ســرخـط خـبــرهـا :
جمعه 22 مرداد 1395 / 21:06|کد خبر : 1351|گروه : اجتماعی

اصل سی‌ام: تحصیل در مدارس دولتی رایگان است؛

درس اول آموزش و پرورش برای دانش‌آموزان، زورگیری!

درس اول آموزش و پرورش برای دانش‌آموزان، زورگیری!

اصل سی‌ام در سایه‌ی بی‌تدبیری‌ها زیرپا گذاشته شده و مدارس دولتی همچنان برای ثبت نام دانش آموزان پول زور می‌گیرند.

به گزارش سارال خبر به نقل از آناج، تابستان برخی از والدین این روزها سخت می‌گذرد و مدارس شاهد دردهای پدرانی است که برای ثبت نام فرزندان‌شان و ساخت آینده‌ای بهتر برای آنان، خود را به هر دری می‌زنند و تا وهله گریه و التماس نیز پیش می‌روند.

شاید عده‌ای بر این باور باشند که این حرف‌ها آخر سیاه‌نمایی و ناامیدی است و در مخیله آدمی چنین مسایلی نمی‌گنجد اما باید به دور از نگاه سیاست زده و تعصبی به موضوع نگریست و واقعیت‌هایی را دید که خیلی‌ از مسئولین نمی‌خواهند آن را نظاره کنند.

در اصل سی‌ام قانون اساسی ایران که لازم‌اجرا بوده و هیچ قانون مغایر با مفاد آن را نمی‌توان وضع کرد، آمده است: "دولت موظف است وسایل آموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد و وسایل تحصیلات عالی را تا سر حد خودکفایی کشور به طور رایگان گسترش دهد"

همانطور که از محتوای اصل پیداست تحصیل در مدارس دولتی باید رایگان باشد و هیچ احدی حق ندارد با زیرپا گذاشتن قانون اساسی در اقدامی مغایر با روح اصل سی‌ام از دانش‌آموزان بابت ثبت نام هزینه دریافت نماید، اما آیا در حال حاضر این اصل به درستی اجرا می‌شود و مدیران مدارس پولی از دانش آموزان نمی‌گیرند؟

شاید اگر به مسئولین مربوطه مراجعه شود در پاسخی کوتاه خواهند گفت: "مدیران مدارس دولتی حق ندارند از دانش آموزان بابت ثبت نام پولی دریافت کنند و چنانچه گزارشاتی در این باره به دست ما برسد با متخلفان برخورد خواهیم کرد!"

این پاسخی است که به کرات از زبان مسئولین ذی‌ربط شنیده و یا در رسانه‌های مکتوب آن را دیده‌ایم لکن در عمل شاهد بروز اقدامات خاصی نبوده‌ایم و گزارشات مردمی نیز نقطه پایانی بر این زورگیری‌ها نگذاشته است.

در اینکه برای تعالی آموزش و پرورش باید مردم نیز کمر همت ببندند و کسانی که تمکن مالی دارند آموزش‌گاه‌ها را یاری رسانند هیچ شکی نیست، اتفاقا خیلی هم خوب است اشخاص دارا با حمایت‌های مالی خود از روی اراده و رضایت مبالغی را تحت عنوان "کمک به مدرسه" پرداخت نمایند اما آیا تمامی افراد توان پرداخت چنین هزینه‌های اضافی را دارند؟

آنطور که از وضعیت فعلی پیداست، اکثریت مدارس دولتی از تمامی ثبت‌نام کنندگان حداقل 100 هزار تومانی را می‌خواهند لکن در این شهر ما مستمندانی را داریم که دست‌شان به دهان‌شان نمی‌رسد و با پول یارانه زندگی خود را سپری می‌کنند، به راستی این دسته از خانواده‌ها این توان را دارند که در ابتدای سال 200 هزارتومانی را برای شهریه پرداخت و در ماه‌های بعدی هر بار تحت عناوین مختلف "کمک به مدرسه" بپردازند؟

البته باید اذعان داشت مدیران مدارس دولتی نیز مقصر نیستند چراکه بالانشین‌ها اعتبارات لازم را تامین نمی‌نمایند و در آغاز سال تحصیلی پولی برای خرید وسایل آموزشی، انجام تعمیرات و سایر هزینه‌ها نیست، لذا مسئولین از یک طرف به رسانه‌ها می‌گویند اگر تخلفی دیدید اعلام کنید تا برخورد نماییم و از سویی دیگر به مدیران دستور می‌دهند تا از مردم پول بگیرند و آن شخصی هم که توان مالی ندارد بچه‌اش نیز از حق تحصیل برخوردار نیست!

در این بحبوحه باید از رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور پرسید چرا دولت اعتباری را که مجلس برای تامین هزینه‌های آموزش و پرورش از محل مالیات ایجاد کرده بود را به این وزارت اختصاص داد اما از اعتبارات اصلی در نظر گرفته شده برای امر آموش کاست و در محل دیگری خرج کرد؟ آیا عادت کرده‌ایم همیشه دست‌مان را در جیب مردم کنیم؟

انتهای پیام/برچسب ها :

مدارسپولزورگیریدانش آموزثبت نامدولتی

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Saral Khabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر