ســرخـط خـبــرهـا :
پنجشنبه 6 اسفند 1394 / 08:51|کد خبر : 773|گروه : اجتماعی

دختران شین آباد با وزیر بهداشت دیدار کردند/تصاویر

دختران شین آباد با وزیر بهداشت دیدار کردند/تصاویر

دکتر سید حسن هاشمی ظهر امروز در حاشیه پنجمین کنگره کشوری سوختگی در سالن همایش‌های رازی، به منظور بررسی و حل مشکلات درمانی دختران حادثه شین آباد، با والدین، تیم درمانی و حادثه دیدگان، نشستی برگزار کرد.

به گزارش سارال خبر،دکتر سید حسن قاضی‌زاده هاشمی در حاشیه پنجمین کنگره کشوری سوختگی در سالن همایش‌های رازی، به منظور بررسی و حل مشکلات درمانی دختران حادثه شین آباد، با والدین، تیم درمانی و حادثه دیدگان، نشستی برگزار کرد.

در این نشست ابتدا دکتر محمد جواد فاطمی مسئول تیم درمانی این کودکان و رئیس مرکز تحقیقات سوختگی دانشگاه علوم پزشکی ایران به ذکر تاریخچه این حادثه و اقدامات درمانی صورت گرفته برای این کودکان پرداخت و اظهار کرد: این حادثه در 15 آذر سال 91 در مدرسه انقلاب اسلامی روستای شین آباد پیرانشهر به وقوع پیوست که در اثر این حادثه، 2 نفر از دانش آموزان جان خود را از دست داده و 24 نفر نیز دچار بیماری سوختگی شدند. پس از آن، در مرکز فوق تخصصی سوختگی حضرت فاطمه(س) به همت جمعی از بهترین جراحان پلاستیک، تیم بیهوشی و روانشناس بالینی و پرستاران، تحت درمان قرار گرفتند که در مجموع 785 ویزیت، 110 عمل جراحی، 221 مورد پیوند بافت، 109 بار فیزیوتراپی و 109 ویزیت روانشناس بالینی برای آنها انجام شد.

وی به انجام اقدامات رفاهی و فرهنگی برای کودکان حادثه شین آباد اشاره کرد و گفت: برگزاری جشن تولد، تهیه لوازم‌التحریر، برپایی نمایشگاه نقاشی و صنایع دستی، و حضور در کنگره های سوختگی از جمله این اقدامات بود که باعث نشاط بیشتر و روحیه بهتر آنها شده است.

مسئول تیم درمانی کودکان شین آبادی با اشاره به طول دوره درمان 10 تا 15 ساله برای این کودکان، تصریح کرد: آنها به تعداد عمل بسیار زیادی نیاز دارند و این کودکان، دختران بیمارستان حضرت فاطمه(س) هستند و ان‌شاءالله مراسم عروسی آنها را در همین بیمارستان برگزار می‌کنیم.

وی با بیان اینکه میزان سوختگی 12 نفر از آنها شدید اما میزان سوختگی 12 نفر دیگر شدت زیادی ندارد، گفت: از زمان واگذاری بیمارستان حضرت فاطمه(س) به موسسه محب، به دلیل جدایی بین مدیریت درمانی و مالی اجرایی، مشکلات ما بیشتر شد اما پس از جدایی بیمارستان از موسسه محب، خدمات بهتری به آنها ارائه شد.

فاطمی افزود: با وجود بعضی از محدودیت‌ها اما مدیریت درمان این کودکان به خوبی انجام می شود و فکر می کنیم باید برای درمان و نحوه حمایت از این بیماران تعریفی شود و لازم است تا به کادر درمانی که به این کودکان خدمات ارائه می دهند، توجه ویژه ای شود.

در این نشست پدر سیما مرادی، یکی از دختران شین‌آبادی به نمایندگی از خانواده های این کودکان با وزیر بهداشت سخن گفت و افزود: آرزوی ما برای دیدن شما برآورده شد و بر خود لازم می دانم تا به نمایندگی از این خانواده ها، از زحمات دولت، شما و تیم پزشکی تقدیر کنم.

وی اظهار کرد: پس از گذشت سه سال از وقوع این حادثه، خدمات درمانی به کندی پیش می رود و ممکن است مشکلات اعتباری وجود داشته باشد و برخی از این کودکان قطع عضو شده که بخشی از لاله گوش یا بینایی خود را از دست داده‌اند و برای درمان نابینایی یکی از دختران به 7 متخصص مراجعه کرده‌ایم که پاسخ قانع کننده‌ای به ما نداده‌اند و از شما تقاضا داریم چشم این دختر را ویزیت کنید.

مرادی گفت: برخی از کودکان یک سال و نیم است که جراحی نشده اند و دلیل آن را نمی دانیم. از سوی دیگر دولت قبل برای اعزام به خارج و درمان این دختران قول ها و وعده های زیادی به ما داد. از کار پزشکان بسیار راضی هستیم اما اگر با کمبود امکانات روبرو هستیم آنها را به هر کجای دنیا باشد ببریم تا درمان شوند و از دولت تدبیر و امید انتظار داریم تا تدبیری برای اعزام آنها داشته باشد چرا که باعث امیدواری دختران و خانواده های آنها نیز می شود.

وزیر بهداشت هم در این دیدار ضمن تقدیر و تشکر از اساتید و پزشکان مرتبط با حادثه کودکان شین آبادی، اظهار کرد: کاری که همکاران من شامل پرستاران و پزشکان انجام دادند، فراتر از مسئولیت اداری و پزشکی آنها و اقدامی انسانی و شرافتمندانه بود که امروز هم با همان عشق و علاقه، اقدامات خود را ادامه می دهند.

وی شرایط کودکان شین آبادی را متفاوت دانست و گفت: آنها قربانی بی‌تدبیری شدند و با بیماران سوختگی که خود مراقبت نکرده و کوتاهی می‌کنند، وضع متفاوتی دارند در حالی که آنها هیچ گناهی نداشتند و ما اشتباه کردیم و اگر اشتباهات مدیریتی نبود، شاهد چنین گرفتاری‌ها و مصیبتی نبودیم.

سید حسن قاضی زاده هاشمی افزود: مشکل مالی را برای انجام هر تعداد عمل جراحی حل می‌کنیم و در صورت کمک کردن یا نکردن آموزش و پرورش، حل مشکل این کودکان را وظیفه خود می‌دانیم و هر اعتباری که نیاز باشد برای درمان آنها در بخش دولتی و یا خصوصی تامین می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: تیم پزشکی این دختران اعتبارات مورد نیاز را اعلام کنند و هر میزان اعتبار که مورد نیاز است را ما در ابتدای سال مشخص کنیم و این اطمینان را در بین کودکان و خانواده های آنها ایجاد کنیم که برای دارو، درمان و عمل جراحی و تامین لباس آنها هیچ گونه مشکلی وجود ندارد.

وزیر بهداشت در خصوص اعزام کودکان حادثه شین آباد به خارج از کشور، اظهار کرد: در ذهن تمام این کودکان، نقش بسته که اگر برای درمان به خارج از کشور اعزام شوند، زیبایی بیشتری به دست می آورند و کمک بیشتری به آنها می شود. من شخصاً در صورت کمک یا عدم کمک دولت، تعهد می‌دهم که اگر پزشکان تشخیص دادند که اعزام آنها به خارج از کشور، مفیدتر خواهد بود، این امکان را فراهم کنم در غیر این صورت هر متخصصی از هر جای دنیا که برای درمان و مشاوره این کودکان می تواند کمک کند، قول می دهم که ظرف حداکثر دو سه ماه از وی دعوت کنیم.

وی گفت: تجهیزات پزشکی مورد نیاز از جمله پروتز، دستگاه برای اتاق عمل، اتاق عمل ویژه را فراهم خواهیم کرد.

هاشمی با بیان اینکه اقدام برای بیماران سوختگی در ساعات و روزهای اولیه بسیار مهم است، افزود: امکاناتی که در ایران وجود ندارد مربوط به زمان پس از روزهای اولیه سوختگی است و فردی که پوست بدن خود را از دست می‌دهد، هر لحظه احتمال ورود عفونت به خون وی وجود دارد و امکانات برخی از کشورهای پیشرفته، بهتر از ما است و در مراحل بعد، تجربه و دانش مهم است که تصور می کنم از این نظر کمبودی نداریم.

وی تصریح کرد: اگر تیم پزشکی این کودکان به این نتیجه رسیدند که نیازی به اعزام آنها به خارج از کشور نیست، حتما متخصصان خارجی به ایران بیایند که علاوه بر ویزیت و مشاوره این دختران، می توانیم در سایر زمینه ها مانند سمینارهای و کارگاه های سوختگی و ساخت بیمارستان‌های در حال احداث نیز از توان و ظرفیت متخصصان خارجی و برجسته دنیا استفاده کنیم.

وزیر بهداشت با بیان اینکه تا امروز من هیچ کوتاهی در حق کودکان شین آبادی نکرده ام، گفت: اگر برای خدمات پرستاری، هوشبری، توانبخشی و فیزیوتراپی و سلامت روان این کودکان نیاز به حمایت و اقدام خاصی باشد ما آنها را انجام می‌دهیم.

وی از کودکان شین آبادی به عنوان دخترانی نازنین، با عاطفه و دارای ضریب هوشی بسیار بالا یاد کرد و گفت: در ضیافت ناهاری که با آنها داشتم متوجه شدم که ضریب هوشی آنها بیشتر از هم سن‌های خودشان است و نوشته ها، نقاشی ها و آثار هنری و صنایع دستی آنها، بسیار فاخر است.

هاشمی ضمن قدردانی از دل سوزی فوق العاده تیم درمانی کودکان شین آبادی، گفت: من اگر به جای خانواده ها باشم به متخصصان داخلی اعتماد می کنم و لازم است تا دولت نیز حمایت ویژه ای کند.

وی در پاسخ به سوال یکی از کودکان که پرسید اگر فرزند خودتان چنین مشکلی داشت، چه اقدامی می‌کردید، گفت: فرزند و خانواده من مشکلات پزشکی داشته‌اند. همین امروز در جلسه هیئت دولت، یکی از بستگان بسیار نزدیک یکی از اعضای دولت، نیاز به یک عمل جراحی داشت که به وی اعلام کرده بودند باید به خارج از کشور اعزام شود و باید دریچه آئورت این بیمار تعویض می‌شد که برای آن لازم است تا قفسه سینه شکافته شود و عمل قلب باز انجام شود که بسیار دشوار است و این فرد نیز تصادف کرده بود و تحمل عمل قلب باز را نداشت.

وزیر بهداشت افزود: از چندین سال پیش با روش خاصی، دریچه آئورت را از طریق رگ ها می فرستند که عمل جراحی ساده تر شده است و زمانی که این عضو دولت با من مشورت می کرد به وی گفتم اگر این بیمار را به خارج از کشور اعزام کنید معلوم نیست توسط کدام جراح، عمل شود در حالی که من چند نفر را در ایران و در بیمارستان قلب شهید رجایی می شناسم که این عمل را می توانند انجام دهند که هر جراحی، قادر به انجام آن نیست.

وی با بیان اینکه برای درمان این کودکان ممکن است به مدت 10 تا 15 سال زمان نیاز باشد، افزود: اگر برای فرزند من چنین اتفاقی افتاده بود به دست ایرانی ها می سپردم و اخلاقاً و شرعاً تیم درمانی مسئولیت دارند که اگر بتوان در خارج از کشور برای این کودکان اقدام موثری انجام داد، نباید کوتاهی کنند.

هاشمی اظهار کرد: کودکان حادثه شین آبادی، افراد بسیار موفق و هنرمندی هستند که در کلاس هفتم تحصیل می کنند و به مشکلات خود آشنا هستند و برای درمان آنها در حال حاضر امکان هر اقدامی وجود دارد. تلاش تیم پزشکی مانند جاده ای است که حفظ شده اما نیاز به روکش کردن دارد.

وزیر بهداشت با اشاره به سفرهای متعدد خود به کشورهای خارجی به منظور حضور در سمینارهای علمی، خطاب به وی، گفت: حتما نظر شما را تامین می کنیم و جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد.

 

 

 

 

 

منبع: ایسنا

انتهای پیام/برچسب ها :

شین آبادوزیر بهداشتسوختگی

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Saral Khabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر