ســرخـط خـبــرهـا :
دوشنبه 4 آبان 1394 / 12:34|کد خبر : 285|گروه : اجتماعی

یادداشت/

نقش زنان در مسائل اجتماعی و لزوم توجه به نیازهای آنان

نقش زنان در مسائل اجتماعی و لزوم توجه به نیازهای آنان

رجال سیاسی برای دستیابی به منافع حزبی و مناصب سیاسی از زنان در برهه های زمانی استفاده کرده و به عبارت بهتر از آنها به عنوان برگه های رای استفاده شده و به فراموشی سپرده میشوند.

به گزارش خبرنگار سارال خبر، یکی از اموری که باعث ایجاد مطالبات و پیگیری مطالبات در جامعه میشود انتخابات است، متاسفانه در بحبوحه ی انتخابات همیشه با ارائه ی برنامه های غیر واقعی و غیر قابل اجرا از سوی کاندیداها باعث ایجاد مطالبات غیر واقعی و غیر قانونی و بالتبع عدم اجرایی شدن این مطالبات ایده آل گرایانه میشود و در این بین خواسته های بحق شهروندی زنان نادیده گرفته میشود و نگرش جنس دوم حتی به مطالبات شهروندی آنان نیز سرایت میکند.

 به عبارتی شناخت مسائل و مشکلات زنان و نیازهای واقعی‌شان، به انضمام درک صحیح و به موقع مسئولان از این امور، می‌تواند به هم‌گرایی ثمربخشی در رفع مشکلات منجر شود اما پیدایش دوگانگی در این عرصه، باعث ایجاد مشکلات سیاسی و اجتماعی خواهد شد.

 علاوه بر این در حوزه سیاست، مسائل کلان‌تری نیز مطرح است که به صورت عمیق‌تری بر روند مطالبات زنان تأثیر می‌گذارد. برای مثال مفاهیمی مانند دموکراسی و گفتمان‌های مربوط به آن بر ساختار خانواده و روابط زن و مرد و تغییر خواسته‌های آنان تأثیر دارند.

 در این بین رجال سیاسی برای دستیابی به منافع حزبی و مناصب سیاسی از زنان در برهه های زمانی استفاده کرده و به عبارت بهتر از آنها به عنوان برگه های رای استفاده شده و به فراموشی سپرده میشوند.

 هنگامی که خواسته یی با مقبولیت اجتماعی مورد پذیرش جامعه قرار میگیرد و به مطالبه ی گروهی تبدیل میشود خواه این مطالبه برخواسته از یک اتفاق باشد،خواه در اثر شرایط فرهنگی و اقتصادی یا سبک زندگی مدرن ایجاد شده باشد باید توسط متولیان امر مورد توجه واقع شود.

 بنابراین همانگونه که برآوردن نیازهای واقعی، رسالت متولیان امور است. توجه به مطالبات دیگر و مواجهة صحیح با آن دسته از مطالبات هم رسالتی دیگر است.

 در این‌جا می‌توان به فهرستی از مطالبات واقعی زنان اشاره کرد: 1) حمایت های مالی از زنان بدسرپرست و فاقد سرپرست 2) اصلاح نگرش‌ها نسبت به جایگاه خانوادگی و اجتماعی زن و اصلاح باورهای عامیانه و تحقیر‌آمیز 3) ارتقاء وضعیت بهداشت زنان به‌ویژه در موقعیت‌های خاص (از جمله بارداری و زایمان) و نسبت به بیماری‌های خاص زنان (از جمله سرطان سینه) 4) افزایش امنیت زنان در محیط کار و محیط اجتماعی به منظور کاهش آسیب‌پذیری و افزایش کارآمدی اجتماعی آنان 5) کاهش زمینه‌های خشونت خانگی علیه زنان از طریق افزایش مهارت‌های زنان، اصلاح نگرش مردان و مهارت‌افزایی آنان 6) حمایت از زنان سالمند؛ با توجه به بالاتر بودن سن امید به زندگی در زنان و افزایش احتمال تک‌زیستی در سنین کهنسالی و با توجه به شرایط عاطفی زنان 7) تسهیل شرایط ازدواج با توجه به بالا رفتن سن ازدواج دختران و افزایش میزان تجرد قطعی در میان آنان. این نکته که مردان در هر سنی که اراده ازدواج کنند از شانس ازدواج برخوردارند اما دختران باید انتخاب شوند، به وضوح لزوم توجه خاص به دختران آماده ازدواج را نشان می‌دهد. 8) آشنا کردن مردان با جایگاه و مسئولیت‌های پدری و همسری.

 در سالیان اخیر به دلایل مختلف نقش سازندة مردان در خانواده نادیده گرفته شده و یا کم‌رنگ جلوه نموده است و تضعیف این جایگاه، نه تنها نفعی برای زنان ندارد، که موجب افزایش فشار بر آنان برای تأمین بخشی از هزینه‌های اقتصادی و مدیریتی خانواده شده است و تعارض نقش‌ها و فشار مضاعف بر زنان را به همراه داشته است، تثبیت جایگاه مدیریتی و حمایتی مردان به عنوان پدر و همسر می‌تواند حمایت از زنان را افزایش دهد و فشارها را از دوش آنان بردارد. 9) حل معضلات قضایی و مشکلات مربوط به آئین‌‌های دادرسی زنان.

 وابستگی زنان، به خانواده احتمال حضور زنان در محیط دادگاه‌ها برای پیگیری دعاوی خود را کاهش می‌دهد، برخوردار نبودن زنان از درآمد مالی موجب پایین آمدن احتمال طرح برخی دعاوی حقوقی می‌شود و شرایط ویژه روابط زناشویی و خانوادگی احتمال طرح دعوا علیه همسر یا ثمربخش بودن طرح دعاوی را کاهش می‌دهد، لذا حمایت‌های ویژه از زنان برای دستیابی به حقوقشان و یا حمایت های جانبی دیگر موجه می‌شود.

سیف الله کرمی / آبان94

انتهای پیام/برچسب ها :

زنانمشارکتمسائل اجتماعیسارال خبر

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Saral Khabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر