ســرخـط خـبــرهـا :
یکشنبه 1 آذر 1394 / 14:12|کد خبر : 388|گروه : اقتصادی

رئیس اداره منابع آب دیواندره عنوان کرد:

اختصاص 50 میلیارد تومان به سد سیازاخ در سال جاری/ تخلیه نخاله‌های ساختمانی در بستر رودخانه مشکل اساسی در دیواندره

اختصاص 50 میلیارد تومان به سد سیازاخ در سال جاری/ تخلیه نخاله‌های ساختمانی در بستر رودخانه مشکل اساسی در دیواندره

رئیس اداره منابع آب دیواندره از اختصاص 50 میلیارد تومان به سد سیازاخ در سال جاری خبر داد.

به گزارش سارال خبر، به نقل از همشهری کردستان، دیواندره با جمعیت 90هزارنفری حدود 4203 كیلومترمربع مساحت دارد كه 160هزارهكتار از اراضی این شهرستان زیركشت محصولات كشاورزی است و آب مورد نیاز این زمین‌های زراعی و باغی از رودخانه‌ها و منابع آبی معروف دیواندره تأمین شده است، اما بخش كشاورزی این شهرستان به ارتقا و تقویت نیاز دارد.

در همین زمینه و برای تبدیل اراضی دیم به آبی و همچنین رفع نیاز روستاییان به آب آشامیدنی،عملیات ساخت سد «سیازاخ» در سال 1382 آغاز شد، اما با وجود گذشت 12سال هنوز این سد به بهره‌برداری نرسیده است، هرچند خبرهایی مبنی بر بهره‌برداری از آن در آینده‌ای نزدیك به گوش می‌رسد.

برای اطلاع از روند ساخت این سد، وضع منابع آبی دیواندره و همچنین اقدام‌های لازم برای تأمین آب این شهرستان با «ولید خالدیان» رئیس اداره منابع آب دیواندره به گفت‌وگو نشستیم كه در ادامه می‌خوانید

ساخت سد «سیازاخ» درچه مرحله‌ای قرار دارد؟ آیا اعتباری كه در سفر رئیس‌جمهوری برای این سد در نظر گرفته شده بود، اختصاص یافته است؟

این سد بیش از 90درصد پیشرفت دارد و با ساخت جاده‌های جایگزین «دباغ» و «قلعه ریحانه» و جاده جایگزین «شیخ حیدر» از راه روستای «گولانه» و همچنین جابه‌جایی 2روستای «شیخ‌حیدر» و «گله سور» به تراز بالاتر از تراز مخزن سد، در آینده‌ای نزدیك به بهره‌برداری می‌رسد. درباره اعتبار نیز باید بگویم كه در سال جاری اعتباری درحدود 50 میلیارد تومان به سد سیازاخ اختصاص داده شد كه از این میزان، تقریبا 40‌درصد آن اختصاص یافته است. با تزریق این مبلغ به طرح، كار را از بخش‌های مختلف آغاز كرده‌ایم و تقریبا همه حوزه‌ها فعال و پیمانكاران مستقر شده‌اند.

سد سیازاخ در توسعه این شهرستان چه نقشی می‌تواند ایفا كند؟

این سد از نوع سدهای خاكی با هسته رسی به ارتفاع 75متر است كه در 7كیلومتری جنوب غربی دیواندره ساخته شده و بر رودخانه «قزل اوزن» و در محل 2 رودخانه «كاقلی» و «شیخ حیدر» واقع و حجم آب پس از آبگیری 230 میلیون مترمكعب است.همچنین درصورت بهره‌برداری از این سد،آب كشاورزی 2ساحل چپ و راست در سطح 20هزارهكتار را تأمین می‌كند كه از این میزان 8هزارهكتار از ساحل راست در حوزه دیواندره و بیجار است، اما 12هزارهكتار ساحل چپ فقط اراضی كشاورزی دیواندره را زیرپوشش آب قرار می‌دهد. این آب از طریق پمپاژ از آب‌بند «دالان» برداشت می‌شودكه همزمان با سد سیازاخ درحال پیشرفت است. همچنین سد سیازاخ آب آشامیدنی شهرهای دیواندره، زرینه و همچنین 60 روستای این شهرستان را از طریق مجتمع «اوباتو» تأمین می‌كند. همچنین بهره‌برداری از این سد می‌تواند به اجرای طرح‌های پرورش ماهی و نیز بهبود وضع دامداری منطقه كمك قابل‌توجهی كند. اكنون كار اصلی جابه‌جایی روستاهای «شیخ حیدر» و «گله سوور» انجام شده است و در آینده‌ای نزدیك محل جدیدی برای استقرار این 2روستا آماده ساخت می‌شود.

اداره منابع آب دیواندره در حوزه آب چه فعالیت‌هایی انجام می‌دهد؟

وظیفه ما تأمین آب آشامیدنی سالم و كافی و دراختیار قراردادن آب به شركت آبفا برای توزیع در شبكه شهری است. برهمین اساس برای حمایت از حفاظت كمی و كیفی از اراضی بستر رودخانه‌ها، حد بستر حریم رودخانه‌ها را تعیین کرده‌ایم و با نظارت بر چاه‌های آب كشاورزی،صنعتی و آشامیدنی این شهرستان، از مرحله درخواست متقاضی تا بهره‌برداری و در طول بهره‌برداری با همكاری اداره محیط‌زیست تلاش می‌كنیم تا از آلودگی منابع آب جلوگیری شود.

یكی از راه‌های صرفه‌جویی در مصرف آب كشاورزی، استفاده از كنتورهای هوشمند است. در این زمینه چه فعالیت‌هایی انجام داده‌اید؟

از مهم‌ترین فواید طرح نصب كنتورهای هوشمند، كنترل میزان برداشت و متوازن كردن آن با حق بهره‌برداری ثبت شده در پروانه‌های صادرشده است. این حق بهره‌برداری را براساس نظر كارشناسی و میزان نیاز آبی محصولات و الگوی كشت منطقه و نیز كارت‌های هوشمندی كه در اختیار بهره‌بردار قرار داده شده، مدنظر قرار داده‌ایم. دیواندره بعد از شهرستان‌های قروه و دهگلان بیشترین عملكرد را در نصب كنتورهای هوشمند آب و برق روی منابع آبی داشته و هدف از اجرای این طرح نیز مدیریت منابع آب و جلوگیری از بهره‌برداری غیرمجاز و غیراصولی از منابع آب است كه با پایان میزان حق بهره‌برداری متقاضی، كنتور غیرفعال می‌شود. به این‌ترتیب می‌توان از بهره‌برداری غیرمجاز جلوگیری كرد.

درباره حفاظت از حریم و بستر رودخانه‌ها چه اقدامی انجام شده است؟

دیواندره رودخانه‌های شناخته شده‌ای مانند «قزل اوزن»، «یول كشتی»، «كوله»، «چم‌ دیواندره» و چند رودخانه دیگر از جمله «خور خوره» دارد. برای مهم‌ترین این رودخانه‌ها مانند «قزل اوزن» و «چم دیواندره» حد بستر و حریم تعیین و نقشه‌های آن مصوب شده و اراضی آن جزو اموال دولت است. در این سال‌ها با حمایت دستگاه قضایی و فرماندار دیواندره، بیشتر اراضی تصرفی خلع ید و آزادسازی شده است. از مشكلاتی كه در ارتباط با حریم و بستر رودخانه‌ها داریم، تخلیه نخاله‌های ساختمانی است كه این مشكل به‌ویژه در بستر رودخانه چم دیواندره، بیشتر دیده می‌شود. رودخانه «یول‌كشتی» نیز به زودی تعیین حریم و بستر و مدیریت آن وارد فاز جدیدی می‌شود.

اكنون پروانه چاه در چه زمینه‌هایی صادر می‌شود؟

اداره منابع آب دیواندره با توجه به قریب‌الوقوع‌بودن پایان برنامه پنجم توسعه و وضع نامناسب منابع آبی، اكنون برای مصارف كشاورزی و باغداری پروانه چاه صادر نمی‌كند اما از سرمایه‌گذارانی كه در صنایع كوچك و بزرگ، گلخانه‌های «هیدروپونیك» و بسته‌بندی آب معدنی فعالیت می‌كنند، استقبال می‌كنیم و با آنان همكاری‌های لازم را انجام می‌دهیم. همچنین به درخواست افراد متقاضی پرورش ماهی در پایاب چشمه‌ها به‌سرعت رسیدگی می‌شود، اما از حفر چاه‌های غیرمجاز جلوگیری می‌كنیم و درصورت مشاهده، چاه مربوط مسدود می‌شود و با فرد متخلف برخورد قانونی صورت می‌گیرد.

برای استفاده بهینه از آب در این شهرستان چه اقدام‌هایی انجام شده است؟

از مهم‌ترین اقدام‌ها در مدیریت منابع آب، فرهنگسازی و آموزش صحیح به مردم در زمینه استفاده از منابع آبی است. در این زمینه با همكاری امامان جماعت روستاها، بخشداران،دهیاران و كارشناسان حوزه آب، جمعی با عنوان «گروه فرهنگی» تشكیل شده و در روستاها مستقرند كه علاوه بر سخنرانی، بروشورهایی نیز برای اطلاع‌رسانی توزیع می‌كنند. از دیگر اقدام‌های انجام شده برگزاری مراسم اهدای خون با شعار «آب در بطن طبیعت، مانند خون است در رگ آدمی» با همكاری سازمان انتقال دیواندره است. نصب بنر و تابلوهای هشدار‌دهنده و تعیین‌كننده حریم و بستر و همچنین نصب تابلوی «شنا كردن ممنوع» در اطراف سدها را نیز در دستوركار داشته‌ایم. از برنامه‌های آینده هم می‌توان به پاكسازی رودخانه دیواندره با همكاری سازمان‌های مردم‌نهاد و شهرداری‌ها اشاره كرد. توزیع بروشور و كتابچه در قالب طرح «داناب» در مدارس و برپایی جلسه‌های پخش فیلم و مستند با محوریت آب را نیز در برنامه داریم.

 و حرف آخر…؟

از همكاری فرماندار، دادستان و فرماندهی انتظامی دیواندره كه پیگیر تخلفات بخش آب و چاه‌های غیرمجاز بودند، قدردانی می‌كنم.

مصاحبه – هیوا محمدپور

انتهای پیام /برچسب ها :

منابع آب دیواندرهسد سیازاختخلفاتولید خالدیان

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Saral Khabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر