ســرخـط خـبــرهـا :
سه شنبه 24 آذر 1394 / 09:45|کد خبر : 455|گروه : اقتصادی

گزارش/

صنوف شهرک شهرداری دیواندره و انتظار 15 ساله برای ساخت شهرك صنوف آلاینده

صنوف شهرک شهرداری دیواندره و انتظار 15 ساله برای ساخت شهرك صنوف آلاینده

درسال 1381 صنوف آلاینده دیواندره اقدام به تشكیل یك تعاونی و نسبت به انتخاب هیأت مدیره و مدیرعامل آن اقدام كردند، اما مشكل اینجاست كه درچند سال گذشته، این تعاونی درحالت ركود باقی مانده و هیأت مدیره آن نسبت به ایجاد تغییر و تحول در امور تعاونی، بی‌تفاوت بودند.

به گزارش سارال خبر به نقل از بارانی خبر، معمولا در همه شهرها برای جلوگیری از پراكندگی صنف‌هایی كه ازنظر فیزیكی، بصری و صوتی، آلودگی ایجاد می‌كنند و برای شهروندان مزاحمت‌هایی به وجود می‌آورند یا به عبارتی صنوف آلاینده هستند، دور از شهر مكان مناسبی درنظر گرفته شده است، اما در بسیاری از شهرهای كردستان كمتر به این موضوع مهم توجه شده و هنوزهم در بسیاری از شهرها، صنوف مزاحم ساماندهی نشده است.

دیواندره از شهرهای استان است كه امروز با داشتن رشد و پیشرفت بافت شهری آن، همچنان در‌گیر و‌دار مشكل صنوف مزاحم است. این موضوع درحالی است كه درحدود 15 سال قبل برای ساماندهی صنوف مزاحم در دیواندره، تصمیم به ساخت شهركی برای انتقال صنوف آلاینده گرفته شد، اما هنوز این طرح در پیچ و خم كاغذبازی‌های اداری باقی مانده است.
درسال 1381 صنوف آلاینده دیواندره اقدام به تشكیل یك تعاونی و نسبت به انتخاب هیأت مدیره و مدیرعامل آن اقدام كردند، اما مشكل اینجاست كه درچند سال گذشته، این تعاونی درحالت ركود باقی مانده و هیأت مدیره آن نسبت به ایجاد تغییر و تحول در امور تعاونی، بی‌تفاوت بودند تا اینكه سرانجام بهمن سال گذشته درمجمع عمومی، هیأت مدیره قبلی جای خود را به هیأت مدیره جدیدی داد تا فصل جدیدی در عملكرد تعاونی صنوف آلاینده دیواندره گشوده شود.
بعد از سال‌ها كه از آغاز ساخت شهركی برای صنوف مزاحم دیواندره می‌گذرد، هنوزهم این شهرك به مرحله آغاز ساخت نرسیده و همچنان درحال آماده‌سازی است.

ضرورت ساماندهی صنوف آلاینده
برای بررسی اهمیت موضوع به محلی كه مكانیك‌ها و صافكارها جمع شده‌اند رفتیم. یكی از فروشندگان لوازم یدكی در گفت‌وگو با همشهری اظهار می‌كند: یكی از مشكلاتی كه كسبه مشغول در این محل دارند، فضای كم است و با نگاهی به اطراف می‌توانید تراكم خودروهایی را كه در جلو مغازه‌ها ایستاده‌اند ببینید.
«عمر رشیدی» ادامه می‌دهد: بیش از 30مغازه در این محل مشغول خدمت‌رسانی به همشهریان و كسب درآمدند و همه صنف‌ها به‌گونه‌ای به یكدیگر مرتبط هستند.
وی می‌افزاید: این مغازه‌ها كه از گذشته ازسوی شهرداری ساخته شده و به نام شهرك صنعتی معروف است، متراژ متفاوتی دارد، به‌طوری كه تعدادی از این مغازه‌ها جوابگوی صنف‌های مربوط نیستند و صاحبان مغازه‌ها نمی‌توانند كار خود را به‌آسانی در مغازه انجام دهند. به همین دلیل هم‌گاه مجبور می‌شوند از فضای بیرون مغازه و پیاده‌روها استفاده كنند كه در این صورت هم صدای مردم درمی‌آید.
رشیدی می‌گوید: مردم هم حق دارند، چراكه مغازه‌های ما نباید در شهر باشد. اگر شهركی كه به ما وعده دادند مهیا می‌شد، می‌توانستیم مغازه‌هایمان را به آنجا منتقل كنیم تا مشكلاتمان كمتر شود.
وی تصریح می‌كند: سال قبل یك امتیاز از شهرك جدید (شهرك صنوف آلاینده) خریداری كردیم، اما انگار با این وضعی كه دیده می‌شود، نباید امیدی داشته باشیم به این زودی صاحب مغازه ای در این شهرك شویم.
این فروشنده لوازم یدكی ادامه می‌دهد: برای خرید این امتیاز20میلیون تومان پرداخت كردم و با اینكه هنوز‌كاری در شهرك جدید انجام نشده است، اما بازهم هیأت مدیره درخواست سهم آورده بیشتری می‌كنند. به هرحال باید پیشرفتی در كار ببینیم تا به سرعت آورده بیشتری به هیأت مدیره دهیم.
رشیدی می‌افزاید: اگر وضع به همین روال پیش رود و تغییری ایجاد نشود، نمی‌دانم به چه امیدی می‌خواهیم منتظر داشتن مغازه‌ای در این شهرك باشیم.
وی اضافه می‌كند: نمی‌دانم تا چه زمانی باید پولی كه پرداخت كرده‌ایم بخوابد یا باید چقدر دیگر هزینه كنیم تا شاید روزی در شهرك صنوف آلاینده صاحب یك مغازه شویم.

ایجاد مزاحمت برای شهروندان
یك استادكار در و پنجره‌ساز آهنی نیز كه در داخل یكی از محله‌های دیواندره مغازه دارد، اظهار می‌كند: بیش از یك دهه است كه در این شغل فعالیت می‌كنم و با توجه به اینكه برش آهن و جوشكاری سر و صدای زیادی ایجاد می‌كند، این شغل نیز جزو صنوف آلاینده محسوب می‌شود.
«مهدی حسینی» با اشاره به ایجاد مزاحمت صنوف آلاینده برای شهروندان ادامه می‌دهد: دراین مغازه مستاجرم و هرسال باتوجه به شرایط‌كاری باید به مكان‌های مختلفی مهاجرت كنم و همیشه هم درمحله‌های مختلف با اعتراض اهالی محله مواجه می‌شوم.
وی همچنین با اشاره به موضوع ایجاد سد معبر می‌افزاید: شرایط‌كاری‌ام به شیوه‌ای است كه باید قسمتی از وسایل كار خود را بیرون از مغازه‌ قرار دهم. این موضوع سبب ایجاد سد معبر می‌شود و بسیاری از اهالی نیز به این موضوع معترضند.

باید از شهر دور باشیم
این استادكار دیواندره‌ای با تأكید بر لزوم سازماندهی صنوف مزاحم در دیواندره می‌گوید: این نوع مشاغل باید از شهر فاصله بگیرد تا نوع خدماتی كه به مردم ارائه می‌شود در راستای منافع عموم باشد و مزاحمتی هم برای شهروندان ایجاد نكنند.
حسینی اظهار می‌كند: حدود 300 یا 400 شغل در دیواندره وجود دارد كه فعالیت آنها سبب ایجاد مزاحمت برای مردم می‌شود درحالی كه با ساخت یك شهرك استاندارد می‌توان به راحتی شهر را از وجود صنوف آلاینده خالی كرد.
وی اضافه می‌كند: به مسئولان مربوط پیشنهاد می‌كنم كه ساخت این شهرك را به‌صورت فاز به فاز پیش ببرند تا حساب افرادی كه پول پرداخت كرده‌اند و افرادی كه تمایلی به پرداخت هزینه ایجاد این شهرك ندارند، ازهم جدا شود. با این روش افراد خوش حساب زودتر به مغازه‌های جدید خود می‌رسند.

اجاره‌بهای واحدهای تجاری
یكی از صافكاران دیواندره‌ای هم كه درمحل كنونی تجمع اصناف مربوط به خودرو فعالیت می‌كند، می‌گوید: تعدادی از صافكارها و نقاش‌ها دراین محل جمع شده‌اند كه در میان آنها تودوز و فروشنده لوازم یدكی هم به چشم می‌خورد.
«مهرداد مرادی» با اشاره به نبود سرویس بهداشتی مناسب دراین محل ادامه می‌دهد: كسبه در این محل با مشكلات بسیاری مواجهند. یكی از موضوع‌هایی كه بیشتر صنعتكاران را آزار می‌دهد، نبود سرویس بهداشتی دراین محدوده است كه مشكلات بهداشتی را نیز افزایش داده است.
وی به افزایش اجاره بهای واحدهای تجاری نیز اشاره می‌كند و می‌افزاید: درچند سال گذشته اجاره بهای واحدهای تجاری روند صعودی به خود گرفته است. این موضوع سبب شده است كه بسیاری از صنعتكاران به‌صورت سیار به فعالیت‌كاری خود ادامه دهند. به‌عنوان مثال می‌توان به یكی از استادكاران كه باطری‌ساز است، اشاره كرد.
مرادی تصریح می‌كند: این باطری‌ساز قبلا در خیابان آموزش و پرورش دیواندره فعالیت می‌كرد، اما مردم و شهرداری معترض شدند و مجبور شد محل كار خود را تغییر دهد. این فرد اكنون درمحدوده مسیر خروجی به سوی سقز كار می‌كند و امور مربوط به سیم‌كشی خودروها را انجام می‌دهد.

فشار مضاعف نبود شهرك صنوف مزاحم
این صافكار می‌گوید: تاكنون مبالغی را برای خریدن امتیاز در شهرك صنوف مزاحم پرداخت كرده‌ایم و بازهم باید هزینه‌های بیشتری بپردازیم. ازسوی دیگر مجبور به پرداخت اجاره‌بهای این مغازه نیز هستیم. این موضوع فشار مضاعفی به ما وارد می‌كند و دردسرساز است.
مرادی ادامه می‌دهد: با این اوصاف نیاز است كه طرح شهرك صنوف آلاینده هرچه زودتر به نتیجه برسد تا این‌گونه صنوف در این شهرك مستقر شوند و مشكلات ما هم كمتر شود.وی می‌افزاید: اگر رفاه و آسایش شهروندان اهمیت دارد، باید این صنوف در جای خود و خارج از شهر مستقر شوند، چراكه فعالیت صنوف آلاینده در داخل شهر مردم را آزار می‌دهد.

معارض گلوی شهرك صنوف آلاینده دیواندره را هم گرفت
رئیس هیأت مدیره تعاونی صنوف آلاینده دیواندره نیز می‌گوید: كمتر از یك سال است كه به‌عنوان هیأت مدیره انتخاب شده‌ایم، اما مشكلات انباشته شده و رفع آنها كار سختی است.
«شمس‌الله‌صادقی» می‌افزاید: درسال‌های گذشته با 2پیمانكار قرارداد بسته شده است كه با پیمانكار نخست تسویه حساب شده، اما برای پیمانكار دوم هنوز تعیین تكلیف نشده است.
وی ادامه می‌دهد: برای تسریع در راه‌اندازی شهرك صنوف آلاینده دیواندره، اكنون با استفاده از كارشناس، درحال بررسی و مطالعه میزان كار پیمانكار هستیم كه اگر روند مناسب بود، كار خود را ادامه می‌دهد، درغیر این صورت ازسوی مدیرعامل و هیأت مدیره تصمیم جدیدی گرفته می‌شود.

وجود معارض
صادقی می‌افزاید: زمین‌ها هنوز به‌صورت كامل تملك نشده است و مردم هنوز دربخشی از این زمین‌ها درحال كشاورزی هستند. به بیان دیگر بخشی از زمین‌های این شهرك صنعتی در تملك افراد شخصی است و در یك كلام باید گفت این زمین‌ها معارض دارد. وی اظهار می‌كند: قسمتی از این زمین‌ها خریداری شده و قسمتی نیز از اداره راه و شهرسازی گرفته شده است كه اكنون هر‌دو قسمت معارض دارد.
صادقی ادامه می‌دهد: ازطریق اداره راه و شهرسازی شهرستان این موضوع را پیگیری می‌كنیم تا مشكلات موجود دراین زمینه هرچه زودتر رفع شود، اما این زمین‌ها ازنظر توپوگرافی درموقعیت نامناسبی قرار دارند.
وی ادامه می‌دهد: براساس گزارش حسابدار تعاونی، تاكنون حدود 2میلیارد و 400 میلیون تومان دراین حوزه هزینه شده، اما این شهرك هنوز برای ساخت و‌ساز آماده نشده است.صادقی اضافه می‌كند: تا زمانی كه مشكلات گذشته رفع نشود، امكان انجام كار عمرانی وجود ندارد.

سوء‌استفاده در واگذاری زمین
رئیس هیأت مدیره تعاونی صنوف آلاینده دیواندره اظهار می‌كند: افرادی هستند كه صلاحیت استفاده از امتیازهای این شهرك را ندارند. به‌عنوان مثال افرادی در صنوف آلاینده مجوز گرفته‌اند كه اصلا در این صنف مشغول نیستند و جالب‌تر از همه اینكه خانم هستند و بالطبع نمی‌توانند در این حرفه‌ها شاغل شوند.
صادقی می‌افزاید: تاكنون در دیواندره ندیده‌ام كه حتی یك خانم در یكی از این شغل‌ها كه آلاینده هم هستند، فعالیت كند. این موضوع نشان می‌دهد كه سوء‌استفاده‌هایی در این شهرك انجام شده و حق به حقدار نرسیده است. وی می‌گوید: تغییر هیأت مدیره ازسوی مجمع نشان می‌دهد كه مردم مایلند مشكلات این تعاونی هرچه سریع‌تر رفع شود و هرچه زودتر درمحل مورد نظر مستقر شوند.

آماده‌سازی زمین؛ نیازمند اعتبار
مدیرعامل تعاونی صنوف آلاینده دیواندره نیز اظهار می‌كند: این شهرك با توجه به قرار گرفتن زمین در مكان نامناسب، جاده دسترسی ندارد و به دلیل صنعتی بودن، فاضلاب آن نیز باید جدا از سامانه فاضلاب شهری خارج شود.
«جمال اصغری» ادامه می‌دهد: برای آماده‌سازی زمین به اعتبار نیاز است و در خیابان‌های داخل شهرك باید دیوار حائل كشیده شود درحالی كه با توجه به عقب افتادن این طرح، مردم برای پول دادن دلگرم نیستند.
وی می‌افزاید: هیأت مدیره كاملا فعال و مشغول انجام اقدام‌های لازم برای رفع موانع موجود است. به رفع مشكلات كنونی خوشبینیم و تا آخرین لحظه مأموریت در این تعاونی تلاش می‌كنیم.

*مکث
ارائه خدمات زیرساختی
«سید نظام مرتضی» رئیس اداره راه و شهرسازی دیواندره اظهارمی‌كند: درگذشته زمین مورد نیاز برای ساخت شهرك صنوف آلاینده این شهرستان تحویل داده شده است و اكنون سازمان بازرسی استان به دلیل اینكه ساخت و‌ساز در این زمین انجام نشده، درحال بررسی موضوع است. رئیس آب و فاضلاب شهری دیواندره نیز می‌گوید: طراحی و كارهای زیربنایی در حوزه آب و فاضلاب در شهرك، ازسوی این اداره انجام شده است و دراین زمینه مشكلی وجود ندارد.

«عباس ولایتی» ادامه می‌دهد: سامانه آب آشامیدنی و فاضلاب شهرك صنوف آلاینده به كلكتور شهری متصل و محل تأمین آب شهرك نیز تعیین شده است. وی می‌افزاید: این شهرك، صنعتی نیست و نیازی به فاضلاب صنعتی ندارد، بلكه شهرك صنوف آلاینده است و بیشتر ازنظر صوتی مشكل دارد. به همین دلیل هم می‌توانیم فاضلاب آن را به فاضلاب شهری متصل كنیم. ولایتی اضافه می‌كند: در زمینه واگذاری انشعاب آب آشامیدنی نیز مشكلی وجود ندارد و درصورت درخواست متقاضیان، انشعاب‌ها نیز وصل می‌شود.
گزارش – هیوا محمدپور
انتهای پیام/


برچسب ها :

صنوف آلایندهشهرک صنعتیدیواندره

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Saral Khabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر