ســرخـط خـبــرهـا :
یکشنبه 3 آبان 1394 / 08:50|کد خبر : 280|گروه : علمی

ضد و نقیض های وضعیت آب و هوای ایران

ازمهر تایید وزارت نیرو و هواشناسی آمریکا بر سردی هوا تا تکذیب هواشناسی ایران/بالاخره این زمستان سرد است یا نه؟!

ازمهر تایید وزارت نیرو و هواشناسی آمریکا بر سردی هوا تا تکذیب هواشناسی ایران/بالاخره این زمستان سرد است یا نه؟!

زمستان امسال سرد است یا خیر؟این سوالی است این روزها با اعلام ضد و نقیض های فراروان درباره وضعیت آب و هوای ایران در زمستان ملکه ذهن مردم شده است.مردمی که در پی حوادث اخیر مانند طوفان و سیل پیشبینی نشده، دچار خسارات های فراوان ...

به گزارش سارال خبر به نقل از شفاف: زمستان امسال سرد است یا خیر؟این سوالی است  این روزها با اعلام ضد و نقیض های فراروان درباره وضعیت آب و هوای ایران در زمستان  ملکه ذهن مردم شده است.مردمی که در پی حوادث اخیر مانند طوفان و سیل پیشبینی نشده، دچار خسارات های فراوان شده اند و این بار نمی خواهند قربانی بدهند.

ماجرا اما از اظهار نظر وزارت نیرویی ها درباره سرمای زمستان آغاز شد.هر چند مسولان صنعت برق در فصول مختلف و گاه و بی گاه از خاموشی های دور از انتظار سخن می گویند واین امر را به موضوعاتی از قبیل عدم پرداخت بدهی های دولت به بخش خصوصی، نرساندن سوخت از سوی وزارت نفت و … ارتباط می دهند با این حال هر سال،  نگرانی هارا باید بیشتر درفصل زمستان جستجو کرد چراکه عدم تامین سوخت مناسب نیروگاه ها از سوی وزارت نفت عمده مشکل نیروگاهی می شود و در این میان سرد شدن روزها بویژه در زمستان ترس از خاموشی را بیشتر می کند اما این همه ماجرا نیست چرا که وزیر نیرودر نامه ای خطاب به معاون برق و انرژی اش از موضوعی پرده برداشته که ذهن ها را به سمت سخت بودن تامین برق در زمستان می برد.
 
در متن این نامه آمده بود :
 
"طبق گزارش های واصله در فصل پاییز و زمستان پیش رو ( و به ویژه در ماه های مهر وآبان)به دلیل بروز النینو قوی احتمال وقوع زمستان بسیار سرد و بارش های زیاد در ایران وجود دارد.
 
در این اصورت احتمال روی آوری مردم به گرمایش توسط برق افزایش خواهد یافت( مشابه زمستان ۱۳۸۶)"
در دواقع وزارت نیرو با این نامه می خواست از احتمال قطعی برق در زمستان پرده برداری کند  اما در آن به سرمای زیاد زمستان نیز اشاره کرده است.
 
پاسخ سازمان هواشناسی به احتمال سردتر بودن زمستان امسال: اتفاقا ۱.۵درجه گرمتر از قبل است!
 
اشاراتی که باعث شد سازمان هواشناسی در مقام پاسخ درآید.ماجرا هم از این قرار بود که در پی انتشار نامه‌ای در فضای مجازی مبنی بر اعلام آماده‌باش وزارت نیرو به دستگا‌ه‌های زیرمجموعه برای آنکه امسال زمستان سردتری خواهیم داشت، مدیر کل پیش‌بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی کشور این مساله را تکذیب کرد و به ایسنا گفت: فصل پاییز و ماه‌های ابتدایی زمستان نه تنها سردتر نخواهد بود، بلکه دمای هوا، گرم‌تر از حد نرمال پیش‌بینی شده است.
 
 
احد وظیفه گفت: بر اساس مدل‌های اقلیمی، دمای زمستان امسال در ایران به طور میانگین حدود 1 تا 1.5 درجه گرم‌تر از شرایط نرمال خواهد بود.
 
وی همچنین به پیش‌بینی‌های انعکاس یافته در مدل‌های اقلیمی اشاره کرد و افزود: میزان بارندگی برای بخش‌هایی از کشور شامل غرب و جنوب غرب بیش‌تر از حد نرمال پیش‌بینی شده است، آمار ارائه شده در مدل‌های اقلیمی به طور تقریبی است و با احتمال و خطا مواجه است و اگر برای یک منطقه بارش نرمال یا بالاتر از حد نرمال بیان شده، 50 درصد احتمال دارد این پیش‌بینی درست باشد.
 
وظیفه با تاکید بر اینکه اعتقاد نداریم به اینکه زمستان سردی پیش‌رو است، ادامه داد: بر اساس مدل‌های اقلیمی نه تنها زمستان سردتر از شرایط نرمال نخواهیم داشت، بلکه احتمالا این فصل گرمتر از شرایط نرمال خواهد بود.
 
آیا ال‌نینو و لانینا تاثیری در اقلیم و بارش ایران دارد؟
 
مدیر کل پیش‌بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی با بیان اینکه نیمه اول بهار تا اواخر اردیبهشت، آبان ماه و فصل زمستان مهمترین فصول و ماه‌ها برای بارش کشور است، اظهار کرد: عمده بارش‌های ایران بارش‌های فصل سرد سال است و در این میان برخی اعلام کرده‌اند امسال با وجود "ال‌نینو" می‌توانیم شرایط پربارشی در فصل‌های پاییز و زمستان داشته باشیم.
 
وی با بیان اینکه در مورد پدیده‌های بزرگ مقیاس "ال‌نینو" و "لانینا" و تاثیر آنها در اقلیم ایران به عنوان یک موضوع علمی، تحقیقات و مطالعات دانشگاهی صورت گرفته است، گفت: ال‌نینو پدیده بزرگ مقیاسی است که اقیانوس‌های آرام و هند را در بر‌می‌گیرد و شامل تنگه "تاهیتی" در استرالیا تا سواحل پرو در غرب امریکا می‌شود، که نوعی شرایط دوقطبی در دو سوی اقیانوس ایجاد می‌کند.
 
وی با اشاره به اینکه این مطالعات می‌خواهد روشن کند پدیده ال‌نینو در اقلیم کشور چه شرایطی ایجاد می‌کند، افزود: نتایج برخی این مطالعات آکادمیک حاکی از این است که در فصل سرد سال بارش کشور بالاتر از حد نرمال خواهد بود اما در مقابل برخی اعلام کرده‌اند با پدیده ال‌نینو و لانینا تغییر خاصی در اقلیم کشور و در بارش‌ها ایجاد نمی‌شود.
 
وظیفه با اشاره به گزارش تهیه‌ شده در سازمان هواشناسی کشور ، اظهار کرد: طبق این گزارش کاهش شدید دما در تعدادی از سال‌ها، درست در فاز مخالف ال‌نینو بوده است. به هر حال آنچه که نمی توانیم به سادگی با آن برخورد کنیم، پیش‌بینی دما است و موافق این نیستیم که ال‌نینو باعث رخداد هوای بسیار سرد در کشور می‌شود.
 
هشدار هواشناسی آمریکا: ایران زمستان سختی در پیش دارد!
 
این اظهارات اما پایان کار نبود چرا که بر خلاف اظهارات سازمان هواشناسی ایران الجزیر ه در گزارشی از سرد شدن خاورمیانه و ایران خبر داده است.
 
الجزیره نوشته: "ال نینو"، قدرتمندترین چرخه‌ آب و هوایی 65 سال گذشته تأثیرات عظیمی بر آب و هوا در سراسر جهان از جمله ایران خواهد داشت و به نظر می رسد در حال گسترش به مراتب قویتر از آنچه در سال 1997 میلادی رخ داد، باشد
 
بنا به گزارش "اداره ملی اقیانوس شناسی و هواشناسی آمریکا" (ان او ای ای)، ال نینو در حال شکل گیری در قوی ترین حالت خود از سال 1950 میلادی یعنی زمان پیدایش آن تاکنون است. این پدیده طبیعی هر 2 تا 7 سال یک بار رخ می دهد و تا 6 الی 18 ماه ادامه دارد.
 
"مایک هالپرت"، معاون مرکز پیش بینی آب و هوا آمریکا نیز گفته: ال نینو قوی تر از همیشه در راه است و تاثیرات عظیمی بر شرایط دمایی زمستان امسال در سراسر جهان خواهد داشت. نمودارهای دمایی حاکی از آن است که در فصل سرما شاهد جریان های برفی خواهیم بود. با این حال، فرکانس، تعداد و شدت این سوانح طبیعی را نمی توان در زمانبندی فصلی تعیین کرد.
 
پدیده ال نینو نوسانات متضاد آب و هوایی را در سراسر جهان بروز خواهد داد و ایران و کشورهای همسایه در منطقه خاورمیانه از این قاعده مستثنی نیستند.
 
بنابر این گزارش، گرد و غبار نامنظم، بارندگی و تغییرات دمایی شدید از جمله تاثیرات پدیده ال نینو بر آب و هوای جهان خواهد بود. این پدیده زمانی رخ می دهد که درجه حرارت اقیانوس آرام در شرق و مرکز بسیار گرمتر از حد معمول باشد که اغلب تغییرات آب و هوایی در سراسر جهان را از جمله وزش باد، تغییرات الگوهای بارندگی ، تغییر فشار سطح دریا و درجه حرارت را نتیجه می دهد.
 
طبق آخرین گزارش سازمان جهانی پیش بینی آب و هوا " وابسته به سازمان ملل متحد، اختلاف دو درجه ای در دمای سطح دریا در آب های اقیانوس هند و اقیانوس آرام نسبت به میزان متوسط، حوادث غیر قابل پیش بینی آب و هوایی را در سراسر خاورمیانه ایجاد خواهد کرد. پدیده گرم شدن سطح دریا ال نینو را جزء چهار قوی ترین حوادث طبیعی از سال 1950 قرار خواهد داد؛ زمانی که سیل و خشکسالی ناهنجاری هایی را در روند منظم آب و هوایی ایجاد کرد.
 
"عمر بادور"، دانشمند سازمان WMO گفت: در حالی که پیش بینی دقیق ناپداری ها و ناهنجاری های آب و هوایی پیش از فرا رسیدن فصل سرما بسیار دشوار است، آب و هوای غیر معمول زمستان پیش رو در کشورهای خاورمیانه تعجب آور نخواهد بود.
 
در ابتدای دهه 80 قرن گذشته میلادی، ال نینو کشورهای منطقه شرقی آسیا را با خشکسالی شدیدی مواجه کرد اما شواهد جدید نشان می دهد این پدیده ممکن است علاوه بر تغییرات در شرایط آب و هوایی، با افزایش بارندگی در 15 سال آینده همراه شود.
 
سازمان پیش بینی آب و هوایی کشور عمان با همکاری پلیس و نیروهای امدادی وضعیت فوق العاده اعلام کرده است و این کشور خود را برای بارندگی شدید چهار ماه آینده آماده می کنند. انتظار می رود که پدیده ال نینو تاثیر عمده ای بر میزان بارندگی کشورهای منطقه خاورمیانه داشته باشد.
 
اکثر الگوهای آب و هوایی بین المللی نشان می دهد که قدرت پدیده ال نینو سال 2016-2015 میلادی به احتمال زیاد تا پایان سال میلادی جاری رفته رفته تقویت خواهد شد.
 
این رویداد طبیعی قوی با احتمال افزایش بارندگی ها در نواحی شرقی آفریقا نیز مرتبط شده است. ال نینو سال 1998-1997 بیماری همه گیر و ویرانگر مالاریا را در سراسر منطقه آفریقا از جمله شمال شرقی کنیا افزایش داد.

به این ترتیب بالاخره معلوم نشد ایران زمستان سردی در پیش دارد یا خیر؟!

انتهای پیام/برچسب ها :

هوای سردزمستانال نینو

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Saral Khabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر