ســرخـط خـبــرهـا :
یکشنبه 10 مرداد 1395 / 15:11|کد خبر : 1303|گروه : فرهنگی

ادعای حمایت و سرمایه گذاری در بخش فرهنگ کردستان بازی جدید مدیران استان

ادعای حمایت و سرمایه گذاری در بخش فرهنگ کردستان بازی جدید مدیران استان

ظاهرا مدیران ارشد استان به تازگی درک کرده اند که کُردستان در حوزه فرهنگ و هنر ظرفیت خوبی دارد و احساس می کنند که سال اول زمامداری دولت تدبیر وامید است که در پی برنامه ریزی برای حمایت از آن برآمده اند.

به گزارش سارال خبر، سال هاست که مسئولان و مدیران ریز ودرشت در استان کردستان به فراخور نشست یا همایشی و یا حضور در میان فرهنگیان وهنرمندان، واژه مرکب« فرهنگ کردستان» را در سخنوری های خویش مقرر می نمایند و از آن به نیکی یاد می کنند، اما درعمل نه فرهنگ کردستان را می شناسند و نه اصلاخواستار شناسایی آن هستند؛ شاهد حاضروغایب این ادعا هم وضعیت آشفته فرهنگ دراین دیار است.

دولتمردان تدبیروامید نیز ازهمان ابتدا و در دوران تبلیغات ریاست جمهوری تابه امروز، به هربهانه ای دم از توجه به فرهنگ و سرمایه گذاری دراین بخش می زنند؛ اما نه تنها قدمی دراین راستا برنداشته، بلکه با تیشه ای نرم به جان فرهنگ افتاده اند. مستندات این ادعا گسترش بی رویه انواع شبکه های مجازی، دم زدن از قانونی کردن استفاده از برنامه های ماهواره ای و... است که براهین آن برای همگان متبین است.

در چند روز اخیر دوتن از مدیران دولتی دراستان، دوباره و چندباره از فرهنگ و اهتمام به مسائل فرهنگی گفتند و هریک براساس وظیفه ای که درباره سازو کار امور فرهنگی به آنان محوله شده، کلیشه وار از سرمایه گذاری وتوجه به فرهنگ کردستان سخن سردادند، اما نه از نوع توجه به فرهنگ حرفی به میان آمدو نه از سرمایه ای که بخش اعظم تامین آن را باید دستگاه های عریض و طویلی که خود این افراد مدیرآن هستند، سخنی به میان آمد.

مدیرکل امور اجتماعی استانداری در گفت وگو با یکی ازخبرگزاری های دولتی از رشد 280 درصدی صدور مجوز برای انجمن های غیردولتی خبرداده است و بیان داشته که دولت تدبیر و امید توجه ویژه ای به بحث انجمن های مردمی، فعال کردن و صدور مجوز این نهادهای غیردولتی در سطح استان داشته است.

جمال ارشدی برای اثبات این رشد قارچ گونه به آمار وتعدادانجمن های غیردولتی درشهرستان ها اشاره نموده و آورده است که، از 57 مجوز صادر شده در شهرستان ها در دولت یازدهم سه مورد در دهگلان، سه مورد کامیاران، سه مورد سقز، چهار مورد بیجار، هفت مورد بانه، هفت مورد مریوان، هفت مورد سروآباد، 9 مورد دیواندره، 13 مورد قروه و یک مورد در سنندج صادر شده است.

ظاهر این آمار وارقام بسیار جالب توجه است؛ در مرکز استان دولت تدبیروامید صرفا 1 مورد انجمن غیردولتی را ثبت کرده، درحالی که در شهرستان سروآباد 7 مورد به ثبت رسیده است. آیا مردمان مرکز استان علاقه ای به انجمن های غیردولتی ندارند اما دیگر شهرها 7 تایی و 8 تایی انجمن غیردولتی به ثبت می رسانند؟

نگارنده از شهرهای دیگر استان چندان آگاهی ندارم، اما در شهر کامیاران از سالیان گذشته تاکنون به غیر از انجمن های تابع اداره فرهنگ وارشاداسلامی، 3 انجمن غیردولتی فعال بوده اند و اکنون نیز همین 3 انجمن فعالیت دارند و در واقع صدور مجوز آنها به دولت های قبل از دولت تدبیروامید برمی گردد و اگرجدای از این 3 انجمن غیردولتی، انجمنی در کامیاران به ثبت رسیده در عمل حضورخارجی ندارد.

همچنین برطبق اخبار منتشره، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان در بازدید از مرکز کردستان شناسی وابسته به دانشگاه آزاداسلامی سنندج بیان داشته که از فعالیت های فرهنگی درکردستان حمایت می شود وفرهنگ را زیربنای توسعه دانسته است... .

بهرام نصراللهی زاده با اشاره به برنامه های مختلف تدوین شده در کردستان برای حمایت از بخش فرهنگ، افزوده است که استان کردستان در تمامی حوزه های فرهنگی و هنری دارای ظرفیت های خوبی است و در همین راستا برنامه ریزی برای حمایت از این ظرفیت ها صورت گرفته و انتظار می رود که خود فعالان این حوزه نیز مشارکت جدی و فعال تری داشته باشند تا بتوانیم خروجی بهتری در این بخش داشته باشیم.

همین مقدار از سخنان ایشان کافی است که سرسودا زده هر هنرمند و دوستدار فرهنگی سوت بکشد و دایره دیدش پراز تاریکی محض گردد؛ ظاهرا این مدیر ارشد استانی تازگی درک کرده که کردستان در حوزه فرهنگ و هنر ظرفیت خوبی دارد و احساس می کند که سال اول زمامداری دولت مردان دولت تدبیر وامید است که در پی برنامه ریزی برای حمایت از آن برآمده است.

وی درادامه و درحضور اعضای مرکز کردستان شناسی مدعی شده که در زمینه حمایت از فرهنگ هیچ محدودیتی ندارد و انتظار می رود که با توجه به اقدامات صورت گرفته بتواند قدمی هر چند کوچک را برای حمایت از حوزه فرهنگ کردستان بردارد که بدون شک تقویت این حوزه باعث تقویت و توسعه در سایر حوزه ها می شود؛ اما از نکته مهم و اساسی در این ادعا خبری نیست و آن بیان نوع حمایت از فرهنگ است که هیچ سخنی دراین باره به میان نیاورده است... .

اینک نوبت ماست...؛

واینک نوبت ماست که به مدیرانی چون مدیرکل امور اجتماعی استانداری و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کردستان یادآوری نماییم که اگر دو فاکتور مهم «مدیریت کارآمد» و «بودجه واعتبار تخصیص یافته» وجود نداشته باشد، نه حمایت شما معنایی دارد و نه آمار وارقام ها می تواند جلا و جبروت فرهنگ کردستان را توجیه نماید.

نمونه مدیران ناکارآمد در جای جای کردستان مشهود هستندکه به عنوان متولی فرهنگ و حامی فرهنگیان و هنرمندان چنان فرهنگ وهنر را به سکون وسکوت رانده اند که محافل و جایگاه های فرهنگی وهنری به ویرانه ای تبدیل شده اند وهمین مانده که فاتحه ای نیز برمزار فرهنگ وهنر کردستان نثار نمایند. مدیرانی از ناکجاآباد برسر کرسی ریاست این اداره و آن سازمان فرهنگی گسیل داشته می شوند که نه از فرهنگ کردستان درکی دارند و نه خون دل خور آن هستند تا برای حفظ واشاعه آن اهتمام بورزند؛ دیگر از عدم بودجه و اعتبارات فرهنگی نباید گفت که اظهرمن الشمس است و درب های بسته بیش از 6 انجمن فرهنگی و ادبی درکامیاران و طبعا در دیگر شهرهای استان خود مثبت ادعاست.

جناب مدیرکل امور اجتماعی استانداری و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کردستان وقتی که شما خواب بودید، بر اثر عدم مدیریت خلاق و عدم تخصیص همان اعتبارقطره چکانی اختصاص یافته به فرهنگ و هنر کردستان در طی سال های گذشته، محفل ادبی و فرهنگی چون انجمن ادبی بابامردوخ روحانی«شیوا» باگذشته ای پربار از نظر آموزش و اشاعه فرهنگ وادب، بعد از 25 سال فعالیت تعطیل شد و حالا ادعاهای شما برای حمایت وسرمایه گذاری و ارائه آمار وارقام نوشداروی بعد ازمرگ سهراب است.

منبع: شاهو خبر

انتهای پیام/برچسب ها :

فرهنگکردستانمدیراندولت تدبیر و امیدسرمایه گذاری

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Saral Khabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر