ســرخـط خـبــرهـا :
دوشنبه 24 فروردین 1394 / 09:46|کد خبر : 44|گروه : اجتماعی

احداث دو میدان جدید در محور خیابان امام (ره)دیواندره/ دلایل ایجاد میادین جدید و برداشتن میدان فعلی

احداث دو میدان جدید در محور خیابان امام (ره)دیواندره/ دلایل ایجاد میادین جدید و برداشتن میدان فعلی

عضو شورای اسلامی شهر دیواندره عنوان کرد: با کمک شورای ترافیک شهرستان و تصویب آن در شورای ترافیک استان،اقدام به تبدیل میدان امام خمینی(ره) به تقاطع و ایجاد یک میدان جدید(گره) (میدان مادر(دایک)در جلو پارک ملت(قسمت پائین وروبه روی بانک توسعه تعاون) نمود.

به گزارش خبرنگار سارال خبر،ناصح عبدی عضو شورای اسلامی شهر دیواندره و دکترای برنامه ریزی شهری  در رابطه با احداث دو میدان جدید در خیابان اصلی و تغییر میدان به مکان پایین تر در گفتگو با خبر نگار سارال خبر گفت: مکان سازنده بخشی از شخصیت و هویت افراد است که خود را با آن می شناسند و به دیگران می شناسانند آنگاه که در باره خود می اندیشند خود را وابسته به آن مکان می دانند و آن مکان را بخشی از خود می انگارند و با آن روابط عمیقی برقرار می کنند پس هویت مکانی بخشی از زیربنای هویت انسان و برآیند شناخت او در باره جهانی(محیط ادراکی و محیط واقعی) است که در آن زندگی می کند.

وی افزود:این شناخت شامل یادها، احساسات، دیدگاهها، ارزشها، ترجیحات، مفاهیم و آرمانهای انسان در باره مکانهایی است که به ادراک و رفتار او جهت می دهند از این رو در مکانهای شهری گره ها(میدان) تقاطعها، یادمانها به ادراک و رفتار او جهت می دهند.
عبدی اظهار داشت: گذرها، خیابانها، و میدانها تعریف کننده ساختار اصلی شهر هستند چرا که برای ساکنین شهر، تجربه یک فضای شهری بیش از دیگر فضاها در گذرها، پیاده راهها، و میدانها اتفاق می افتد.
وی به نقش میدان ها در شهرها در دوره های مختلف تاریخی اشاره کرد و گفت: میدان ها قبل از اسلام  در محل تلاقی مسیرهای ممتد به دروازه های شهر پدید می آمد که این مسیر ها، خود بدلیل ارتباط مستقیم با دروازه، مکانی برای داد و ستد و تجارت بودند. گشودگی پدید آمده از تلاقی این مسیر، معمولا میدان را علاوه بر مرکز ارتباطات اقتصادی-اجتماعی به مرکز فیزیکی شهر بدل می ساخت علاوه بر این شهر ها همواره یک میدان تجمع دیگر نیز داشته اند که نقش کاملا مذهبی داشت. اینگونه میدان ها، معمولا خارج از حصار شهر و مقابل آتشکده ها پدید می آمد. میدان در شهر های ایران باستان عمدتا فضایی برای با خبر شدن از تصمیمات گردانندگان شهر بود.

عضو شورای اسلامی شهر دیواندره ادامه داد:بعد از اسلام میدان های اصلی به خاطر ارتباط با مسجد جامع به عنوان اصلی ترین مکان تجمع مذهبی قرار گرفته و رفته رفته نقش چند منظوره ای می یابند که همواره حضور مردم مهم ترین عامل زندگی بخش آن است.دوره جدید در حقیقت میدان را می بایستی یک گره شهری دانست، به طوری که لینچ معتقد است: گره ها کانون های واجد اهمیت در شهر اند که معمولاً به واسطه تقاطع راه ها یا پاره ای خصوصیات به وجود می آیند و ناظر می تواند به درون آن ها راه یابد. در واقع همین جمع شدن و گرد آمدن عناصر حول یک فضاست که میدان را ایجاد می کند.
نقشهای متفاوت میدان در شهرها:
1-میدان به عنوان محل تلاقی شبکه های ارتباطی
2-میدان به عنوان رفع بار ترافیکی قبل از رسیدن به نقطه اوج
3-میدان به عنوان محل تجمع و ملاقات
4-میدان به عنوان سمبل القاء نمادین واقعه، حادثه یا قدرت سیاسی
5-میدان به عنوان نقطه جهت یابی و تغییر مسیر
6-میدان به عنوان محل بروز فعالیت های خاص تجاری، اداری
7-میدان به عنوان محل بروز فعالیت های موقتی.
این کارشناش برنامه ریزی شهری خاطرنشان کرد: شهر دیواندره به دلیل موقعیت گره گاهی و مرکزیت جغرافیایی استان در یک ده گذشته روند توسعه فیزیکی آن در قالب طرحهای جامع و توسعه شهری سرعت بیشتری داشته است.

وی افزود:شهر دیواندره به سه دلیل محدودیتهای جغرافیایی و توپوگرافی، 2- قرار گرفتن بریکی از شاهراههای غرب کشور و 3- تبعیت از رودخانه قزل اوزن به صورت طولی شکل گرفته است. این فرم شهری محدودیتهایی را برای آن به وجود آورده است که در حال و آینده مشکلات زیادی را به بار خواهد آورد.

عبدی به میدان های موجود در سطح شهر دیواندره اشاره کرد و گفت:
1- میدان شورا.شهرداری دیواندره بعد از رفع اختلافات با مالکین محدوده این میدان( ورودی اندیشه 1) در سال جدید اقدام به طراحی این میدان خواهد نمود که با این اقدام 1- زمینه عبور ومرور روان تر و ایمنی تر وسایل نقلیه بخصوص حمل ونقل سنگین فراهم می شود2- با توجه به فضایی که در در داخل محدوده میدان به وجود می آید شهرداری می تواند از طریق فراخوان اقدام به طراحی  آن نماید که با توجه به اینکه این میدان در ورودی شهر قرار دارد می تواند در طراحی شهری بسیار موثر باشد 3- سرو سامان دادن به ورودی اندیشه1
2- میدان مادر(دایک): شورای اسلامی شهر دیواندره با کمک شهرداری و مشاوران امر حمل ونقل شهری در سال 1393  با دادن پیشنهاداتی زمینه را جهت حل برخی از این مشکلات فراهم نموده است. یکی از این پیشنهادات ایجاد میدان یا گره در منتهی الیه پارک ملت است. در همین زمینه با کمک شورای ترافیک شهرستان و تصویب آن در شورای ترافیک استان،اقدام به تبدیل میدان امام خمینی(ره) به تقاطع و ایجاد یک میدان جدید(گره) (میدان مادر(دایک)در جلو پارک ملت(قسمت پائین وروبه روی بانک توسعه تعاون) نمود
دلایل ایجاد این میدان به شرح ذیل می باشد.
1-تمرکز زدایی اقتصادی: بیشتر فعالیتهای اقتصادی در امور خدماتی و اداری از جمله بانکها، مراکز بیمه، عمده فروشیها و ... به علت محدویتهای ناشی از پخش فعالیتها در محدوده میدان امام خمینی است. همین امر باعث شده است که تعیین اجاره بها به صورت انحصاری در مغازه های این قسمت از شهر تعیین شود و هر ساله نارضایتیهای زیادی را از طرف شهروندان سبب می شود. با ایجاد گره و میدان دیگری در فضای بازتری در همان خیابان اصلی زمینه رقابت با میدان امام ایجاد می شود.
2-در شهر دیواندره  با توج به تعاریفی که از میدان درشهرسازی وبرنامه ریزی شهری شده است فاقد میدان است که به اشتباه بر فلکه های آن نام میدان گذاشته اند. دلیل آن هم گیرا نبودن و نداشتن ویژگیهای "تامل وسکون" ناشی از فعالیتهای انسانی و طراحی شهری  در میدانها است.
3-میدان امام در مرکز بافت فرسوده و قدیمی شهر دیواندره قرار دارد این میدان به علت محدودیتهای طبیعی و تاریخی قدرت مانور هر نوع برنامه ای را از مدیران شهری گرفته است(ناکام ماندن طرح چهارقاچ) حتی همین دلیل باعث شده است که طراحان مبلمان شهری تا به حال نتوانسته اند طراحی میدان اصلی را به انجام برسانند.
4-میدان امام به دلیل شعاع کم توانایی پخش گره ترافیکی در هنگام اوج را ندارد بلکه خود نیز به دلیل شعاع کم(5/1 متر) باعث گره ترافیکی شده است. با ایجاد این میدان، میدان امام کمتر نقش پخش کننده گره ترافیکی را برعهده دارد و می تواند به عنوان تقاطع عمل نماید. به عبارتی دیگر با ایجاد تمرکز در یک نقطه، باعث تمرکز زدایی از میدان امام می شویم.
5-اکثر محوطه میدان جدید متعلق به شهرداری است، شهرداری در این حالت قدرت طراحی مبلمان شهری، فضای سبز و هویت بخشی به شهر[که یکی از دلایل اصلی ایجاد این میدان است] را دارد. شهرداری در این حالت زمینه ایجاد سرمایه گذاری در احداث مجتمعهای تجاری، پارکینگ و ... در پارک ملت را دارد
6- هیچ تملکی در این نقطه جهت ممانعت از طرحهای شهری وجود ندارد.
مطمئنا طرح مورد نظر خالی از اشکال نیست ولی آنچه که مهم است مزیت های چنین طرحی در میان مدت و بلند مدت به دلایلی که عنوان شد باعث چهرهای متفاوت از مبلمان شهری دیواندره جهت رفاه شهروندان محترم خواهد شد.

«این طرح برگرفته از جلسات کارشناسی ،هم اندیشی تمام اعضای محترم شورای شهر وشهرداری دیواندره می باشد»

انتهای پیام/برچسب ها :

ناصح عبدیمیدان جدید دیواندرهشورا و شهرداری

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Saral Khabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر