ســرخـط خـبــرهـا :
یکشنبه 30 آذر 1393 / 20:39|کد خبر : 30|گروه : اجتماعی

روستای کسنزان بر بلندای ارتفاع دشت هو ه تو+تصاویری دیدنی

روستای کسنزان بر بلندای ارتفاع دشت هو ه تو+تصاویری دیدنی

کسنزان روستایی است از دهستان زرینه، بخش کرفتوی شهرستان دیواندره در استان کردستان، که در شش کیلومتری شهر زرینه و 30 کیلومتری شهر دیواندره در مسیر دیواندره به سقز قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار سارال خبر، کسنزان روستایی است از دهستان زرینه، بخش کرفتوی شهرستان دیواندره در استان کردستان، که در شش کیلومتری شهر زرینه و 30 کیلومتری شهر دیواندره در مسیر دیواندره به سقز در ارتفاع 2100 متری از سطح دریا در دشت هوه تو  قرار گرفته است که سرما و برف آن زبانزد خاص و عام و جزء سردترین و مرتفع ترین دشتها و فلاتهای ایران است.

 

روستای کسنزان بر بلندای ارتفاع دشت هو ه تو+تصاویری دیدنی

 

یک منطقه ی کوهستانی و سردسیر است. در حال حاضر( ١٣٩٣) 851نفر جمعیت و تعداد 195خانوار در آن سکونت دارند قابل ذکر است پیش از سال 1300.ش کسنزان 500نفر جمعیت داشته در حالی که شهر دیواندره 700نفر بوده است.

شغل اصلی مردمان آن کشاورزی و دامداری می باشد و در کنار آن به ندرت زنبورداری وباغداری نیز انجام می شود بیشتر محصولات کشاورزی آن گندم و نخود و زمین های آبی آنها بیشتر به کشت علوفه برای دام ها اختصاص دارد.

در این روستا به دلیل گستردگی زمین های کشاورزی آن نسبت به روستاهای دیگر مشکلاتی وجود دارد که نیازمند توجه هرچه بیشتر مسئولین جهاد کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان می باشد.

روستای کسنزان بر بلندای ارتفاع دشت هو ه تو+تصاویری دیدنی

 

حاج توفیق یکی از اهالی روستا به خبر نگار ما می گوید: اساسی ترین مشکل کشاورزان این روستا کمبود آب و زمین های دیم می باشد که با ورود خشکسالی به منطقه بسیار متضرر شده اند و دوم عدم انطباق آمارگیری دقیق زمین ها با اسناد واگذار شده به آنان می باشد در این روستا به دلیل اینکه در قبل از انقلاب خان نشین بوده و علاوه بر کسنزان چندین روستای دیگر تحت تسلط ایشان بوده است زمین کشاورزی زیاد بوده و اصلاحات ارضی که در این جا صورت می گیرد سه دسته مشخص می گردند اول خان ها دوم صاحبان نسق که به آنها در زبان محلی " جفت ونه " گفته  می شود و دسته سوم خوش نشین ها یا رشایی ها هستند.

وی افزود: با اصلاحات ارضی صاحبان نسق یعنی کسانی دارای زمین و آب بودند و بهره مالکانه می دادند سندی از دولت وقت دریافت کردند و مالکین نیز زمین های خود را در اختیار داشتند اما با پیروزی انقلاب زمین مالکین به خوش نشین ها رسید و دولت برای آنان سند کشاورزی صادر نمود و در صدور آن اداره کشاورزی متراژقیقی از زمین ها نداشته و به طور تخمینی در سند ها ذکر شد و به هر کدام از خوش نشین ها مقداری در سند تقریبا 30 هکتار دیم و 2 هکتار آبی واگذار کرد که اصلا دقیق نبوده و یک کشاورز شاید تنها 10 هکتار در اختیار داشته باشد و آن هم به صورت مشاع بوده و سند آن قطعه شمار نبوده و مالکیت قطعی آن مشخص نیست و همه ساله سر موضوع زمین در این روستا اختلافاتی شکل می گیرد.

وی ادامه داد: مشکل سوم ما در این راستا مالکیت منابع طبیعی بر زمین های کشاورزی می باشد از آنجایی که زمین های اینجا قدیمی بوده و قبل از اصلاحات ارضی نیز زیر کشت بوده اند اما اکنون اداره منابع طبیعی شهرستان بسیاری از این زمین ها را مرتع خوانده و برای آنها سند صادر نموده است و ما اگر بخواهیم طرحی در زمین های خود اجرا کنیم زمین ما در محدوده منابع طبیعی قرار می گیرد و در صورتیکه نقشه آنها اشتباه می باشد و ما نمی توانیم کاری انجام دهیم.

 کسنزان دارای قدمت تاریخی بسیار طولانی نمی باشد. در طول تاریخ بنا به تغییرات جوی آب وهوا و تغییرات حکومتی وقت آن زمان 3 بار آباد و ویران شدەاست و درهر حال کسنزان موجود سومین آن است، در واقع مکان اصلی روستا مشخص نیست.به روایتی دیگر چون کسنزان در یک مسیر بەنسبت صعب العبور قرار داشته بەآن کسنزان گفتەشدەاست.

روستای کسنزان بر بلندای ارتفاع دشت هو ه تو+تصاویری دیدنی

 

بزرگان و عارفان ودانشمندان و شاعرانی قبل از سال 1300.ش در این  روستا زیسته اند ازجمله :ملا عبد العزیز رخزادی که شارح و نویسنده سه کتاب مهم اهل سنت بود ودر اثر مار گزیدگی فوت کرد ودر همین روستا آرمیدەاست که در اصل ازبازیار عراق  به اینجا عزمیت نموده بود ،همچنین ملا محمدصادق حسینی مشهور به (علامه هیبت)هم زمان مشغول تحصیل در کسنزان بوده و مدت چند سالی هم مشغول به امامت و تدریس در روستا بوده است. درحال حاضر نیز دارای چندین نفر لیسانس و فوق لیسانس در رشته های مختلف بوده و بسیاری از معلمین اداره آموزش و پرورش دیواندره نیز از همین روستا برخاسته اند.

 

تصاویری از دانش آموزان دهه1360 روستای کسنزان: اسامی آنها(معلم:پورهاشمی از بیجار - از راست:داوود رنجبریان- هوشیار درخورد- آزاد درخورد- ابراهیم دستخیز- سلمان شهبازی- جلال خالدی- ادریس قیصری- کمال خدایاری- هوشیار دستباز- زاهد صادقی- سیروان دستباز- خلیل ایزدی- حامد شهبازی- سیدطاها حسینی- کیوان صالحی- سیدخالد حسینی- رضا یاری- عزیز خاکی‌شا- ابراهیم امینی- شۆڕش بهرامی- سید فخرالدین قیصری- آزاد اکبری- توفیق نوشادی.خانمها:وه‌نه‌وش شهبازی- احترام احسنی- کژال اسکندری- کبری شریفی- مهناز ادهمی- صبری خالدی- کاوه‌ مهدی‌نیا)

در این روستا امکاناتی از قبیل جاده آسفالته،گاز،برق،تلفن،آب لوله کشی،دبیرستان و مدرسه ابتدایی،دو واحد نانوایی،جایگاه توزیع نفت و گازوئیل،کارخانه پنیر سازی،و دهیاری موجود بوده و طرح هادی آن نیز به طور ناقص در یک مرحله اجرا گردیده که البته با کنده کاری های شرکت گاز نیز آسفالت آن تنها خیابان اصلی نیز وضعیت مناسبی ندارد.آب شرب آن نیز از روستای کانی چرمو احمدکر در فاصله 15 کیلومتری آن تامین می گردد که در فصل تابستان و کم آبی روستا تنها چند ساعت آب شرب دارندو باید از چشمه هایی که امروزه از لحاظ بهداشتی مشکل دارند آب مورد نیاز خود را تامین می کنند.

کسنزان دارای کوه هایی است از جمله ی این کوه ها:هه واس قلی- الله قته- هه وارحسین- شور آوا-قوپیه گوره- سفیلک،هوارآغا،و...می‌باشد.

در زیر تصاویری دیدنی از طبیعت و قدیمی از روستای کسنزان مشاهده می کنید:

برنامه ریگا در کسنزان

 

 

 

 

 

 

 

 


انتهای پیام/برچسب ها :

روستای کسنزان دیواندرهدشت اوباتوبخش کرفتو

نظرات کاربران :

اسفندیاری [یکشنبه 22 فروردین 1395 | 14:11] پاسخ

امروز که اتفاقی اسم روستای کسنزان رو سرچ کردم
به این وب سایت برخوردم و خیلی برام جالب بود چون که فکر نمیکردم درباره این روستا چیزی در اینترنت وجود داشته باشه...از مدیر سایت تشکر میکنم!!
...
ولی شاید بهتر بود این مطالبو رو هم به اضافه میکردید که...
فصل کشت و برداشت که تموم بشه جوانان روستا مجبوراند که به شهرای دیگر از
خارج از استان بروند به امید اینکه کاری پیدا کنند و کمک خرج خانواده شوند..
البته پدرهایی رو هم میشناسم که بخاطر بیکاری در منطقه مجبورند ماه ها از خانواده خودشون و در شهرای دور سر کنند...
نه تنها روستای من بلکه تمامی روستاهای استان این مشکل رو دارند چون که هیچ شرکتی هیچ نوع کارافرینی در استان وجود نداره...

یادگار زمانی [سه شنبه 15 تیر 1395 | 16:25] پاسخ

سلام خسته نباشید :
اطلاعات مفیدی بود من فکر نمیکردم این روستا را بیابم ولی عکس ک از دانش اموزان گذاشته بودید را پیدا نکردم ینی خطا داد اگر امکان دارد عکس را اپلود کنید ممنون (:

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Saral Khabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر