ســرخـط خـبــرهـا :
شنبه 28 شهریور 1394 / 08:44|کد خبر : 136|گروه : اجتماعی

گزارش/

جاده های دیواندره و داغدار کردن خانواده ها/همچنان مجبوریم آنها را «جاده‌های مرگ» بنامیم

جاده های  دیواندره و داغدار کردن خانواده ها/همچنان مجبوریم آنها را «جاده‌های مرگ» بنامیم

جاده‌هایی كه هرچند باید زمینه ای برای ارتقای وضع اقتصادی كردستان شوند، اما‌گاه عده‌ای را داغدار می‌كنند. كارشناسان و مسئولان این حوزه معتقدند كه بدون اختصاص بودجه‌‌های جهشی، نمی‌توان وضع جاده‌های كردستان را ارتقا داد و همچنان مجبوریم آنها را «جاده‌های مرگ» بنامیم.

به گزارش سارال خبر به نقل از بارانی خبر، روزهای گذشته از شهریور برای مردم دیواندره‌ پر از حوادث ناگوار بود و حسرت ازدست دادن تعدادی زیادی از هموطنان را به همراه داشت كه به دلیل تصادف‌های جاده‌ای دچار حادثه شده بودند؛ جاده‌هایی كه هرچند باید زمینه ای برای ارتقای وضع اقتصادی كردستان شوند، اما‌گاه عده‌ای را داغدار می‌كنند. كارشناسان و مسئولان این حوزه معتقدند كه بدون اختصاص بودجه‌‌های جهشی، نمی‌توان وضع جاده‌های كردستان را ارتقا داد و همچنان مجبوریم آنها را «جاده‌های مرگ» بنامیم.

وقوع تصادف‌های جاده‌ای در كردستان، چند سالی است كه در سرخط خبرهای رسانه‌های جمعی داخلی و خارجی قرار دارد، اما در شهریور سال جاری آمار تصادف‌های جاده‌ای در جاده سنندج- دیواندره به نحو چشمگیری افزایش یافت و در یك هفته ‌9نفر از شهروندان دیواندره‌ كه‌ عمدتا جوان بودند، در سانحه رانندگی جان خود را ازدست دادند.
جاده‌ و راه‌های مواصلاتی را به‌عنوان زیرساخت‌های توسعه در هر‌منطقه می‌دانند، اما كردستان به دلیل نداشتن زیرساخت‌های مناسب، از استان‌های محروم كشور دراین زمینه به حساب می‌آید. دیواندره‌ نیز به‌ دلیل قرارگرفتن در مسیر ترانزیتی شمال- جنوب كشور همواره‌ با حوادثی ناگوار روبه‌رو بوده‌ و این جاده‌ها ارتقا نیافته است.

مشكلی به نام خودروهای ترانزیت
پیرمرد 70ساله‌ دیواندره‌ای كه‌ از رویدادهای خونین رانندگی چند روز اخیر این شهرستان آزرده‌ شده‌ و اشك چشمانش را پركرده‌ است، در گفت‌وگو با همشهری اظهارمی‌كند: چند سالی است كه جاده‌های دیواندره به محلی برای‌ تردد خودروهای ترانزیتی تبدیل شده است و به دلیل ارتقا نیافتن این جاده‌ها، شاهد حوادث جاده‌ای هستیم.
«فرج اسكندری» می‌افزاید: حضور این خودروها در منطقه بسیار مفید است، زیرا سبب رونق اقتصادی می‌شود، اما به دلیل وضع نامناسب جاده‌ها، میزان تصادف‌های جاده‌ای نیز افزایش یافته و درمدتی كوتاه، بیش از 10حادثه رخ داده است.
وی ادامه می‌دهد: جاده‌های استان نیازمند تغییرند و باید برای ایمنی جاده‌ها بیشتر تلاش كرد. حضور پلیس راه و برخورد جدی با متخلفان هم می‌تواند در كاهش آمار تصادف‌های جاده‌ای مؤثر باشد.

وضع جاده‌های كردستان مطلوب نیست
یك راننده‌ كامیون باری اهل تبریز كه ‌40سال است دراین مسیر‌ترد می‌كند نیز با انتقاد از وضع جاده‌های كردستان می‌گوید: جاده‌های این استان نسبت به استان‌های همجوار مانند كرمانشاه، همدان و آذربایجان غربی وضع مطلوبی ندارد.
«تقی سرحدی» ادامه می‌دهد: ‌به دلیل شغلم، بیشتر جاده‌های كشور را مانند كف دست می‌شناسم. 40 سال پیش كه از این مسیر رفت وآمد می‌كردیم، خودروها به ندرت‌ تردد می‌كردند، اما اكنون ترافیك به‌حدی است كه‌ رفت وآمد مشكل شده‌ است و جاده‌ها هم تغییر چشمگیری نكرده‌‌اند. این موضوع میزان تصادف‌های جاده‌ ای را به‌شدت افزایش داده‌ است.
وی می‌افزاید: جاده‌های استان شاید استاندارد باشد، اما جوابگوی حجم كنونی‌ تردد خودروها نیست و دولت باید به‌صورت ویژه به این بخش توجه كند.
این راننده كامیون اضافه می‌كند: جاده سازی به اعتبار نیاز دارد و با توجه به وضع جاده‌های استان، به نظر می‌رسد باید اعتبارات ملی به این موضوع اختصاص یابد و فقط نگاه ویژه دولت می‌تواند این مشكل را رفع كند.

كمبود امكانات بیمارستان دیواندره
یكی دیگر از شهروندان دیواندره‌ای نیز كمبود امكانات و كادر پزشكی در بیمارستان این شهرستان را در افزایش آمار تلفات جاده ای دخیل می‌داند.
«صبری مرادی» كه‌ درغم از دست دادن یكی ازهمكارانش در تصادف چند روز قبل غمگین است، می‌گوید: همكارم به‌دلیل خونریزی داخلی و كمبود امكانات و تجهیزات پزشكی بیمارستان دیواندره‌، بعد ازچند ساعت جان باخت.
وی ادامه‌ می‌دهد: باتوجه به اینكه می‌دانیم این حوادث، آخرین نمونه نیستند، پس باید حداقل به فكر تأمین امكانات پزشكی در بیمارستان‌ها برای كاهش میزان تلفات جانی باشیم.
این شهروند دیواندره‌ای همچنین با اشاره به توسعه نیافتگی كردستان و دیواندره ادامه می‌دهد: بیشتر سرمایه‌گذاران از حضور در استانی كه از داشتن جاده‌های استاندارد بی‌بهره‌است خودداری می‌كنند، زیرا سلامت خود را در اولویت قرار می‌دهند.
وی خواستار توجه بیشتر دولت به جاده‌های استان می‌شود و اضافه می‌كند: برخی نمایندگان استان درمجلس شورای اسلامی اعلام می‌كنند كه برای به پایان رساندن طرح‌های ناتمام از جمله جاده‌های دیواندره اعتباراتی گرفته‌اند، اما انتظار داریم كه بیشتر تلاش كنند.

اصول ایمنی رعایت نمی‌شود
مدیر راهداری اداره كل راه و شهرسازی كردستان نیز با بیان اینكه بیشتر تصادف‌ها در استان به دلیل رعایت نكردن نكات و اصول ایمنی است، اظهار می‌كند: دلیل اصلی ۷۵‌درصد از تصادف‌ها، خطای انسانی است.
«محمدراشد مدرس گرجی» ادامه می‌دهد: كردستان در 3ماه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ازنظر تلفات جاده ای با كاهش چشمگیری مواجه بوده است، به‌طوری كه در تعداد مرگ و میر درتصادف‌ها، ۱۶نفر كاهش داشته ایم.
وی با اشاره به تصادف‌های اخیر در استان می‌افزاید: با توجه به بررسی‌های انجام شده، عامل اصلی این تصادف‌ها رعایت نكردن نكات ایمنی و در واقع خطای انسانی بوده است، چراكه كیلومتر ۵۰ محور دیواندره – سقز، چهارخطه و بزرگراه است. بنابراین مشكل به جاده برنمی گردد.
این مسئول اظهار می‌كند: در سراسر دنیا دلیل ۷۰ تا ۷۵‌درصد از تصادف‌ها، عامل انسانی است. بنابراین باید همه سازمان‌های مربوط دراین زمینه و در واقع برای بالا بردن فرهنگ ایمنی درمیان رانندگان بیشتر تلاش كنند.
مدرس گرجی می‌گوید: عامل انسانی مهم‌ترین دلیل تصادف‌های رانندگی است، اما عوامل محیطی مانند مه گرفتگی، رعایت نشدن نكات ایمنی در شب و روز و همچنین عوامل فیزیكی مانند استاندارد راه‌ها و جاده‌ها و نصب علائم راهنمایی و رانندگی در اولویت‌های بعدی قرار دارند.
وی با اشاره به استاندارد سازی بیشتر جاده‌های استان می‌افزاید: بیشتر استانداردهای درنظر گرفته شده درحد راه‌های فرعی است، اما در كردستان بالاتر از این استانداردها كار شده است.

هر راهی استاندارد خودش را دارد
مدیر راهداری اداره كل راه و شهرسازی كردستان همچنین اظهار می‌كند: در راه‌های ترانزیت، بعضی از رانندگان فكر می‌كنند باید با سرعتی مانند راه‌های دیگر حركت كنند و همین فكر اشتباه سبب بروز اتفاق‌های ناگواری می‌شود، چراكه برای هر‌راه، استاندارد و قانون مشخصی وجود دارد كه باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.
مدرس گرجی با تأكید بر ایمن بودن كامل جاده‌های استان می‌گوید: اكنون اصلی‌ترین مشكل راهداری، كمبود اعتبارات لازم به‌ویژه در بخش راه‌های روستایی است كه باید در این زمینه بیشتر كار شود.

اعتبارات باید جهشی باشد
یك كارشناس اقتصادی كردستان درگفت‌وگو با همشهری اظهارمی‌كند: راه‌های ارتباطی از معیارهای توسعه‌‌یافتگی در هر‌كشور به‌شمار می‌آید و حتی در بعضی مواقع شاهراه‌ توسعه‌ خوانده‌ می‌شود.
«كمال صالحی» ادامه می‌دهد: در ایران هم از ابتدای مدرنیزه شدن، به ‌این موضوع توجه‌ ویژه‌ ای شد، اما به‌دلیل تمركزگرایی و ساخت شاهراه‌ها در مركز و شمال كشور، مناطق دیگر مانند كردستان به دست ‌فراموشی سپرده‌ شدند.وی عنوان می‌كند: درسال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی تلاش‌های فراوانی برای بهبود وضع جاده‌‌های كردستان انجام شد، اما بدون اختصاص بودجه‌‌های جهشی و با اعتبارات قطره‌ چكانی نمی‌توان وضع جاده‌های كردستان به‌ویژه مسیرهای دیواندره‌ – سنندج و دیواندره‌ – سقز را كه‌ به‌عنوان جاده‌های مرگ شناخته‌ شده‌اند، ارتقا داد.این كارشناس اقتصادی تصریح می‌كند: ساخت بزرگراه كرمانشاه‌- میاندوآب كه‌ بیش از یك دهه‌ از تصویب آن سپری شده و بخش اعظم آن از كردستان و به‌ویژه‌ مسیرهای پرترافیك استان می‌گذرد، می‌تواند كمك قابل توجهی به ‌بهبود وضع جاده‌های كردستان كند.صالحی اضافه می‌كند: كندی ساخت این بزرگراه‌ درچند سال اخیر مردم را از رفع مشكلات جاده‌ ای به‌صورت جهشی ناامید كرده‌ است.

انتهای پیام/برچسب ها :

جادهجاده مرگدیواندرهتصادفکردستانسارال خبر

نظرات کاربران :

سهرابی [شنبه 28 شهریور 1394 | 23:38] پاسخ

مطلب بسیار عالی و بجای بود امیدوارم این مطالب در سارال خبر تداوم داشته باشد

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Saral Khabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر