ســرخـط خـبــرهـا :
چهارشنبه 13 اسفند 1393 / 21:44|کد خبر : 14|گروه : اجتماعی

گزارش/

آب به اصطلاح«شفا بخش زرینه» غیر قابل شرب است

آب به اصطلاح«شفا بخش زرینه» غیر قابل شرب است

کارشناسان بهداشت محیط شبکه بهداشت دیواندره اعلام کردند با توجه به آزمایشات شیمیایی انجام گرفته بر روی آب شفا بخش زرینه معروف به «چشمه احمدکر» این آب را غیر قابل شرب تشخیص داده و آن را برای مصرف مضر دانستند.

به گزارش خبرنگار سارال خبر،اگر از مسیر دیواندره به طرف سقز حرکت کنید در شهر زرینه نرسیده به پاسگاه نیروی انتظامی شهرداری این شهر با تابلوی با خط درشت آدرس آب شفا بخش زرینه را درج نموده است.

آیاواقعا آب  معدنی واقع در سه کیلو متری زرینه در جاده خاکی روستای احمدکر شفا بخش است؟

خبرنگار ما برای پیگیری موضوع به شبکه بهداشت و درمان دیواندره مراجعه نمود و از کارشناسان بهداشت محیط این مرکز در مورد کیفیت این چشمه و جریان شفا بخشی آن تحقیق نمود.

کارشناسان بهداشت محیط در این رابطه گفتند:با توجه به نمونه گیری های انجام شده از این چشمه و ارسال آن به مرکز استان و آزمایشات انجام گرفته بر روی آن مشخص گردید که از لحاظ شیمیایی این آب غیر قابل شرب می باشد.

کارشناسان با اشاره به نتایج آزمایشات انجام گرفته اظهار داشتند که: به دلیل بالا بودن مقدار کدورت در حدود 13 ntu که طبیعی آن باید از 1 ntu کمتر باشد و بالا بودن  مقدار سختی کل بالاتر از 500 میلی گرم در لیتر که آب قابل شرب باید 75 تا 150 میلی گرم در لیتر  سختی کل داشته باشد و نیز بالا بودن مقدار منیزیم در حدود 44 میلی گرم در لیتر که حد نرمال باید کمتر از 30 میلی گرم در لیتر باشد آن را غیر قابل شرب دانسته و مصرف آن را برای انسان و حیوان مضر می دانند.

منصور نوشاد کارشناس بهداشت محیط شبکه بهداشت دیواندره با اشاره به نامه نگاری به بخشداری کرفتو گفت: ما در تاریخ 92/10/28 نامه ای مبنی بر غیرقابل شرب بودن آب این چشمه به بخشداری کرفتو ارسال نتمودیم اما متاسفانه دراین راستا کاری صورت نگرفته است و مراجعین از این آب شرب می کنند.

وی اشاره نمود: از لحاظ میکروبی نیز آزمایشی صورت نگرفته است ولی به احتمال زیاد به دلیل اینکه چشمه بهینه سازی نشده است و احتمال دارد حیوانات نیز از این آب مصرف کنند لذا احتمال 90 درصد به بالا نیز دارای آلودگی میکروبی نیز باشد.

راستی با این اوضاع و احوال شورا و شهرداری زرینه چگونه بدون انجام مطالعه و صرفا به خاطر جذب گردشگر اقدام به تبلیغ و ترویج نادرست از این موضوع را نموده اند؟آب این چشمه نه تنها شفا بخش نیست بلکه برای سلامتی نیز مضر است!

انتهای پیام/برچسب ها :

آب شفا بخشسمغیرقابل شربچشمه احمدکر زرینه اوباتو

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Saral Khabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر