ســرخـط خـبــرهـا :
دوشنبه 30 شهریور 1394 / 08:01|کد خبر : 145|گروه : اقتصادی

یادداشت/

میوه فروشان دستفروش دیواندره عاملی در تنظیم قیمت میوه و معضلی برای شهرداری

میوه فروشان دستفروش دیواندره  عاملی در تنظیم قیمت میوه و معضلی برای شهرداری

میوه فروشان دستفروش در شهر کوچک دیواندره جای میدان میوه و تره بار شهرداری در شهرهای بزرگ را برای شهروندان پر کرده است و با عرضه میوه ها با قیمت پایین و مناسب موجب تنظیم بازار میوه و دسترسی تمام افراد به میوه شده اند

به گزارش خبرنگار سارال خبر، یکی از دغدغه های اساسی مسئولان شهری دستفروشی و مشکلات عدیده ای که  در سیمای شهری، تردد عابران در معابر شهر و ایجاد معضلات ترافیک شهری می باشد.

در اغلب شهرهای کشور معضلی یه نام دستفروشی به عنوان یکی از نگران کننده ترین معضلات اجتماعی وجود دارد که امکان نظارت مستمر بر آن وجود نداشته است.

این پدیده توازن اجتماعی، فرهنگی شهر ها را به هم ریخته و یک شاخص نامطلوب و بد منظر شهری به چشم می آید و آنچه را که به  چشم انداز  شهر می بخشد شلوغی، آشفتگی، بی سروسامانی خیابانها و ترافیک می باشد.

کاسبان دستفروش در میان ناهمگونی اجتماع و جامعه مورد کم مهری پول و سرمایه قرار گرفته و نیاز به کار و نبود منبع درآمد ثابت و پایدار آنان را به این ورطه کشانده است و عواملی باعث شده  تا دربسیاری از موارد نگاه نامناسب جامعه را به جان بخرند تا برای گذران زندگی دچاربحران نشوند.

پس مردم و مدیران جامعه ما که در پله های بالاتر از این اجتماع قرار گرفته اند این مسئله را مد نظر قرار دهند که دستفروشی معضل نیست بلکه نیاز جامعه است و این مسئله  نیازمند نگرش واقع بینانه مدیریت شهری در برخورد با این نیاز سرگردان است که هنوز تکلیف آن را مشخص نکرده است.

در شهر دیواندره آنچنان که بر همگان مشهود است اجاره بهای مغازه ها سر به فلک کشیده است و سال به سال مغازه دارانت مجبور به افزایش آن تا حدود صد در صد و بیشتر نیز هستند و اصناف مختلف نیز برای جبران این مخارج مجبور به افزایش قیمت اجناس و مواد غذایی خود هستند و در نتیجه این ناملا یمات و نیز گرانی خود اجناس متاسفانه قیمت خوراکی و میوه و کالاهای عرضه شده نیز سربه فلک خواهد کشید.

در این میان بازار میوه فروشان هم از این قضیه مستثنی نبوده و اجاره بهای خود را بر روی میوه های خود اضافه می کنند و اگر وضعیت هم بدین منوال پیش رود شاید خانواده های متوسط و رو به پایین به دلیل گرانی نتوانند سالی یک بار طعم میوه را بچشند.

اما این مشکل توسط بخشی از شهروندان دستفروش حل گردیده است و به نوعی فریادرس خانواده های بی بضاعت و کم بضاعت داخل شهر وروستاها شده اند.

میوه فروشان دستفروش در شهر کوچک دیواندره جای میدان میوه و تره بار شهرداری در شهرهای بزرگ را برای شهروندان پر کرده است و با عرضه میوه ها با قیمت پایین و مناسب موجب تنظیم بازار میوه و دسترسی تمام افراد به میوه شده اند پس از این لحاظ ادارات صنعت و معدن و تجارت و شهرداری باید به گونه ای مدیون آنها بوده که بعضی کم کاری های آنان را جبران نمو ده اند.

شهروندان به علت دردسترس و ارزان بودن اجناس از حضور دست فروشان و خرید از آنان راضی اما مغازه داران معتقدند با وجود پرداخت مالیات و عوارض، دست فروشان بازارشان را کساد کرده اند.

البته در ساماندهی دستفروشان نباید کوتاهی شود که مدیران شهری به گونهای آن را مدیریت کنند که هم حقوق شهروندی تحقق یابد و زیباسازی چهره شهر و گردش اقتصادی از مجاری تعریف شده در شهر ادامه یابد.

اما آنچه در واقعیت شهر جاریست به حاشیه رفتن، طرد و حتی سرکوب دستفروشان است.

دستفروشان در اغلب شهرهای دنیا با برنامه ریزی مدون و نظارت درست مشغول به فعالیت اقتصادی هستند، از اینرو به جای ریشه کنی این پدیده باید طرح ساماندهی دستفروشان از طرق مختلف از جمله : تشکیل انجمن صنفی دستفروشان در اولویت قرار داد و  این تهدید را به فرصت تبدیل کرد.

انتهای پیام/برچسب ها :

میوه فروشدستفروشیمعضلشهرسارال خبردیواندره

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Saral Khabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر