ســرخـط خـبــرهـا :
سه شنبه 15 دی 1394 / 08:34|کد خبر : 520|گروه : اقتصادی

بیکاری، شورترین آفت بی نمک جوانی/مهاجرت جوانان تحصیلکرده کردستانی برای کار در کلانشهرها

بیکاری، شورترین آفت بی نمک جوانی/مهاجرت جوانان تحصیلکرده کردستانی برای کار در کلانشهرها

جوانان تحصیل کرده ای که سالها هزینه و جوانی خود را صرف کسب دانش کردند و در نهایت مجبور به خانه نشینی و یا مهاجرت می شوند.

به گزارش سارال خبر به نقل از  کُردتودی، دغدغه بیکاری؛ خصوصا در بین جوانان، آنها را وادار می کند که خود را به آب و گل بزنند تا به درآمد و شرایط مطلوبتر از معیشت برسند و یکی از راهکارهای جستجوی شغل این است که افراد از مناطق کمتر توسعه یافته به مناطق دیگر کوچ کنند.

در استان های مرکزی و پایتخت های سیاسی، مذهبی و گردشگری بنا به شرایط موجود اقتصاد، کار و اشتغال بهتر راحت تر در دسترس است ولی در برخی استان های کمتر توسعه یافته بنا به دلایل جغرافیایی، طبیعی و یا حتی سرمایه گذاری های صورت گرفته؛ اوضاع برای اشتغال در شرایط نامطلوب تری قرار دارد.

مهاجرت از استان های مثل کردستان که دارای شرایط کمتر دارای فرصت های اشتغالی هستند، تعداد زیادی از جوانان مجبور می شوند از خانه و کاشانه خود کوچ و بعضا چند هزار کیلومتر راه را در جستجوی یک کار مناسب آواره شهرهای مهاجر پذیر شوند.

جوانان کردستانی که در پس کش و قوس های سیاسی و منطقه ای در استانی کمتر برخوردار متولد شده و در آنجا زندگی می کنند مجبور هستند برای آینده ای بهتر و جستجوی شغل به سایر مناطق کشور بروند، جوانانی که گاها تحصیل کرده و متخصص هم در میان آنها به چشم می خورد.

بعضی از این جوانان به امید کسب شغل بهتر روانه کلانشهرها می شوند و مشکلات و سختی های زندگی در این شهرها برای آنها چند برابر می شود، زندگی در شهری بزرگتر با آداب و رسومی متفاوت، دل کندن از خانواده و درگیر شدن با مشکلات جوامع بزرگتر از مهمترین این دغدغه ها است.

سال‌ها سیاست گذاری و تلاش دولت‌ها نتوانسته منجر به توزیع عادلانه ثروت، موقعیت‌ها و سرمایه گذاری ها در مناطق مختلف کشور شود و همین موضوع این اختلال را در روند توزیع جمعیت ایجاد کرده است.

گرفتن فرصت ها از جوانان و عدم فراهم کردن زمینه مناسب سرمایه گذاری در راستای اشتغالزایی برابر و عادلانه در مناطق مختلف کشور رشد و بالندگی سالم را از جوانان می گیرد و آنها را وادار به مهاجرت و تغییر سکونتگاه می کند، حرکتی منفی که در سلامت روحیه جوانان تاثیرات منفی به سزای خواهد داشت.

جوانان تحصیل کرده ای که سالها هزینه و جوانی خود را صرف کسب دانش کردند و در نهایت مجبور به خانه نشینی و یا مهاجرت می شوند.

کلانشهرها دارای جذابیت کششی برای ورود مهاجران بوده که برخی از دلایل آن به نقش و جایگاه کلانشهرها در جمعیت، تولید، اقتصاد، تامین نیروی کار، ارائه الگوهای سبک زندگی و مواردی از این دست برمی گردد، مزیتی که عیب بزرگ سایر شهرها شده و آنها را از داشتن نیروی متخصص فعال محروم می کند.

البته با توجه به اینکه مهاجران با هدف به حداکثر رساندن منافع و بازده اقتصادی خود دست به مهاجرت شغلی می زنند و با وجود اینکه هزینه های زندگی در کلانشهرها هم بالا است اما آنها ترجیح می دهند به منظور دستیابی به درآمد و رفاه نسبی از زندگی اقدام به مهاجرت کنند.

موضوع اشتغال و بیکاری نیروی کار در ایران یکی از مسائلی است که در چند دهه گذشته، بازار کار کشور را با خود درگیر کرده و هزاران نفر با هدف و رویای یافتن شغل و یا زندگی بهتر و متعاقب آن دستیابی به سطح بالاتری از رفاه اجتماعی به ناچار اقامتگاه خود را ترک کرده و به شهرهای اطراف و یا کلانشهرها مهاجرت کنند.

در حقیقت اقتضای زندگی این است که فرد به دنبال کسب شرایط بهتر از زندگی و برای کسب رضایت نسبی از معیشت، جوهره خود را در قالب کار ببیند و اگر فرد جوان با نشاط و پویایی که دارد کار نکند، نیروی فعال خنثی شده و هیچ بازدهی و توانایی ندارد در نتیجه به ترویج بیکاری و افزایش فقر و گرسنگی و دیگر آفات اجتماعی منجر می شود.

مهاجرت برای کار حتی باعث افزایش نرخ بیکاری در کلانشهرهای کشور نیز شده و وزارت کار معتقد است اگر مهاجران جستجوی شغل در کلانشهرها را متوقف کنند، دستکم ۲ درصد از نرخ بیکاری در این شهرها کاسته می شود.

در واقع معضل بیکاری یکی از مهمترین معضل های جامعه است که عدم رسیدگی به آن با فراهم کردن امکانات سرمایه ای در مسیر اشتغالزایی منجر به رسیدن به بار منفی در توسعه و رشد می شود.

انتهای پیام/برچسب ها :

جوانانکردستانبیکاریمهاجرت

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Saral Khabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر