ســرخـط خـبــرهـا :
سه شنبه 14 مهر 1394 / 09:28|کد خبر : 210|گروه : اقتصادی

روستائیان قشر مولد جامعه/توجه به روستاییان در بعد اقتصاد مقاومتی

روستائیان قشر مولد جامعه/توجه به روستاییان در بعد اقتصاد مقاومتی

با توجه به اهمیت روستا و توسعه روستایی و در راستای سیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی و توسعه بخش تولید و قطع وابستگیها توجه بیش از پیش به آن به منظور جلوگیری از مهاجرت روستانشینان به شهرها و ماندگاری قشر مولد جامعه در سکونتگاههای روستایی ، ضرورت اهمیت توسعه پایدار روستایی را بیشتر نمایان می سازد .

به گزارش خبرنگار سارال خبر، به منظور ارج نهادن به روستائیان و فرهنگ روستائی ، بر اساس تصمیم دستگاههای فرهنگی کشور در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مقرر شد توسط شورای فرهنگ عمومی کشور 15 مهرماه به عنوان روز ملی روستا تصویب شود.

در کشور ایران 22 میلیون نفر جمعیت کشور را روستاییان تشکیل می دهند که شامل 30 درصد جمعیت در 63 هزار نقطه آبادی در روستاها می باشد.

 بنابر آمار موجود 90 درصد منابع و درآمد کشاورزی در روستاها و 30 درصد صنعت در روستا مستقر است.

روستا مجموعه ای  از عناصر طبیعی و عناصر ساخته انسانی است و نوعی سازگاری انسان با طبیعت به شمار می آید.

در روستا بین افراد ساکن نوعی روابط اقتصادی - اجتماعی - فرهنگی وجود دارد و این روابط سبب پیدایش یک نوع وحدت و یکپارچگی می‌شود و پیروی از هنجارهای اجتماعی و سنتی به چشم می خورد.

روستا اساس زندگی اجتماعی ایران را تشکیل می‌دهد و اهمیت آن تا به امروز برقرار بوده‌است و به عنوان بخش عمده ای از مراکز جمعیتی کشور نقش مهمی در تولید و توسعه پایدار ایفانموده است.

با توجه به اهمیت روستا و توسعه روستایی و در راستای سیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی و توسعه بخش تولید و قطع وابستگیها توجه بیش از پیش به آن به منظور جلوگیری از مهاجرت روستانشینان به شهرها و ماندگاری قشر مولد جامعه در سکونتگاههای روستایی ، ضرورت اهمیت توسعه پایدار روستایی را بیشتر نمایان می سازد .

استان کردستان از 10 شهرستان، 21 بخش، 29 شهر، 83 دهستان و 1815 آبادی تشکیل شده است که از این آمار روستایی حدود  هزار و 666 روستای دارای سکنه استان کردستان با 507 هزار نفر جمعیت در 120 هزار واحد مسکونی روستایی در استان کردستان زندگی می کنند.

بنا به گفته مدیر کل بنیاد مسکن کردستان نظر به تاکیدات قانون برنامه پنجم توسعه که به ‌منظور استفاده متوازن از امکانات کشور و توزیع عادلانه و رفع تبعیض و ارتقاء سطح مناطق کمترتوسعه ‌یافته و تحقق پیشرفت و عدالت بوده و تاثیری که حوزه روستایی و توسعه بیشتر آن بر ماندگاری قشر مولد جامعه در روستاها خواهد داشت لزوم توجه بیش از پیش به آن و تخصیص اعتبارات مورد نیاز را بصورت جهشی کاملاً روشن می نماید.

رضا قادری  با اشاره به اقدامات اداره کل بنیاد مسکن کردستان در مورد روستاها می گوید: در طول 36 سال فعالیت این نهاد انقلابی ، در سطح روستاهای استان فعالیت های مختلفی در زمینه های  مقاوم سازی تعداد 39400 واحد مسکونی روستایی، صدور 67000 فقره سند مالکیت روستایی، مطالعه طرح هادی روستایی 1210 روستای بالای 20 خانوار استان، اجرای 485 طرح هادی روستایی صورت گرفته است.

وی افزود: بر اساس طرح جامع مسکن روستایی باید سالانه پنج هزار واحد مسکونی روستایی باید صاحب سند رسمی شود و در راستای مقاوم سازی مساکن روستایی نیز باید 70 درصد واحدهای مسکونی روستایی تا سال 1405 مقاوم سازی شود که در این صورت هر سال باید پنج هزار واحد مسکونی در روستاهای استان مقاوم سازی گردد.

محمدصدیق رمضانی رئیس اداره بنیاد مسکن انقلاب اسلامی دیواندره در راستای اقدامات انجام گرفته در این شهرستان گفت:  شهرستان دیواندره نیز با 4203 کیلومتر مربع که 15% مساحت استان را شامل می گردد با دارا بودن 174 روستای دارای سکنه که 65% جمعیت شهرستان را نیز شامل می شود دارای پتانسیل بسیار مناسبی جهت خدمات رسانی و ماندگاری روستاییان در روستاها می باشد .

وی افزود: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان دیواندره در راستای نهادینه شدن فرهنگ مقاوم سازی در روستاها و افزایش شاخص کیفیت استفاده از مصالح با دوام ، با اجرای طرح ویژه بهسازی و نوسازی مسکن روستایی از محل تسهیلات کم بهره بانکی از سال 84  تا کنون تعداد 4174 واحد به بانکهای عامل معرفی و تعداد 3838 واحد عقد قرارداد شده و با نظارت ناظرین نظام فنی روستایی تعداد 3080 واحد نیز به اتمام و به مرحله بهره برداری رسیده است .

رمضانی خاطرنشان ساخت: بمنظور تثبیت مالکیت روستاییان و ساماندهی نظام مالکیت اراضی مسکونی و امکان بهره گیری روستاییان از تسهیلات بانکی و افزایش ارزش حقوقی و اقتصادی املاک روستایی که از جمله اهداف صدور سند املاک روستایی می باشد ، بر اساس تبصره 71 و مواد 140 و 133 قوانین برنامه های دوم ، سوم و چهارم توسعه و همچنین قانون الحاق موادی به قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن مصوب 1388 تا کنون تعداد 6050 جلد سند صادر و تحویل متقاضیان روستایی نموده است .

وی در پایان اظهار داشت:  مطالعه 130 طرح هادی روستایی و اجرای 42 طرح هادی روستایی از دیگر اقدامات بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان دیواندره می باشد.

انتهای پیام/برچسب ها :

روز ملی روستاروستاهای کردستانبنیاد مسکن کردستاندیواندرهاقتصاد مقاومتی

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Saral Khabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر