ســرخـط خـبــرهـا :
یکشنبه 15 آذر 1394 / 11:32|کد خبر : 433|گروه : ورزشی

قهرمان کشتی دیواندره در گفتگوی اختصاصی با سارال خبر:

باخت در مسابقات جهانی یونان به دلیل بی توجهی مربیان و سرپرستان تیم ملی/فضا و امکانات برای ورزش در دیواندره محدود است/ ورزشکار نباید دغدغه مشکلات مالی داشته باشد

باخت در مسابقات جهانی یونان به دلیل بی توجهی مربیان و سرپرستان تیم ملی/فضا و امکانات برای ورزش در دیواندره محدود است/ ورزشکار نباید دغدغه مشکلات مالی داشته باشد

کشتی گیر دیواندره ایی که دارای مقام های برتر کشوری و جهانی است در گفتگویی با خبرنگار سارال خبر از کمبودها و نواقص ورزش در شهرستان دیواندره می گوید و از مسئولین امر خواستار توجه بیشتر در این حوزه می باشد.

به گزارش خبرنگار سارال خبر،سیف الله مامویی کشتی گیر موفق شهرستان دیواندره که در این رشته ورزشی پیشکسوت بوده و دارای مدال های قهرمانی جهانی و کشوری و استانی می باشد در یک فضای دوستانه به گفتگو می نشینیم.

لطفا خود را معرفی بفرمایید؟

اینجانب سیف الله مامویی متولد 1345 شهرستان دیواندره می‌باشم ورزش کشتی را از سال 1368 و زیر نظر آقای عطاالله کریمی و مرحوم سید عابد حسینی آغاز نموده‌ام.

در طول سال‌های فعالیت ورزشی خود در رشته کشتی در کلاس‌های کشتی آزاد، فرنگی و پهلوانی در سطح استان موفق به کسب عناوین برتر و در مسابقات کشوری نیز برای سال‌های متوالی موفق به کسب مقام‌های اول تا سوم و انتخابی تیم ملی شده‌ام و شاگردان اینجانب نیز از جمله آقای پوریا مامویی در چند دوره در مسابقات ارتش موفق به کسب مقام قهرمانی و کسب سهمیه برون مرزی شد، که متأسفانه با حق کشی‌های موجود در ورزش ما، سهمیه در اختیار نفر دیگری قرار گرفت.

از مسابقات جهانی یونان و اتفاقاتی که افتاد بفرمایید؟

در سال 94 با استعانت از درگاه باری تعالی در مسابقات کشوری پیشکسوتان ایران که با حضور 29 استان در شهر خرم آباد برگزار گردید با پشتوانه دعای خیر مردم شهرستان دیواندره، شرکت و پس از 4 دور مسابقه موفق به کسب مقام اول و دریافت نشان طلای مسابقات شدم و جهت عضویت در تیم ملی پیشکسوتان ایران انتخاب و برای شرکت در مسابقات جهانی در وزن 76 کیلوگرم راهی کشور یونان شدم.

پس از انجام مقدمات سفر و کسب ویزا و...در قالب تیم ملی راهی و با لباس پر افتخار تیم ملی و با نام ونشان مردم شریف شهرستان دیواندره راهی مسابقات جهانی در کشور یونان و در واقع اولین سفر خارجی خود را در قالب تیم ملی تجربه نمودم. پس از حضور در کشور یونان و وزن کشی در 2 دور کشتی گرفتم. کشتی اول را که واقعاً در حد فینال بود با کشتی گیر آمریکایی برگزار و با اختلاف 8 نمره این کشتی گیر را شکست و در دور دوم با کشتی گیر فنلاندی به دلیل عدم آمادگی قبلی و با استرسی که در نتیجه بی توجهی مربیان و سرپرستان تیم برای اینجانب رقم خورد باخت را قبول و در نهایت در مرتبه 7 مسابقات قرار گرفتم.

اینکه می‌گویم در اثر بی توجهی برای شانه خالی کردن از باخت حاصل نگفتم بلکه واقعاً در اثر بی خیالی و کم توجهی همراهان که وظیفه‌شان را به درستی انجام ندادند مجبور به قبول شکست شدم.

معمولاً در مسابقات کشوری فاصله محل و سالن مسابقات با محل رختکن و گرم کردن قابل توجه و این وظیفه سرپرست تیم می‌باشد که پیگیر جدول مسابقات و آماده سازی نفرات باشد. اما متأسفانه بنده در حالی که در حال استراحت بودم و علیرغم مسلط نبودن به زبان انگلیسی متوجه شدم نام بنده جهت حضور بر روی تشک قرائت و بدون آمادگی قبلی و اصلاً بی خبر از رنگ دوبنده و شماره تشک به سرعت و بدون گرم کردن بدن به سمت محل سالن مسابقات دویده و در آخرین لحظات و در کنار تشک با اجازه از داور لباس پوشیدم و با این شرایط بر روی تشک حاضر شدم و واقعاً از سرپرست و مربی تیم گله مندم که مسبب شرمندگی بنده در مقابل چشم‌های مردم شریف و حامی شهرستانم شدند.

وضعیت ورزش کشتی و اماکن شهرستان دیواندره چگونه است؟

متأسفانه سرانه فضای ورزشی در شهرستان دیواندره بسیار ناچیز و شهر بزرگ و پرجمعیتی همچون دیواندره تنها دارای 4 سالن ورزشی می‌باشد و باز هم متأسفانه بیشتر فضای مفید به ورزش فوتسال اختصاص یافته است و فضا برای 20 هیئت موجود در این شهرستان که هر کدام در 6 رده سنی فعالیت می‌کنند بسیار محدود می‌باشد و ورزشکاران این شهرستان در چنین فضا و با این امکانات محدود موفق به کسب جایگاه های رفیع می‌شوند و این مهم را با بررسی گذشته ورزش این شهرستان می‌توان بررسی نمود.

نواقص و مشکلات ورزش شهرستان را می‌شود اشاره کنید؟

بله واقعاً شهرستان دیواندره از نظر فضا و امکانات ورزشی محروم و در حال حاضر یک سالن مناسب که دارای استانداردهای لازم باشد، یک خوابگاه برای استقرار ورزشکاران ومدعوین و... وجود ندارد. وضعیت وسایل نقلیه اعم از مینی بوس و اتوبوس برای اعزام ورزشکاران مناسب نمی‌باشد. یک سالن مناسب برای برگزاری مسابقه و قبول میزبانی مسابقات وجود ندارد. حمایت لازم از ورزشکاران به خصوص در رده های قهرمانی کافی نمی‌باشد. امکانات آموزشی که واقعاً در رده های پایه برای جلوگیری از آسیب‌دیدگی لازم می‌باشد بسیار ناچیز و این نبود امکانات خود مسبب دلسردی ورزشکاران و خانواده های آن‌ها می‌شود.

به نظر شما چاره ورزش و علی‌الخصوص کشتی ما جهت پیشرفت چیست؟

به نظر اینجانب می‌بایست در ابتدای کار بحث شرایط مالی ورزش حل و فصل شود ما می‌بینم یک ورزشکار تمام جوانی و انرژی خود را صرف تمرین و ورزش می‌نماید و در پایان هنگامی که این درخت به ثمر می‌نشیند و میوه آن شرکت در مسابقات کشوری و برون مرزی می‌باشد تازه اصل مشکلات که واقعاً سبب دلسردی نیز می‌شود، خود را نشان می‌دهد. مردم ما مردم شریف و واقعاً حامی ورزش هستند و این مورد برای بنده در طول اعزامم کاملاً مشخص گردید. اما این روال خوبی نیست و باید ورزشکار در هنگام تمرین و اعزام دغدغه مشکلات مالی را نداشته باشد و با ذهنی آرام به تمرینات خود بپردازد. از دیگر شرایط لازم برای پیشبرد ورزش شهرستان فراهم آوردن امکانات و زیر ساخت‌های مناسب می‌باشد که واقعاً در این شهرستان این نبود امکانات به وضوح قابل لمس می‌باشد. نبود فضای مناسب، نبود امکانات، نبود تشک‌های مناسب، نبود حمایت از مربیان، نبود اسپانسر، نبود درآمد و ... که همگی سد های هستند که توسعه و پیشرفت ورزش شهرستان را سبب شده‌اند.

در مورد برنامه های آتی خود بفرمایید؟

بنده همچنان که در گذشته نیز از سربازان خدوم مردمم در بحث ورزش بوده‌ام و با حمایت این مردم شریف در مسابقات جهانی شرکت کرده‌ام. بعد از این نیز با وجود این حمایت‌ها دست از تلاش برنمی‌دارم و اگر لازم باشد شب و روز تمرین می‌کنم تا ان‌شاءالله در سال 95 مدال خوش رنگ مسابقات جهانی را برای شهر و مردمم کسب نماییم آن وقت است که فکر می‌کنم جواب بخشی از زحماتشان را داده‌ام. در حال حاضر نیز با توجه به حضورم در هیئت ورزش‌های پهلوانی و زورخانه ای مشغول به مربیگری کشتی و آموزش در رده های پایه و در واقع استعداد یابی در سالن ورزشی تختی وابسته به آموزش و پرورش هستیم و برابر برنامه ریزی‌های بعمل‌آمده در رده های سنی نونهال و خردسال و ان‌شاءالله در آتیه نزدیک در رده های نوجوان و جوان نسبت به آموزش کشتی آزاد، فرنگی و پهلوانی اقدام و در کنار آن نیز ورزش‌های زورخانه ای تیمی و انفرادی آموزش داده می‌شود تا ان‌شاءالله شاهد حضور جوانان این شهرستان در مسابقات بزرگ باشیم همچنان که در گذشته بوده‌ایم.

سخن آخر را بفرمایید؟

بله سخن آخر بنده رو که می‌بایست در ابتدا می‌گفتم. تشکر واقعی و صمیمانه از افرادی می‌باشد که واقعاًٌ برای اینجانب سنگ تمام گذاشتند و اگر اجازه بدید بخشی را به اسم قید می‌کنم. در ابتدا باید از خانواده دلسوزم که با همه کاستی‌های زندگی‌ام کنار اومدن تشکر کنم با تمام بضاعت ضعیفم ساختن و همچنین از مربیان دلسوزم آقای عطا الله کریمی و مرحوم سید عابد حسینی. تشکر صمیمانه از آقای فاتحی فرماندار دلسوز شهرستان و ریس شورای ورزش، که من تو این مدت همیشه آرزو کردم که کاش چند سال زودتر فرماندار می‌شدند ایشان واقعاً از جان و دل برای ورزش این شهرستان مایه میزارند ... شهردار محترم شهر دیواندره آقای مهندس اسماعیلی و اعضاء محترم شورای اسلامی شهر دیواندره، تقدیر از مدیرکل محترم سازمان ورزش و جوانان آقای حامد جولایی، تشکر از آقای یوسفی که واقعاً خدمت گذار ورزش این شهرستان هستند. تشکر می‌کنم از همه دوستانم در هیئت کشتی شهرستان دیواندره و خاصتاً از حاج رئوف رنجبر به عنوان ریاست محترم هیئت کشتی شهرستان که برادرانه برای اینجانب تلاش کردند. تشکر می‌کنم از اداره آموزش و پرورش که همواره حامی ورزش شهرستان بوده و هستند. تشکر ویژه از خانواده آقای صیادی و فرزند برومند ایشان به عنوان نایب رئیس هیئت کشتی شهرستان که دلسوزانه به جوانان این شهرستان خدمت می‌نمایند و در طول مسابقات در تمامی مراحل اینجانب را حمایت و همراهی نمودند و همچنین کسبه محترم بازار و افراد ذیل که این فرصت رو غنیمت می‌شمرم آقای تکاور عزیز که از ایشان یاد و از زحماتشان تشکر نماییم تا واقعاً مردم ما بدانند ما چه سرمایه‌هایی در این شهرستان داریم.

آقایان؛ فرجی-حیدری-قنبری- زاد پور-صفایی-فتحی-شریفی-مجیدی-نصیری-اوانی-آرمان-قریشی-احمدی- مهندس خالدیان که ایشان در حال حاضر ریس هیئت ورزش‌های پهلوانی و زورخانه ای شهرستان نیز می‌باشند- نو شادی- عبدالهی-بهرامی-نصری-محمودی-مامویی-طالشی

یک درخواست و یک انتقاد دارم؛

از آقای جولایی مدیر کل محترم سازمان ورزش و جوانان استان کردستان خواهشمندم توجه بیشتری به ورزش این شهرستان داشته باشند و سطح امکانات و وسایل ورزش را بیشتر نمایند و همچنین سرانه فضای ورزش این شهرستان را ارتقاء ببخشند و انتقاد بنده به این موضوع می‌باشد که متأسفانه مسئولین ورزش این شهرستان که شکر خدا بیشترشون انسان‌های جوان و دارای پشتکار و فعال هستند خیلی با سرعت عوض و جابجا می‌شوند و فرصت کار و شناخت همه جانبه ورزش این شهرستان را ندارند و این خود باعث لطمه به ورزش این شهرستان می‌شود.

انتهای پیام/برچسب ها :

کشتیورزشدیواندرهسیف الله مامویی

نظرات کاربران :

ف.ا [سه شنبه 24 آذر 1394 | 16:14] پاسخ

وافعا آقاب مامویی به عنوان کشتی گیر پیش کسوت در مسابقات یونان از جانب مسئولان مورد حمایت مالی آنچنان و شایان شخصیت یک ورزشکار ملی پر افتخار نشد .

شهرونئ [دوشنبه 21 دی 1394 | 09:24]

کوره بالی!خویی زوری نه ماوه!پول مهوم نیه!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Saral Khabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر