ســرخـط خـبــرهـا :
دوشنبه 5 بهمن 1394 / 14:30|کد خبر : 620|گروه : سیاسی

یادداشت/

اقتدار برجام در مدارس!/زنگ اقتدار در مدارس و فقر در خیابان های شهر

اقتدار برجام در مدارس!/زنگ اقتدار در مدارس و فقر در خیابان های شهر

آیا همه چیز اکنون به توافق برجام بسته است تا جایی که ساختن راه و کارخانه و سرمایه خویش را به آنها واگذار کنیم تا برای ما کاری کنند و این واپس زدگی را افتخار دانسته و در مدارس زنگ اقتدار به صدا درآوریم و به دانش آموز مملکتم القا کنند که با مصرف گرایی وسایل وارداتی کشورهای غربی به اقتدار و عزت دست یافتیم؟

به گزارش خبرنگار سارال خبر،برجام برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، توافقی بین المللی بر سر برنامه هسته ای ایران است که میان کشورمان ایران و کشورهای گروه( 1+5 )آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، انگلیس و آلمان در شهر وین صورت گرفت.

بر اساس متن توافق برجام، ایران ذخایر غنی سازی متوسط خود را پاکسازی، ذخیره سازی اورانیوم با غنای کم را تا 98 درصد قطع و همچنین تعداد سانتریفیوژهای خود را تا حدود دو سوم به مدت حداقل 15 سال کاهش خواهد داد وغنی سازی بیش از 3,67 درصد را متوقف کرده و هیچ تاسیسات غنی سازی جدید و یا رآکتور آب سنگین نخواهد ساخت.

بر اساس برجام و در ازای اجرای تمامی این تعهدات، ایران از ذیل تحریم های شورای امنیت سازمان ملل، اتحادیه اروپا و آمریکا خارج خواهد شد.

در ساعت پایانی ۲۶ دی ۱۳۹۴، یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که ایران تمام تعهدات خود را تحت برجام اجرایی کرده است و اجرای آنها مورد تأیید آژانس انرژی اتمی است و کمی بعد در ساعت اولیه روز ۲۷ دی ۱۳۹۴  بیانیه اجرایی شدن برجام و لغو همه تحریمهای اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا و همه قطعنامه‌های تحریمی شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران، در مقر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین، توسط فدریکا موگرینی، نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی و محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران قرائت شده و به موجب آن برنامه جامع اقدام مشترک اجرایی شد که به موجب آن بلافاصله کلیه تحریمهای مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران از هشت سال گذشته برچیده شد.

اما در داخل کشور این روزها از «معامله برجام» به عنوان الگویی برای روابط داخلی جناح‌های سیاسی الگو قرار بگیرد، نام برده می‌شود، حتی گاهی که یک مقام خارجی به تهران می‌آید، مقامات اجرایی کشور بلافاصله به او می‌گویند «از برجام می‌توان به عنوان الگو در فلان موضوع برای حل اختلافات استفاده کرد.» این اظهارات به اضافه توهمات شدیدی که نسبت به این «معامله نه چندان پر سود» در میان حامیان دولت و نامزدهای متوهم انتخابات مجلس وجود دارد، نشان می‌دهد که نقشه پس از برجام و پس از تحریم این افراد «تعریف روابط جدید» بین ایران و امریکا بر اساس معامله‌ای است که هنوز از آن درآمدی به جیب واریز نکرده‌ایم با آنکه همه هزینه‌های لازم را پرداخته‌ایم!

چند روز گذشته آنچه را که شاهد نواخته شدن زنگی با شعار «اقتدار ملی، عزت اسلامی، ایران آباد» در تمامی مدارس استان و برگزاری مراسم نمادین آن در شهرستان ها و مناطق با حضور مسئولان استانی و شهرستانی همزمان باسراسرکشور بودیم که به مناسبت اجرایی شدن سند برجام برگزار شد.

البته مدیران تعدادی از مدارس به ویژه در تهران پیشنهاد دادند که باید کلاس‌هایی را تحت عنوان کلاس برجام برای دانش آموزان برگزار کنیم تا آنها با ابعاد این «معامله» آشنا شوند.

بسیاری از مردم ،کارشناسان ،اقتصاددانان وحتی برخی مسئولان حکومتی بازشدن گره محکم رکود از پای اقتصاد ایران را منوط به اجرایی شدن برجام ولغو تحریم ها می دانند.اما در عین حال اجرایی شدن برجام در پی خود باعث به وجود آمدن این پرسش شده است که اثرات کوتاه مدت اقتصادی آن بر زندگی مردم چیست؟ آیا واقعا همان‌طور که برخی منتظر ند برجام به سرعت اثر خود بر زندگی مردم را نشان خواهد داد یا اینکه این یک اثر روانی ناشی از خوش بینی به آینده است؟

اگر سری به خیابان های شهر بزنید خواهید دید که چه رکود سردی بر بازار حاکم است سرمایه دار و مغازه دار و کارگر و کشاورز همه از بی پولی و بیکاری می نالند و عده ای هم بخاطر خرید نان روزانه خانواده خود مایوس هستند و اگر عرف اجازه میداد نانوایان هم مانند مغازه ها این روزها بایستی دفتر نسیه باز می کردند تا بسیاری از خانواده ها نان نسیه بخرند.

 در طی این دوسال دولت دم از کاهش تورم و خروج از رکود و رونق اقتصادی زد و ما در عمل هیچ ندیدیم و روز به روز فقیرتر شدیم و  هر ماه چشم به راه یارانه 45 هزار تومانی که هیچ دردی را دوا نمیکند ماندیم.

آری این داستان مردمان ماست که علیرغم داشتن همه پتانسیل های بالقوه کشاورزی و دامداری و صنعتی در شهرستان هرکس از سیاسیون آمد وعده داد و هیچ یک اجرایی نشد حالا راستی برجام این وعده ها را برای مردم سرزمینم عملی خواهد کرد؟

 یعنی دولت از زبان کشورهای خارجی به ما قول و وعده پیشرفت می دهد پس تحصیلکرده ها و مهندسین و کار به دستان کشورم در این بین چه نقشی دارند؟

آیا همه چیز اکنون به توافق برجام بسته است تا جایی که ساختن راه و کارخانه و سرمایه خویش را به آنها واگذار کنیم تا برای ما کاری کنند و این واپس زدگی را افتخار دانسته و در مدارس زنگ اقتدار به صدا درآوریم و به دانش آموز مملکتم القا کنند که با مصرف گرایی وسایل وارداتی کشورهای غربی به اقتدار و عزت دست یافتیم؟

آیا دولت هر وقت که نوبت پرداخت یارانه و این حق برحق می رسدشب عزا اعلام می کند در حالیکه از سال 1389 که یارانه پرداخت می گردد همین مبلغ بوده و در مقابل این مبلغ ناچیز سال به سال بر قیمت حامل های انرژی و آب و برق و گاز و نان می افزاید نباید بر این مبلغ نیز به همان مقدار  تورم بیافزاید؟

بیچاره مردمان سرزمین من که هنوز کاندیداهای مجلس برای ورود به مجلس وعده آسفالت کردن جاده روستا به آنها داده می شود در صورتیکه نه نماینده مسئول آسفالت است و نه این خواسته چیز زیادی است چرا که این حق ماست که نه اینکه نماینده یا مسئول شهرستانی به ما ارفاق کند.

راستی چه دولت و چه نماینده همه فکر می کنند که کارهایی که انجام می دهند همه را خود انجام داده و در دوره آنها اتفاق می افتد در صورتیکه اولا این کارها در طول برنامه ریزی بلند مدت بوده و مختص به دولت و مجلس خاصی نبوده و در بلند مدت توسط آنها مدیریت شده است و گرنه یک پروژه به تنهایی و بدون هماهنگی انجام نمی شود و اگر هم برای منطقه ای انجام شود حق است نه لطف دولت و نماینده!

دولت در بوق کرنا دمید برجام به فرجام رسید در همه جا جشن بگیرید در مدارس هم زنگ اقتدار به صدا درآورید که پیروز شدیم در حالیکه مردم کشورم بخاطر  کمک کردن به هم دیوار مهربانی برپا می کنند تا لباسهای کهنه که قبلا خانواده ها دور می ریختند بر دیواری آویزان کنند  تا فقیری نصف شب بدون اینکه دیده شود آن را بردارد و تن بپوشد راستی کشورم با این همه ثروت و دارایی چرا خود به فکر خویش نبوده و دولت به فکر خارجی ها می افتد و نانی که می تواند از گندم کشاورز  خود تهیه کند وارد می کند تا کشاورزش ورشکست شود؟

مشکلات بسیار است و همه این مشکلات در زیر لوای  سیاسی بازی دولتمردان پوشیده شده و سر اینکه حزبش در مجلس باشد دعوا دارد.

البته دولت این نکته را هم فراموش نکند این فرجام خوش برجام تنها بر اساس سیاست خارجی او نبود به نتیجه رسید بلکه بخاطر توان مقاومت ملت بود که نتیجه داد و بیشتر فشارها را مردم تحمل کردند.

مقام معظم رهبری در پاسخ به نامه رئیس جمهور فرمودند: خرسندي خود را از اينكه مقاومت ملت بزرگ ايران در برابر تحريم‌هاي ظالمانه و تلاش دانشمندان هسته‌ئي در پيشبرد اين صنعت مهم و كوشش خستگي ناپذير مذاكره‌كنندگان، سرانجام طرف‌هاي مقابل را كه برخي از آنان به دشمني با ملت ايران شهره‌اند، وادار به عقب‌نشيني و رفع بخشي از آن تحريم‌هاي زورگويانه كرد، ابراز مي‌دارم و از جنابعالي و هيئت مذاكره و شخص وزیر محترم و همه‌ي دست‌اندركاران تشكر مي‌كنم.

و در ادامه تاکید داشتند که: عجالتاً نظر جنابعالي را معطوف مي‌دارم به اينكه:

اولاً: مراقبت شود كه طرف مقابل تعهدات خود را به‌طور كامل انجام دهد. اظهارات برخي از سياستمداران امريكائي در اين دو سه روز كاملاً موجب بدگماني است.

ثانياً: به همه‌ي مسئولان دولتي تذكر داده شود كه حلّ مشكلات اقتصادي كشور در گرو تلاش بي‌وقفه و خردمندانه در همه‌ي بخش‌ها در جهت اقتصاد مقاومتي است و رفع تحريم‌ها به تنهائي براي گشايش در اقتصاد كشور و معيشت مردم كافي نيست.

ثالثاً: در تبليغات توجه شود كه در برابر آنچه در اين معامله به دست آمده، هزينه‌هاي سنگيني پرداخت شده است. نوشته‌ها و گفته‌هائي كه سعي مي‌كنند اين حقيقت را ناديده گرفته و خود را ممنون طرف غربي وانمود كنند با افكار عمومي ملت، صادقانه رفتار نمي‌كنند.

رابعاً: همين اندازه دستاورد نيز در برابر جبهه‌ي استكبار و زورگو، بر اثر مقاومت و ايستادگي به دست آمده است. اين را بايد همه‌ي ما درسي بزرگ براي همه‌ي قضايا و حوادث در جمهوري اسلامي بدانيم.

خامساً: بار ديگر تأكيد مي‌كنم كه از خدعه و نقض عهد دولت‌هاي مستكبر بويژه امريكا در اين مسأله و ديگر مسائل غفلت نشود.

امیدواریم که قبل ازبه نتیجه رسیدن کاری زنگی به صدا درنیاوریم و زمانی که تمامی ابعاد سنجیده شد بعد از نتیجه کار خود، خرسند شویم و تنها دیدگاه سیاسی به موضوعات نداشته و همه جوانب در نظر گرفته شود.

به امید به صدا درآوردن زنگ پیشرفت و توسعه در جامعه و کشور

یادداشت:بیژن تکاور

انتهای پیام/برچسب ها :

برجاماقتداردولتمردمفقرسیاسی

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Saral Khabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر