ســرخـط خـبــرهـا :
دوشنبه 28 تیر 1395 / 13:48|کد خبر : 1268|گروه : فرهنگی

بحران جنسی،ارمغان سریال های آبکی ترکیه ای!

بحران جنسی،ارمغان سریال های آبکی ترکیه ای!

امروزه برخي دور هم بودن‌هاي خانوادگي تبديل به ديدن سريال ها و فيلم هاي ماهواره اي شده است و پيام هايي كه اين سريال ها به مخاطب مي دهند مناسب و در شان يك خانواده ايراني نيست.

به گزارش سارال خبر، امروزه برخي دور هم بودن‌هاي خانوادگي تبديل به ديدن سريال ها و فيلم هاي ماهواره اي شده است و پيام هايي كه اين سريال ها به مخاطب مي دهند مناسب و در شان يك خانواده ايراني نيست.

اکثر سریال ها و برنامه های ماهواره ای به راحتی و بدون هیچ سانسوری، مسائل جنسی را مطرح می کنند و نمایش می دهند. این شیوه ارائه اطلاعات حتی در آگهی های بازرگانی ماهواره ای نیز به وفور دیده می شود.

متاسفانه بارها مشاهده شده فرزندان کوچک خانواده نیز بدون هیچ محدودیتی و در کنار والدین خود به تماشای این صحنه ها پرداخته اند و این در حالی است که هیچگونه ظرفیتی برای پذیرش اینگونه اطلاعات ندارند، در نتیجه تحت تاثیر آن قرار می گیرند.

بلوغ زودرس یکی از نتایج منفی این مسئله است. الگوگیری و تکرار اعمال مشاهده شده با فرزندان کوچکتر نیز، بارها به علت همین مسئله گزارش شده است.

کودکان با دیدن این تصاویر، الگویی از روابط را می‌آموزند که در آن ارتباط با جنس مخالف عادی است. در واقع با چنین برنامه‌هایی جامعه پذیر می‌شوند و هنگامی که وارد اجتماع می‌شوند باید بیاموزند حریم‌ها را رعایت کنند، بدون آنکه الگوی ذهنی آن ها آن را پذیرفته باشد؛ در این زمان است که اختلاف نسلی در میان والدین و کودک شکل می‌گیرد.

اجتماع از کودک می‌طلبد با حفظ حریم‌ها آشنا باشد در صورتی‌که کودک این حریم‌ها را درونی نکرده است و احتمالا دچار ناهماهنگی شناختی شود و میان آموزه‌هایی که از ماهواره دریافته و آنچه والدین و یا اجتماع می‌خواهد، دچار تضاد می‌شود. بدون آنکه هنوز از لحاظ رشد عقلی به جایگاه انتخاب کامل خوب و بد رسیده باشد.

ترکیه به دلیل داشتن شباهت‌های فرهنگی با جامعه ایران، توانسته است سریال‌های آبکی خود را از راه قرابت فرهنگی و مجاورت فیزیکی، به این شبکه‌ها بفروشد.

سریال‌های کره‌ای نیز به دلیل لباس‌های انتخاب شده بازیگران و اینکه از صحنه‌های خشونت و ارتباط جنسی خالی هستند، برای بسیاری از خانواده‌هایی که مرزهایی برای تماشای سریال‌های ماهواره‌ای به ویژه در جمع خانوادگی و به همراه فرزندان دارند، جزء سریال‌های پذیرفته شده محسوب  شده اند.

در سایر سریال‌ها، به دلیل استفاده از بازی رنگ و نور، اغراق در بی نقص نشان دادن اندام و ظاهر بازیگران، استفاده از لوکیشن هایی لوکس و خاص، که رویا پردازی را در مخاطب تقویت می سازد، به ایجاد تقاضاها و یا یک شناخت ناقص از واقعیت می‌شود.

آنچه که در سونامی عمل‌های زیبایی در میان نوجوانان و جوانان در جامعه می بینیم. زیبایی که از سوی ماهواره تصویر می شود الگوی مطلوب مورد پذیرش تلقی شده و برای آنکه فرد زیبا جلوه کند نیاز به تغییرات با اعمال جراحی زیبایی در خود احساس می‌کند تا از قافله مد عقب نیفتد.

هدف شبكه هاي ماهواره اي تغيير الگوي نگرشي و رفتاري خانواده ها مي باشد. اين برنامه ها قصد دارند نوع تفكر و بينش سياسي، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي ما را تغيير دهند و مصرف گرايي را ميان تماشاگران نهادينه كنند. اين نوع شبكه ها ابتدا مغز مخاطبان خود را تسخير و در ادامه آنچه خود دوست دارند را به آن ها القا مي كنند. شبكه هاي ماهواره اي به دنبال كاناليزه كردن جريان هاي فرهنگي هستند به اين معني كه تمام جويبارهاي كوچك فرهنگي به رودخانه اصلي كه جهان بيني آن هاست منتقل شوند.

منبع:کُردتودی

انتهای پیام/b.tبرچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Saral Khabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر