن دسته از کارفرمایانی که در راستای قانون نظام صنفی مجوز کسب و کار در سازمان میادین میوه و تره بار را کسب کرده اند باید کارگران را معرفی کنند. کارگرانی که با آن محل کار مشغول فعالیت هستند تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند. این کارگران با نام کارفرمای مربوطه خود ثبت می‌شوند و کارفرما باید حق بیمه کارگران خود را به تأمین اجتماعی کارگرانی که با مجوز از سوی سازمان میوه و تره بار مشغول فعالیت هستند بیمه خواهند شد.
مدیرکل تعاون ،کار و رفاه اجتماعی استان تهران با اشاره به بازرسی های کار گفت: با بازرسی های کار به دنبال این هستیم که کارگران را متناسب با نوع شغل و کارفرمای مشخص بیمه کنیم. ابلاغیه ماده 148 قانون کار به کارفرما جهت انجام تکالیف قانونی ابلاغ می کنیم تا آن دسته از کارگرانی که کارفرمای مشخص دارند تحت پوشش بیمه باشند.
وی درباره اینکه اکثر این کارگران روزمزد هستند آیا می‌توانند تحت پوشش بیمه قرار گیرند گفت: مطابق ماده 7قانون کار قرار داد هم می تواند کتبی و هم می‌تواند شفاهی باشد. یعنی نبود قرار داد کار به معنی نفع رابطه کارگر و کارفرمایی نیست. مهم این است که کار جز کار تابع باشد. یعنی برای کارگر ماهیت اقتصادی داشته وهم تبعیت حقوقی داشته باشد،یعنی کارگر از بابت شغل خود حق مزد و حق سهم دریافت کند.
دستورالعمل بیمه کردن کارگران چرخ دار میوه و تره بار در حال تدوین
لطفی نژاددرباره وضعیت بیمه ای کارگران چرخ دار در میادین میوه و تره بار گفت:این کارگران همانطور که از اسمشان پیداست ابزار کار برای خودشان است و کارفرمای به خصوصی ندارند معمولاً‌ مشتریان در میادین میوه و تره بار جنس خود را به چرخ دار می دهند و چرخ دار جنس را از روی زمین برمی‌دارند و داخل چرخ می‌گذارند و سپس پای خودرو مشتری می گذارند و پولی بابت این کار دریافت می کنند. بنابر این کارفرمای مشخصی ندارند و کارفرمای آنها مشتریانی هستند که از خدمات این کارگران چرخ دار بهره مند می شوند.
وی با اشاره به اینکه با اتحادیه صنفی میوه و تره بار هستند که کارفرمای مشخصی ندارند در حال رایزنی هستیم که شیوه بیمه کردن این را دردستور کار قرار دهیم و طرح ویژه ای را برای بیمه کردن این دسته از کارگران لحاظ کنیم تا این افراد تحت پوشش بیمه قرار گیرند.
مدیرکل تعاون ،کار و رفاه اجتماعی استان تهران در پاسخ به اینکه آیا تعداد کارگران مشخص است گفت:بازرس ها در حال تهیه فهرست هستند اما هنوز لیست نهایی مشخص نشده است. تعداد کارگران چرخ دار هم مقرر شده است تا از سوی اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار تهران مشخص شود. تعداد کارگران چرخ دار شاید در مکان های دیگر در تهران هم موجود باشد، اما از آنجایی که تمرکز کاری ما فعلاً‌روی  میادین و تره بار است ، برنامه ای برای سایر چرخ دارها خارج از میادین تره بار نداریم، چرا که شناسایی کارگران در بازارهای دیگر دشوار است.
منبع:کردپرس
انتهای پیام/


برچسب ها :

میادین میوه و تربار تهرانکارگران کردستانیبیمهطاقت فرسا

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Saral Khabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر