ســرخـط خـبــرهـا :
دوشنبه 21 دی 1394 / 09:23|کد خبر : 547|گروه : اجتماعی

یادداشت/

به جمع بیکاران تحصیل کرده خوش آمدید!

به جمع بیکاران تحصیل کرده خوش آمدید!

ماهنامه کورده واری در یادداشتی به مبحث بیکاری افراد تحصیلکرده و ضرورت توجه مسئولان و متولیان امر به فراهم کردن زمینه های لازم برای اشتغال جوانان جویای کار پرداخته است.

به گزارش سارال خبر، ماهنامه کورده واری در یادداشتی به مبحث بیکاری افراد تحصیلکرده و ضرورت توجه مسئولان و متولیان امر به فراهم کردن زمینه های لازم برای اشتغال جوانان جویای کار پرداخته است.

در ادامه این مطلب به قلم فرزاد نویدی آمده است: برخلاف دو دهه گذشته که فردی در دانشگاه قبول می شد و بازار شیرینی دادن و تبریک گفتن داغ بود در سال های اخیر شنیدن این خبر خوشحالی چنداین ندارد و فرد دانشجو به آینده شغلیش بیشتر فکر می کند و به اطرافیانی که می گویند به جمع بیکاران تحصیل کرده خوش آمدید!
در روز دانشجو برنامه های مختلفی با حضور مسوولان ارشد کشور از جمله رئیس جمهوری و سایر مقامات برگزار شد و مسایل مختلفی در ارتباط با نقش دانشجویان در عرصه های مختلف زده شد اما کسی نبود در ارتباط با آینده شغلی دانشجویان سخنی بر لب بیاورد.
روز دانشجو را در حالی پشت سر گذاشتیم که براساس آمارها حدود 3.5میلیون دانشجو در کشور مشغول به تحصیل هستند و این رقم در استان کردستان حدود 70هزار نفر است و از آمار اینطور بر می آید که بیشترین آمار بیکاران مربوط به دانش آموختگان دانشگاهی است.
در حالی هر روز به تعداد دانشگاه های کشور اضافه می شود و شرایط ورود به آنها نیز به صورت مستمر تسهیل می گردد اما نهادی به فکر اشتغال دانشجویانی که بعد از مدتی وارد بازار کار می شوند و شغل می خواهند، نیست.
جذب دانشجو در دانشگاه های مختلف کشور کاملا بی برنامه است و دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی برای جذب دانشجو به رقابت می پردازند و در واقع این حوزه به بازاری پر رونق تبدیل گردیده و افراد بسیاری با اعطای مدرک صرف بدون توجه به فلسفه و اهداف دانشگاه، دانشجو جذب می کنند.
در استان کردستان که آمار بیکاری آن به روایت آمارهای رسمی 28.1درصد و به براساس مشاهدات عینی بالای 40درصد است و به گفته مسوولان نزدیک به 150هزار بیکار وجود در استان دارد و هر روز به تعداد دانش آموختگان دانشگاه ها اضافه می شود و کسی هم پاسخگوی خیل زیادی از این افراد نیست.
از وزارت علوم و شورای عالی انقلاب فرهنگی انتظار می رود که براساس نیاز بازار کار و براساس برنامه و چشم انداز دانشجو جذب کنند و هر روز بر تعداد بیکاران مدرک دار اضافه نکنند تا شاهد سرافکندگی نسل جوان و بی اعتبار شدن درس و تحصیل و دانشگاه در کشور نباشیم.
متاسفانه در کشور ما همه مسایل سیاسی شده و به تمام موضوعات از دریچه سیاسی نگریسته می شود اما دریغ از اینکه کسی به دیگر ابعاد ضروری و موثر جامعه از جمله بُعد اقتصادی و اجتماعی توجهی کند و به فکر رفع مسایل و مشکلات مردم باشد.
از سوی دیگر در حالی که کردستان قطب کشاورزی، دامپروری، معدن و گردشگری است اما به دلیل نبود راهبرد آموزشی دراین استان دانشکده ای اختصاصی در این حوزه ها وجود ندارد و رشته های آموزش داده می شود که بازار کار آن در کردستان نیست که جا دارد مسوولان برای این موضوع نیز چاره ای بیاندیشند.
آیا در کردستان با 70هزار دانشجو که 90درصد آن بومی هستند و به آینده شغلی می اندیشیند به اندازه کافی شغل وجود دارد؟
7351

 

انتهای پیام /برچسب ها :

بیکاریجوانانتحصیلکردهکردستان

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Saral Khabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر