ســرخـط خـبــرهـا :
دوشنبه 9 آذر 1394 / 11:29|کد خبر : 411|گروه : اجتماعی

دست به دامان شدن مدارس به جیب اولیاء/کمک به مدرسه؛ اجباری یا اختیاری؟!

دست به دامان شدن مدارس به جیب اولیاء/کمک به مدرسه؛ اجباری یا اختیاری؟!

با وجود آنکه طبق آمار اعلام شده بودجه مدارس نسبت به دو سال گذشته بیش از 50 درصد افزایش پیدا کرده است اما همچنان مدیران مدارس برای تامین هزینه های آموزشی دست به دامان جیب اولیا دانش آموزان می شوند.

به گزارش سارال خبر به نقل از  کُردتودی، هر ساله وزارت آموزش و پرورش به منظور تامین هزینه های مدارس، بودجه ای تحت عنوان "سرانه" به آنها اختصاص می دهد.

طبق آمار اعلام شده بودجه اختصاص داده شده به مدارس در سال 94 نسبت به 2 سال گذشته بیش از 50 درصد افزایش پیدا کرده است.

با این وجود بسیاری از مدیران مدارس دولتی برای تامین هزینه های مدارس دست به دامان جیب اولیا دانش آموزان شده و دانش آموزان را در مواقع بسیاری مجبور به پرداخت آن می نمایند.

البته مدیران دلیل این کار خود را این می دانند که سرانه اختصاص داده شده به مدرسه، کفاف مخارج مدرسه را نداده و دانش آموزان باید بخشی از هزینه ها را متقبل شوند.

از طرف دیگر وزارت آموزش و پرورش بارها و بارها در رسانه ها اعلام کرده است که دریافت هزینه از دانش آموزان ممنوع بوده و کمک های اهدایی به مدارس از سوی اولیا دانش آموزان کاملا اختیاری می باشد.

چندی پیش وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: دولت بابت هر دانش‌آموز علاوه بر هزینه‌های سرمایه‌ای مثل فضا و تجهیزات که در اختیار دانش‌آموزان قرار داده بیش از ۲ میلیون تومان برای هر دانش‌آموز هزینه می‌کند که این رقم کفایت نیاز مدارس را ندارد.

با توجه به اظهارات وزیر آموزش و پرورش می توان دریافت دولت بودجه کافی در اختیار وزارت آموزش و پرورش قرار نمی دهد و در نتیجه آموزش و پرورش هم توانایی پرداخت سرانه مدارس را در حد کافی ندارد.

در این میان جبران هزینه های مدارس و بی پولی آنها بر دوش دانش آموزان و خانواده هایشان می افتد.

 

البته باید مسئولین کلیه جوانب را در نظر بگیرند که برخی از دانش آموزان که بضاعت مالی ندارند را نباید تحت فشار قرار دهند و اگر پرداخت هایی از سوی اولیا صورت می گیرد باید کاملا داوطلبانه باشد.

فراهم سازی امکانات و شرایط لازم برای آموزش و ادامه تحصیل در جامعه به ویژه در مقاطع اولیه تحصیلی یکی از نیازهای ضروری و ابتدایی هر جامعه است که دولت موظف به هموارسازی مسیر آن است.

اما متاسفانه با شرایطی که هزینه های مدارس از تهیه ماژیک، تخته و صندلی گرفته تا پرداخت قبوض آب و برق مدارس بر دوش دانش آموزان قرار می گیرد بسیاری از خانواده های بی بضاعت توان پرداخت آن را نداشته و فرزندانشان از حضور در مدارس محروم می مانند.

انتهای پیام/برچسب ها :

مدارسکمک به مدارساجبار

نظرات کاربران :

اولیای بی پول [دوشنبه 9 آذر 1394 | 13:08] پاسخ

درقانون اساسی جمهوری اسلامی بهداشت وآموزش رارایگان نوشته است امامتأسفانه این قانون رازیرپاگذاشته اند وامروزه بایدخوداولیاء بدبخت تاوان آن راپس دهند بنده خوددارای فرزندی هستم که درمدرسه ..... مشغول بتحصیل است مدیرمدرسه تاکنون فرزندم چندبار راازکلاس اخراج ودرخواست پول بابت هزینه مدرسه نموده است بنده خودنیز ناچاراً بخداواحد ازهمسایه قرض کرده ام وبه مدرسه داده ام ولی جالب اینجاست این وزیرمحترم اظهارمیدارد که به هیچ عنوان نبایدازاولیاـء پولی دریافت کرد وکل سرانه مدرسه راتاپایان سال تأمین نموده ایم پس این چه پولی است ازاولیاء می گیرید وخداراشاهد می گیرم که خودشخصاً به مدیرمدرسه مراجعه هیچی ایشان بابرخورد ناشایستی که به بنده اولیاء دانش آموز زده درپایان اظهارمیدارد اگر فعلاً پول ندارید حتی المقدور چکی بعنوان ضمانت مدرسه بنویس تافرزندت راجابدهم بنده نیز گفتم چک ندارم گفت پس فرزندت راازاین مدرسه بیرون ببر وحتی درجریان جلسه انجمن اولیاء باشهادت حاضرین جلسه انتخاب انجمن اظهارمیدارد من کاری به وزیر ومدیرکل ورئیس اداره ندارم همینجااعلام میدارم من مدیرهستم وباید هزینه این مدرسه راازشمااولیاء تأمین نمایم واقعاً متأسفم که شیرازه کارازدست دولت ومسئولین نظام آموزشی ازدست رفته وبه این چنین مدیرانی واگذارشده است اگروزیرآموزش وپرورش ومدیرکل ورئیس اداره آموزش وپرورش جلوگیری برخوردچنین مدیری راننمایند ممکن است فرداباعث اخراج فرزندانمان شود

پاسخ مدیریت :
این موضوع را حتما پیگیری خواهم کرد و در صورت داشتن مدارک با شماره مدیر مسئول که در قسمت درباره ما درج شده است تماس بگیرید.

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Saral Khabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر