ســرخـط خـبــرهـا :
شنبه 23 مرداد 1395 / 13:36|کد خبر : 1354|گروه : اجتماعی

کارشناس نماهای تلگرامی در کُردستان واظهار نظرهای غیرمتخصصانه

کارشناس نماهای تلگرامی در کُردستان واظهار نظرهای غیرمتخصصانه

حضور افرادی ناشناس با برچسپ مهندس، دکتر، کارشناس، معمار و ... در این گروه‌ها و اظهار نظرهای غیرمتخصصانه، غرض ورزانه و سوگیرانه درباره برخی امورات اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی آشفته بازاری بزرگ در فضای تلگرام ایجاد کرده است.

به گزارش سارال خبر، امروزه کمتر کسی را می‌توان یافت که گوشی هوشمند و نرم افزار پیام رسان تلگرام نداشته باشد؛ آمار 20 میلیون نفری ایرانیان در این نرم افزار حکایت از تشکیل دنیایی مجازی – البته بسیار ناموزون و غریب – دارد.

کُردستانی‌ها نیز در تلگرام فعال بوده و هزاران گروه و کانال با عناوین مختلف تشکیل داده و به زعم خودشان وقت گذرانی کرده و به ادعای برخی‌ها به پیشرفت و اعتلای شهر کمک می‌کنند!

جدای از تلف کردن ساعات گران‌بهای عمر در تلگرام توسط کُردستانی‌ها، داستان تشکیل گروه‌های مختلف در راستای پیگیری مشکلات مردم، شهر و کمک به تسهیل امورات در نوع خود بی‌نظیر بوده و در بسیاری از موارد قابل تامل است.

حضور افرادی ناشناس با برچسپ مهندس، دکتر، کارشناس، معمار و ... در این گروه‌ها و اظهار نظرهای غیرمتخصصانه، غرض ورزانه و سوگیرانه درباره برخی امورات اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی آشفته بازاری بزرگ در این گروه‌ها ایجاد کرده است.

برخی مدیران به ظاهر همسو و همپا با تکنولوژی نیز با اسم‌های خودشان و بعضا با شناسه‌های ناشناس در این فضا اقدام به اظهار نظر، ارسال جوابیه، ارایه توضیحات و ... می‌کنند، غافل از اینکه نرم افزار تلگرام، فضایی غیررسمی و نامطمن برای ارایه مستندات، توضیحات و درد دل‌های مردم با مسئولین است.

در کنار این مشکلات، تصمیم گیری عده‌ای – هر چند قلیل و اندک – برای وضعیت سیاسی، اقتصادی و فرهنگی کُردستان  که خود الفبای موارد فوق را نمی‌دانند اسفبار بوده و اگر مسئولی یا مدیری این موارد را شنیده و آن را کارشناسی تلقی کرده، آن اداره و مسئول را باید فاجعه خواند.

دست اندازی و اظهار نظرهای غیرکارشناسانه در خصوص طرح‌های عمرانی، گزارش دهی‌ها از وضعیت شهر و دستکاری احساسات مردم از طریق تحلیل‌ها و کارشناسی‌های غیرمتخصصانه و تبلیغات سوء علیه افراد حقیقی و حقوقی همه و همه از دست آوردهای تشکیل این گروه‌های تلگرامی در فضای مجازی استان بوده که نیازمند توجه جدی مراجع ذیربط قضایی، پلیس و نظارتی بر فعالیت این افراد و نظرات تبادل شده است؛ البته گردانندگان این گروه‌ها معتقدند که ایجاد گروه‌های فشار بر ادارات و ایجاد روحیه مطالبه گری موجب توسعه می‎شود.

در پاسخ باید گفت که ایجاد روحیه مطالبه‌گری و انتقاد از دستگاه‌ها و عملکرد مدیران با تخریب، زیرآب زنی و بازی با حیثیت و اسم افراد در گروه‌های تلگرامی بسیار متفاوت است؛ اگر این افراد تحلیل، گزارش و یادداشت‌های مستند و کارشناسی دارند، می‌توانند از رسانه‌های آنلاین و مکتوب رسمی استان آنها را به گوش مسئولین برسانند.

نکته قابل تامل در این گروه‌ها و فعالیت بیش از حد آنها حتی تا پاسی از شب، غیبت آنها در فضای واقعی و عدم تشکیل جلسات با مدیران – در صورت داشتن نظرات کارشناسی واقعی! – است؛ امری که شهردار سنندج نیز در جلسه مطبوعاتی خود از آن نام برد و گفت که در خصوص اجرای تله کابین آبیدر کمپین تشکیل شده و بسیاری از افراد نظرات متعددی ارایه داده‌اند اما در دنیای واقعی و رسمی یکی از این افراد نظرات خود را به صورت مکتوب به شهردار ارایه نداده است.

مسئولین نیز توجه داشته باشند که نرم افزار پیام رسان تلگرام با توجه به در دسترس نبودن سرورهای آن، فضایی نامطئمن برای ارایه گزارشات و مستندات اداری بوده و لازم است از اظهار نظر در این فضا خودداری کنند.

دستگاه‌های نظارتی و قضایی نیز توجه هر چه بیشتر خود را به این فضا معطوف کرده و با افرادی که فضای روانی جامعه را ملتهب ساخته و با تشکیل گروه‌ها و کمپین‌های بی‌فایده تنها پروسه توسعه شهر را کند کرده، برخورد جدی و قاطع کنند.

یادداشت:علی مرادی

کُردتودی

انتهای پیام/برچسب ها :

تلگراماظهار نظرکارشناسکردستانغیر متخصصگوشیمهندس

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Saral Khabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر