ســرخـط خـبــرهـا :
شنبه 30 آبان 1394 / 09:31|کد خبر : 381|گروه : سیاسی

یادداشت/

ویژگی های اصلی نماینده مطلوب مجلس

ویژگی های اصلی نماینده مطلوب مجلس

اگر تنها با دیده انصاف و با بینشی عقیدتی سیاسی به آن توجه کنیم نه تنها با دیدی آگاه و بصیرت سیاسی حضور خود را در انتخابات اسفند 94 پر رنگتر می کنیم بلکه عملا زمینه حضور اقشار مختلف مردم را در این رقابت عظیم فراهم می کنیم.

به گزارش سارال خبر به نقل از زریوار خبر، نماینده مجلس، باید چه ویژگی های داشته باشد؟ اگر تنها با دیده انصاف و با بینشی عقیدتی سیاسی به آن توجه کنیم نه تنها با دیدی آگاه و بصیرت سیاسی حضور خود را در انتخابات اسفند 94 پر رنگتر می کنیم بلکه عملا زمینه حضور اقشار مختلف مردم را در این رقابت عظیم فراهم می کنیم و در کنارآن می توانیم بسیاری از مشکلات نه تنها شهرستان خود بلکه منطقه را حل کنیم در این راستا اولا باید نماینده را بشناسیم.

نماینده کیست؟

نماینده فردی است به نمایندگی از کل مردم شهرستان خود برگزیده می شود فردی که درکشور باید از خواسته شان (بحق)دفاع کند باید قوی ومسلط به اوضاع سیاسی اقتصادی  اجتماعی وامور بین الملل ونیروی کارآمد انسانی باشد .

 بهتر است بدانیم که زحمت بزرگ خدمت به ملت را نباید به تنهایی کشید باید نیروهای مستعد در شهرستان را به جامعه بزرگ ایران معرفی واستفاده نمود.

نماینده مجلس، باید چه ویژگی های داشته باشد؟

1-متقی،خداترس و متعهد باشدوامانتدار ملت

طبق اين آيه قرآن  کريم مومنين  افرادي هستند که امانتدار  هستند و نماينده  بايد مومن باشد  و در نتيجه  امانتدار ملت «وَالَّذِينَ هُمْ لِأَمَانَاتِهِمْ وَعَهْدِهِمْ رَاعُونَنماينده مجلس  بايستي  امانت مردم را که همان نمايندگي  از سوي آنان است  با تمامي توان انجام داده و هرگز بازيچه  مثلت شوم  زر و زور و تزوير  قرار نگيرد. و وقتی که میگوییم خدا ترس باشد یعنی دیگر از ده خصلت بد که اگر نماینده حتی یکی از آنان را داشته باشد جامعه فلج خواهد شد . و ما دیگر از آوردن آنها خودداری میکنیم .

2- رصد کردن مطالبات  مردم و پيگيري  جدي آنها

او بايستي  در دفاتر مردمي  خود نماينده هايي به کار گماشته  تا درد دل  مردم  و مشکلا ت آنان  را رصد کرده و به طور  مستمر به او گزارش  داده تا او در وظيفه  نظارتي خود مطالبات  به حق آنان  را با قاطعيت  تمام پيگيري  نمايد.

3- صداقت  در رفتار و عملکرد

او بايستي با صداقت با موکلان  خود ارتباط  برقرار کرده و هرگز به آنان ناسپاسي  نکرده و پشت  به آنان ننمايد  و از ارائه آمارهاي  ناصحيح  که اين روزها  مد شده است اجتناب نمايد.

4- وکيل الدوله نبودن

او هرگز  به خاطر هوای نفس  و دنيا  و مصلحت هاي دنيايي  نبايستي  در مقابل خطاهاي آشکار دولت و قانون گريزي  آن سکوت  نمايد  بلکه بايستي  با نطق هاي مستدل  به دولت  و دولتمردان  تذکر داده و مسير صحيح را به آنان  بنماياند.

5-  عمل به گفته ها و قول  خود

بر طبق اين آيه قرآن  کريم که « یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا لِمَ تَقُولُونَ مِالا تَفْعَلُونَ؛ای افراد باایمان، چرا چیزی را که انجام نمی دهید (به مردم) می گویید! او بايد  به مردم  قولي  را بدهد  که  بتواند  به آن عمل نمايد  نه به خاطر راي  آوردن، آنها را مانند خيلي از دولتمردان  فعلي  سرکار گذاشته  و به وعده هاي فريبنده دلخوش  نمايد.  او بايد بداند که بالا خره  مردم به  حقيقت  دست پيدا خواهند کرد. همانطور که در حال حاضر الحمدلله تعداد زیادی از مردم با نفاق و دورویی و فساد بعضی آگاهی پیدا کردند.

6-  آگاه  و متخصص در مسايل  سياسي، اجتماعي،  فرهنگي  و اقتصادي

يک نماينده که اشراف  به مسايل نداشته  باشد اولا مقام نمايندگي را غصب  کرده و ثانيا  خيلي زود  بازي بازيگران  را مي خورد.

7- الگو بودن به لحاظ  اخلا قي  و شخصيتي

باید مردم  روی این مورد بیشتر تاکید کنند و باید بدانند صداقت همیشه تصمیم گیری و اعلام نظر را راحت تر می کند.

کلکم راع وکلکم مسؤول عن رعیته همه مسؤولند پس مراقب این معنا باشیدتاآیه يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا قُوا أَنفُسَكُمْ وَأَهْلِيكُمْ نَارًا وَقُودُهَا النَّاسُ شامل حال شما نشود .

8- وام دار  مراکز قدرت  و ثروت نبودن

نماينده  بايد رسالت  معنوي و مردمي خود را در پيشگاه  خداوند به خوبي انجام داده و به سوگندي  که به قرآن  کريم ياد کرده وفادار  باشد.

9- زاهد بودن در زندگي دنيوي

امام علي(ع) در نامه 45 نهج البلا غه خطاب به والي خود عثمان ابن حنيف که ظاهرا به فرمايش « بزرگوار خطا کرده و دعوت مهماني اشراف را قبول کرده و موجبات ناراحتي توده مردم را فراهم کرده مي فرمايد«اي عثمان ابن حنيف شنيده ام که تو را به مهماني خاصي دعوت کرده اند و تو شتابان رفته اي و خورش هاي رنگارنگ خورده ايآيا در آن لحظه نمي دانستي که تحت حکومت تو مردمي هستند که حتي يکبار سيري را به ياد ندارند... اي عثمان ابن حنيف هرکس را فرمانروایی است و من  فرمانروای  تو هستم. من در حالي که مي توانستم عسل مصفا بخورم به دو قرص نان جو اکتفا کرده ام. تو نمي تواني مثل من باشي اما حداقل حدود حکومت علي را رعايت کن. که مردم هم  به محتویات این بند کاملا آشنا هستند و میتوانند با دقت بیشتری و با آگاهی کاملی در این مسیر گام بردارند نمايندگان بايستي زندگي ساده و مردمي داشته باشند همانند تا درد مردم را بفهمند و فشار سنگين تورم را که شانه هاي آنان را خرد کرده احساس کنند و آن وقت مي توانند وظيفه خود را انجام دهند.

10- اسير مکتب توجيه و مصلحت انديشي ريا کارانه نشدن

او بايد بداند که وظيفه «امر به معروف و نهي از منکر» به خصوص در مقابل انحرافات قانوني دولتمردان يک وظيفه است و نبايد هرگز به توجيه وضعيت موجود بپردازد مگر در موارد خاص که ربط به امنيت کشور داشته باشد. او نبايد به خاطر راي آوردن در دوره بعد حقيقت را فداي مصلحت کند و بداند که اولا  در پيشگاه خداوند مسوول بوده و ثانيا اگر وظيفه خود را خوب انجام دهد مردم فهيم و قدرشناس ايران از او حمايت خواهند کرد و او نيازي به حمايت قدرتمندان نخواهد داشت.

11- برنامه داشتن

اوبايستي قبل از انتخابات يک برنامه قوي و کارشناسي شده در همه ابعاد با مشورت متخصصان متعهد ونخبگان سياسي به دور از هرگونه طایفه و حزب بازی که از سوي آنان حمايت شده تدارک نماید تا بیشتر زمینه خدمت صادقانه را در دوران نمایندگی خود فراهم کند و  بیشتر در کارهایش موفق شود.

12- عدم سکوت در برابر انحرافات قانوني دولتي که برخاسته از تشکيلا ت سياسي خود اوست.

13- نماينده بايد شجاع بوده و اسير تهديدهاي قدرت هاي پولی و شیطانی نشود .

یادداشت: ناصح سعدی

انتهای پیام/برچسب ها :

نماینده مجلسانتخابات

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Saral Khabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر