ســرخـط خـبــرهـا :
جمعه 27 شهریور 1394 / 13:04|کد خبر : 134|گروه : فرهنگی

یادداشت/

تهاجم فرهنگی غرب با نفوذ شخصیت های منقوش برلوازم التحریر دانش آموزان ایرانی

تهاجم فرهنگی غرب با نفوذ شخصیت های منقوش برلوازم التحریر دانش آموزان ایرانی

موج تبلیغات نفوذ و اشاعه فرهنگی دشمن به‌صورت گسترده بازار لوازم‌التحریر را هدف قرار داده و در تلاشند تا زیربنای فکری و اعتقادی دانش‌آموزان را با فرهنگ خود آلوده نمایند و زیربنای فرهنگی ملی و دینی ما را متزلزل سازند.

به گزارش خبرنگار سارال خبر،بوی ماه مهر می آید و  با نزدیک شدن به پایان تابستان و بازگشایی مدارس، بازار لوازم‌التحریر به مانند سالیان گذشته رونق دارد و تب و تاب بازار و خریدهای لوازم مدرسه را دو چندان نموده است و همه به دنبال بهترین کالاها با قیمت مناسب هستند.

دانش آموزان دهه 60 به خرید کتاب مدرسه و یک قلم و چند دفتر با هر طرح و نقشه ای راضی بودند و هرآنچه که والدین برای تحصیل فراهم می‌کردند، مورد قبول فرزندان بود، اما نسل فعلی استقلال به دست آورده  و بسیاری وسایل آموزشی در طول دوران تحصیل را خود  انتخاب می کنند.

در بازار لوازم التحریر آن دوران خبری از نمادها و تصاویری چون بن‌تن‌، شرک، سیندرلا و…. نبود و تصاویری که از دفترهای آن زمان در گوشه اذهانمان نقش بسته است معلمی بود که بر روی تخته سیاه کلاس با خط زیبایی نوشته بود« تعلیم و تعلم عبادت است» نه خبری از لوازم التحریر رنگا و رنگ بود نه از نمادهای کارتن ها!

اما دراین سالهای اخیر گسترش و نفوذ چاپ تصاویر شخصیت‌ها و الگوهای فرهنگ غربی بر روی لوازم‌التحریر دانش‌آموزان هدف جدیدی از تهاجم فرهنگی غرب شده است و هر روز شاهد واردات و تولید لوازم‌التحریرهای هستیم که کاراکترهایی همچون سیندرلا، بتمن و مرد عنکبوتی و این نوع به اصطلاح قهرمانان انیمیشن‌های خارجی برآنها نقش بسته است.

موج تبلیغات نفوذ و اشاعه فرهنگی دشمن به‌صورت گسترده بازار لوازم‌التحریر را هدف قرار داده و در تلاشند تا  زیربنای فکری و اعتقادی دانش‌آموزان را با فرهنگ خود آلوده نمایند و زیربنای فرهنگی ملی و دینی ما را متزلزل سازند.

هدف اساسی دشمن در طولانی مدت تغییر در افکار و اندیشه کودکان و نوجوانان این مرز و بوم و زیربنای فکری و اعتقادی آنها است و نفوذ الگوها و نمادهای غربی در زندگی کودکان در درازمدت اثرات مخرب خود را نشان خواهد داد.

استفاده از روشهای مختلف تبلیغاتی و گرافیکی راه حلی است که کشورها برای عرضه کالاهای خود به خانواده‌ها استفاده می‌کنند و شرکت های تولید کننده سعی در تولید کالاهای خود بر اساس ذائقه و سلیقه خانواده ها دارند.

وقتی دانش‌آموز به بازار می رود یقینا" وسیله‌ای را برای تحصیل خود انتخاب می‌کند که جذابیت‌هایش بیشتر باشد و البته با وجود لوازم‌التحریر با طراحی‌های مختلف شخصیت‌های کارتونی خارجی،وارداتی در بازار کشور  دانش‌آموزان خیلی هم حق انتخاب نداشته و مجبور به خرید هستند.

در این بازار آشفته واردات کالاهای نامناسب فرهنگی نمی توان  دانش‌آموز را از خرید منع کرد، بلکه باید حمایتهای لازم صورت گیرد تا تولیدکنندگان لوازم‌التحریر ایرانی در این رقابت جهانی وارد میدان شوند و با جذابیتهای فرهنگی و تاریخی خودمان، دانش‌آموزان را ترغیب به خرید لوازم‌التحریر ایرانی کنندو باید این نکته را هم مد نظر قرار داد که  ممنوعیت هیچگاه جواب نداده است.

برای تاثیر پذیری و جذابیت کالاهای لوازم التحریری تولید داخل باید سعی در تغییر سلیقه دانش‌آموزان نمود و در صورت عدم موفقیت در انجام این امر اگر بازار را از لوازم‌التحریر با تصاویر و نمادهای ایرانی اشباع کنیم تأثیری نخواهد داشت.

هجوم فرهنگی غرب را باید با مقابله به مثل آن پاسخ دهیم و در برابر آسیبی فرهنگی مثل وجود تصاویر شخصیت‌ها و نمادهای غربی بر روی لوازم‌التحریر، باید لوازم‌التحریری با تنوع و جذابیت و منقوش به اساطیر و بزرگان و داستان های افسانه ای و فرهنگی خود در بازار ارائه داد به گونه ای که بتواند جایگزین مناسبی برای انواع خارجی آن باشد اما آنچه ما شاهد آن هستیم هیچ تلاشی برای برون رفت از شرایط فعلی دیده نمی‌شود.

انتهای پیام/برچسب ها :

تهاجم فرهنگیلوازم التحریردانش‌آموزاندشمنسارال خبر

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Saral Khabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر