ســرخـط خـبــرهـا :
شنبه 11 بهمن 1393 / 20:52|کد خبر : 8|گروه : اجتماعی

یاداشت/

پایان نامه بخر مدرک بگیر/کافی نت های شهر دیواندره به جای دانشجویان زحمت تحقیقات و پروژه ها را می کشند

پایان نامه بخر مدرک بگیر/کافی نت های شهر دیواندره به جای دانشجویان زحمت تحقیقات و پروژه ها را می کشند

از معضلات مدرک گرایی بی توجهی به سواد و دانش است به گونه ای که اغلب "دانش کپی جو"هستند و خود رغبت و حوصله ای برای نوشتن و تحقیق و مطالعه ندارند دنبال استاد راه می افتند که نمره میان ترم بدون کم و کاست از روی آشنایی و پارتی بازی در سیستم درج شود.

به گزارش خبرنگار سارال خبر، علاقه به ادامه تحصیل و مدرک گرایی در جامعه ایران به دغدغه ای فراگیر تبدیل شده است. عشق و نیاز به مدرک و مدرک گرایی به حدی شده که این روزها بر اساس اجبار زمانه و بدون اینکه برخی استعدادها بطور مطلوب و کارا شکوفا شود، توانایی های بالقوه، بالفعل گردد و افراد در رشته موردپسند خود تحصیل کنند; دیگر از حد لیسانس گذشته و به امید شغل و موقعیتی بهتر به سوی فوق لیسانس و دکترا حرکت کرده است. نوعی رابطه متقابل میان مدرک از یکسو و منزلت و پرستیژ اجتماعی، سکوی پرتاب، حقوق اقتصادی و اجتماعی و وضعیت و شغل و... از سوی دیگر; موجب شده که مدرک عاملی مهم و حیاتی در زندگی اجتماعی ما باشد. البته اگر این مدرک گرایی تنها معطوف به یادگیری مهارت ها و تخصص های لازم، دانایی و توانایی و تجربه بود، بسیار هم می توانست خوب باشد.

 مدرک گرایی تاحدودی مهارت را در جامعه از بین می برد و دانش و تخصص را به حاشیه می فرستد. مسئله مدرک گرایی در ایران ما هر روز گسترده و بغرنج تر می شود. اما از آنجا که هر نوع مدرکی از هر جا با هر رشته و دانشگاه و شهری در کنار عامل بسیار حیاتی در ساختار و روابط اجتماعی ما (یعنی پارتی) تا حدی تضمین کننده موفقیت است، بنابراین می توان ادعا کرد این چرخه متغیر وابسته و متغیرهای مستقل در جامعه ما بسیار معیوب است!

به معنای واقعی دانشجو میشدند. ولی امروزه کلماتی مانند مهندس، کارشناس ارشد و یا حتی Phdبه قدری بی ارزش و منزلت شده که از معنای واقعی خویش دور گشته.

در گذشته اگر شخصی صاحب مدرک فوق لیسانس و یا دکترا میگشت تمامی تلاش خویشتن را در جهت حفظ شان اجتماعی سایر هم کیشان و هم مدرکان خویش به کار می بست ولی امروزه حاصل چرخه معیوب دانشگاههای بی محتوای ما خروج افرادی بی سواد و بی تخصصی است که فقط نامی که نشان دهنده مدرک کذایی آنان است به دوش میکشند و شاید بزرگترین شاهکار دانشگاههای ما در چندین سال گذشته جناب دکتر پرزیدنت باشه که به عنوان اخرین شاهکار، به صورت علنی و با هیجان تمام و با ادبیاتی کوچه بازاری به ریاست جمهوری کشور دیگر که نماینده مردم آن کشور محسوب میگردد توهین نمود و شاید شان اجتماعی تمام کسانی که دارای مدرک Phdباشند را نیز زیر سوال برد. متأسفانه ملاک ارزشگذاری در افراد، کسب و کار، ارتقای شغلی و نظام حقوقی ما بر پایه مدرک دانشگاهی است و همین امر باعث میشود که افراد بیش از آنکه به فکر ارتقای سطح دانش و آگاهی خود باشند برای گرفتن مدرک بالاتر تلاش میکنند و بهانهای میشود برای آنکه از هر راهی مدرک تحصیلی را به دست آورند.

بسیاری از سازمان­ها و شرکت­ها نیز بدون توجه به مهارت و سواد افراد و صرفاً بر اساس اینکه فرد دارای مدرک است به پذیرش آنها می­پردازند که این امر هم به مدرک­گرایی دامن می­زند.

با توجه به اینکه یکی از تبعات مدرک گرایی همین شیوه آموزش‌های کمی و به دور از کیفیت است، شرایط به گونه‌ای پیش رفته است که در یک مقطع تحصیلی هیچ توجهی به شاخص‌های پژوهشی نمی‌شود.

از معضلات مدرک گرایی بی توجهی به سواد و دانش است به گونه ای که اغلب "دانش کپی جو"هستند و خود رغبت و حوصله ای برای نوشتن و تحقیق و مطالعه ندارند دنبال استاد راه می افتند که نمره میان ترم بدون کم و کاست از روی آشنایی و پارتی بازی در سیستم درج شود و دانشجوی گرامی شب امتحان با خواندن چند صفحه از کتاب معرفی شده از مرکز فردا سر جلسه امتحان حاضر شوند و نمره قبولی بگیرند و در نهایت به ترم آخر برسند به ترم آخر هم برسند دو راه بیشتر ندارند اول اینکه خود وقت ندارند و پولی به یکی از کافی نت های داخل شهر داده و بدون هیچ زحمتی یک کپی از پایان شخصی بدبخت در یکی از دانشگاه های دیگر برداشته و اسم دانشجو و استاد را تغییر داده و بدون هیچ ترس و واهمه ای به استاد مربوطه تحویل می دهند بدون اینکه خود حتی یک صفحه از آن را مطالعه کرده باشند و بدانند که محتویات تحقیق چیست تقدیم می کنند هرچند استاد هم از این مشکل خبر دارد ولی خود را به بیراهه می زند.دوم اینکه بعضی از دوستان نه استادان عزیز می دانند که بسیاری از دوستان کارمند هستند زحمت نوشتن تحقیق را با گرفتن دستمزدی متقبل می شوند آری این داستان آموزش عالی ماست!(سرقت علمی)

پدیده خرید و فروش پایان نامه و سرقت علمی اکنون به یک معضل جدی در نظام آموزش عالی تبدیل شده و افزون بر جامعه علمی و دانشگاهی، دغدغه ای جدی برای دولت هم به شمار می آید.

پایان نامه فروشی اعتبار علمی مدارک دانشگاه‌های ایران را در سطح بین الملل کاهش داده است و موجب ناامنی در این عرصه شده است.

برخی از دانشجویان ما راحت طلب هستند و می خواهند با کمترین تلاش و زحمت مدارج علمی را طی کنند و متأسفانه قوانین مناسبی برای برخورد با متخلفان و سارقان علمی وجود ندارد به همین خاطر سیستم دانشگاهی در برخورد با متخلفان ترجیح میدهد مشکل بین استاد و دانشجو برطرف شود و پیگیری و مجازاتی با متخلفان صورت نمیگیرد.

متاسفانه این سرقت علمی به شهرهای کوچک نیز سرایت کرده به گونه ای الان در چند کافی نت داخل شهر دیواندره اقدام به خرید و فروش پایان نامه در حد کارشناسی می شود که زمینه را برای سرقت های بعدی در مدارک بالاتر ایجاد می کند یکی از دوستان تعریف می کرد که دوستان از 200 هزار تومان تا بالاتر پول می گیرند و منت هم گذاشته که ما زحمت کشیده و از تهران می گیریم مثل اینکه پایان نامه های تهران گرانتر از سایر شهرها به فروش می رسد چون که پایتخته!

انتهای پیام/برچسب ها :

سرقتپایان نامهکافی نت های دیواندرهدانشجویان

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Saral Khabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر