ســرخـط خـبــرهـا :
دوشنبه 13 مهر 1394 / 08:19|کد خبر : 202|گروه : فرهنگی

معرفی کتاب:

انتشار کتابی درباره قیام «نَرسی کُرد» و جنبش «کُردان خرم دین»

انتشار کتابی درباره قیام «نَرسی کُرد» و جنبش «کُردان خرم دین»

"نَرسی" فرمانده ایی مقتدر، مبارز وسیاست مداری کاردان بود که در اوایل اسلام از بطن و متن جامعه خرم دینی کُردستان سربرآورد؛ وی در راه رهایی از ظلم وستم عوامل و کارگزاران عباسی در ماه های پایانی حکومت مأمون بر علیه این خلافت به پا خاست.

به گزارش سارال خبر، به نقل از شاهو خبر؛ درباب کلمه "خرم دین"، "خرم دینی" و"خرم دینان" پاره ای از مورخان اشتباه نموده وآن راتنها به پیروان بابک نسبت داده اند، اما قرائن نشان می دهد که خرم دینی نامی عام برای پیروان دین تازه ایی است که در قرن دوم میلادی در ایران آن دوران پیدایش یافت.

شاید بازماندگان مزدکیان ساسانی در دوره اسلامی بدین نام خوانده شده باشند که از روزگار ساسانیان در نواحی دورافتاده ایران و در کوهستان های غرب، مرکز و شمال غربی پنهانی زیست می نمودند.

این بخشی از سطور کتاب قیام نرسی کرد و جنبش کردان خرم دین است که به کوشش "رستم علیخانی" نویسنده کامیارانی گاشته شده و در شمارگان1000 نسخه در کتابفروشی ها قابل تهیه می باشد.

نویسنده این کتاب تاریخی، باتحقیق و مطالعه فراوان در متون قلیل فارسی که دراین باره نگاشته شده است و نیز با سیر منابع خارجی و به خصوص منابع مربوط به قرون وسطی  و اوضاع کلیسای کاتولیک در آن دوران توانسته است برای اولین بار درباره این قهرمان کُرد مطالبی را به صورت کتاب جمع آوری و در اختیار خوانندگان و علاقمندان قرار دهد.

علیخانی در مقدمه کتاب آورده است: از نظر بسیاری از پژوهشگران، پیروان "مزدک" مصلح عهدساسانی پس از آن که در دوره خسرو انوشیروان سرکوب شدند در اوایل قرن سوم هجری با نام خرم دین علیه عباسیان به پاخاستند.

قیام آنان از دوره مأمون آغاز گردید و پس از گذشت دو دهه در زمان خلافت معتصم عباسی به شدیدترین وجهی سرکوب شد.چون قیام خرم دینان ابتدا در آذربایجان شکل گرفت، خرم دینان را بیشتر  با آذربایجان می شناسند درحالی که پیروان آیین خرم دینی تنها به این جغرافیا محدود نمی شود.کُردها در سلسله جبال زاگرس بخش قابل ملاحظه ایی از جمعیت خرم دینان را تشکیل می دادند.

دراین کتاب درباره نَرسی از رهبران قیام خرم دین آمده است: "نَرسی" فرمانده ایی مقتدرومبارز وسیاست مداری کاردان بود که در اوایل اسلام از بطن و متن جامعه خرم دینی کُردستان سربرآورد. وی در راه رهایی از ظلم وستم عوامل و کارگزاران عباسی در ماه های پایانی حکومت مأمون بر علیه این خلافت برخواست.

کتاب قیام نَرسی کُرد و جنبش کُردان خرم دین از سوی انتشارات کالج سنندج طبع گردیده و با قیمت 4500 تومان و با صفحه آرایی "شاهو احمدیان" در بازار نشر موجود است.

این کتاب دارای شماره کتابشناسی ملی 3790647 بوده و طبعا کتابی خواندنی درباره گذشته وتاریخ کُردستان می باشد.

انتهای پیام/برچسب ها :

کتابانتشارقیام نرسی کردجنبش کردان خرم دینسارال خبر

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Saral Khabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر