ســرخـط خـبــرهـا :
شنبه 29 فروردین 1394 / 20:41|کد خبر : 6|گروه : اقتصادی

یاداشت/

خروج مواد اولیه و خام فروشی محصولات شهرستان دیواندره تا کی ادامه دارد

خروج مواد اولیه و خام فروشی محصولات شهرستان دیواندره تا کی ادامه دارد

ذکر واقعیتهای موجود در شهرستان به واسطه توسعه نیافتگی و فقدان رونق اقتصادی با وجود این همه ظرفیتها و قابلیتها که پیشتر به آن اشاره گردید قطعا تکدر خاطر مردم و ساکنین منطقه و حتی مسئولین را به بار خواهد آورد. در اینجا چند سوال و جواب برای فهم دقیقتر، عینی تر و ملموس مسئله قابل طرح است که آیا..

به گزارش خبرنگار سارال خبر-از آنجا که یکی از استراتژیهای مهم و کلیدی دولت تدبیر و امید در بهبود معیشت و رفع مشکلات اقتصادی مردم، رهیافت اقتصاد مقاومتی و توسعه درونزاست و در این راستا بهترین و موثرترین گام در توسعه روستایی و جلوگیری از افزایش بی رویه مهاجرت به شهرها به سبب قدرت دافعه روستاها و قدرت چشم نواز مشاغل کاذب در شهرها، توسعه اشتغال و افزایش درآمدهای غیر کشاورزی در مناطق روستایی، ایجاد و توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی و صنایع روستایی با استفاده از توان داخلی و درونی ست.چرا که فی الواقع همین صنایع تبدیلی و تکمیلی موثرترین راهکار برای کاهش حجم ضایعات کشاورزی نیز تلقی می گردد.
با این تفاسیر، اگر بخواهیم وضعیت شهرستان را از این منظر بیشتر مورد مداقه و وارسی قرار دهیم به این مهم دست می یازیم که بیش از دو سوم ترکیب و تراکم جمعیتی شهرستان را روستانشینان تشکیل می دهند که فقدان امکانات و تسهیلات مناسب، بیکاری و نداشتن زیرساختهای توسعه ای در روستاها، به افزایش مهاجرت آنان به شهرها و فعالیتشان در مشاغل کاذبی همچون دست فروشی،دوره گردی و.. منجر گردیده که علاوه بر زشتی و بی نظمی در سیمای عمومی شهر، به آسیبهای اجتماعی متعاقب آن نیز دامن می زند. یقینا مهمترین معضل و آسیب در حوزه توسعه یافتگی شهرستان، معضل خام فروشی و فقدان صنایع تبدیلی و فرآوری ست. این مهم زمانی دردناک و قابل تامل است که شهرستان به دلیل دارا بودن شرایط مناسب جغرافیایی(چهارفصل)، مراتع، اراضی غنی کشاورزی، منابع طبیعی بکر و دست نخورده و منابع زیرزمینی، یکی از قطبهای مهم دامپروری، گیاهان دارویی و مواد لبنی و.. در استان و کشور محسوب می گردد که متاسفانه به دلیل اهمال و اعمال سیاستهای کلیشه ای در گذشته و گاه بدون برنامه به توسعه نامتوازن و ناپایدار و عدم استفاده بهینه و مطلوب از این قابلیتها منجر شده است.
سه محصول و کالای مهم در این منطقه، علاوه بر کالای استراتژیک گندم که تابع سیاستهای کلان اقتصادی است، شیر، معادن زیرزمینی و دام و طیور می باشد که *طبق برآوردها میزان تولید شیر 29000 تن، گوشت قرمز 5000 تن و پنیر 3750 تن در سال بوده که در این زمینه بیش از 10000 خانوار درشهرستان از این طریق امرار معاش می نمایند و علاوه بر آن وجود کانی های فلزی و غیرفلزی مثل سنگ آهک، آهن، پلی متان، گچ و انواع سنگهای تزئینی بر ظرفیتها و پتانسیلهای توسعه ای این شهرستان افزوده است* که متاسفانه فعلا در مرحله بالقوه جولان می دهد و نیاز دارد با پوست اندازی و برنامه ریزی مناسب، اصولی و راهبردی به مرحله بالفعل درآید و عواید و ارزش افزوده آن با ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی و جلوگیری از صادرات مواد خام به کشاورزان و دامداران منطقه عودت داده شود که یقینا خروجی استعمال و کاربست صنایع تبدیلی و تکمیلی میتواند به امنیت غذایی ساکنین، افزایش بهره وری بخش کشاورزی و معدنی، اشتغال پایدار، توسعه پایدار در روستاها و بالا بردن سهم سرمایه گذاری بخش خصوصی سرازیر گردد.
ذکر واقعیتهای موجود در شهرستان به واسطه توسعه نیافتگی و فقدان رونق اقتصادی با وجود این همه ظرفیتها و قابلیتها که پیشتر به آن اشاره گردید قطعا تکدر خاطر مردم و ساکنین منطقه و حتی مسئولین را به بار خواهد آورد. در اینجا چند سوال و جواب برای فهم دقیقتر، عینی تر و ملموس مسئله قابل طرح است که آیا..
- تا کی مردم این دیار شاهد آن باشند که تانکرهای حمل شیر و فراورده های لبنی در روستاها جولان داده و در معرض دید همگان دفیله بدهند و همین محصولات به استانهای همجوار چون زنجان، همدان، اهواز و.. اعزام و آنان نیز با اقداماتی همچون سورتینگ، بسته بندی، نگهداری، عمل آوری ، فرآوری و با برندی خاص تحویل مشتریان و حتی خود دامداران منطقه داده شود؟
-آیا چنین ظرفیت و توانی در خود شهرستان یافت نمی شود؟
-و تا کی شاهد آن باشیم که سنگهای آهن، آهک و تزئینی ما با وجود اینکه یکی از قطبهای مهم اکتشافات معدنی هستیم از طریق تریلرها از روستاها و شهرمان خارج شده و تنها عیدی و دستمایه ی ساکنین از سرمایه های طبیعی و خدادادی ، گرد و غبار، آلودگی صوتی و تصادفات جاده ای ناشی از تردد این تریلرها باشد؟چرا که همین اکتشافات معدنی پس از فرآوری محصول با قیمتی چند برابر و مضاعف به خودمان بازگردانده می شود و در مکانهایمان به کار می بریم آنهم در صورتیکه قدرت خریدمان چنین اجازه ای را بدهد؟!!!!!!!
-و تا کی تنها زمینه سرمایه گذاری در توسعه شهرستان، ایجاد ، تاسیس و راه اندازی واحدهای مرغداری صنعتی باشد و هم اکنون در دیواندره قریب به 92 واحد مرغداری وجود دارد( 47 واحد بهره بردار و 45 واحد در دست احداث) و تا حدی در این راستا پیش رفته ایم که به درجه اشباع و نقطه جوش رسیده ایم و به گزافه نیست که بگوییم دیواندره شهر مرغداری صنعتی است و لاغیر...
-بدون تردید نقش دولت در خروج و برون رفت از معضل خام فروشی محصولات مهم و حیاتی شهرستان، نقشی بسیار مهم و راهگشاست چرا که با عنایت به اصل 44 قانون اساسی و همچنین خروج دولت از حالت تصدی گری در حوزه اقتصاد و طراحی نقش دولت بعنوان تسهیلگر، می تواند با کانالیزه کردن سرمایه گذاری خصوصی و سمت و سو دادن آن به حوزه صنایع تبدیلی و تکمیلی به توسعه بیشتر شهرستان کمک شایانی نماید.

امید است که مسئولین استانی و شهرستان و  نمایندگان با وضع قوانین خاص در حیطه صنایع تبدیلی و تکمیلی محصولات و کالاهای کلیدی شهرستان قدم همت گذاشته و با اتخاذ تدابیری هوشمندانه ، ارزشمند و با استفاده از اهرمهای تشویقی و حمایتی و رفع موانع بوروکراتیک و.. زمینه تسهیل سرمایه گذاری را فراهم نموده و از یکنواختی ، تک محوری بودن سرمایه گذاری و عدم برنامه ریزی منسجم و کاربردی ممانعت بعمل آورند که مسلما ادامه چنین پراکسیس و روند کنونی، نه تنها به توسعه شهرستان کمکی نمی نماید بلکه در بلندمدت به افزایش صادرات مواد خام،خام فروشی، توسعه ناپایدار و نامتوازن، مهاجرت بی رویه، بیکاری، حاشیه نشینی و آسیبهای ناشی از آن می انجامد.
•آمار و ارقام از سایت فرمانداری دیواندره گرفته شده است.
ناصر کریمیان- مدرس دانشگاه و پژوهشگر مسائل اجتماعی

انتهای پیام/برچسب ها :

خام فروشیمواد لبنیکشاورزیدیواندرهسارال خبر

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Saral Khabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر