ســرخـط خـبــرهـا :
شنبه 16 آبان 1394 / 12:21|کد خبر : 335|گروه : اجتماعی

یادداشت/

مهاجرت کردستانی ها به تهران و زندگی به سبک سرایداری

مهاجرت کردستانی ها به تهران و زندگی به سبک سرایداری

تقریبا عرف است که زنگ پایین هر ساختمانی را به سریداری اختصاص می دهند اگر اکثریت این زنگ ها را بزنید از مهاجرین کردستانی هستند که مهاجرت اجباری نموده اند و اکثرا هم ساکنین روستاها می باشند که تازه ازدواج کرده اند چون ترجیحا سریدار باید بدون فرزند یا تک فرزند باشند.

به گزارش خبرنگار سارال خبر، شهر تهران به عنوان بزرگترین و پرجمعیت ترین شهرهای ایران است که بیشترین جمعیت آپارتمان نشین را دارد و یکی از امورات و واحدهای مورد نیاز در هر آپارتمانی «سرایدار است» که به دلیل حجم کاری و میزان کار در ساختمان ساکنین اکثرا ترجیح می دهند سرایدار استخدام کنند و سرایدار هم نگهبان هم نطافت مشاع اپارتمان را به عهده داشته و همچنین جمع اوری زباله ها پیگیری شارژ و یه هماهنگ کننده در ساختمان است.

تقریبا عرف است که زنگ پایین هر ساختمانی را به سریداری اختصاص می دهند اگر اکثریت این زنگ ها را بزنید از مهاجرین کردستانی هستند که مهاجرت اجباری نموده اند و اکثرا هم ساکنین روستاها می باشند که تازه ازدواج کرده اند چون ترجیحا سریدار باید بدون فرزند یا تک فرزند باشند.

حال به آسیب شناسی این نوع مهاجرت که مشکلات زیادی را به همراه خود دارد می پردازیم از مهمترین آن فرزندان  دانش آموز این خانوارهاست که اکثرا در مناطق مرفه هستند و اجباراً باید فرزندان واحد سرایداری هم به مدراس آنها جهت درس خواندن مراجعه نمایند و فرزندان سرایداران واقعا مورد تمسخر و مورد انتقاد و خنده این بچه های کوچک قرار می گیرند و اکثریت این دانش اموزان از تحصیل باز می مانند و یا سرخورده و افسرده می شوند به خاطر لباسشون و وسایل همراه و خرید خوراکی ها که مطمنا خود را مقایسه می نمایند و این روش انها را دچار نوعی اضطراب می نماید.

موضوع بعدی نحوه زندگی خانوار در سی متر منزل بدون نور و محیطی پرکاملا غیر استاندارد که اکثرا منازل یا انباری بوده یا اتاق موتور خانه را تبدیل به سرایداری می کنند و مطنا فردی که در یک روستا با آب وهوا و روش زندگی خاص خود وارد این محیط می شود اثرات روحی روانی نابهنجاری بر آنها می گذارد

موضوع دیگر، عدم پوشش این شغل توسط ادراه کار و عدم بیمه و حمایت از انها می باشد که اکثرا بعد از اخراج مشکلاتی را پیش رو دارند .

باید بدانیم وقتی این افراد که کسانی جوانی هستند عمر خود را فدا کرده و هیچ تخصصی را فرا نمی گیرند و بعد از اینکه توانستند چندر غازی را پیدا نمایند دوباره به شهر خود راهی می شوند و مشکلات بعدی را دوباره خودتان حدس بزنید.

متاسفانه وقتی این خانوارها با این سبک زندگی عادت نموده و دوباره به محل زادگاه خود مراجعه می کنند به دلیل تغییر ناگهانی زندگی مشکلات عدیده ای موجب ترد شدن آنها از جامعه می شود و دیده شده ناهنجاری های زیادی را همراه خود سوغات آورده اند.

باتوجه به پراکنده گی این شغل متاسفانه آمار درستی در دسترس نیست ولی نیاز است مسولین مخصوصا نمایندگان مجلس که فاصله زندگی این جوانان مهاجر با محیط کارشون زیاد نیست همت کنند قوانینی را پیشنهاد دهند تا جوانان این خطه استثمار نشوند و مسولین کمک نمایند جهت جلوگیری از این مهاجرت اجباری و شرایط اشتغال را در روستاها ارتقاء دهند و کار آفرینی را توسعه دهند تا کمتر دچار آسیبهای از این دست شویم.

یاداشت: یوسف نادری

انتهای پیام/برچسب ها :

سرایداریمهاجرتبیکاریکردستان

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Saral Khabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر