ســرخـط خـبــرهـا :
چهارشنبه 5 اسفند 1394 / 13:31|کد خبر : 767|گروه : سیاسی

راه های نامتعارف اکتساب آرای ملت/

کشیده شدن طنز تلخ روزگار لمپن ها به حاشیه تبلیغات نامزدهای مجلس/گذر از نردبان احساسات مردم با حضور «لمپن» های انتخاباتی

کشیده شدن طنز تلخ روزگار لمپن ها به حاشیه تبلیغات نامزدهای مجلس/گذر از نردبان احساسات مردم با حضور «لمپن» های انتخاباتی

این روزها طنز تلخ روزگار لمپن ها به حاشیه تبلیغات نامزدهای مجلس کشیده شده است و اشخاصی که حرفی برای گفتن ندارند و یا صرفا خواستار رأی شهروندان و حضور در مجلس هستند دست به دامان آنان شده و با انتشار گسترده تصاویر خود در کنار لمپن های مختلف قصد دارند اندیشه نداشته آنانی را که در وادی کارزار نظارت شورای نگهبان از گردونه انتخابات خارج شده اند رواج دهند.

به گزارش سارال خبر،لمپنيسم از ريشه آلماني«لمپن»يا «لومپن» گرفته شده است. واژة «لمپن» يا «لومپن» در مفهوم لغوي آن به كسي اطلاق مي گردد كه به گروه يا طبقه خاصي وابسته نباشد و صرفا در پی کسب وجاهت و پایگاه اجتماعی برای خود از طریق به چالش کشاندن ذهن و اندیشه افراد جامعه باشد. اسناد و مدارک گویای این واقعیت تاریخی است که زادگاه لمپنیسم در ایران، دامان مدعیان ملی گرایی و پان ایرانیسم است.

آنانی که با سازماندهی اراذل و اوباش روزی در خدمت رضاخان با دادن شعارهایی چون «زنده باد جمهوری» در درب مجلس، طرفداران مدرس را که شعار «زنده باد مدرس» سر می دادند را به خاک و خون کشیدند، یا آنانی که می خواستند با سازماندهی مجدد لمپن ها با شعار ملی گرایی و آن هم با چهره ای مزوّرانه این بار با حمایت حزب توده و همسایه شمالی، به اهداف از پیش تعیین شده خود دست یابند و نهضت ملی نفت را چون نهضت مشروطیت از مسیرخود خارج کردند.

لمپن ها در هر قشر و پایگاه اجتماعی نفوذ می کنند و با پروپاگاندا مختلف، نظر اطرافیان و گاه مردم را به خود جلب می کنند. یعنی کار لمپن ها بالا رفتن از نردبان احساسات مردم است و با پرداختن به موضوعات زرد می خواهند نظر و شائبه خود را به جمع بقبولانند.

لمپن های تلویزیونی و سینمایی و همچنین لمپن های اجتماعی چند سالیست که به جامعه کردستان نفوذ کرده اند و با لودگی و طنزهای تلخی که مستقیما فرهنگ، ادبیات، جامعه و روان شهروندان را نشانه گرفته به هر دری می زنند که خود را نشان داده و با شنا در دریای مواج خنده اجتماع به اهداف نداشته اما به روز شده خود برسند.

این افراد از خلا نبود الگوهای رفتاری و اجتماعی در جامعه کردستان استفاده کرده و درپوشش رسانه های عمومی به مشروعیت اندیشه و اهداف نردبانی خود دامن زده و در ناخودآگاه مردمانی که به شادی و طنز نیاز دارند رسوخ می کنند و گاه دارای پایگاه اجتماعی می شوند به گونه ایی که در ممکن است در عرصه های اجتماعی و سیاسی مختلف شرکت کرده و از سر طنز تلخ روزگار در مجامع شهری و کشوری سر بیرون می آورند.

لمپن ها به این نیز راضی نشده بدون هیچ پشتوانه سیاسی و علمی آکادمیک گام در راه دیگری نهاده و سودای حضور در مجالس کشوری را در سرمی پرورانند و از همان ابزار عمومی که در اختیار دارند برای نشان دادن چهره ایی هواخواه مردم، طرفدار فقرا و روستائیان و...،این سودا را در اذهان مردمان این دیار گسترش می دهند.

اما لمپن ها چون که صرفا اندیشه روز مرگی در سرداشته، از فیلترها و نظارت های حکومتی یا خبر نداشته و یا نسبت به آن بی تفاوت هستند و به ناگاه در میانه حضور بی در وپیکر خود، گرفتار نظارتی هوشمندانه شده و از گردونه کنار زده می شوند.

در نظام جمهوری اسلامی برای کاندیداتوری در عرصه انتخابات در سطح ملی، چه مجلس یا شورای شهر، فیلتری وجود دارد که وظایف خود را در زمینه تایید افراد واجد صلاحیت انجام می‌دهد و قطعاً اجازه نخواهد داد افرادی که صلاحیت حضور در انتخابات را ندارند، وارد این عرصه شوند.

پس افرادی که قصد کاندید شدن در انتخابات، از جمله در زمینه حضور در انتخابات مجلس را دارند، باید‌ پیش از کاندید شدن عملکرد خودشان را مورد ارزیابی قرار داده و ببیند آیا فرد موفق و موثقی در امور قانونگذاری هستند یا نه؟ و آیا تاکنون تجربه ایی در این زمینه  دارند یا صرفا لبخند تحویل داده اند و خنده دریافت نموده اند!

دنیای لمپن ها دنیای عجیبی ست، این افراد همیشه تلاش می‌کنند تا خودشان را مطرح بکنند و به گونه ایی رفتار می کنندکه مردم با دیده طنز به آن‌ها نگاه کنند و تصور شود که فرد مورد نظر با لودگی می‌خواهد مردم را بخنداند. لمپن ها هیچوقت جز همین لودگی حرفی برای گفتن نداشته اند و به همین علت مدام در حال حرف زدن راجع به مسائل حاشیه‌ای و زرد هستند.

این روزها طنز تلخ روزگار لمپن ها به حاشیه تبلیغات نامزدهای مجلس کشیده شده است و اشخاصی که حرفی برای گفتن ندارند و یا صرفا خواستار رأی شهروندان و حضور در مجلس هستند دست به دامان آنان شده و با انتشار گسترده تصاویر خود در کنار لمپن های مختلف قصد دارند اندیشه لمپنیسم آنانی که در وادی کارزار نظارت شورای نگهبان از گردونه انتخابات خارج شده اند را رواج دهند.

این درحالی ست که کار به جایی رسیده که لمپن ها بیانیه پخش می کنند و با اعتذار از رد شدنشان در جریان نظارت شورای نگهبان از هواداران و طرفداران خویش می خواهند که به نامزد مورد تایید آنان رأی بدهند...، رفتاری بسیار زننده که نشان می دهد لمپن ها حتی برای تصمیم گیری افراد جامعه ارزشی قائل نیستند و از طریق پروپاگاندای این روزها در صدد مطرح نمودن خود و جلب شخصیت هستند.

لمپن ها این آگاهی را ندارند که مردمان این روزگار دیگر با مردم سال های گذشته متفاوت هستند و این گونه نیست که تحت تاثیر حرف‌های بی‌ارزش عده ای که قصد دارند خودشان را زحمتکش، مردمی، سیاستمدار و... نشان بدهند، قرار بگیرند. لمپن ها بهتر است لطف کنند و به شعور مردم توهین نکنند، مردم به خوبی همه چیز را تشخیص می‌دهند و به وقتش هم واکنش نشان خواهند داد. این افراد بهتر است بدانند که دیگر نمی‌توانند از نردبان مردم بالا بروند و دیگر دوران بالا رفتن از نردبان احساسات مردم گذشته است.

با استفاده از نمادهای ملی و مذهبی و راه انداختن کارناوال و میتینگ هایی که جز ایجاد صدای ناهنجار فایده ایی برای جامعه ندارد نمی توان بر اذهان مردم سیطره پیدا کرد؛ شوخی های  هزل گونه  جایی در میانه تبلیغات نمایندگی مجلس ندارد و نامزدهای محترم هم بهتر است با اردوکشی به دنبال لمپن ها و از این شهر به آن شهر رفتن، مرام و برنامه های خود را در بوق و کرنا کرده تا مخاطبان بیشتر آنها را بشناسند، نه اینکه با مینی بوسی پر از لمپن در جولان تبلیغات انتخاباتی سیر کنند.

لمپن ها و نامزدهای انتخاباتی باید بدانند که اگر بخواهیم در کشور تولید عقلانیت کنیم  به باروری و بستر سازی فرهنگی نیاز داریم، نه اینکه این بستر را صرفا در لودگی خلاصه نماییم. گسترش گونه ایی از لمپنیسم روشنفکرانه و زمینه سازی بی‌مسئولیتی در ادعاهایی که می‌دانند پاسخی برای آنها در کار نیست، یا اینکه با استفاده ابزاری از «عقلانیت» و بهره گرفتن از فضاهای اینترنتی و اجتماعی به سرعت به چهره و ستاره فکری تبدیل شدن به همان سرعتی که ایجاد شده، از بین می رود.

البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که این گونه رفتارهای نابهنجار لمپن ها،  البته در جامعه ایی که موقعیت‌های زیر فشار این کنشگران یا بی‌هدفی و افسردگی و آشفتگی و به خصوص انفراد فکری و ذهنی آنها از دنیای پیرامونی را درک می‌کنند، گران نمی‌آید، اما نمی‌توان نسبت به آن بی‌تفاوت بود، زیرا رواج اندیشه لمپنیسم می تواند به این تفکر درمیان جامعه دامن بزند.

منبع: شاهوخبر

انتهای پیام/برچسب ها :

تبلیغات نامزدهای مجلسلمپناحساسات مردم

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Saral Khabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر