ســرخـط خـبــرهـا :
شنبه 9 آبان 1394 / 13:25|کد خبر : 310|گروه : سیاسی

بخشدار مرکزی دیواندره در گفتگوی اختصاصی با سارال خبر عنوان کرد/

تدبیر در حوزه پدافند غیر عامل مانعی برای انفعال در شرایط سخت

تدبیر در حوزه پدافند غیر عامل مانعی برای  انفعال در شرایط سخت

بخشدار مرکزی شهرستان دیواندره با اشاره به اهمیت پدافند غیر عامل گفت: اگر تدبیر و آینده نگری و دوراندیشی در حوزه پدافند غیر عامل نداشته باشیم دچار انفعال خواهیم شد.

به گزارش خبرنگار سارال خبر،صبح امروز سیف اله امامی بخشدار مرکزی شهرستان دیواندره در مصاحبه ای با  خبرنگار  سایت سارال خبر در خصوص هفته پدافند غیر عامل به تشریح این موضوع و کارهای انجام شده پرداخت.

 **سارال خبر: جناب آقای امامی لطفا در مورد تاریخچه و اهمیت پدافند غير عامل در كشور توضیح فرمایید:

*امامی: تاريخچه پدافند غير عامل در کشور عزیزمان، داراي ويژگي‌ها و همچنين وجود عوامل متعددي است،‌ اين ويژگي‌ها و عوامل باعث مي‌شود تا در سطح جهاني حساسيت‌هايي متوجه ايران باشد. وجود تاريخ و تمدن كهن باعث شده است تا به لحاظ ژئوپلتيك (ساست زمین) سرزمين ايران داراي اهميت باشد، قرار گرفتن كشورمان در منطقه خاورميانه كه از ابتداي تاريخ مورد توجه قدرتهاي جهاني بوده است و همچنين دسترسي ايران از طريق خليج فارس به سه قاره دنيا در كنار وجود منابع غني نفت و گاز(40 درصد مجموع ذخاير گاز دنيا در ايران است.) ،وجود منابع معدني متعدد در كشور، تسلط به تنگه هرمز،جايگاه خاصي را به كشور بخشيده كه همواره مورد طمع بيگانگان است. اين ويژگي‌ها باعث جلب توجه قدرت‌هاي استكباري شده است.بنابراين با توجه به اين شرايط همواره در معرض تهديد بوده و هست. بعد از انقلاب اسلامي، سازمان دفاع غيرنظامي سابق منحل شد و ماموريت‌هاي آن به بسيج واگذار گرديد و پس از گذشت مدتي، بعد از بررسي هاي مختلف در ارتباط با دفاع غيرنظامي و كاهش آسيب‌پذيري زير ساخت‌هاي اساسي كشور در برابر تهديدات خارجي و پايدار سازی، در سال 82 رهبري جمهوري اسلامي ايران حضرت آيت الله خامنه اي با صدور فرماني، اين وظيفه را به ستاد كل نيروهاي مسلح واگذار نمودند و سازمان پدافند غيرعامل كشور رسماً پايه گذاري شد. بخش مديريت بحران كه ماموريت هاي اول و دوم سازمان دفاع غيرنظامي كشور را شامل مي گشت و از وظايف دولت به شمار مي‌رفت كه به وزارت كشور محول گرديد و ستاد حوادث غيرمترقبه شكل گرفت و در واقع وزارت كشور متولي اصلی مديريت حوادث طبيعي از پيشگيري گرفته تا بازتواني مي باشد. و بعد از آن این ماموریت به دو بخش تقسیم گرديد و در نتيجه بر اساس فرمان مقام معظم رهبري كميته دائمي پدافند غيرعامل كشور در ریاست جمهوری براي برنامه ريزي دفاع غيرنظامي و پدافند غيرعامل در سازمان ها و ارگان هاي غيرنظامي تشكيل شد.

 **سارال خبر: لطفا اهداف کلان پدافند غیر عامل را ذکر نمایید:

*امامی : پدافند غيرعامل هم چون ساير شيوه هاي دفاعي اهدافي دارد كه بعضي از آن ها با ساير شيوه هاي دفاعي مشترك و بعضي ديگر ،متمايز از آن ها مي باشد. اهداف ساده :حفظ تماميت ارضي و امنيت ملي و استقلال كشور ؛حفظ جان انسان ها ؛افزايش روحيه مقاومت مردم و حفظ توان دفاعي كشور در زمان تهاجم دشمن ؛ تأمين نيازهاي حياتي جامعه در زمان بحران ؛جلوگيري از تخريب و آسيب تأسيسات و تجهيزات حياتي و حساس ؛ صرفه جويي در هزينه ها.

 اهداف کلان: ايمني سازي مراکز حياتي، حساس و مهم،توسعه کمي و کيفي نيروي انساني متخصص، افزايش آستانه مقاومت ملي و تقويت مولفه هاي مقاومت در مقابل تهديدات، فرهنگ سازي و ايجاد باور عمومي در مورد تاثير پدافندغير عامل در کاهش آسيب پذيري،کسب امنيت پايدار در توسعه و پايدار سازي زيرساخت هاي حياتي، نهادينه کردن رعايت اصول و ضوابط پدافند غير عامل در طرح هاي توسعه.، کاهش مجموعه آسيب پذيري هاي جامعه و نمايان نمودن اقتدار ملي ناشي از آن به عنوان يکي از مولفه هاي بازدارندگي، به حداقل رسانيدن تاثير تهديدات مختلف.

**سارال خبر: به نظر شما مولفه های امنیت ملی در پدافند غیر عامل شامل چه مواردی می باشد.

 *امامی: پدافند غیر عامل نباید صرفا تهدید محور باشد که فقط تهدید را دفع کند، بلکه فرصت‌هایی باید ایجاد شود که باعث کاهش و دور شدن تهدید بخودی خود شود. پدافند غیرعامل امروزه با زندگی مردم و با امنیت و حاکمیت ملی و از سویی با جامعه بین‌الملل عجین شده است، اگر تدبیر و آینده نگری و دوراندیشی در حوزه پدافند غیر عامل نداشته باشیم دچار انفعال خواهیم شد. پدافند غیر عامل تهدیدات و اقدامات بالقوه و بالفعل نظامی دشمن را کاهش و در نهایت رفع خواهد کرد و امنیت ملی اساسی‌ترین عنصری است که در هر کشوری، در مدیریت کلان و کل کشور باید مورد توجه قرار گیرد و سهم پدافند غیر عامل در آن، سهم بزرگی است.

**سارال خبر: رسالت پدافند غیر را بیان فرمایید:

*امامی: حفظ و پايدارسازي و كاهش آسيب‌پذيري زيرساخت‌‌هاي كشور، حفاظت از مردم، استمرار خدمات ضروري دستگاه‌‌ها در برابر تهديدات خارجي.

* * سارال خبر: مأموريت پدافند غیر عامل چیست؟

*امامی: دفاع غيرعامل، صلح‌آميزترين و اثر بخش ترين روش دفاعي است كه آسيب‌پذيري را به حداقل می رساند و عمده ترین مأموریت پدافند غیر عامل منحصر به این حوزه می باشد.

 **سارال خبر:چشم انداز پدافند غیر عامل را بیان فرمایید؟

*امامی: سازمان پدافند غير عامل كشور با تكيه بر فرامين و تدابير فرمانده معظم كل قوا و به پشتوانه قوانين و مقررات موضوعه بر پايه عزم ملي و باور عمومي مسئولين و آحاد مردم تلاش مجدانه خويش را در اعمال تدابير دفاع غیرعامل و حاكميت اصول آن در زيرساخت‌هاي اساسي جامعه به ثمر رسانده و كشور را در افق چند ساله در برابر تهدیدات گوناگون مصون خواهد نمود.

**سارال خبر: مجموعه اقدامات بخشداری مرکزی دیواندره در هفته پدافند غیر عامل را تشریح فرمایید

 *امامی: مجموعه اقدامات انجام گرفته در طول این هفته شامل" برگزاری همایش تحت عنوان تبین اهداف پدافند غیر عامل با حضور دهیاران و شوراهای اسلامی بخش مرکزی،شرکت موثر در جلسات شورای فرعی پدافند غیر عامل،مکاتبات مکرر با ادارات خدمات رسان به امور روستاییان در خصوص ارایه خدمات به موقع وانجام اقدامات پیشگیرانه مرتبط با پدافند غیر عامل، مکاتبه با دهیاران در خصوص آمادگی لازم جهت انجام اقدامات پیشگیرانه در راستای تحقق اهداف شورای فرعی پدافند غیر عامل و شرکت در رزمایش شهرستانی پدافند غیر عامل از اقدامات صورت گرفته در این هفته می باشد.

انتهای پیام/برچسب ها :

بخشدار مرکزی دیواندرهگفتگوپدافند غیرعامل

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Saral Khabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر