ســرخـط خـبــرهـا :
شنبه 17 بهمن 1394 / 09:15|کد خبر : 668|گروه : اقتصادی

درآمد یا کارت ملی موجب حذف یارانه می شود؟/بهانه هایی برای ندادن 45 هزار تومان

درآمد یا کارت ملی موجب حذف یارانه می شود؟/بهانه هایی برای ندادن 45 هزار تومان

دولت بر اساس قانون موظف است برای توسعه اشتغال، افزایش سهم تولید از یارانه و حمایت غذایی از خانوار مورد هدف، یارانه 6 میلیون نفر از افراد جامعه را حذف کند .

به گزارش سارال خبر، یارانه کلمه ای که با شنیدن آن همه ی ما به یاد چهل و پنج هزار تومان دریافتی سرماه می افتیم.دریافتی که هرچند شاید دردی از درد های برخی افراد نکاهد اما به طور قطع مرهمی بر مشکلات نیازمندان جامعه است.
یارانه ای که این روزها و در چند ماه اخیر اما و اگر های بسیاری را با خود به همراه داشت ، مسائلی که شاید به نفع ثروتمندان بود اما متاسفانه برای نیازمندان برطرف کننده مشکلی نیست.
بر همین اساس و به دلیل رفاه حال نیازمندان ، دولت از اسفند ماه سال گذشته حذف یارانه اقشار پردرآمد را در نوبت برنامه کاری خود قرار داد.
برنامه ای که عده ای مخالف و عده ای نیز موافق آن بودند چرا که براساس نظر مخالفان این طرح تا حدودی ناقص و بدون هدف اجرایی شد و اسامی برخی از نیازمندان به ناحق از لیست یارانه بگیران حذف شد.
هرچند از ابتدا و زمانی که طرح پرداخت یارانه از سوی دولت تعجب تعداد کثیری از افراد را به دنبال داشت اما به هر حال این طرح با همه ی کمبود ها و نواقصی که در آن نهفته بود به مرحله ی اجرایی شدن رسید و  یارانه 45 هزار تومانی که برای برخی افراد پول خرد هم نیست به کمک خرج بسیاری از خانواده ها تبدیل شد.
بر اساس آمار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکنون بیش از 2.5 میلیون نفر از یارانه‌بگیران حذف شده‌اند که این موضوع صرفه‌جویی 114 میلیارد تومانی حاصل شده است، بنابراین با توجه به پرداخت ماهانه 45 هزار و 500 تومان به هر نفر بابت بیش از 70 میلیون نفر، عددی ناچیز است.
*عدم تغییر منابع بودجه یارانه 95
حال در آستانه قرارگیری در پایان سال و با توجه به اینکه بودجه سال 95 مشخص می شود امیدوار بودیم که یارانه پردرآمدها در سال 95 قطع و بودجه ی هنگفتی که برای این کار در نظرگرفته شده است در جایی دیگر و در برنامه های عمرانی کشور هزینه شود.
اما گویا این تنها به عنوان یک امید باقی می ماند چرا که براساس جزئیات لایحه بودجه سال 95 کشور منابع حاصل از هدفمندی یارانه ها همانند سال‌های گذشته بدون تغییر 48 هزار میلیارد تومان پیشنهاد شد.
در تبصره 14 لایحه بودجه  95 آمده است : در اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها  مصوب 1388/10/15 به دولت اجازه داده می شود، در سال 1395 منابع مالی حاصل از اصلاح قیمت کالاها و خدمات موضوع قانون مذکور تا مبلغ 480 هزار میلیارد ریال و ردیف های یارانه ای این قانون با استفاده از انواع روش‌های پرداخت نقدی و غیر نقدی به خانوارهای هدف و نیازمند توزیع و همچنین برای ارائه خدمات حمایتی و کمک به بخش تولید اقدام کند.
چندی پیش سیدابوالحسن فیروزآبادی قائم مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه  منابع حذف یارانه اقشار پردرآمد چه شد، گفت : این منابع در حد گسترده‌ای نبود چرا که حذف یارانه‌ها با دقت بالا و به شکلی محتاطانه انجام شد، بنابراین منابع زیادی به دست نیامد.
وی با اشاره به اینکه تا کنون 2.5 میلیون نفر طبق آخرین آمار از لیست یارانه‌بگیران حذف شده‌اند درباره ادامه این روند افزود: این روند ادامه‌‌دار خواهد بود و افرادی که کارت شناسایی ملی ندارند از هفته پایانی بهمن‌ماه حذف خواهند شد.
اکنون که به اواخر بهمن ماه نزدیک می شویم خبرهای متفاوتی در خصوص حذف یارانه بگیران به گوش می خورد ،حذفی که این بار با داشتن و یا نداشتن کارت ملی ونه میزان درآمد  گره خورده است ،گره ای که ممکن است به دلیل عدم داشتن اطلاعات صحیح و یا ناکافی اسامی نیازمندان نیز در بین افراد فاقد کارت ملی دیده شود.
حال با توجه به برگشت بودجه پیشنهادی دولت توسط مجلس امید است براساس سخنان پیش از این سخنگوی دولت که گفته بود شیوه هدفمندی یارانه در برنامه ششم توسعه تغییر خواهد کرد عملی شود و حذف یارانه با دلایل محکم تری صورت گیرد.
منبع:باشگاه خبرنگاران
انتهای پیام/برچسب ها :

یارانهحذفدولتدرآمدکارت ملی

نظرات کاربران :

مهران سعادتی [چهارشنبه 26 اسفند 1394 | 13:36] پاسخ

چرا به بهانه کارت ملی عکس دار برخی یارانه ها حذف میشود

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Saral Khabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر