ســرخـط خـبــرهـا :
شنبه 26 تیر 1395 / 14:20|کد خبر : 1258|گروه : اجتماعی

مدارس غیر انتفاعی؛ مرکز تعلیم و تربیت یا بنگاه اقتصادی؟!

مدارس غیر انتفاعی؛ مرکز تعلیم و تربیت یا بنگاه اقتصادی؟!

استفاده از سرمایه گذاران شاید در هر حوزه ای عملی شایسته و بجا باشد اما در حوزه آموزش و پرورش که تعدادی کودک و نوجوان به امید کسب آموزش و تربیت جمع می شوند و قتی نگاه سودده به آن باشد کاملا به ضرر است.

به گزارش سارال خبر،فرق بین مدارس دولتی و غیر دولتی چیست؟ این سوالی است که شاید برای بیشتر پدران و مادران در موقع به مدرسه رفتن فرزندانشان پیش می آید و حساسیت زیادی در این زمینه به خرج می دهند.

برای مدارس دولتی می توان ویژگی های زیادی را برشمرد که فرستادن بچه ها به چنین مدارسی را توجیه می کند از جمله هزینه های پایین، نزدیکی به محل سکونت و اینکه نوع مدیریت در این مدارس کاملا متفاوت است.

از یک سو کارکنان اجرایی و آموزشی مدارس دولتی، مباحث آموزشی و تربیتی را هدفمندتر دنبال می کنند و از سویی دیگر موضوع آموزش و پرورش در این گونه مدارس به چشم یک شغل و حرفه نگریسته می شود.

این نوع نگاه سبب می شود خروجی های مدرسه در آموزش تضمینی نداشته باشند و معلمان چون از سوی اداره آموزش و پرورش به مدرسه معرفی می شوند با مدیر و شیوه تربیتی و آموزشی او هماهنگ نبوده لذا این بر خروجی های نامتناسب با فرهنگ آموزشی می افزاید.

در کنار معایب و مزایای مدارس دولتی ، مدارس غیر انتفاعی نیز هستند که معایب و مزایای خود را دارند.

معمولا مدارس غیر دولتی یا همان غیر انتفاعی ها دارای برنامه های فوق العاده و کادر آموزشی مجرب هستند و در ازای هزینه های بیشتر نسبت به مدارس دولتی خدمات با ارزش تر ارائه داده و از معلمان باتجربه تر استفاده می کنند.

تعداد کمتر دانش آموزان در کلاس درس این مدارس باعث می شود که معلم وقت بیشتری برای پیشرفت تحصیلی و فرهنگی دانش آموز بگذارد.

اما متاسفانه این روزها هزینه های سرسام آور مدارس غیر انتفاعی مزایای آن را تحت الشعاع قرار داده است.

بطوریکه برعکس نامی که بر آن نهاده شده است به صورت انتفاعی و سودده در آمده است. در بسیاری از موارد دیده شده است که از سرمایه گذاران و با تعیین سود تضمین شده برای ایجاد مدارس غیر انتفاعی دعوت به عمل آمده است.

استفاده از سرمایه گذاران شاید در هر حوزه ای عملی شایسته و بجا باشد اما در حوزه آموزش و پرورش که تعدادی کودک و نوجوان به امید کسب آموزش و تربیت جمع می شوند وقتی نگاه سودده به آن باشد کاملا به ضرر است.

وقتی که مهم خروجی آموزش و پرورش نیست بلکه دغدغه فقط تامین سود سرمایه گذاران باشد واقعا زنگ هشداری برای حوزه آموزش و پرورش در کشور است.

لذا بخش خصوصی هر چند که موتور توسعه اقتصادی به شمار می رود و باز گذاشتن میدان برای آنها از سوی دولت مناسب  و بجا است اما در حوزه تعلیم و تربیت دولت نباید کنترل آن را کاملا در اختیار بخش خصوصی و سرمایه گذاران قرار دهد.

در این صورت هدف نهایی از آموزش و پرورش در کشور که همان تعالی نیروی انسانی است از بین رفته و هدف فقط پُر کردن جیب تعدادی سرمایه گذار خواهد بود.

این اقدام مدرسه را به یک بنگاه اقتصادی تبدیل می کند که معادلات اسلامی و بومی را در حوزه تعلیم و تربیت جابه جا خواهد کرد.

منبع:کُردتودی

انتهای پیام/برچسب ها :

مدارس غیر انتفاعیبنگاه اقتصادیسرمایه داری

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Saral Khabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر