ســرخـط خـبــرهـا :
دوشنبه 16 شهریور 1394 / 07:46|کد خبر : 85|گروه : اجتماعی

یاداشت/

سد معبر و تجاوز به حریم پیاده رو عادت دیرین مغازه داران دیواندره ایی

سد معبر و تجاوز به حریم پیاده رو عادت دیرین مغازه داران دیواندره ایی

تجاوز به حریم پیاده رو تجاوز به حقوق شهروندان است و یک مغازه دار وقتی اجناس خود را در این حریم می گذارد نه تنها به مردم کج دهنی می کند دستگاه های مجری را نیز زیر سئوال برده است.

به گزارش سارال خبر، مدتی است پدیده استفاده مغازه ها به خصوص فروشگاه های ارایه اجناس عمومی یا همان بقالی ها به شکل قابل توجهی گسترش یافته است.

به این ترتیب که زمانی مغازه داران فقط سبد مربوط به ارایه و فروش ذغال یا توپ های پلاستیکی را جلوی در مغازه خود می گذاشتند، اما حالا استفاده از استندهای متعدد رنگارنگ و جلب توجه کننده شرکت های مختلف تولید کننده چیپس و پفک و دیگر خوردنی های خوشمزه و زیان آور بسیار رایج شده است.

نه تنها جلوی مغازه بلکه یک سری از لوازم را در طرف دیگر پیاده رو در کنار جاده و خیابان می گذارند تا شاید راه حلی هم برای تسخیر گوشه ای از خیابان و جاده هم پیدا کنند.

اگر بخواهی در این عرض کوتاه معبر که برای عابرین پیاده تعبیه شده است عبور کنی باید حوصله به خرج داده و یا با استفاده از نیروی بدنی و قوه قهریه از بین جمعیت خود را خارج کنی.

به تازگی در سطح شهر دیواندره ترافیک سنگینی به وجود می آید که عامل بخشی از آن صاحبان مغازه ها هستند چون که قسمتی از خیابان را به پارک خودروهای شخصی خود اختصاص داده اند و آن قسمت از خیابان را ضمیمه مغازه خود نموده اند و با وجود تابلوی توقف مطلقا" ممنوع نیز خودرو خود را پارک می کنند.

بر اساس اصل 9 ماده 96 تبصره 6 کتاب مجموعه قوانین و مقررات شهرداری ها اراضی، کوچه ها، میدان ها، خیابان ها و معابر عمومی واقع در محدوده هر شهر، ملک عمومی محسوب شده و تعرض در این معابر، تخلف تلقی می شود و می بایست شهرداری ها با متخلفان برخورد کنند.

همچنین، بر اساس تبصره 1 ماده 55 قانون شهرداری ها، سد معابر عمومی و اشغال پیاده روها و استفاده غیر مجاز از آنها، میدان ها، پارک ها و باغ های عمومی برای کسب و سکونت ممنوع است.

 بند 20 همین ماده از قانون تاکید می کند که شهرداری ها موظفند با مشاغل مزاحم یا تاسیس اماکنی که به نحوی موجب مزاحمت شهروندان باشد، برخورد کنند.

تجاوز به حریم پیاده رو تجاوز به حقوق شهروندان است و یک مغازه دار وقتی اجناس خود را در این حریم می گذارد نه تنها به مردم کج دهنی می کند دستگاه های مجری را نیز زیر سئوال برده است چون که عدم برخورد با وی آنها را گستاخ تر نموده و این تخلف را حق قانونی خود می دانندو هستند بسیاری از این مغازه دارها که علاوه بر اجناس خود بخشی از پیاده رو را به عنوان حریم خود به دست فروشان داده و از آنها نیز بیگاری می کشند.

حقیقت این است که شهرداری ها در زمینه رفع سد معبر توسط مغازه داران کوتاهی می کنند و حتی اگر ماموران شهرداری به خاطر پیگیری های مداوم یک یا چند شهروند مجبور شوند مغازه داری را به رعایت قانون ملزم کنند، این رعایت قانون مدت زیادی طول نمی کشد و شخص مورد نظر پس از مدت کوتاهی دوباره قانون شکنی رایج شده خود را از سر می گیرد.

انتهای پیام/برچسب ها :

سد معبرمغازه داردیواندرهسارال خبر

نظرات کاربران :

مرادی [سه شنبه 25 خرداد 1395 | 14:55] پاسخ

متاسفانه فرهنگ شهرنشینی در بین کسبه جا نیافتاده است و هیچ اطلاعی از قوانین و مقررات ندارند .
ضمناً شهرداری نیز مقصر می باشد چرا به مغازه ای که کل مساحتش 2 متر نمی شود مجوز تعمیرات خودرو می دهد تا معبر شهرداری مکانی برای تعمیرات خودرو گردد فقط یک چال تعمیرات کم دارند که اگر بتوانند آن را نیز درست میکنند امصال این مجوزها زیاد است از تزئینات خودرو گرفته تا آپاراتی ها و غیره و غیره

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Saral Khabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر