ســرخـط خـبــرهـا :
دوشنبه 17 اسفند 1394 / 07:15|کد خبر : 821|گروه : اجتماعی

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دیواندره

برجسته ترین خسارت وارده به منابع طبیعی در قالب کارهای عمرانی و توسعه ای است

برجسته ترین خسارت وارده به منابع طبیعی در قالب کارهای عمرانی و توسعه ای است

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دیواندره در گفتگو با خبرنگار سارال خبر گفت: برجسته ترین خسارت وارده به منابع طبیعی در حال حاضر مربوط به کارهای عمرانی و توسعه ای است.

محمد رئوف نصری رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دیواندره در گفتگویی اختصاصی با خبرنگار سارال خبر به مناسبت هفته منابع طبیعی  با اشاره به اهمیت موضوع منابع طبیعی اظهار داشت: هرساله هفته منابع طبیعی از 15 تا 21 اسفند ماه به صورت نمادین با کاشت نهال شروع می شود و در این هفته برنامه هایی در راستای ترویج و آموزش برگزار می گردد.

نصری افزود: حفاظت و احیای منابع طبیعی در سایه فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی هدفمند امکان‌پذیر است و تخریب منابع طبیعی و بهره‌برداری‌های بی‌رویه و غیراصولی خسارت‌های جبران‌ناپذیری را در پی دارد که برای جلوگیری از بروز آن مدیریت صحیح و نظارت دقیق لازم است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دیواندره تصریح کرد: سال گذشته در سطح شهرستان دیواندره 20 هزار اصله نهال پخش شد و امسال نیز به 10 هزار اصله نهال کاهش یافته است که این کاهش به صورت سراسری بوده و تنها متعلق به شهرستان ما نمی باشد و این نهال ها از طریق نهادها و ارگان های مربوطه توزیع می گردد و غرس می شود.

وی در ادامه  عنوان کرد:یکی از مراسمات که در این هفته برگزار می شود تجلیل از قضات است که در یکی از روزهای هفته منابع طبیعی که به نام مناطبیعی و حاکمیت و قانون نامگذاری شده است صورت می پذیرد و به صورت ویژه از کارکنان قضایی و دادگستری تجلیل و تقدیر به عمل می آید.

محمد رئوف نصری با اشاره به اهمیت مشارکت مردمی در برنامه های منابع طبیعی اظهار داشت: در برنامه های هفته منابع طبیعی سعی کرده ایم که جلسات و برنامه ها را در خارج از مکان های بسته برگزار نماییم و در فضای باز و رودر رو با بهره برداران و کسانی که با منابع طبیعی سروکار دارند مخصوصا در روستاها که موضوع را عینی لمس می کنند برگزار می کنیم چون تاکید بر این است و شعار امسال نیز «مدیریت جامع،منابع طبیعی،مشارکت مردمی» سعی کرده ایم بحث های آموزشی و ترویجی را برجسته نماییم چون به این نتیجه رسیده ایم که برخورد های قهری چه در سطح شهرستان و چه کشور استان جوابگو نبوده و بایستی مردم را در این  امور مشارکت دهیم و خود مردم را مسئول کنیم به همین خاطر بیشتر برنامه های ما در سطح روستاها و مدارس و به صورت آموزش های ترویجی می باشد.

وی خاطرنشان ساخت: البته از چند ماه قبل اداراه کلاس هاسی آموزشی را با کارشناس های مربوطه در سطح مدارس شهرستان با همکاری اموزش و پرورش برای پایه های متوسطه اول و دوم شروع نموده ایم و برای دوره ابتدایی نیز در دست اقدام داریم.

نصری به آمار میزان مراتع و منابع ملی کشور و استان اشاره کرد و گفت: 84 درصد از وسعت اراضی کشور ایران منابع طبیعی می باشد و این آمار در سطح شهرستان دیواندره نیز صدق می نماید و از مساحت کل 386 هزار هکتار اراضی شهرستان مقدار 264 هزار هکتار آن مراتع هستند از مراتع درجه یک تا چهار و همه اراضی دارای سند بوده و تنها شهرستانی است در استان که مراتع آن به طور کامل دارای سند می باشد و پلاک بی سند نداریم.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دیواندره  به بحث تخریب در منابع ملی پرداخت و افزود: در منابع طبیعی سه نوع تخریب وجود دارد که یکی از این موارد به سرعت از دو مورد دیگر پیشی می گیرد یک تخریب که بهره بردار و کشاورز حال بر اساس نیاز یا سودجویی انجام می دهد و یک تخریب هم بر اثر عوامل طبیعی مانند سیل و زلزله و ... انجام می گیرد اما تخریب نوع سوم که آمار عددی آن مسئولین منابع طبیعی از آن نگران شده اند و تخریب در راستای کارهای توسعه ای مانند سد سازی و جاده سازی و ... می باشد.

وی اظهار داشت: طبق آمار موجود تخریب انجام گرفته توسط بهره برداران از زمان تصویب قانون جنگل ها و مراتع که از سال 1342 به بعد به اجرا در آمده است است تا الان به اندازه یک سال سد سازی به منابع طبیعی خسارت وارد نکرده  است و معمولا بخاطر مصالح و تعارفات فی مابین شامل جریمه و خسارت نشده و هزینه ای برای اصلاح و بازسازی مراتع نیز پرداخت نمی شود.

نصری تاکید کرد و گفت: برجسته ترین خسارت وارده به منابع طبیعی در حال حاضر مربوط به کارهای عمرانی و توسعه ای است، البته این امور را نمی توان توسعه و عمران نامید چون توسعه کاری است همه جانبه با کمترین خسارات ولی این برنامه ها معمولا بدون برنامه ریزی و عدم اعلام نظر ارگان های مرتبط از جمله منابع طبیعی بوده و کار انجام می گیرد و در میانه کار که منابع طبیعی از ادامه کار  جلوگیری می کند فرد پیمانکار به استانداری مراجعه نموده و به بهانه جلوگیری از توسعه، اداره را از انجام وظیفه باز می دارند.

وی تصریح کرد: پیمانکار در هنگام مناقصه همه موارد از جمله خرید مصالح را قید می نماید و فرد متعهد به اجرای قرارداد می شود ولی متاسفانه پس از انعقاد قرارداد فرد از منابع طبیعی موجود استفاده و به آن خسارات وارد می کند و پس از جلوگیری از کار از دادن جریمه و هزینه تخریب برای احیای آن خودداری می کند و در قالب انجام کارهای توسعه ای از موقعیت سوء استفاده کرده و منابع ملی را تخریب می کند که ما این مورد را در شهرستان دیواندره داشته و داریم و با وجود چند کارخانه شن و ماسه مجاز در سطح شهرستان پیمانکار برای مقاصد خود دست به تخریب مراتع زده است و کارخانه های موجود نیز به حالت تعطیل و نیمه تعطیل در آمده است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دیواندره  به قانون تصویب شده در این مورد اشاره کرد و گفت: در قانون قانون افزایش بهره‌وری بخش كشاورزی و منابع طبیعی ماده12ـ بند «ب» آمده است: دولت مكلف است در اجراء طرحهای عمومی، عمرانی و توسعه‌ای خود و نیز اكتشاف و بهره‌برداری از معادن، خسارات وارده به جنگلها و عرصه و اعیانی منابع طبیعی را در محاسبات اقتصادی و برآورد هزینه‌های امكان‌سنجی اجراء طرح منظور و پس از درج در بودجه‌های سنواتی، در قالب موافقتنامه‌های مبادله شده با وزارت جهاد كشاورزی برای حفاظت، احیاء و بازسازی عرصه‌ها اختصاص دهد وزارت جهاد كشاورزی مكلف است هزینه‌های احیاء و بازسازی و جبران خسارات وارده را حداكثر ظرف سه ماه پس از استعلام دستگاه اجرائی مربوط، تعیین و اعلام نماید.

اما به محض ورود برای اجرای این بند متاسفانه ارگان های مربوطه به بهانه جلوگیری از توسعه مانع از اجرای قانون می شوند.

وی در پایان گفت: از اول سال جاری 353 پرونده تخریب توسط کشاورزان به مراجع قضایی ارجاع شده است که در مجموع چیزی در حدود 81 هکتار را شامل می شود و در مقابل نیز 113 هکتار را نیز خلع ید نموده ایم اما در یکی از پروژه های در حال اجرا در شهرستان چیزی در حدود 1000 هکتار تخریب داشته ایم .

انتهای پیام/برچسب ها :

منابع طبیعیمحمد رئوف نصریدیواندرهرئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دیواندرهخسارتمراتع

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Saral Khabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر