ســرخـط خـبــرهـا :
شنبه 21 آذر 1394 / 19:14|کد خبر : 445|گروه : اقتصادی

جزئیات پیش‌نویس برنامه ششم :

افزایش قیمت‌ حامل‌های انرژی/ تشکیل وزارت انرژی و بانک کسب‌ و کار/ بازرگانی به وزارت اقتصاد می‌پیوندد

افزایش قیمت‌ حامل‌های انرژی/ تشکیل وزارت انرژی و بانک کسب‌ و کار/ بازرگانی به وزارت اقتصاد می‌پیوندد

براساس جزئیات پیش‌نویس برنامه ششم که سازمان مدیریت به دولت ارائه کرد، اصلاح قیمت‌ حامل‌های انرژی، تشکیل وزارت انرژی، بانک کسب و کار کوچک، سازمان توسعه مکران، سازمان رابطه خارجی و پیوستن بخش بازرگانی به وزارت اقتصاد پیشنهاد شده است.

به گزارش سارال خبر به نقل از فارس، جزئیات پیش نویس لایحه پیشنهادی برنامه ششم توسعه کشور که توسط سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور براساس اسناد بالادستی، سند چشم انداز، سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، سیاست‌های ابلاغی برنامه ششم توسط مقام معظم رهبری و سیاست‌های جمعیتی تنظیم شده است، برای ارائه به دولت و تصویب در هیأت وزیران، تدوین شده است تا پس از جمع‌بندی و نهایی‌شدن به مجلس ارسال شود.

* وزارت انرژی تشکیل می‌شود

براساس متن پیشنهادی سازمان مدیریت در پیش‌نویس لایحه برنامه ششم پیشنهاد شده تا پایان سال اول برنامه، وزارت انرژی از محل تفکیک مأموریت‌ها، وظایف و مؤسسات و شرکت‌های مرتبط با پخش انرژی از وزارت نیرو و همچنین ادغام با وزارت نفت و سازمان حفاظت زیست، منابع طبیعی و آب از محل تجمیع مأموریت‌ امور آب به همراه سازمان‌ها و شرکت‌های وابسته از وزارت نیرو، سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری از وزارت جهاد کشاورزی و سازمان محیط زیست با تجمیع تمامی منابع، امکانات و اختیارات موجود تشکیل و زیر نظر رئیس‌جمهور اداره شود.

* سهم صندوق توسعه ملی از سال آینده 30 درصد است

همچنین طبق سیاست‌های کلی ابلاغی برنامه ششم از سوی رهبر معظم انقلاب سهم صندوق توسعه ملی از منابع حاصل از صادرات نفت خام، میعانات گازی و خالص صادرات گاز در سال اول برنامه (1395)، 30 درصد تعیین خواهد شد و سالانه حداقل 2 درصد به این سهم اضافه می‌شود. پیش از این در برنامه پنجم توسعه سهم صندوق 20 درصد تعیین و سالانه 3 درصد به آن اضافه می‌شد.

* کاهش 15 درصدی کارمندان دولت تا پایان برنامه ششم

براساس پیش‌نویس پیشنهادی حجم،‌اندازه و ساختار مجموعه دستگاه‌های اجرایی باید 15 درصد کاهش یافته و تعداد کارمندان دولت در سال آخر برنامه، 15 درصد کم‌تر از میزان سال 94 باشد.

به گزارش فارس، اکنون بیش از 2 میلیون و 400 هزار کارمند در دستگاه‌های مختلف اجرایی مشغول فعالیت هستند.

* انحلال سازمان توسعه تجارت و حمایت؛ بخش بازرگانی به وزارت اقتصاد می‌رسد

همچنین از سوی سازمان مدیریت پیشنهاد شده است تمامی مأموریتها، وظایف مرتبط با بخش بازرگانی وزارت صنعت معدن و تجارت و وزارت جهاد کشاورزی منتزع و به وزارت اقتصاد ملحق شود. سازمان توسعه تجارت و سازمان حمایت از مصرف‌کننده هم منحل خواهند شد.

* تشکیل سازمان توسعه رابطه اقتصاد خارجی

براساس جزئیات این پیش‌نویس باید تا پایان سال اول برنامه سازمان توسعه رابطه اقتصاد خارجی از محل ادغام سازمان توسعه تجارت و سازمان سرمایه‌گذاری های خارجی و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران، تشکیل شود. در این پیش‌نویس شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی نیز به بخش خصوصی باید واگذار شود.

* تعهدات ارزی نباید سال آخر برنامه بیش از 50 میلیارد دلار باشد

به منظور تنظیم تعهدات ارزی سازمان مدیریت دولت در برنامه ششم پیشنهاد کرده تا ارزش حال خالص بدهی‌ها و تعهدات دولت بدون تعهدات ناشی از قراردادهای موضوع بند ب ماده 3 قانون تشویق و حمایت از سرمایه‌گذاری خارجی (مابه‌التفاوت ارزش حالی بدهی‌ها، تعهدات کشور و ذخایر ارزی بانک مرکزی) در سال آخر برنامه بیش از 50 میلیارد دلار، نباشد.

* پیشنهاد تاسیس بانک کسب و کار کوچک؛ صندوق کارآفرینی ادغام می‌شود

به گزارش فارس، در این پیش‌نویس پیشنهاد شده به منظور تقویت توسعه کارآفرینی و تأمین مالی کسب و کارهای خرد و کوچک، بانک کسب و کار کوچک با ادغام صندوق کارآفرینی امید و سایر نهادهای مالی مرتبط با تشخیص دولت تأسیس شود.

* کاهش 50 درصدی معافیت‌های مالیاتی؛ آستان‌ها و قرارگاه‌ها مشمول مالیات

همچنین سازمان مدیریت پیشنهاد کاهش 50 درصدی مجموعه معافیت‌های مالیاتی و حقوق ورودی را تا پایان برنامه ششم، به دولت داده است. براین اساس آمده است که آستان‌های مقدس و ستاد اجرایی فرمان امام، قرارگاه‌های سازندگی و شرکت‌ها و مؤسسات وابسته به اشخاص مذکور، از سال اول برنامه ششم نسبت به تمامی فعالیت‌های اقتصادی خود مشمول پرداخت مالیات شوند.

* انحلال واحدهای دانشگاه علمی کاربردی و پیام نور

طبق پیشنهادات سازمان مدیریت تمامی واحدهای دانشگاه علمی ـ کاربردی وابسته به دستگاه‌های اجرایی و 50 درصد واحدهای دانشگاه پیام نور تا پایان سال دوم برنامه ششم منحل و یا به بخش خصوصی واگذار شود.

* ستاد عالی توانمند سازی فقرا تشکیل می‌شود

طبق این پیشنهادات دولت موظف شده ستاد عالی توانمندسازی فقرا و محرومین را به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور تشکیل دهد.

* سازمان توسعه مکران تشکیل می‌شود

براین اساس دیگر مفاد پیش‌نویس لایحه برنامه ششم توسعه تشکیل سازمان توسعه مکران، به‌عنوان سازمان توسعه‌ای با شخصیت شرکتی برای برنامه‌ریزی اجرا و نظارت در برنامه‌های توسعه در سواحل مکران، ایجاد می‌گردد.

* حامل‌های انرژی تا سال 99 ازاد می‌شود

همچنین در تبصره دیگر پیشنهادی برنامه ششم به دولت، قیمت آب، حامل‌های انرژی، سایر کالاها و خدمات یارانه‌ای با ملاحظات اجتماعی و اقتصادی و حفظ مزیت نسبی و رقابتی برای صنایع و تولیدات با تصویب شورای اقتصاد به‌تدریج تا سال 99 اصلاح می‌شود. بنابراین تا پایان سال 99، یعنی سال آخر برنامه ششم، باید حامل‌های انرژی و آنچه ذکر شده است، آزاد شده و به نرخ‌های فوب خلیج فارس برسد.

* 4 اقدام نظارتی برای بانک‌های متخلف، لغو مجوز آخرین مرحله

در پیش‌نویس برنامه مقرر شده بانک مرکزی علاوه بر اختیارات قانونی، مقرر در قانون پولی و مالی کشور 4 اقدام نظارتی و انتظامی در قبال بانک‌ها، مؤسسات اعتباری غیربانکی متخلف اعمال کند، براین اساس:

الف) اعمال جریمه نقدی تا سقف حداکثر یک درصد آخرین سرمایه ثبت‌شده

ب) اعمال محدودیت یا ممنوعیت توزیع سود و اندوخته‌ها و سهام‌داران و یا پرداخت پاداش و مزایای مدیران

ج) حسب مورد سلب حق رأی تمام یا برخی از سهامداران به‌طور موقت؛ سلب حق تقدم خرید سهام تمام یا برخی از سهامداران و یا الزام به واگذاری سهام خود و اعمال ممنوعیت تملک سهام در بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی

د) لغو مجوز فعالیت پیش‌بینی شده است

به گزارش فارس، در حال حاضر جزئیات پیش نویس لایحه برنامه ششم توسعه، پیشنهاد سازمان مدیریت بوده و احتمال تغییر آن در دولت و مجلس شورای اسلامی وجود دارد.

متن کامل لایحه پیشنهادی برنامه ششم توسعه (مصوب ستاد برنامه ششم) به شرح زیر است:

تعاریف و اختصارات:

برنامه ششم: برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران(1395-1399)

دستگا‌های اجرایی: دستگاه‌های اجرایی موضوع بند«ب» قانون برگزاری مناقصات-مصوب 1383

سازمان: سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور

بانک مرکزی: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

سند توسعه: مجموعه‌ای است مشتمل بر؛ اهداف کلی، اهداف کمی، راهبردها، راه کارها و سیاست‌ها، الزامات اساسی و منابع مورد نیاز آنها که به تصویب هیئت وزیران می‌رسد.

واحد عملیاتی: آن دسته از واحدهای سازمانی دستگاه‌های اجرایی که تولید، تأمین و ارائه محصول و خدمات اصلی و نهایی دستگاه‌ اجرایی را برعهده دارند. نظیر، مدارس، بیمارستان‌ها، ورزشگاه‌ها و غیره.

ماده واحده

در راستای تحقق اهداف سند چشم‌انداز، سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و سیاست‌های کلی برنامه ششم و با رویکرد توسعه همه جانبه، پایدار، دانش بنیان، عدالت بنیان، مردم بنیان، درون‌زا و برون‌زا و به منظور دستیابی به رشد اقتصادی شتابان، پویا، پایدار و اشتغال‌زا، تقویت رقابت پذیری و ارتقای بهره‌وری، توسعه مشارکت بخش‌های خصوصی و تعاونی، توانمندسازی فقرا و محرومین، ارتقای سرمایه اجتماعی، تعالی و توسعه فرهنگی، ارتقای نظام اداری، قانون‌گرایی، شفافیت و پاسخگویی، دستگاه‌های اجرایی برای تحقق اهداف برنامه ششم، ضمن اجرای احکام این قانون و اسناد مربوط که به تصویب هیئت وزیران می‌رسد، اقدامات لازم را به عمل آورند.

تبصره1

به منظور تحقق سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی موضوع صرفه جویی در هزینه‌های عمومی، اصلاح نظام درآمدی دولت و همچنین قطع وابستگی بودجه به نفت تا پایان برنامه ششم:

1. برقراری هرگونه تخفیف، ترجیح و یا معافیت مالیاتی و حقوق ورودی جدید طی برنامه ممنوع است و دولت مکلف است ازطریق هدفمندسازی و بازنگری معافیت‌های مالیاتی و حقوق ورودی موجود، مجموع آنها را به میزان پنجاه دصد(50%) تا پایان برنامه کاهش دهد.

2. آستان‌های مقدس و ستاد اجرایی فرمان امام(ره) و قرارگاه‌های سازندگی و شرکت‌ها و موسسات وابسته به اشخاص مذکور از سال اول برنامه ششم نسبت به تمامی فعالیت‌های اقتصادی خود، مشمول پرداخت مالیات می‌شوند.

3. عوارض ماده 38 قانون مالیات بر ارزش افزوده و بندهای آن و همچنین عوارض آلایندگی موضوع تبصره یک ماده مذکور و عوارض ارزش افزوده گاز و عوارض شماره‌گذاری خودروها به شرح ذیل توزیع می‌گردد.

الف) عوارض موضوع بند (الف) ماده (38) قانون مالیات بر ارزش افزوده، مربوط به هر استان، به حساب تمرکز وجوه آن استان واریز می‌شود، توسط شورای برنامه ریزی و توسعه استان به نسبت شاخص‌ها و ضرایبی که به موجب آیین نامه‌ای که با پیشنهاد مشترک سازمان مدیریت و برنامه ریزی و وزارتخانه‌های امور اقتصادی و دارایی و وزارت کشور

انتهای پیام/برچسب ها :

برنامه ششمدولت

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Saral Khabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر