ســرخـط خـبــرهـا :
جمعه 4 دی 1394 / 12:50|کد خبر : 488|گروه : اجتماعی

مدیر شبكه بهداشت و درمان شهرستان دیواندره:

كادر درمانی نسبت به شهرستان‌های همتراز وضعیت بهتری برخوردار است/ بیمارستان موجود جوابگوی نیاز شهرستان است/ باید به درمانگاه فضا اضافه كنیم

كادر درمانی نسبت به شهرستان‌های همتراز وضعیت بهتری برخوردار است/ بیمارستان موجود جوابگوی نیاز شهرستان است/ باید به درمانگاه فضا اضافه كنیم

مدیر شبكه بهداشت و درمان شهرستان دیواندره گفت: بیمارستان موجود جوابگوی نیاز شهرستان است و البته در حال اضافه كردن بخش‌های متعدد هم هستیم و همین بیمارستان برای شهرستان كافی است.

به گزارش سارال خبر به نقل از بارانی خبر، بیمارستان امام خمینی(ره) دیواندره كه تنها بیمارستان شهرستان محسوب می‌شود هر روز تعداد زیادی از بیماران را تحت درمان و بستری قرار می‌دهد .

این بیمارستان ابتدا ساختمانی با چند اتاق بستری و محوطه ای بزرگ بود كه در سال‌های گذشته بخش‌ها، انبارها و ساختمان‌های جدیدی به آن افزوده شد.

در گذشته انتقادات زیادی به خدمات دهی و وضعیت فیزیكی بیمارستان می‌شد، اما در سال‌های اخیر با اضافه شدن   بخش‌های دیگر به بیمارستان، این نقدها بسیار كمتر شده است. برای اطلاع از وضعیت فعلی بیمارستان امام خمینی با «حمید حاجیلاری» مدیر شبكه بهداشت و درمان شهرستان دیواندره به گفت‌وگو نشستیم كه در ادامه می‌خوانید.  

انتقاداتی در مورد وضعیت فیزیكی بیمارستان دیواندره وجود داشت. به نظر شما وضعیت این بیمارستان چگونه است؟

بیمارستان امام خمینی(ره) دیواندره در سال 1364 ساخته شده است، اما در سال‌های اخیر بخش‌ها و قسمت‌هایی به آن اضافه شده و خود ساختمان هم بهسازی شده است.

در كشور بیمارستان‌های فرسوده زیادی وجود دارد، اما زمانی كه توان این وجود ندارد كه یك بیمارستان جدید ساخته شود باید وضع موجود را به بهترین شكل نگهداری كرد. در صورت ساخت بیمارستان جدید پیشنهاد می‌شود در ورودی یا خروجی شهر دیواندره ساخته شود تا عبور و مرور و دسترسی به آن راحت‌تر باشد. در زمان ساخت این بیمارستان آینده‌نگری نشده است و خیلی از بخش‌ها برای آن تعریف نشده است كه در حال حاضر مجبوریم از فضای حیاط برای اضافه كردن این بخش‌ها استفاده كنیم.

برای توسعه و رفع مشكلات بیمارستان دیواندره چه اقداماتی انجام شده است؟

اورژانس جدیدی ساخته شد كه دارای فضای خوبی است. بخش آی. سی. یو با ظرفیت 2 تخت اخیرا ساخته و راه‌اندازی شده است كه باعث كاهش اعزام‌ها به مركز استان خواهد شد. بلوك زایمان نیز به محل قبلی اورژانس انتقال داده شد و جهت رفاه حال همراهان اتاق انتظار هم در جلو این بلوك ساخته شد.

از لحاظ هتلینگ بیمارستان در استان دارای رتبه اول هستیم. تغییراتی هم برای افزایش فضای درمانگاه بیمارستان انجام  داده‌ایم. استرحتگاه پرستاران و آشپزخانه را به‌صورت كامل تعمیر و بهسازی كرده ایم و نزدیك به 800 میلیون تومان در ارتباط با هتلینگ بیمارستان هزینه كرده ایم.

با توجه به افزایش جمعیت شهرستان دیواندره، آیا فضای موجود بیمارستانی جوابگوی شهرستان است؟

در حال حاضر این فضا كافی است و در شلوغ‌ترین زمان 70‌‌درصد از تخت‌ها اشغال می‌شود. این بیمارستان به نام 64 تختی است اما با 10 تخت اضافه كه در بخش‌های مختلف قرار داده‌ایم در حال حاضر 74 تخت در آن وجود دارد. تعدادی از فضاهای موجود دارای كیفیت مطلوب نیستند، مانند بخش دیالیز كه لازم است به قسمتی جدید منتقل شود.

در خبرها آمده است كه بیمارستان امام خمینی(ره) دیواندره رئیس ندارد. آیا این خبر صحت دارد؟ چرا تاكنون رئیس انتخاب نشده است؟

باتوجه به دستورالعمل دانشگاه علوم پزشكی، بیمارستان‌های زیر 100 تخت یا توسط مدیرداخلی یا رئیس بیمارستان اداره می‌شوند.

در حال حاضر بیمارستان مدیر داخلی توانایی دارد و با توجه به اینكه مدیر بیمارستان باید پزشك باشد و ما می‌خواهیم ازظرفیت پزشكان در قسمت درمان بهره‌ببریم نه در قسمت مدیریت، خود من هم به‌عنوان مدیر شبكه روی بیمارستان نظارت دارم.

وضعیت نیروهای بیمارستان و متخصصان چگونه است؟

در حال حاضر در بیمارستان امام خمینی(ره) دیواندره نیروی خدماتی كم داریم، اما 11 متخصص را جذب كرده‌ایم كه طبق برنامه در درمانگاه فعالیت می‌كنند. تعدادی از این متخصصان در سال جاری جذب شده‌اند و دیواندره برای اولین بار است كه دارای متخصص قلب و روانپزشك شده است. 2 متخصص زنان و 2 متخصص داخلی به‌صورت همزمان و تمام وقت در درمانگاه بیمارستان حضور دارند. باتوجه به فراهم آوردن شرایط مورد نیاز  برای جراح ، متخصص داخلی و بیهوشی جایگزین شده‌اند. در اورژانس هم 7 پزشك مستقر هستند و از لحاظ كادر درمانی نسبت به شهرستان‌های همتراز وضعیت بهتری داریم.

برنامه‌ها و اولویت‌های بیمارستان دیواندره چیست؟

اولویت‌های بیمارستان این است كه باید به درمانگاه فضا اضافه كنیم ، بلوك زایمان استاندارد‌ بسازیم و فضای بهتری برای بخش دیالیز فراهم كنیم.

در قسمتی از داخل بیمارستان فضایی را برای ساخت بلوك زایمان استاندارد تعیین كرده ایم. چرا كه در حال حاضر دسترسی‌ها به بلوك زایمان خوب نیست .

با یك خیر جهت ساخت بخش دیالیز به متراژ 300‌متر صحبت كرده ایم و با جذب این خیر به زودی ساخت بخش دیالیز نیز استارت خواهد خورد.

در سفر وزیر بهداشت و درمان به دیواندره خرید یك دستگاه سی تی اسكن تصویب شد. در حال حاضر این دستگاه خریداری و محل یابی شده است، اما راه‌اندازی آن و گرفتن مجوز از سازمان مربوطه چند ماه طول می‌كشد. قطعا این دستگاه تا پایان سال به بخش درمان دیواندره اضافه خواهد شد. همچنین یك دستگاه رادیولوژی به مبلغ 380 میلیون تومان خریداری شده كه در انبار است و به زودی نصب خواهد شد.

این را هم اضافه كنم كه با توجه به شلوغی درمانگاه ساخت طبقه سوم درمانگاه را آغاز كرده ایم و اعتباری بالغ بر 300 میلیون تومان برای آن گذاشته ایم. این درمانگاه مجهز و ساختار آن امروزی است و اتاق‌های آن از هم مجزا هستند. با وجود متخصص قلب در دیواندره یك دستگاه «‌اكو كاردیو گرافی» به مبلغ 150 میلیون تومان خریداری شده است و به زودی در بیمارستان نصب خواهد شد.

دستگاه سونوگرافی كه پیش از این در بیمارستان وجود داشت متعلق به پزشك بود كه در حال حاضر یك دستگاه سونوگرافی تهیه كرده ایم و برای بیمارستان بیشتر درآمد خواهد داشت.

یك دستگاه آمبولانس هم ویژه مناطق كوهستانی تحویل گرفته‌ایم كه جهت انتقال بیماران از روستاها در مواقع بحرانی می‌تواند كمك حال شبكه بهداشت و درمان شهرستان شود.

در حال حاضر نیاز به ساخت یك بیمارستان دیگر در دیواندره وجود دارد؟

بیمارستان موجود جوابگوی نیاز شهرستان است و البته در حال اضافه كردن بخش‌های متعدد هم هستیم و همین بیمارستان برای شهرستان كافی است.

سخن پایانی؟

هیچ سیستمی ایده آل نیست و ما همچون دیگر دستگاه‌ها نواقصی داریم. اما برنامه‌ریزی داریم كه در اسرع وقت و به مرور زمان یكی یكی این نواقص برطرف شوند. انتظارات و توقعات از دستگاه بهداشت و درمان دیواندره بسیار بالاست و در بسیاری از موارد با شرح وظایف این دستگاه همخوانی ندارد.

مردم باید واقعیت‌ها را ببینند و بر اساس آن توقع داشته باشند. تا زمانی كه در خدمت مردم دیواندره هستم با تمام تلاش سعی خواهم كرد به بهترین نحو به مردم خدمت‌رسانی شود. مردم دیواندره قدرشناس هستند و همین موضوع باعث شده تا خدمت در این شهرستان لذت بخش شود.

گفت و گو از: هیوا محمدپور

انتهای پیام/برچسب ها :

بیمارستاندیواندرهمدیر شبکه بهداشت و درمان

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Saral Khabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر