ســرخـط خـبــرهـا :
یکشنبه 25 بهمن 1394 / 10:00|کد خبر : 703|گروه : فرهنگی

به مناسبت روز پرستار/

پرستاران و تحمل یک دنیا درد

پرستاران و تحمل یک دنیا درد

معمولا به آن اندازه که پرستاران تلاش می‌کنند از سوی مسئولان و حتی بیماران از آنها قدردانی نمی‌شود و عدم توجه به خواسته‌ها و مطالبات به حق جامعه پرستاری باعث شده عشق و علاقه به خدمت حرفه پرستاری جای خود را به بی‌تفاوتی بدهد.

خبرنگار سارال خبر- «نقش پرستار در حفظ سلامت و بازگشت سلامت بیمار نقش درجه اول است، معادل است با نقش یک پزشک ماهر»

«مقام معظم رهبری (مد ظله العالی)»

امروز روز پرستار است اگر چه مثل‌هایی مانند معلمی شغل انبیاست برای پرستاران وجود ندارد اما پرستاری در دین اسلام از آن شغل‌های سفارش شده و قابل احترام است و همواره کار سخت و دشوار پرستاران در تیمار بیماران مورد توجه دین اسلام بوده است تا جایی که ریشه و منشأ کرامت پرستاری از دین سرچشمه می‌گیرد.

ممکن است يک روز بخواهي پرستار باشي و روزت را با ديدن رنج و درد آدم‌ها آغاز کني و تلاش کني بيمار افسرده‌اي را بخنداني.

بایستی لباس‌هايي بپوشي که هميشه بوي مخصوص بيمارستان را با خودشان دارند، فشار خون بگيري، مجبور باشي سوزني را به دست‌هاي نحيف کودک بيماري فرو کني و روزی دیگر شاهد به تدريج مردن يک پيرمرد روي تخت سفيد بيمارستان باشي آیا دلت مي‌خواهد حس کني همه زندگي يک آدم بستگي به مهارت دست‌هاي تو در دادن ماساژ قلبي دارد؟

عيد و تعطيلات برايشان معنايي ندارد، از اين که گاهي بيماري ناسزايي نثارشان مي‌کند، از 18 ساعت کار کردن مدوام، از آدم‌هايي که بعد از حمله قلبي با تلاش پرستاران در امر احيا به زندگي بازگشته‌اند و هنوز هر سال زنگ مي‌زنند و روز پرستار را تبريک مي‌گويند، از انگشت‌هايشان که به علت استفاده مداوم از بتادين پوسته پوسته شده و اثر انگشت ندارد، از آمدن به بيمارستان در روزهايي که همه شهر تعطيل است، از وعده‌هايي که هرگز عملي نمي‌شوند، از حقوقي که با توجه به اين هزينه‌هاي سرسام‌آور زندگي، اصلا متناسب نيست، این ها بخش کوچکی از دردها و رنجهای این قشر زحمتکش است.

تأمین سلامتی مردم از وظایف حاکمیتی دولت و پرستاری از ارکان اصلی و تأثیرگزار در نظام سلامت است و جامعه پرستاری همواره همراه گروه پزشکی در راه رسیدن به آرامش مردم و سلامت جامعه تلاش می‌کند.

یکی از چالشهای مهم حوزه سلامت و درمان کشور موضوع پرستاران است که نقش پررنگ و مهمی در تامین رضایت مراجعه کنندگان مراکز درمانی و همچنین اثربخش بودن برنامه درمانی این مراکز دارند.

پرستاران امروزه از مشکلات عدیده ای از قبیل عملی نشدن قوانین مصوب پرستاری بعد از گذشت چندین سال و ناکافی بودن دریافتی خود و رویگردانی از موقعیتهای استخدامی و کمبود شدید نیروی انسانی و بحث مهاجرت از پرستاری رنج می برند و این موضوعات به دفعات و از زبان فعالان پرستاری طی مصاحبه های متعدد منعکس شده است و مشکلات جامعه پرستاری پس از سال‌های زیاد هنوز حل نشده است،و طرح مشکلات فقط در روز پرستار و یاد کردن از زحمات گروه‌های پرستاری که در مسیر ارتقای سلامت جامعه و مردم گام برمی‌دارند، مشکلی را حل نمی‌کند.

حقوق، مزایا، مسکن، ایاب ‌و ذهاب، شیفت شب و در نظر گرفته نشدن مسائل رفاهی و تفریحی از مسائلی است که هر سال در روز پرستار مطرح می‌شود، ولی بعد از این روز اتفاقی در این زمینه نمی‌افتد.

معمولا به آن اندازه که پرستاران تلاش می‌کنند از سوی مسئولان و حتی بیماران از آنها قدردانی نمی‌شود و عدم توجه به خواسته‌ها و مطالبات به حق جامعه پرستاری باعث شده عشق و علاقه به خدمت حرفه پرستاری جای خود را به بی‌تفاوتی بدهد.

پس از وعده های فراوان دولت پرستاران همچنان درگیر مشکلات معیشتی و شغلی خود هستند و طی دو سال گذشته وزارت بهداشت تعامل خوبی با جامعه پرستاری نداشته است.

براساس استانداردها، می‌بایست تعداد پرستاران سه برابر تعداد پزشکان یا دو برابر تعداد تخت‌های بیمارستانی باشد و یا در ازای هر هزار نفر جمعیت، سه پرستار وجود داشته باشد.[۲] همچنین استانداردهای جهانی نشان می‌دهد در بخش داخلی و جراحی، هر ۴ تا ۶ بیمار باید یک پرستار داشته باشند.

با وجود افزایش چشمگیر فارغ‌التحصیلان دانشگاه های مختلف کشور طی سالهای اخیر در این رشته بخش درمانی کشور همچنان با کمبود نیروی متخصص مواجه است.

قاطبه جامعه پرستاری کشور از وضعیت موجود راضی نیستند و اعتقاد دارند حق و حقوقشان ضایع و نظراتشان در حوزه های تصمیم گیری دیده نمی شود و از طرفی مردم، بیماران و دریافت کنندگان مراقبت، خدمات شایسته ای را دریافت نمی کنند و ناراضی اند و این نارضایتی دو جانبه در یک چرخه معیوب همدیگر را تقویت می نماید و مهمترین دلیل نارضایتی پرستاران تبعیض و بی عدالتی های مختلف و همچنین قدرت غیر مؤثر پرستاران در نظام سلامت که منجر به سلطه پذیری پرستاران و نهایتاً ناکارآمدی نظام مراقبتی و این وضعیت به نوعی روزمرگی در نظام سلامت را باعث گردیده است.

خطاهای پزشکی بر دوش پرستار است و پرستار در قبال آن مواخذه می‌شود پزشکی از پرستاری و پرستاری از پزشکی باید حمایت کند و این دو می‌بایست دوشادوش هم حرکت کنند و در طرح تحول نظام سلامت که به نام مردم و به کام پزشکان رقم خورد و افزایش ۳۰۰ تا ۴۰۰ درصدی تعرفه‌های پزشکی که می‌بایست در مدت ۱۰ تا ۱۵ سال اتفاق می‌افتاد به یکباره در این طرح انجام شد و متاسفانه جایگاه پرستاری در طرح تحول نظام سلامت دیده نشده است.

انتهای پیام/برچسب ها :

روز پرستارپرستاردردمشکلاتمطالباتطرح تحول نظام سلامت

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Saral Khabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر