ســرخـط خـبــرهـا :
چهارشنبه 3 تیر 1394 / 21:42|کد خبر : 13|گروه : اقتصادی

گزارش/

وضعیت كشاورزي در شهرستان دیواندره

وضعیت كشاورزي در شهرستان دیواندره

براساس گفته‌هاي مسئول زراعت اداره جهاد كشاورزي سطح كل اراضي قابل كشت ديواندره 110000 هكتار است كه 105000 هكتار آن ديم و 5000 هكتار آن آبي است.

به گزارش خبرنگار سارال خبر، یکی از مشاغل عمده و اساسی شهرستان دیواندره کشاورزی می باشد که بیشتر درآمد مردم از این طریق کسب می گردد در ذیل به چگونگی وضعیت این شغل در شهرستان می پردازیم.

1 ـ سطح زير كشت

 2 ـ مهم‌ترين محصولات

 3 ـ ابزارهاي كشاورزي

4 ـ آفت‌هاي كشاورزي

سطح زير كشت:

 براساس گفته‌هاي مسئول زراعت اداره جهاد كشاورزي سطح كل اراضي قابل كشت ديواندره 110000 هكتار است كه 105000 هكتار آن ديم و 5000 هكتار آن آبي است كه از ميزان 105000 هكتار فوق هر ساله نصف و حتي بيشتر آن زير كشت گندم است و حدود 25 تا 30 هزار هكتار آن ساير محصولات ديمي همچون آفتابگردان، عدس، جو و. . . مي‌باشد و بقيه‌ي آن به صورت آيش مي‌ماند. از 5000 هكتار آبي در حدود 3500 هكتار زير كشت علوفه آبي مانند يونجه و اسپرس و شبدر و در حدود 600 هكتار آن گندم آبي و مابقي ساير محصولات هچون سيب‌زميني، آفتابگردان، چغندرقند و باغات است.

مهم‌ترين محصولات كشاورزي:

از محصولات كشاورزي اين منطقه گندم و جو و نخود مهم‌ترين‌ها هستند و اين منطقه يكي از بزرگ‌ترين توليدهاي گندم را در سطح استان دارد اما در سال‌ها اخير به علت كاهش بارندكي و تلفات ناشي از سن‌زدگي ميزان برداشت گندم اين منطقه به ميزان چشمگيري كاهش يافته است. ديگر تلفات محصولات كشاورزي عبارتند از آقتابگردان، يونجه، سيب، سيب‌زميني، انگور. . .

ابزارهاي كشاورزي:

حدود 2000 دستگاه تراكتور در اين منطقه وجود دارد كه اكثر مجهز به تريلر و ديكس و گاوآهن مي‌باشند و بعضي از آن‌ها داراي خرمن‌كوب، پنجه‌غازي و بذرپاش مي‌باشند و حدود 35 دستگاه كمباين در اين شهرستان وجود دارد كه جوابگوي نيازهاي اين شهرستان نيست و نياز اين شهرستان حدود 80 دستگاه كمباين است كه مابقي كمباين مورد نياز از شهرستان‌هاي همجوار و گاهي استان‌هاي ديگر تأمين مي‌شود و در حدود 30 دستگاه دروگر نيز وجود دارد.

آفت‌هاي كشاورزي:

با توجه به مهم‌ترين محصولات كشاورزي اين منطقه آفت‌هاي كشاورزي عبارتند از:

الف) آفت‌هاي گندم:

1 ـ سن‌زدگي

2 ـ سرمازدگي

3 ـ سياهك

در سال‌هاي اخير سن‌زدگي به شدت به اين محصول لطمه وارد كرده است و كشاورزان با استفاده از سم‌هاي موجود به سم‌پاشي پرداخته‌اند و نتايج ناشي از آن نيز خوب است.

ب) آفت‌هاي نخود

1 ـ اگروتيس (كرم‌هايي كه ريشه نخود لطماتي وارد مي‌سازند)

2 ـ هنيوتيس (كرم‌هايي كه دانه‌هاي نخود را مي‌خورند)

3 ـ كارگرانيا (كرم‌هايي كه برگ و ساقه نخود را مي‌خورند)

4 ـ برگ‌زدگي و بوته ميري كه از بيماري‌هاي نخود است.

ج) آفت‌هاي يونجه:

مهم‌ترين آفت يونجه سرخرطومي است كه چين اول يونجه را از بين مي‌برد و ديگري علف هرز انگلي بنام سس و يا پشمكي است كه در بافت سلولي تفوذ كرده و با تغذيه در آن گياه را از بين مي‌برد.

انتهای پیام/برچسب ها :

کشاورزی دیواندرهمحصولاتدیمکاری

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Saral Khabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر