ســرخـط خـبــرهـا :
چهارشنبه 11 شهریور 1394 / 08:09|کد خبر : 55|گروه : اقتصادی

یاداشت/

دولت دست کشاورزان دیواندره ایی را در حنا گذاشته است/ نسیه شدن وجه نقد خرید تضمینی گندم

دولت دست کشاورزان دیواندره ایی را در حنا گذاشته است/ نسیه شدن وجه نقد خرید تضمینی گندم

پس از گذشت تقریبا دو ماه هنوز وجه خرید تضمینی گندم به حساب کشاورزان شهرستان دیواندره واریز نشده است.

به گزارش خبرنگار سارال خبر، از جمله موضوعات مطرح در افزایش تولید گندم بحث خرید تضمینی و حمایت های دولت از گندمكاران برای افزایش تولید است. جدای از تأثیر قیمت بالا و تضمینی خرید گندم بر كشت سایر محصولات كشاورزی، چگونگی اجرای فرآیند خرید گندم، مسایل مطرح پیرامون حمل و نقل، خرید كیفی و كنترل گندم خریداری شده، رضایت گندمكاران و پرداخت به موقع پول گندم تولیدی آنان از دیگر مسایل با اهمیت در تولید گندم است.

در شهرستان دیواندره به دلایل اقلیمی برداشت گندم نسبت به سایر نقاط دیگر استان دیرتر شروع می شود و از لحاظ زمین های زیر کشت نیز جزء شهرستان های گندم خیز استان می باشد و مقدار گندم تحویلی نسبتا قابل ملاحظه ای می باشد و هر ساله مردم منطقه گندم مازاد خود را به سیلوها و تعاونی های شهرستان تحویل می دهند.

فرآیند خرید و پرداخت وجه به گندمكاران و بوروكراسی حاكم بر چرخه تأمین منابع مالی و پرداخت آن به گندمكاران موجب شده است تا حتی در صورت تأمین اعتبار مورد نیاز، فرآیند پرداخت وجه به گندمكاران شهرستان دیواندره طولانی شده و این امر نارضایتی آنان را فراهم می سازد.

وجود دستگاه های متعدد در امر خرید گندم، چرخه تأمین اعتبار خرید تضمینی این محصول و عملكرد سیستم بانكی كشور برای پرداخت این اعتبار نیز از عوامل مؤثر در تأخیر پرداخت وجه خرید تضمینی گندم است.

مكانیزم پرداخت وجه خرید تضمینی گندم و چگونگی تأمین اعتبار مورد نیاز آن لزوم ترغیب كشاورزان به تحویل گندم با پرداخت به موقع وجه خرید این محصول دیگر مسایل مطرح در این زمینه است.

اواخر تیر ماه و مرداد ماه فصل برداشت گندم در این شهرستان است یعنی شهرستانهای دیگر برداشت خاتمه می یابد در اینجا تازه فصل درو گندم است. کشاورزان دیواندره ای در این مدت گندم ها را تحویل مراکز خرید دولتی داده اند اما گویا از پول آن خبری نیست.

کشاورزان منطقه به امید دسترسی سریعتر به پول و حاصل زحمت یک ساله خود و سروسامان بدهی ها و هزینه های زندگی خود گندم مازاد خود را تحویل داده اند اما هر روز از روستا به شهر آمده و به شعبه بانک مراجعه می کند و می بینند که هنوز حسابشان خالی است و هنوز پس از 22 روز تحویل گندم چیزی واریز نشده است و آنچه که از مسئولین می شنوند نبود اعتبار کافی و خوردن کفگیر به ته دیگ اعتبارات برای کردستانی ها و بالاخص شهرستان ما می باشد که دلایلی غیر قابل توجیه و ناپذیرفتنی می باشد و این گونه کشاورزان این شهرستان، مقهور طبیعت و شرایط اقلیمی و دولت می باشند.

انتهای پیام/برچسب ها :

وجه خرید تضمینیگندمدیواندرهکشاورز

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Saral Khabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر