ســرخـط خـبــرهـا :
دوشنبه 9 شهریور 1394 / 21:25|کد خبر : 40|گروه : گردشگری دیواندره

معرفی شهرستان دیواندره

معرفی شهرستان دیواندره

دیواندره در فاصله 98 كیلومتری شمال سنندج با وسعت 4203 كیلومتر مربع و با 1850 متر ارتفاع از سطح دریا ، در 47 درجه و یك دقیقه شرقی از نصف النهار گرینویچ و 35 درجه و 54 دقیقه عرض جغرافیایی قرار دارد ، كه از شمال با تكاب ، از شرق با شهرستان بیجار ، از شمال غربی با سقز ، از غرب با مریوان و از جنوب با سنندج همسایه است .

معرفی دیواندره:

دیواندره در فاصله 98 كیلومتری شمال سنندج با وسعت 4203 كیلومتر مربع و با 1850 متر ارتفاع از سطح دریا ، در 47 درجه و یك دقیقه شرقی از نصف النهار گرینویچ و 35 درجه و 54 دقیقه عرض جغرافیایی قرار دارد ، كه از شمال با تكاب ، از شرق با شهرستان بیجار ، از شمال غربی با سقز ، از غرب با مریوان و از جنوب با سنندج همسایه است .

 شهرستان دیواندره با مساحتی معادل 3736 كیلومتر مربع در حدود 12.82 % از وسعت استان كردستان را شامل می شود . این شهرستان بین 34 درجه عرض شمالی و 32 دقیقه و 46 درجه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ قرار گرفته است .

تغییرات درجه حرارت سالانه دما از 20 –تا 32 + درجه می باشد . شهرستان دارای زمستان های سرد و طولانی و بهار و تابستان معتدل می باشد تعداد روزهای یخ بندان در سال برابر 135 روز خواهد بود .

وجود آثار باستانی غار كرفتو نشانگر وجود تمدن و حیات تا دو هزار سال قبل از میلاد در این منطقه می باشد .

زبان گویش مردم كردی سورانی و دارای لهجه مخصوص می باشد . آداب و رسوم و فرهنگ مردم شهرستان برگرفته از آداب و فرهنگ آریائی ها بوده و هماهنگ با سایر ملت ایران مراسمات ملی و مذهبی را نیز برگزار می نمایند .

در شهرستان دیواندره قومیت ها و طوائفی همچون گوران ، گلباغی ، تیلكوئی ، جاف ، منمی (مندمی) برازنده ، خواجه وند ، كلهر ، زند و قاقالی وجود دارد .اما این عناوین در منطقه كم رنگ شده و صرفاً جنبه محلی داشته و هیچ گونه وجه تمایزی بین افراد نداشته و تمام اقشار همزیستی مسالمت آمیزی با هم دارند .

شهرستان دیواندره دارای سه بخش مركزی ، كرفتو و سارال و 9 دهستان (حومه –قراتوره –چهل چشمه –اوباتو –كانی شیرین –زرینه –سارال –كوله و حسین آباد شمالی ) می باشد . تعداد كل روستاهای تابعه شهرستان دیواندره 194 روستا می باشد .

این شهرستان طبق سرشماری سال 90 دارای 81963 نفر جمعیت می باشد که 53455 نفر ان را روستایی و 28508 نفر دیگر را جمعیت شهری تشکیل می دهند.

تاریخچه و علل پیدایش شهر دیواندره

شهرستان دیواندره در حال حاضر شامل دهستان های قراتوره ، حسین آباد شمالی ، حومه دیواندره ، چهل چشمه ، كوله و سارال است . این دهستان ها در گذشته ، سه بلوك از هجده بلوكی بوده كه در زمان قاجاریه محدوده ایالت كردستان را تشكیل می داده اند . این منطقه از دیر باز محل عبور عشایر بوده و به عنوان ییلاق مورد استفاده قرار می گرفته است . شهرستان دیواندره از زمان صفویه به بعد تحت نفوذ دو شهر بزرگ استان كردستان –سنندج در جنوب و سقز در شمال –بوده است .

با تقویت راه سنندج –سقز ، به تدریج روستای دیواندره در وسط این راه ، به عنوان یك مركز جمعیتی و بین راهی گسترش می یابد و در سال های اوایل دهه ی پنجاه شمسی به صورت یك شهر كوچك پا به عرصه ی وجود می نهد . بنابراین مهم ترین عامل در ایجاد شهر دیواندره موقعیت میان راهی آن بوده است .

در كنار این عامل با توجه به رشد اقتصادی –اجتماعی منطقه و افزایش ارزش افزوده ، ایجاد یك مركز جمعیتی به صورت شهر برای تجمع و انباشت ثروت و مبادله كالا ضرورت می یابد . بدیهی است كه این مركز باید بهترین دسنرسی را با شهرهای بلافصل آن و بالاخص مركز استان ، داشته باشد .

چنین نقطه سكونتی روستای دیواندره بود كه از سال های دهه ی چهل به بعد روند تبدیل آن به شهر آغاز شد . در سال 1345 ، دیواندره یكی از بخش های شهرستان سنندج بوده و پرجمعیت ترین روستای آن دیواندره بوده كه 1822 نفر جمعیت داشته است .

وضعیت آب و هوایی منطقه

تغییرات درجه حرارت سالانه دما از 20 –تا 32 + درجه می باشد . شهرستان دیواندره دارای زمستان های سرد و طولانی و بهار و تابستان معتدل می باشد . تعداد روزهای یخبندان در سال برابر 135 روز خواهد بود . دیواندره جزء مناطق سردسیر كشور است . بارش برف و تفاوت قابل ملاحظه دما بین شب و روز از خصوصیات بارز اقلیمی منطقه است. دیواندره بین دو منطقه كاملا برفگیر و سردسیر كشور ، یكی دشت اوباتو (هه وه تو) و دیگری كانی نیمه روژ در جنوب قرار گرفته است .

رودها و واحدهای مهم آبی و چشمه سارهای حوزه شهرستان : رودخانه های فراوان در شهرستان جریان دارد ، كه اكثر آنها فصلی است و از آب شدن برف ها و بارندگی های فصلی به وجود می آید . در منطقه دو رودخانه مهم و دائمی به نام های (قزل اوزن) و (یول كشتی) وجود دارد . كه رودخانه قزل اوزن از ارتفاعات چهل چشمه و سارال سرچشمه می گیرد و با نام سفید رود به دریای خزر می ریزد . رودخانه یول كشتی نیز سرچشمه آن حوضه های ابگیر فلات اوباتو است كه پس از طی مسیری به رود قزل اوزن می پیوندد . رودخانه (شورآب)رودخانه ای فصلی است .

شهرها و بخش ها

شهرهای تابعه : شهر دیواندره و شهر زرینه

بخش های تابعه به تفكیك دهستان مربوطه

    1- بخش مركزی : (دهستان حومه –دهستان قراتوره –دهستان چهل چشمه)

    2- بخش كرفتو: (دهستان زرینه –دهستان كانی شیرین –دهستان اوباتو)

    3- بخش سارال: (سارال –كوله –حسین آباد شمالی)

وجه تسمیه

الف - دیواندره از دو كلمه دیوان + دره تشكیل شده است . دیوان یعنی جایگاه و محل قانون . عدالت و جای حل اختلافات و چون این دیوان خانه معروف گشته است .

ب - شهر زرینه : شهری كه خاك و طبیعت آن مثل زر و گوهر جذابیت و لطافت داشته است .

ج - بخش كرفتو : به خاطر قرار گرفتن غار بزرگ و باستانی كرفتو و انتخاب اینعنوان بیشتر برای معرفی این آثار باستانی و عجایب ساخته دست بشر به مردم مسلمان ایران و سایر نقاط دنیا است .

د - بخش سارال: سارال نام دختر و گل خوشبویی می باشد . بخش سارال درای مراتع سرسبز و خرم و انواع گل های وحشی و گیاهان داروئی و غذائی می باشد ، وجه تسمیه آن از این نام گرفته است .

ه - بخش مركزی: قرار گرفتن در مركز شهرستان و كم بودن فاصله روستاها تا مركز شهرستان وجه تسمیه بخش را می رساند .

جاذبه توریستی داخلی و خارجی شهرستان دیواندره

از مراتع موجود در منطقه می توان منابع طبیعی ، مراتع سرسبز سارال و كوه های سرسبز و آبخیز چهل چشمه را نام برد كه یكی از مراتع درجه اول ایران می باشد .این مراتع در بهار بسیار دلپذیر ، سرسبز و خرم هستند . چشمه سارهای فراوانی در آنجا جریان دارد و انواع گل های وحشی و گیاهان داروئی و غذائی به وفور دیده می شود كه در صورت استفاده صحیح و نظارت دولت و سرمایه گذاری می تواند یكی از جاذبه های توریستی در منطقه باشد . دیگری غار كرفتو می باشد كه در حدود 75 كیلومتری شمال شرقی دیواندره قرار گرفته و از انواع غارهای آهكی و طبیعی است و جاذبه های زیادی دارد .

غار كرفتو پذیرای مسافران و عاشقان به طبیعت و كاوشگران و گردشگران داخلی و خارجی می باشد . چهل چشمه و سارال نیز پذیرای گردشگران داخلی می باشد .

وضعیت فرهنگی و تاریخی

اسامی و مشخصات مراكز فرهنگی و تبلیغی مردمی، دولتی در سطح شهرستان و میزان فعالیت آنان :

در سطح شهرستان سازمان تبلیغات اسلامی ، مركز بزرگ اسلامی و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی وجود دارند كه فعالیت گسترده ای در سطح شهرستان دارند . تعداد كتابخانه های دولتی شهرستان 2 باب می باشد (كتابخانه شهید بهشتی و كتابخانه تربیت) و كتابخانه خصوصی در شهرستان وجود ندارد –در شهرستان دیواندره تشكل های فرهنگی و تبلیغی مردمی شامل انجمن محیط زیست ، انجمن شعر و ادب ، انجمن نمایش ، انجمن موسیقی ، صندوق رفاه دانشجویان ، انجمن مردمی پیشگیری و مبارزه با اعتیاد ، انجمن ورزشكاران در رشته های مختلف ورزشی و انجمن حفظ میراث فرهنگی وجود دارد. تعداد 5 مركز كانون و تجمع فرهنگی دولتی در شهرستان وجود دارد كه عمده فعالیت آنها تشكیل كلاس های آموزشی ، فرهنگی و اجرای مراسمات می باشد .

اماكن تاریخی و باستانی در شهرستان بر حسب قدمت

غار و قلعه معروف كرفتو كه شهرت زیادی دارد و كم نظیر می باشد و فاصله آن تا مركز شهرستان 75 كیلومتر می باشد كه 60 كیلومتر آن آسفالت و 15 كیلومتر آن شن ریزی می باشد . قدمت این غار به دوره اشكانیان یا 1000 سال قبل از میلاد بر می گردد . این قلعه غار شامل 4 طبقه و هر طبقه دارای اطاق ها ، سالن و راهروهای ارتباطی می باشد .

غار شامل دو دهنه دالان و دهلیز و حفره های متعدد اصلی و فرعی عمیق می باشد . در مسیر طولانی غار وجود حوضچه آب راكد مشاهده می شود . وجود قبرستان قدیمی در محوطه غار مربوط به قرن هفتم هجری و به موازات ارتفاع قلعه ستون زیبای آهكی به شكل نگهبان قلعه خود نمایی می كند .

غار باشقشلاق و غار قالوجه نیز در شهرستان وجود دارد .

اماكن باستانی در سطح شهرستان متشكل از 3 بنای تاریخی :

    1- عمارت سالار سعید در روستا وزیر كه بیشتر از 300 سال قدمت دارد .

    2- حمام قدیمی پنجه سفلی كه در دل خاك جای دارد و دارای خزانه و سردرهای چشم انداز خوبی می باشد .

    3- قلعه كهنه روستای آغاجری كه بیشتراز 2000 سال قدمت دارد و 46 تپه باستانی كه شاخص آنها تپه رش در شمال غربی روستای وزیر كه این اثر مربوط به هزاره اول قبل از میلاد می باشد .

تپه باستانی مرسوم به شهر سبز روستای زاغه علیا مربوط به هزاره اول قبل از میلاد می باشد و 55 محوطه باستانی كه قدمت تاریخی دارد محوطه باستانی كوجاری در روستای بایزید آباد و دارای سفال های متنوع كه از دوران های مختلف تاریخی در ان مشاهده می گردد و همچنین منطقه باستانی بان كلك (واقع در دشت كانی نیمه روژه) مربوط به هزاره اول قبل از میلاد می باشد .

فولكلوریك ها یا فرهنگ عامه و آداب و سنت ها

آداب و رسوم و فرهنگ مردم شهرستان برگرفته از آداب و فرهنگ آریایی ها بوده و هماهنگ با سایر ملت ایران مراسمات محلی همانند مولود خوانی دراویش ، ختنه سوران ، زن به زن ، رقص كردی و مراسمات عید و ملی مذهبی را نیز برگزار می نمایند . از ویژگی های فرهنگی منطقه ویژگی قابل ستایش ، مهمان نوازی و ساده زیستن و حفظ آداب و سنن اصیل ایرانی و آریایی است . یكی از شاخص های ناپسند در منطقه كه به تدریج در معرض انحلال و نابودی است فرهنگ غلط زن به زن و رقص دسته جمعی (ره ش په له ك) است كه با عنایات به ارشادات و بالا رفتن سطح آگاهی مردم یكی پس از دیگری رخت از جامعه اسلامی برخواهند بست .

تعداد مراكز مختلف آموزشی اعم از دبستان و محدودیت های رژیم ستم شاهی در گذشته متاسفانه جزء شهرستان های محروم است و تا كنون مراكز آموزش عالی در شهرستان راه اندازی نشده است . تعداد دبستان و راهنمایی موجود در شهرستان 250 باب و تعداد دبیرستان 12 باب می باشد .

عشایر و قبایل منطقه دیواندره

درشهرستان دیواندره عشایری وجودندارد. درشهرستان قبایلی ازجمله

   گلباغی: ( قمری- ورمزیار كاكسوندی –چوخه رشی )

   گوران: ( قلخانی–بی بیانی –زنجیره –ریزهو)

   جاف: ( بوره كه ئی –شیخ اسماعیل گلانی -مامانی –خور خور ه ئی –زخ زادی)

   تیلكو: ( دوناری –همه ویسی )

   كلهر

   خواجه وند منمی: ( مندمی )

برازنده و وزنده وجود دارد كه خود هر یك به تیره های مختلفی تقسیم می شوند . اما این عناوین در منطقه كم رنگ شده و صرفاً جنبه محلی دارند.

 معروفترین عشیره منطقه طایفه گلباغی می باشد.

سران عشایر و وطوائف منطقه دیواندره

   سران طایفه گلباغی: بترتیب افتخار سنندجی ، فارس خان كاكی و عارف خان كاكی-

   سران طایفه گوران: اقا محمد مرادی سر قلعه، سرایل طایفه جاف كد خدا عباس، احمد اغه، عباس اغه و توفق اغه سران طایفه تیلكو: شیرك یار احمد سهراب، بزرگ نیك ملكه، حبیب ا... خان، علی خان حبیبی

   سران طایفه منمی (مندمی): امین دیوان

   سران طایفه برازنده: سلیم بیگ

   سران طایفه خواجه وند: سادات اقا بابا و رضا سلطان

   سران طایفه كلهر:عزیز بیگ، علی سلطان و اسد بیگ

وضعیت آب آشامیدنی شهرستان

آب آشامیدنی شهر از چند حلقه چاه نیمه عمق تامین می شد و آب مذكور به هیچ وجه كفاف مصرف مردم شهر را نداشت كه در حال حاضر آب شهر دیواندره از چاه های حاشیه رودخانه قزل اوزن در روستای نساره تامین و به شهر پمپاژ می شود كه هم اكنون چند حلقه ای دیگر چاه در مجاور شهر به شبكه آبرسانی اضافه شده و مشكل بی آبی وجود ندارد.
حدود 20 روستا در سطح شهرستان فاقد شبكه آبرسانی می باشند . آنها آب آشامیدنی خود را از چشمه و یا چاه تامین می كنند و احتمال غیر بهداشتی بودن اب آشامیدنی آنها در حد بالاست و روستاهای دیگر دارای شبكه آبرسانی می باشند و حتی چندین روستا كه نزدیك به هم باشند مجتمع آبرسانی دارند و آب انها از طریق چاه های نیمه عمق و پمپاژ به روستاهای مجاور تامین می شود.
وضعیت برق، تلفن و سوخت رسانی در سطح شهرستان

برق شهرستان دیواندره از سیستم برق شبكه سراسری تغذیه می شود و تمامی روستاهای شهرستان از برق بهره مند هستند.
تلفن شهرستان دیواندره دارای كد مستقل و از نوع دیجیتالی بوده و به آسانی با تمام نقاط كشور و خارج از كشور تماس حاصل می شود . در سطح روستاهای شهرستان 149 روستا دارای 256 شماره ای می باشند و تعداد 30 روستای شهرستان فاقد تلفن می باشند.
شهر دیواندره از نعمت گاز برخوردار است و تمام شهراز گاز استفاده می كنند . سوخت روستاهای شهرستان نفت و گازوئیل می باشد كه مقدار مورد نیاز را از مركز بخش ها و روستاهایی كه جایگاه توزیع نفت و گازوئیل دارند تامین می كنند با توجه به سردسیر بودن منطقه خصوصاً مناطق اوباتو، مصرف سوخت در شهرستان زیاد می باشد و روستائیان جهت تهیه سوخت گاها با مشكل مواجه هستند.
میزان تامین خدمات شهری به وسیله شهرداری

شهرداری دیواندره و زرینه فعالیت چشمگیری در ارائه خدمات شهری به شهروندان را دارند . نظر به محدود بودن درآمد شهرداری و كمبود کمک بلاعوض دولت معمولا در اجرای خدمات بهسازی و عمران شهری با مشكل مواجه هستند . در كل در بهبود پیاده روها ، قنات ، آسفالت خیابان ها ، معابر و كوچه ها عملكرد خوبی دارند .دایره خدمات شهری در نظافت شهر و حمل زباله نهایت تلاش خود را می نمایند . واحد آتش نشانی شهرداری نیز در حد كافی از امكانات مناسب برخوردار است و فعالیت مطلوبی در سطح شهرستان دارند.
وضعیت ارتباطات شهری و بین شهری

شهر دیواندره دارای یك خیابان اصلی و طولانی می باشد و از لحاظ تردد در همان خیابان اصلی مشكلی وجود ندارد . اما در دو الی سه خیابان فرعی شهر به ندرت تاكسی دیده می شود و مردم بیشتر در خیابان های فرعی پیاده روی می نمایند . به علت كوچك بودن شهر خط واحد و مینی بوس در سطح شهر وجود ندارد اما به اندازه كافی تاكسی در اختیار شهروندان جهت تردد قرار گرفته است . از لحاظ ارتباط بین شهری دیواندره با شهرهای سنندج ، سقز و بیجار سرویس مستقیم دارد و برای سرویس دهی به شهرهای مذكور از مینی بوس استفاده می شود و در این زمینه مشكلی وجود ندارد . در شهرستان دیواندره فقط دو دستگاه اتوبوس وجود دارد اما علیرغم وجود مسافرین زیاد شهرستان به مقصد پایتخت و سایر نقاط كشور با مشكل وسیله نقلیه (اتوبوس) مواجه هستند و مسافرین مجبورند به شهرهای همجوار مراجعه و از آنجا عازم مقاصد یاد شده شوند یا اینكه از اتوبوس های عبوری سایر شهرهای دیگر استفاده نمایند.
چگونگی وضعیت مسكن

شهر دیواندره در طول حاشیه رودخانه شهر و مشرف بر جاده سقز –سنندج كه از هر طرف به تپه ماهوری و ناهمواری ها منتهی می شود واقع شده است . با عنایت به موقعیت شهر و محدود بودن به تپه ماهوری زمین هموار برای ساخت مسكن در دسترس نمی باشد كه هموار كردن زمین نیز هزینه بردار می باشد.
از مشكلات مسكن در سال های قبل عدم اجرای نقشه جامع شهری و عدم نظارت نظام مهندسی در ساخت و ساز مسكن بوده است كه همین امر موجب كند شدن ساخت و سازها و كارهای ساختمانی شده است . حدود 20 درصد از مسكن های شهر از نوع كلنگی و چوبی می باشند.
تقریبا از سال 74 به بعد در سطح شهر و ندرتا در روستاها از طرح شنارژ نمودن مسكن ها و ایمن بودن در برابر زلزله استفاده نموده اند . حدود 70 درصد از خانه های مسكونی در برابر زلزله ایمن نمی باشد كه این به نوبه خود نیاز به اختصاص تهیلات كافی و اطلاع رسانی لازم را دارد.
از جمله عوامل كمبود و گرانی مسكن ، كمبود و گرانی مصالح ساختمانی ، گرانی زمین و مهاجرت روستائیان می باشد . وضعیت طبیعی و اقلیمی شهر به علت محدود بودن زمین های هموار ، بالا بودن هزینه ساخت و ساز مسكن ، بالا بودن میزان اخذ جواز بهاء عوارض و مالیات توسط شهرداری تاثیر زیادی بر گرانی و كمبود مسكن دارد . كمبود مصالح و بالا رفتن بی رویه قیمت مصالح خود مزید بر علت است چون اكثر قشر محروم و قادر به پرداختن هزینه های گزاف نمی باشند . كمبود امكانات و خدمات رفاهی موجبات مهاجرت روستائیان و كمبود مسكن در شهر را به دنبال دارد.
خدمات بهداشتی و درمانی

اسامی مراكز بهداشتی درمانی شهری:
1- مركز بهداشتی درمانی شهری و روستائی قدس 1
2- مركز بهداشتی درمانی شهری و روستائی قدس 2
3- مركز بهداشتی درمانی شهری و روستائی زرینه
4- پایگاه بهداشتی مولوی كرد

اسامی مراكز بهداشتی درمانی روستائی:
1- مركز بهداشتی درمانی روستائی ابراهیم آباد
2- مركز بهداشتی درمانی روستائی كوله
3- مركز بهداشتی درمانی روستائی گل تپه سفلی
4- مركز بهداشتی درمانی روستائی مران علیا
5- مركز بهداشتی درمانی روستائی هزار كانیان

نحوه توزیع مراكز بهداشتی درمانی در سطح شهرستان

در سطح شهر ها با توجه به اینكه جمعت بالاتر از استاندارد كشوری می باشد و در سطح روستا هم اكنون 9/89 % مردم روستاها تحت پوشش مستقیم خانه های بهداشت و مراكز بهداشتی درمانی می باشند و بقیه به شكل عمومی خدمت دریافت می كنند .با توجه به استاندارد كشوری مناطق محروم كه 2/0% به ازاء هر هزار نفر جمعیت می باشد در این شهرستان این رقم 7/0% می باشد یعنی بالاتر از سه برابر استاندارد مناطق محروم.
میزان برخورداری مردم از خدمات بهداشتی در سطح شهرستان

شهرها:
با توجه به استاندارد كشوری به ازاء هر 18000-12500 نفر جمعیت یك مركز بهداشتی درمانی بایستی ارائه خدمات نماید نظر به جمعیت 20043 نفری شهرهای دیواندره و زرینه سه مركز بهداشتی درمانی و یك پایگاه بهداشتی ارائه خدمات می نماید و دسترسی مردم در این شهرها كمتر از 10 دقیقه پیاده روی می باشد.

روستاها:
در حال حاضر 9/89% جمعیت روستایی با طی مسافت كمتر از نیم ساعت پیاده روی به خانه های بهداشت و مراكز بهداشتی درمانی دسترسی دارند و در سال آینده با فعال شدن مركز بهداشتی درمانی پاپاله و خانه های بهداشت بایزید آباد ، تازه آباد مران ، جیرانمنگه ، كانی سفید احمد كر ، رشید آباد و كوس عنبر میزان دسترسی مستقیم مردم روستاها به 76/96% خواهد رسید.
نارسائی ها و مشكلات بهداشتی و درمانی مردم در سطح شهرستان

شاهرگ توسعه خدمات در هر نقطه ای جاده می باشد با توجه به سردسیر بودن منطقه و از طرفی مالرو بودن جاده های اصلی ارائه خدمات در فصول سرد سال بسیار مشكل می باشد.
در صورت آسفالت جاده های اصلی ارائه خدمات با كیفیت بهتری صورت خواهد گرفت –افزایش سطح سواد مردم روستایی نیز منجر به ارائه خدمات با كیفیت بهتر خواهد شد . مجموعه شبكه بهداشت و درمان شهرستان دیواندره در حال حاضر با حدود نصف نیروی چارت تشكیلاتی خود ارائه خدمات می نماید و به دلیل محدودیت استخدام از یك طرف و همچنین غیر بومی بودن نیروهای موجود در سطح شهر كه در خصوص تهیه مسكن مشكل دارند.
تعداد پزشكان موجود (حسب تخصص) نسبت به فراوانی جمعیت شهرستان

تعداد پزشكان متخصص در سطح شهرستان 9 نفر می باشند در رشته های جراح عمومی ، بیهوشی ، داخلی ، اطفال ، زنان و زایمان ، ازمایشگاه ، رادیولوژی ، چشم پزشكی ، اعصاب و روان و هچنین 15 نفر پزشك عمومی و در روستاها نی زدر حال حاضر 5 نفر پزشك ارائه خدمت می نمایند و بر اساس استاندارد روستا به ازاء هر 12500 نفر جمعیت روستائی یك پزشك بایستی ارائه خدمت نمایند كه در این شهرستان بالاتر از حد انتظارات و از طرفی با توجه به پراكنده بودن روستا مناسب نمی باشد.

تعداد داروخانه های سطح شهر دیواندره سه داروخانه خصوصی به اضافه داروخانه بیمارستان و شش داروخانه مراكز بهداشتی درمانی روستائی فعال و همچنین در سطح 57 خانه های بهداشت كه 23 قلم داروی اساسی را ارائه می نمایند.
ورزش ها و سرگرمی های رایج منطقه در سطح شهرستان

در منطقه دیواندره بالاخص در روستاها ورزش ها و سرگرمی های سنتی فراوان از زمان های قبل همچنان مورد توجه و علاقه مردم وجود دارد از جمله ورزش ها و سرگرمی های معمول در روستاها را می توان به شرح ذیل نام برد:

    زوران (كشتی سنتی)
    گرزان ، كه در این نوع بازی دایره ای به شعاع 2 متر رسم می كنند و فردی داخل دایره قرار می گیرد و یكی دیگر در بیرون با شلاق او را می زند و هرگاه فردی كه در داخل دایره قرار دارد توانست شخص بیرون دایره را بزند برنده می شود و بازی بر عكس می گردد.
    هه لوكان (بازی چوبی)
    گوروا بازی (جوراب بازی)

امروزه نیز ورزش های زیادی در شهرستان رواج دارد كه مورد علاقه و استقبال جوانان شهرستان می باشد كه می توان ورزش های زیر را نام برد:
فوتبال ، والیبال ، تنیس ، بسكتبال ، هندبال ، بدمینتون ، كشتی ، بوكس و ورزش های رزمی دیگر.
انتهای پیام/برچسب ها :

دیواندرهگردشگریمعرفی شهرستان

نظرات کاربران :

حمید [پنجشنبه 2 مهر 1394 | 01:53] پاسخ

سلام آیاخشک شدن رودخانه قزل اوزن دیواندره درتابستان1394حقیقت دارد

پاسخ مدیریت :
خیر واقعیت ندارد چون رودخانه قزل اوزن یک رودخانه دائمی است.

ارینا [سه شنبه 3 فروردین 1395 | 01:34] پاسخ

دیواندره شاره کی خوم

کوردی [چهارشنبه 30 تیر 1395 | 15:32] پاسخ

سلام واقعا" منطقه خوشه مشکل هس اونه تاریفی اویتو ایو بو وزوان کردی سایتو دانناوه خو خوت خریکه زوان دایکی خوت له بیر اچیتو بو فرهنگ سازی کن لطف بکن سایت کردی . پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.تصحیح کنید کردی هم بذرین امید وارم گوچکه بن پیمان

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Saral Khabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر