ســرخـط خـبــرهـا :
چهارشنبه 25 آذر 1394 / 10:55|کد خبر : 460|گروه : اجتماعی

فرماندار دیواندره در یک گفتگو عنوان کرد:

ادغام پایانه های مسافربری دیواندره در ورودی شهر/ایجاد مركز تجاری را در ورودی شهر پیش‌بینی كرده‌ایم/توقع‌ها بیشتر از امكانات رشد كرده است

ادغام پایانه های مسافربری دیواندره در ورودی شهر/ایجاد مركز تجاری را در ورودی شهر پیش‌بینی كرده‌ایم/توقع‌ها بیشتر از امكانات رشد كرده است

فرماندار دیواندره گفت:درنظر داریم این 2پایانه را با هم ادغام كنیم و آن را به ورودی شهر، از سمت سنندج انتقال دهیم، چراكه به این‌ترتیب، این پایانه می‌تواند پدیده دستفروشی را با خود به انتهای دیواندره ببرد و این شهر را از وجود دستفروشان خالی كند.

به گزارش سارال خبر به نقل از بارانی خبر دیواندره از شهرهای مهم در كردستان است كه از مشكلات متعددی رنج می‌برد و البته مسئولان در تلاشند که هرچه در توان دارند به كارگیرند و این معضلات را به حداقل برسانند.

یكی از  این مشكلات، وضع نابسامان پایانه‌های مسافربری دیواندره است كه گفته می‌شود اقدام‌های لازم برای ساماندهی آنها دردست اجراست.

این شهرستان با 81هزارنفر جمعیت از 3 بخش تشكیل شده است و 185روستا و 2 شهر (زرینه و دیواندره) دارد. زرینه شهری جوان با جمعیت 2هزارنفری و دیواندره نیز به‌عنوان مركز شهرستان با جمعیتی بیش از 25هزارنفر در طول سال‌های متوالی به غیر از ساخت و سازهای مردمی تغییر چندانی نداشته است، اما در چند سال اخیر طرح‌هایی برای توسعه شهری اجرا شده است.

برای اطلاع از وضع كنونی دیواندره در حوزه‌های مختلف با «بهرام فاتحی» فرماندار این شهرستان به گفت‌وگو نشستیم كه در ادامه می‌خوانید.

برای رفع مشكل پایانه‌های مسافربری داخل شهری دیواندره چه برنامه‌ای دارید؟

دیواندره 2پایانه مسافربری دارد كه یكی در بخش شمالی شهر و دیگری در بخش جنوبی آن قرار گرفته است. این موضوع سبب ایجاد معضلاتی برای مردم شده است. درنظر داریم این 2پایانه را با هم ادغام كنیم و آن را به ورودی شهر، از سمت سنندج انتقال دهیم، چراكه به این‌ترتیب، این پایانه می‌تواند پدیده دستفروشی را با خود به انتهای دیواندره ببرد و این شهر را از وجود دستفروشان خالی كند.

برای برون‌رفت از وضع نابسامان ترافیك در شهر چه طرح‌هایی درنظر گرفته شده است؟

با توجه به موقعیت دیواندره، در هر‌شبانه روز بیش از 25هزار خودرو از داخل این شهر عبور می‌كنند كه به غیر از آلودگی، شلوغی و ایجاد ترافیك بهره دیگری برای این شهر ندارند. همچنین باید گفت كه مسئولان مربوط نتوانسته‌اند بسترهایی را فراهم تا این افراد در دیواندره توقف كنند. براساس برنامه‌های موردنظر به كمك شهرداری ایجاد مركز تجاری را در ورودی این شهر پیش‌بینی كرده‌ایم و اگر مدیریت شهری و شورای اسلامی شهر دیواندره این طرح را اجرا كنند به راحتی می‌توان مشكل ترافیك این شهر را رفع كرد و مسیر عبور خودرو‌ها را تغییر داد. همچنین با اجرای این طرح می‌توان زمینه توقف و خرید مسافران را نیز فراهم كرد كه ایجاد اشتغال و به دنبال آن رونق اقتصادی و بهبود وضع معیشتی مردم را به همراه دارد.

مدیران شهری تا چه اندازه در توسعه شهر نقش دارند؟

توسعه شهری هم وابسته به تصمیم مدیران شهری و تصمیم‌های كشوری است. آینده هر‌شهری فقط ازسوی مدیران آن رقم نمی‌خورد، بلكه قسمتی از آن با برنامه‌ها و دیدگاه‌های كلی در كشور است كه ایجاد می‌شود. به‌عنوان مثال تكمیل بزرگراه شمال- جنوب كه طرحی ملی است، تأثیر زیادی در پیشرفت دیواندره دارد. با تكمیل این طرح،‌ ترددها نیز بیشتر می‌شود. هدف از اجرای طرح‌های مختلف در دیواندره، خروج این شهر از طولی بودن و تمركززدایی از آن است. مردم باید به مزیت‌های این طرح‌ها توجه كنند.

با توجه به وضع كنونی دیواندره توسعه این شهر امكان‌پذیر است؟

به دلیل توپوگرافی دیواندره، راهی برای بازگشت این شهر به گذشته و جابه‌جایی آن وجود ندارد. پس همه باید واقع‌بین باشیم، وضع موجود را درست كنیم و شهر را سروسامان دهیم. برای توسعه دیواندره نیز همیاری و همفكری مردم می‌تواند راهگشا كند، اما مشكل اینجاست كه توقع‌ها بیشتر از امكانات رشد كرده است. به همین دلیل نیز مردم باید توقع‌های خود را تعدیل كنند و واقعیت‌ها را درنظر گیرند.

به نظر شما مشكل كار كجاست؟

جذب نیروی غیرمتخصص ازسوی برخی بخش‌ها نگران‌كننده است. ازسوی دیگر به دلیل كوچك‌بودن این شهر، دیدگاه‌های طایفه ای پررنگ است و این موضوع سبب می‌شود كه برخی از كارها به درستی انجام نشود. متأسفانه اجرای برخی از طرح‌ها نیز در این شهر نمایشی است درحالی كه به جای آن می‌توان در گوشه‌ای دیگر از شهر با ایجاد زیرساخت‌های لازم، درآمدهای پایداری ایجاد كرد و از درآمد كسب شده، كارهای دیگر را ادامه داد.

چگونه می‌توان به پیشرفت دیواندره كمك كرد؟

باید وضع كنونی این شهرستان را آمایش كرد و نقاط قوت و ضعف و عملكردها را مورد بررسی قرار داد. مشكل این است كه برخی طراحان بدون اطلاع از وضع این شهر و قابلیت‌های آن، فقط از راه دور و از روی نقشه، طرح خود را ارائه می‌دهند كه این موضوع سبب ایجاد مشكلات بسیاری می‌شود. در دیواندره از این نوع تصمیم‌گیری‌های از راه دور جلوگیری می‌كنیم و‌درصدد ارائه بهترین برنامه‌ها هستیم. همچنین باید ازسوی مدیریت شهری برای طرح‌های پروژه‌ای، برنامه كوتاه‌مدت و برای طرح‌های تفصیلی برنامه میان‌مدت ارائه شود. برای طرح جامع نیز برنامه‌های بلندمدت نیاز است. شورای اسلامی شهر دیواندره و شهرداری در برنامه‌های كوتاه‌مدت و میان‌مدت تاحدودی خوب عمل كرده‌اند، اما تاكنون برنامه بلندمدت مناسبی ارائه نداده‌اند. البته ناگفته نماند كه كارهای خوبی در داخل شهر انجام شده است و نباید خدمات آنها را زیرسؤال برد.

برای فرهنگسازی چه باید كرد؟

باید فرهنگ شهرنشینی را در جامعه نهادینه و برای تذكر به دیگران از خودمان آغاز كنیم. به‌عنوان مثال یك مغازه‌دار در دیواندره از شلوغی و ترافیك و وجود زباله در داخل خیابان‌ها گلایه می‌كند، اما خود 2متر از پیاده‌رو را مصادره كرده است و زباله‌هایش را نیز داخل جوی روبه‌روی مغازه‌اش می‌اندازد، بدون اینكه احساس كند كار اشتباهی انجام داده است. اگر همه چیز را از خودمان آغاز كنیم، شهر‌آبادی خواهیم داشت.

 فضاهای ورزشی دیواندره در چه وضعی قرار دارند؟

فضاهای ورزشی در دیواندره كاملا تمرینی هستند و فقط برای تمرین ورزشكاران از آنها استفاده می‌شود. این فضاها اصلا برای برگزاری مسابقات ورزشی مناسب نیستند، اما به ناچار برای برگزاری مسابقات ورزشی از آنها استفاده می‌شود.

 حوزه بهداشت و درمان این شهرستان را چگونه می‌بینید؟

انصافا در 2سال گذشته در این بخش كارهای خوبی انجام و 2مركز درمانی روستایی جدید راه‌اندازی شده است. بخش «آی.سی.یو» بیمارستان امام‌خمینی(ره) دیواندره نیز به بهره‌برداری رسیده است. این مركز درمانی موفق شده كه درمیان بیمارستان‌های كردستان، مقام نخست را به دست آورد. طرح افزودن 300متر به بخش درمانی این بیمارستان نیز در دست اجراست.

 وضع راه‌های ارتباطی دیواندره چگونه است؟

ازنظر جاده‌های بین شهری، وضع مناسبی نداریم و در حوزه این شهرستان بزرگراه زیر بار ترافیكی وجود ندارد. در زمینه جاده‌های روستایی نیز درسال‌های 93 و 94 بیش از 80 كیلومتر آسفالت انجام شد و به این‌ترتیب تعداد زیادی از روستاهای این شهرستان از راه آسفالته برخوردار شدند.

گفت و گو از: هیوا محمدپور

انتهای پیام/برچسب ها :

فرماندار دیواندرهپایانه مسافربریمجتمع تجاری

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Saral Khabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر