ســرخـط خـبــرهـا :
یکشنبه 18 بهمن 1394 / 07:51|کد خبر : 674|گروه : فرهنگی

یادداشت/

غفلت از اصل فرهنگ و توجه به آن از منظر شاخص های کمی/ آسیب شناسی حوزه فرهنگ عمومی را جدی بگیریم‎

غفلت از اصل فرهنگ و توجه به آن از منظر شاخص های کمی/ آسیب شناسی حوزه فرهنگ عمومی را جدی بگیریم‎

مشکل برنامه ریزی توسعه فعلی، این است که همواره نگاه به حوزه ی فرهنگ از منظر شاخص های کمی امکانات فرهنگی و حداکثر فعالیت فرهنگی بوده؛ واز اصل فرهنگ غافل است. و این شاخص ها نیز از نظام های برنامه ریزی سکولار غربی گرفته شده است.

به گزارش خبرنگار سارال خبر، وجه بارز کشور و انقلاب شکوهمند ما فرهنگی است و در مورد فرهنگ شعارها، مطالبات و سخنان بیشمار و مهمی ارائه شده و می شود؛ اغراق نکرده ایم اگر بگوییم فرهنگ در سال های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در صدر موضوعات مورد توجه مدیران و نخبگان جامعه بوده است و همواره بر اهمیت، ضرورت، فرصت ها، مشکلات و عوارض فرهنگی توجه و تاکید شده است.

 در اصل تفاوت و تمایز انقلاب اسلامی با سایر انقلاب های دوران معاصر، هم از جهات هدف و هم از لحاظ روش تحقق و پیروزی و هم از نتایج و ثمرات، بی ارتباط با وجه فرهنگی آن نیست.

با تأسف باید اعلام کرد که برخلاف این همه تاکیدات، در برنامه ریزی های توسعه و کلان کشوری هماره از این حوزه غفلت شده و به بیان مقام معظم رهبری " فرهنگ مظلوم واقع شده است. " که علت اصلی آن نظام برنامه ریزی توسعه کشور است که برپایه نظام های رایج توسعه اقتصاد محور غربی الگو برداری شده است. تنظیمات کشور در این الگوبر محور اقتصاد و حول توسعه ی اقتصادی است و سایر امور اجتماع به ویژه حوزه فرهنگ ذیل آن و با نگاه درآمد و هزینه اقتصادی نگریسته می شود.

هرچند نهادها و شخصیت های مختلفی درباره مدل و شاخص های توسعه و از جمله الگو و شاخص های فرهنگی به تحقیق پرداخته اند؛ اما تاکنون به الگوی بومی – اسلامی نرسیده اند.

بدیهی است مدیریت و هدایت مجموعه ها بدون شناخت دقیق وضعیت موجود، تعیین اهداف، طراحی وضعیت مطلوب و تنظیم وضعیت های انتقال ممکن نیست.

شناسایی وضعیت موجود و تعیین وحالات مطلوب و انتقال، هنگامی به سامان و سازمان یافته است؛ که براساس مدل و ساختاری دقیق و کارآمدی باشد و همان ساختار مبنای ارزیابی ها و سنجش وضع موجود و مطلوب قرار گیرد. به بیان روشن تر مدیریت بر حوزه فرهنگ و به گونه ویژه حوزه ی فرهنگ عمومی، مدیریت بر دانش، گرایش و رفتار احاد جامعه، خانواده ها و سازمان ها و نهاد ها هستند که نیاز مدلی دقیق بوده تا براساس آن بتوان وضعیت موجود را شناسایی نمود، شرایط مطلوب را تعیین و هدف گذاری کرد و وضعیت های انتقال را طراحی و بر اساس آن مدل حرکت به سمت و سوی وضعیت مطلوب و بهینه را اندازه گیری و ارزیابی نمایند. در شرایط مطلوب و بهینه این مدل باید مبنای برنامه ریزی توسعه همه امور کشور باشد و برنامه های رشد اقتصادی ذیل برنامه ریزی توسعه فرهنگ عمومی قرار گیرد.

مشکل دیگر برنامه ریزی توسعه فعلی، این است که همواره نگاه به حوزه ی فرهنگ از منظر شاخص های کمی امکانات فرهنگی و حداکثر فعالیت فرهنگی بوده؛ واز اصل فرهنگ غافل است. و این شاخص ها نیز از نظام های برنامه ریزی سکولار غربی گرفته شده است.

تعداد صندلی سالن های سینما و تئاتر، تعداد نسخ کتاب های منتشر شده، تعداد فیلم های تولید شده و ... از اصلی ترین شاخص های برنامه ریزی های توسعه در بخش فرهنگ است و اینکه این فعالیت ها چه تأثیری بر فرهنگ عمومی، یعنی دانش گرایش و رفتار افراد و جامعه داشته است غفلت می شود.

مشکل دیگر حوزه ی فرهنگ، بعضی ارزیابی های ساده انگارنه و بی منطق عده ای، از فرهنگ است. آسیب شناسی فرهنگی آنان که حتی بعضی از دلسوزان انقلاب هم در بین آنها هستند از این نوع است. آسیب شناسی هایی با پاسخ های کلی و متفاوتی منجر شده؛ و موضع گیری های مبتنی برآن به علت همه جانبه نبودن، نیز مثمر واقع نشده است.

گروه دیگری نیز در حوزه ی فرهنگ نقش آفرین بوده اند؛ که امور فرهنگی را به جهت کیفی بودن، قابل سنجش نمی دانند در حال که شناسایی، هدف گذاری، برنامه ریزی و ارزیابی مجموعه ها تنها بر اساس یک مدل دقیق، کارآمد و شاخص های بر آمده از آن مسیر است.

روشن است که ارزیابی وضعیت فرهنگ عمومی، باید در یک جایگاه حکومتی  ( مثلا شورای فرهنگ عمومی) انجام شود و دولت بر اساس شاخص ها و داده های آماری حاصله، برنامه های فرهنگی خود را ارائه داده و بر اساس این شاخص ها ارزیابی شوند و پاسخگوی آثار فعالیت های خود بر فرهنگ عمومی باشند.

سیف الله کرمی / بهمن94​

انتهای پیام/برچسب ها :

فرهنگفرهنگ عمومیشاخصسکولارآسیب شناسی

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Saral Khabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر