ســرخـط خـبــرهـا :
شنبه 3 بهمن 1394 / 14:20|کد خبر : 608|گروه : فرهنگی

گزارش/

ترافیک درد بی درمان خیابان اصلی دیواندره/مصوبات شورای ترافیک به بار ترافیک افزوده است

ترافیک درد بی درمان خیابان اصلی دیواندره/مصوبات شورای ترافیک به بار ترافیک افزوده است

با وجود جلسات و مصوبات شورای ترافیک شهر دیواندره متاسفانه نه تنها وضعیت ترافیک بهتر نشده است بلکه بدتر شده است.

به گزارش خبرنگار سارال خبر،با نگاهی به شهر دیواندره می توان  تراکم روز افزون جمعیت و توسعه شهری و گاها سیاست های اشتباه و ناکارآمد برنامه ریزی توسعه شهری در کنار روند رو به افزایش مهاجرت های روستاییان به شهر، چهره کاملا تغییر یافته آن را مشاهده نمود.

فضای شهری نامناسب با روند تغییرات جمعیتی و تراکم فراوان وسایل نقلیه ای نه  تنها شهرهای بزرگ بلکه شهرهای کوچک و کمتر توسعه یافته مانند دیواندره نیز دچار چنین مشکلی شده و در صورت عدم توجه به این معضل و نداشتن برنامه ای کارآمد و تخصصی در این زمینه، در آینده ای نزدیک شاهد بزرگتر شدن این مشکل و تشدید این معضل خواهیم بود.

از آنج که مرکز خرید و تردد در دیواندره در یک خیابان بخصوص در مرکز شهر در فاصله یک کیلومتر متمرکز شده است و این خیابان نیز دارای ظرفیت خاصی برای خودروها می باشد لذا عوامل متعددی موجب ایجاد ترافیک در اغلب ساعات شلوغ در این تنها خیابان اصلی می شود.

یکی از این عوامل نبود پارکینگ های مناسب برای پارک ماشین های شخصی کارمندان بانک ها و مغازه داران و صاحبان اصناف می باشد که اغلب مغازه داران و یا مسافرانی که از روستاهای اطراف به شهر می آیند هرگو شه و کناری را که در کنار جدول خالی ببینند بدون توجه به علائم راهنمایی و رانندگی پارک نموده و متاسفانه اگر هم کنار جدول نشد پارک دوبل می کنند.

مسئله بعدی بعضی از رانندگان تاکسی هستند که خود را صاحب بلامنازع خیابان های شهر دانسته  وهر گاه در هرجا که دوست داشته باشند برای پیاده کردن و سورا کردن مسافر و گاه خرد کردن پول و گاهی هم با همکار خود صحبت کردن نگه داشته و در صورت اعتراض به معترض با بد و بیراه هجوم می آورند.

عامل دیگر  وجود مسافرکش های روستاها هستند که در خیابان اصلی ایستگاه زده اند و هر روستا قسمتی از خیابان را صاحب شده اند.

مورد قابل اشاره دیگر  وجود دست فروشان در پیاده رو ها و احاطه کردن قسمتی از پیاده رو ها توسط مغازه داران باعث شده مردم در داخل خیابان حرکت کنند و باعث کند شدن حرکت خودروها شوند.

مسئله قابل توجه دیگر وجود وانت های فروشنده میوه در خیابان اصلی می باشد که با نشان دادن قیمت های نسبتا ارزان خود نسبت به مغازه ها رانندگان و پیاده را وسوسه کرده و محل ایستادن آنها شلوغ می شود و مانع حرکت روان ماشین ها میگردد.

در جلسات اخیر شورای ترافیک مصوباتی به اجرا درآمد که از جمله آن بستن میدان مرکزی شهر و دور کردن مسیر دور زدن تاکسی ها و ماشین های شخصی بود که نه تنها بار ترافیکی کاهش نیافت بلکه ترافیک دوبرابر شد و کار مامورین نیروی انتظامی راحتتر!

البته در همه موارد نباید تقصیرها را گردن یک نهاد انداخت و باید منصفانه به قضایا نگاه کرد از جمله آنها می توان گفت اخلاق شهروندی ارتباطی پیچیده با مسئله ترافیک و رانندگی پیدا کرده است، چرا که فرهنگ رانندگی به نمودی برجسته از رفتار شهروندی بدل شده است فراوان می توان افرادی را دید که از عدم رعایت قوانین رانندگی از سوی دیگران انتقاد می کنند اما در عین حال خود همواره یا گاهی خلاف رویه های قانونی عمل می کنند.

فارغ از بحث های تخصصی و کارشناسی در این زمینه با یک نگاه کوتاه و سرانگشتی به وضوح شاهد پدیده گره ترافیکی نه تنها در دیواندره بلکه در شهرهای کوچک استان کردستان هستیم.

پرواضح است در صورت ادامه چنین وضعیتی و نبود برنامه ای از سوی مسوولان مربوطه از جمله شهرداری و راهنمایی و رانندگی و شورای شهر دیواندره، در آینده ای نزدیک معضلی فراتر از ترافیک پیچیده و گره کور را در شهر شاهد خواهیم بود.

انتهای پیام/برچسب ها :

ترافیکشورای ترافیکدیواندرهمصوباتدرد بی درمان

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Saral Khabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر