ســرخـط خـبــرهـا :
جمعه 13 شهریور 1394 / 13:07|کد خبر : 68|گروه : اجتماعی

گزارش/

آمار غیر واقعی بیسوادان دیواندره در سایه آموزش فرد به فرد

آمار غیر واقعی بیسوادان دیواندره در سایه آموزش فرد به فرد

در این شهرستان نیز همگام با سایر مناطق کشور فعالیت های ارزنده ای در خصوص آموزش به بیسوادان صورت گرفته است ولی متاسفانه در انجام برخی از کارها بسیار سهل انگاری شده و با کمی نظارت دقیق تر شاید بتوان بر این مسائل غلبه کرد.

به گزارش خبرنگار سارال خبر، یکی از عوامل مهم در توسعه و رشد کشور، آموزش و یادگرفتن سواد است بی اهمیتی به سواد و وجود آمار بالای بیسواد در جامعه، به بنیان های  علمی، صنعتی، اقتصادی، فرهنگی و... ضربه های جبران ناپذیری وارد می کند.

امروزه کاهش نرخ بی سوادی و فراگیر شدن آموزش و پرورش  یکی از شاخص های پیشرفت هرجامعه محسوب می شود.

براساس آمار سرشماری سال ۱۳۹۰ در کشور  بالغ بر ۲ میلیون نفر بی‌سواد وجود داردکه حدود  ۳٫۶ درصد از کل جمعیت را شامل می شود که توانایی خواندن و نوشتن را ندارند.

در این میان استان کردستان از نظر نرخ بی سوادی با داشتن 71 هزار نفر بی سواد  رتبه ششم کشوری را به خود اختصاص د اده است که 75 درصد از این تعداد را زنان تشکیل می دهند.

طبق گفته های رمضان یوسفی معاون سواد آموزی آموزش و پروش کردستان باسوادکردن 57 هزار نفر از 71 هزار نفر بیسواد کردستان سهم آموزش و پرورش می باشد  و بقیه افراد باید توسط سایر دستگاه‌ها آموزش‌های لازم را دریافت کرده و باسواد شوند.

شهرستان دیواندره نیز با جمعیتی بالغ بر 78488 نفر دارای 18 درصد بی سواد می باشد که رتبه نخست استان کردستان را در این مورد از آن خود کرده است.

در این شهرستان نیز همگام با سایر مناطق کشور فعالیت های ارزنده ای در خصوص آموزش به بیسوادان صورت گرفته است ولی متاسفانه در انجام برخی از کارها بسیار سهل انگاری شده و با کمی نظارت دقیق تر شاید بتوان بر این مسائل غلبه کرد.

با توجه به اینکه بیشترین امار اموزش دهنده مربوط به اموزش و پرورش است از جمله این مسائل که اداره نهضت سواد آموزی شهرستان دیواندره باید مد نظر قرار دهد استفاده از نیروهای کارآمد و متعهد و آموزش دیده می باشد که متاسفانه این مورد به طور کل نادیده گرفته شده است و هرجا توانسته اند از نیروهای دیپلمه با عنوان آموزش فرد به فرد استفاده شده است که هیچ گونه آموزشی در این راستا ندیده اند و گاها این افراد خود با صله ارحام و مواردی این چنینی نیز دیپلم خود را گرفته اند که نهضت سواد آموزی نیز از چنین افرادی برای آموزش استفاده می کند و وضعیت چیزی بهتر از این نمی شود که می بینیم.

نیروهای قدیمی نهضت نیز که قبلا با هزار زحمت دیپلم گرفته بودند و نیمه آنها نیز با مدرک سیکل مشغول به فعالیت بودند همگام با آموزش نهضت موفق به گرفتن دیپلم شده و پس از مدتی که خبر از رسمی کردن نیروهای نهضتی شد همه آنها اقدام به ثبت نام در دانشگاه پیام نور کرده و هرکدام مدرک لیسانسی با معدل زیر 12 گرفته و لیسانسه شده و همگی در سالیان اخیر در آموزش و پرورش رسمی شده و خود را بر این موضع برحق دانسته بدون اینکه آموزشی در مورد تدریس کردن و علوم تربیتی  داشته باشند به نحوی که دبیران و معلم های با سابقه نیز با وجود آنها حتی حق به دست گرفتن مدیریت را هم ندارند و در پرس و جویی در این مورد از اموزش و پرورش به این جواب رسیدیم که این یک بخشنامه ابلاغی از بالادست است که یک معلم با مدرک فوق دیپلم با سابقه 25 سال خدمت نمی تواند مدیر شود اگر یکی از این نیروهای تازه رسمی شده نهضت با مدرک لیسانس پیام نور وجود داشته باشد.

جالبتر از این موارد فوق مبلغ پول تشویقی که به آموزش دهنده فرد به فرد داده می شود می باشد که بیشتر این نیروها را خانم ها تشکیل می دهند این افراد با مراجعه به روستاها شناسنامه خانم ها و آقایان  بی سواد  را همراه با یک قطعه عکس جمع آوری می کنند و به فرد بی سواد می گویند که ما شناسنامه شما را برای ثبت نام در نهضت می گیریم و شما را ثبت نام کرده و لازم نیست کلاس هم بیایید و در اخر فصل نیز افراد با سوادی را با حضور راهنما مربوطه به مدرسه آورده و به جای افراد بی سواد امتحان می دهند و گا ها اگر شخصی نباشد خود آموزش دهنده برگه را با دستخط کج و ماوج پر کرده و نمره قبولی افراد را در برگه ها وارد می کنند و شخص را قبول می کنند واگر دنبال پرونده این افراد ثبت نام شده در اداره نهضت بگردی اغلب تا مرحه دیپلم مدرک داشته اما نمی توانند حتی اسم خود را بنویسند چون همه چیز بی اساس بوده است و اموزش دهنده فقط به دنبال گرفتن مبلغ پول تشویقی بوده است.

حال معاون سواد آموزی آموزش و پروش کردستان رویکرد آموزش و پرورش در سال 94 را رویکرد تشویقی دانسته و گفته است مشوق‌های زیادی در راستای ترغیب افراد به باسوادی درنظر گرفته شده است و در صورتی که افراد بیسواد در آزمون موفق به کسب نمره قبولی شوند 700 هزار تومان به آموزش دهندگان تخصیص داده می‌شود که این خود بدون نظارت کافی جوابگو نخواهد بود.

آنچه که ما در نهضت سواد آموزی دیواندره شاهد هستیم آمار غیر واقعی از بی سوادان است چون که این امار بر اساس مدارک صادر شده همین افراد آموزش دهنده فرد به فرد بوده و آمار بیسوادان شهرستان بسیار بیشتر از این ارقام می باشد.

انتهای پیام/برچسب ها :

بیسوادیکردستاندیواندرهآموزش فرد به فرد

نظرات کاربران :

جوان پیر [جمعه 13 شهریور 1394 | 17:26] پاسخ

سارال خبر خیلی وقته نیست؟؟ چی شده بود؟ بلوکت کرده بودند یا مانع از کارت شده بودند ؟؟چه میدونم شاید هم اهداف ......
به هر حال خوش آمدگویی مجدد...
البته هر سه سایت خبری شهرستان رو همیشه چک میکنم اما در خوشبینانه ترین حالت فقط اندکی از هرسه تاتون رضایت دارم؟؟

آموزشیار [یکشنبه 8 فروردین 1395 | 00:05] پاسخ

من آموزشیار بودم کلاسها سوری و فقط روی کاغذ هستند و اکثر سوادآموزان افراد باسواد هستند که آموزشیاران بیچاره مجبور به ثبت نام آنها برای تشکیل کلاس شده اند چون برای تشکیل کلاس سقف تعیین می کردند وتشکیل کلاس زیر حد نصاب امکان نداشت و اگر کلاسها و آمارهای سابق را دوباره بررسی کنند به خوبی پی به این موضوع می برند بیشتراز نصف افراد ثبت نام شده قبلا دارای مدرک آموزش و پرورش بوده اند و بیسواد نبوده اند و برای آنها مدرک نهضت صادر شده است

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Saral Khabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر