ســرخـط خـبــرهـا :
سه شنبه 24 آذر 1394 / 11:29|کد خبر : 453|گروه : اجتماعی

تبعیض در نسل ها

ترددی بودن معلمین روستاهای دیواندره در فصل زمستان کم کاری است/ تعطیل شدن مدارس به نفع معلمین است نه دانش آموزان

ترددی بودن معلمین روستاهای دیواندره در فصل زمستان کم کاری است/ تعطیل شدن مدارس به نفع معلمین است نه دانش آموزان

مدیریت و نظارت ضعیف سبب شده است که معلمی که اهل سنندج می باشد هرروز از شهر سنندج به دورترین روستای منطقه سارال یا دشت هوه تو که در فصل تابستان هم عبور و مرور به سختی انجام می شود تردد کند و با بارش کوچکی مدارس تعطیل شوند

به گزارش خبرنگار سارال خبر،هفته گذشته و شب گذشته به دلیل بارش 30 سانتی متری برف از رادیو و تلویزیون و تلگرام و تلفن و خلاصه همه وسایل ارتباط جمعی اعلام شد که فردا تمامی مقاطع مدارس تحصیلی به دلیل بارش برف تعطیل است.

در این بحبوبه خاطرات مدارس دهه شصتی ها و روزگار آن دوران زنده شد و غبطه ای به حال گذشته تلخ و پر هیاهو دوران کودکی خود و همسن و سالانم خوردم.

نسل سوخته ای که روزگاری نه چندان دور حدود 30 سال پیش کودکانی در ایران به دنیا امدند و محصلانی وجود داشتند که عشقشان روز جمعه و تعطیلی آخر هفته و تعطیلات نوروز بود آن هم اگر آقا معلم تو روستا مبصری نمی گذاشت تا اسامی بچه هایی که بازی میکنند رو ننویسد.

ترددی بودن معلمین روستاهای دیواندره در فصل زمستان کم کاری است/ تعطیل شدن مدارس به نفع معلمین است نه دانش آموزان

دهه 60 یکی از سخت ترین دوران های انسان های امروز ایران می باشد که  سختی های بسیاری کشیده اند برای چیزهای کوچکی که به دست آوردند، تاوان های بیشتری پس دادند و سختی های بیشتری را متحمل شدند.

دهه شصتی ها نسلی بودند که میان صدای توپ و تانک هشت سال جنگ تحمیلی بزرگ شدند، به مدرسه رفتند و در تلویزیون های سیاه و سفید روزهای کودکی شان، داشتن مداد رنگی 12 رنگ برایشان آرزو شد.

نسلی که به جای خانه های گازکشی، در زمهریر زمستان های سرد دهه 60 پای چراغ نفتی مشق نوشتند و در کلاسهای 50 و 60 نفره با بخاری های نفت و چوب سوز آن هم با هزار دردسر درس خواندند.

ترددی بودن معلمین روستاهای دیواندره در فصل زمستان کم کاری است/ تعطیل شدن مدارس به نفع معلمین است نه دانش آموزان

نسلی که موش آزمایشگاهی انواع نظام های آموزشی(نظام قدیم و جدید و سالی واحدیو...) در مدارس شد و هر سال یک نظام آموزشی بر رویشان آزمایش شد.

 نسلی که در ترافیک کنکور و دانشگاه بودند و  هرسال آرزوی دانشگاه رفتن را در خواب می دیدند، نسلی که جوانی اش با تحریم تورم، سختی و مشقت مصادف شد برای چیزهایی که نسل های قبل و بعد ساده تر آنها را به دست آوردند.

ترددی بودن معلمین روستاهای دیواندره در فصل زمستان کم کاری است/ تعطیل شدن مدارس به نفع معلمین است نه دانش آموزان

هر چه بود و نبود این کودکان با وجود همه محرومیت ها  شدند و به سن تحصیل رسیدند سهم آنها از مدرسه اما نیمکت های چوبی بود که گاهی 4 نفر روی آن می نشستند در حالیکه ظرفیت نیمکت ها 2 نفر بود و مدرسه های 3 شیفته که چیزی جز کلافگی به همراه نداشت.

کلاس ها در بعضی مدارس اما انقدر شلوغ بود که نفسی برای معلم باقی نمی گذاشت چرا که کنترل یک کلاس 80 نفره کار راحتی نیست.

آخر می دانید آن روزها مثل امروز نبود که خانواده ها هر کدام یک یا دو فرزند داشته باشند و برای همین جمعیت محصلان بسیار زیاد بود و امکانات محدود.

 آن روزها توقع ها انقدر بالا نبود که برای  یک نمره 20 در ریاضی از پدر تبلت بخواهند و از مادر ایکس باکس و پلی استیشین.

نسلی که عاشق می شدند، رویا می بافتند و تلفن همراهی برای پیامک زدن نداشتند، نسلی که  هر روز امیدوارانه پای تلویزیون می نشستند تا بارباپاپا، دختری به نام نل و بچه های مدرسه آلپ تماشا کنند و خبری از ماهواره و اینترنت نبود تا سرگرمشان کند.

اما نسل امروز نه دغدغه بخاری نفتی دارند نه کلاس شلوغ نه کتک معلم با چوب و دست یخ زده در برف و نه کفش پلاستیکی و لباس پاره و کهنه و کش و کیسه جای برنج برای کتابهای درسی.

نسل امروز با گران قیمت ترین کفش و لباس و کوله کیف سرکلاس درس می روند و با اندکی بارش مدارس برایشان تعطیل می شود از کتک هم خبری نیست چون از لحاظ روانشناختی مضر است چون نسل جدید نازک نارنجی هستن!

در دوران ما برف یک متر یک متر می بارید و یک روز هم تعطیل نمی شد والدین با یک پارو برف را پاک می کردند و باید راس ساعت هم در سر کلاس حاضر می شدیم و گرنه سرو کارمان با چوب دستی و زنجیر معلم بود که چرا با تاخیر آمده ایم،معلم ها از همان روز اول مهرماه در روستاها خانه ایاجاره می کردند و آرزو داشتیم که معلممان حداقل ماهی یک بار به شهر برگردد و ما با خیال راحت در روستا بازی کنیم و یک دل سیر روی آن برف سرسره بازی کنیم تازه اگر مبصر اسممان را یادداشت نمی کرد و ما را نمی فروخت.

ترددی بودن معلمین روستاهای دیواندره در فصل زمستان کم کاری است/ تعطیل شدن مدارس به نفع معلمین است نه دانش آموزان

اما امروز  بسیاری از این سختی ها کم شده که البته بخاطر همین است که بسیاری چیزها ارزش واقعی خود را از دست داده اند مثلا ارزش تحصیل،احترام معلم،احترام کوچکتر و بزرگتر،شرم و حیا و...

باید گفت آن همه جمعیت دانش آموز آن دوران بدون کوچکترین دغدغه و کمترین امکانات با یک مدیریت با صلابت از اداره گرفته تا خود معلم در کلاس همه چیز به خوبی اداره می شد ولی امروز با وجود پیشرفت علم و تکنولوژی و امکانات مدیریت ما به جای پیشرفت پس رفت نموده و هم دانش اموز و هم معلم تنبل شده و وظایف خود را به خوبی انجام نمی دهند و به نحوی می خواهند که از زیر کار در روند.

ترددی بودن معلمین روستاهای دیواندره در فصل زمستان کم کاری است/ تعطیل شدن مدارس به نفع معلمین است نه دانش آموزان

هر دو به دنبال روزهای تعطیل در تقویم هستند و یا از خدا تمنا و خواهش می کنند که برفی بیاید و فردا سر کلاس درس و مدرسه نروند.

شهرستان دیواندره یکی از مناطق مرتفع و سرد و برفگیر استان کردستان است و طی چند سال اخیر به دلیل خشکسالی مقدار بارش ها کم شده است و این امر سبب شده بود بسیاری از دانش آموزان در نقاط اقماری شهر وروستاهای بزرگ با ماشین تردد کنند و معلمین هم از شهرهای اطراف تردد نمایند اما دریغ از اینکه این وضعیت دائمی نبوده و روزی برخواهد گشت.

مدیریت و نظارت ضعیف سبب شده است که معلمی که اهل سنندج می باشد هرروز از شهر سنندج به دورترین روستای منطقه سارال یا دشت هوه تو که در فصل تابستان هم عبور و مرور به سختی انجام می شود تردد کند و با بارش کوچکی مدارس تعطیل شوند و معلم به جای استقرا در روستاها با این تردد هم به نظام آموزشی و هم دانش آموزان خیانت می کند و نه تنها کلاس جبرانی برگزار نمی کند  بلکه ساعت های موظفی نیز در کلاس حاضر نمی شود.

چه کسی جوابگوی این کم کاری ها و نواقص است؟ چه کسی چوب این ندانم کاری دوستان را خواهد خورد؟

انتهای پیام/برچسب ها :

مدرسهتعطیلیبارش برفدهه شصتدانش اموز

نظرات کاربران :

مرادی سقز [سه شنبه 24 آذر 1394 | 12:37] پاسخ

سلام همکار گرامی مطلب جالبی بود
یه غلط املایی کوچک دارین لطفا درستش کنید
همسن و سالان

رضا نویدی آذر [سه شنبه 24 آذر 1394 | 13:26] پاسخ

زنده باد برادر بیژن با این عکس های قدیمی منو بردی به خاطرات دهه شصت دست گلت درد نکنه

اندیشه ! [سه شنبه 24 آذر 1394 | 13:43] پاسخ

جالب بود من دهه چهلی هستم .بعداز پایان کلاس ودرس روزانه وروزهای جمعه نیز چون (آی مدیر )در روستا حضور داشت جرات نداشتیم از منزل بیرون بیاییم !تعطیلات نوروز نیز باید مشق نورورزی را بدین صورت از یک مثلا تا هرچه دلش میخواست چند مرتبه عدد نویسی (ریاضی)واز روی کتاب فارسی نیز تاهرجایی که درس داده بود به دلخواه مثلا حداقل 3 مرتبه باید تمیز ومرتب می نوشتیم اگر هم خدای نکرده کمی یا اندکی تنبلی می کردیم انواع واقسام تنبیه مثلا روی یک پا ایستادن ،خط کش چوبی ناو دس، مداد بین انگشت چوب آلبالو خودمان باید بر اساس معیار آی مدیر تهیه می گردیم بعد از اینکه دستمان را توی برف می گذاشتیم تا قشنگ اماده شود و......آی! روزگار عجیبی بود !!!زمستان اگر 2متر برف هم می آمد تعطیلی در کار نبود باید می رفتیم مسیر مدرسه را هم باید پارو می کردیم!بچه های امروزی!!! اصلا قابل مقایسه نیست !!!!!!!!!!!!ولی خوشحالم که حالا در مقاومت بدنی چند تای امروزیها را حریفم

کارن [سه شنبه 24 آذر 1394 | 18:52] پاسخ

سلام وتشکر ازمطلب جالبتون که تحصیلات گذشته نسل مارا تداعی کرد.اما امروزه سلامتی دانش آموزان در وهله اول اولویتهاست.درثانی لازم است حساسیت ها حسادتی نباشد.درکل مطلبتون عالیه

معلم [سه شنبه 24 آذر 1394 | 22:45] پاسخ

باسلام ؛ مطلبتون از اینکه یادآور دوران دهه شصت بود و ما رو به اون دوران برد دستتون درد نکنه ، اما مقایسه اون دوران با امروز که عصر تکنولوژی و ارتباطاته و انتقاد از اینکه چرا بچه های امروز با کیف ، کفش و کلاه و... گرانقیمت به مدرسه میروند و از تنبیه بدنی (که درصد بالایی از ترک تحصیل ها در اون دوران شاید منشاش همون تنبیه بدنی بوده و سرنوشت و زندگی شخص رو بکلی تغییر داده ـ به اعتراف خیلی از همون دانش آموزان قدیم اون دوران )امروز در مدارس خبری نیست بدون توجه به اثرات روانی و اجتماعی تنبیه بدنی (تنبیه در هر شرایط و مقتضیاتی که لازم باشه باید اجرا بشه اما نه تنبیه بدنی این دو تا با هم فرق دارن )اصلا کاربردی و علمی نمیباشه ، چرا که در بحث های تربیتی حاکم بر مدارس که بصورت مصوبه درآمده قطعا مبنا و پشتوانه علمی دارن . امید است در کلیه انتقادهایمان ضمن رعایت کلیه جوانب و مقتضیات زمانی و مکانی، نسبت به تهیه گزارش و مقالات اینچنینی از نظرات متخصصین و کارشناسان مسائل تربیتی یاری بجوئیم تا هم بار علمی مطلبتون بالابره هم قضاوتی نابجا نکرده باشیم .

صداقت [پنجشنبه 26 آذر 1394 | 11:04] پاسخ

نقد و انتقاد یکی از عامل های موفقیت است اما برادر جان خانه از پی و بن ویران است دانش آموز چه در خانه باشد وچه درمدرسه ذهنش پیش سریالهای شبکه جم است که همراه پدر ومادر وخواهر وبرادر دور هم شب دیدند وبعد از آن هم ،همه خوابیدن خوابی عمیق همه چیز آرامه هیچ مشکل نیست .

احمد [سه شنبه 1 تیر 1395 | 21:56] پاسخ

افرین واقعا حقیقت نوشتی مارا به گذشته برگرداندی متا سفانه امروز همه ناسک نارنجی شدن چکارش کنیم بخدا ان موقع خوب بود یادش بخیر یادش بخیر

ساسان [پنجشنبه 27 آبان 1395 | 12:01] پاسخ

سلام بر همگی اون موقع همه چی سر جای خودش بود ن مثل الان گوشی خانه همه را ویران کرده

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Saral Khabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر